Nový držák na sekundár

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
michalc
Příspěvky: 102
Registrován: 27. 06. 2009, 14:03

Nový držák na sekundár

#16

Příspěvek od michalc »

No já jsem dělal první taky na cnc soustruhu tím že jsem z plného materiálu osoustružil potřebné průměry a pak odfrézoval vybrání ale nedělal jsem to zkrz a nechal na dně vybrání přídavek 2mm pro zpevnění. Teď mě to právě čeká u kolegy na obyč frézku kde mě projede frézou jen čela přes ramena aby mě odpadl přídavek.
No to jsi mě trochu vybočil z míry ohledně vodního paprsku...
objednávku duralu pro astronomii dělám většinou tady http://www.feropol.cz/cz/vodni-paprsek/
tak jsem si říkal že bych to zkusil...
EQ6, NEWTON 200/730, pointační 100/500, drobeček dobson450/2020, Canon 600D
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#17

Příspěvek od alda »

No, materiál tam beru, mám to kousek od Valmezu. Řezali mě jednou i vodou, ale při tak tlustém materiálu to je jedno jestli v kvalitě Q1 nebo Q2, byly na tom vidět žlábky a jemně to uhýbalo.
Uživatelský avatar
michalc
Příspěvky: 102
Registrován: 27. 06. 2009, 14:03

Nový držák na sekundár

#18

Příspěvek od michalc »

Díky za info.Asi to taky udělám znovu na CNCčku soustruhu.Zkusím se poptat obsluhy jestli budou mít čas na další kousek a asi stejnou technologii co jsem dělal první provedu i u druhého.Nachystám klukům programy a mrknu do díly co mám ještě za materiál skladem.Stejně mě to nedá a asi zkusím clony na ramena pro menší odlesky difrakčního kříže, jak jsem psal.
Zkusím ještě počkat co napíše místní guru :-)
EQ6, NEWTON 200/730, pointační 100/500, drobeček dobson450/2020, Canon 600D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nový držák na sekundár

#19

Příspěvek od MilAN »

Nevím, co si od těch clon slibuješ, budeš mít jen kratší ale za to širší difrakční kříže. Už jsi někdy viděl, že by byly odlesky od kříže vidět ? A pokud to nebude ideálně hladké, budou tam navíc ošklivé paprsky .
Také si myslím, že tlouštka té obruče 10 mm je zbytečně moc a větší význam by bylo mít o nějakých 10 mm větší vnitřní světlost
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michalc
Příspěvky: 102
Registrován: 27. 06. 2009, 14:03

Nový držák na sekundár

#20

Příspěvek od michalc »

Aha měl jsem namysli snížení velikosti jak délky tak i šířky difrakčního kříže když ponížím hloubku ramen na minimum.
Vnější největší průměr jsem ještě nepropočítal (zatím jen provizorní náčrt v práci ze zaměřením na ramena) ještě propočítám kolik mě bude vadit zbytečným cloněním a zvednu průměr / ponížím sílu prstence.
Když zvolím sílu ramen 4mm jakou doporučujete hloubku ramen? 16-20mm? Martin píše ve svém příspěvku 14mm pro všechny své skopy jestli jsem dobře pochopil.
EQ6, NEWTON 200/730, pointační 100/500, drobeček dobson450/2020, Canon 600D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nový držák na sekundár

#21

Příspěvek od MilAN »

Hloubka ramen nemá žádný vliv na difrakční kříže. Jen síla.
Čím tenčí ramena, tím delší a slabší paprsky . A naopak.
14 mm hloubka musí stačit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#22

Příspěvek od MMys »

Na menším (u 185-ky) mám 15mm, obrobením zmenšených asi na těch 14. Na 300-ce teď 20mm. Tloušťka na 185-ce 3mm (to trochu zlepšilo paprsky) na 300-ce 4mm. Rozhoduje poměr tloušťky ramen k apertuře, nikoli tloušťka v absolutní hodnotě.

Okraj bych klidně udělal kolem 6mm.

Ještě to jde pěkne drátořezem (to mám teď pro 300-ku). Parádní sametový povrch, snad ještě lepší než z frézy. Nemusí se na to pak ani sáhnout.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michalc
Příspěvky: 102
Registrován: 27. 06. 2009, 14:03

Nový držák na sekundár

#23

Příspěvek od michalc »

Ahoj Martine
Díky za info, to se mě líbí vyjiskřováním drátem.Co čtu na netu přesnost 0,02mm Ra 0,8 to je fakt boží.Že mě to vůbec nenapadlo předtím...
Zkusím v okolí jestli seženu bokem či oficiálně jestli to půjde.
Kdyby náhodou Martine, ty máš osvědčené kontakty?
Případně kolik počítat s cenou přes oficiální práci na drátové řezačce???
EQ6, NEWTON 200/730, pointační 100/500, drobeček dobson450/2020, Canon 600D
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Nový držák na sekundár

#24

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj
Co by jste použili na povrchovou úpravu pavouka?
Eloxování bez laku nebo prášková barva komaxit s nějakou strukturou.
Jirka
Uživatelský avatar
Hery
Příspěvky: 24
Registrován: 09. 10. 2010, 11:26

Nový držák na sekundár

#25

Příspěvek od Hery »

Vyříznutí pavouka-držáku sec. je pomocí drátořezu sic boží, ale nesmíme se dívat na cenu. Řez je i v 30mm silném duralu - certalu rovný se stejnou strukturou (podobné jemnému opískování) a lze ho bud eloxovat nebo napráškovat. Vyříznutí držáku např pro AG 300 trvalo až 8 hodin - při 500-600,- /hod je pak cena skoro 5000,- ! bez DPH a matroše. Další možnost, kterou jsme zvolili u AG 500 je vodní paprsek s korekcí podřezu - vyjde to laciněji, ale řez už není ani při nejvyšší kvalite- pomalé rychlosti( v silných materiálech) tak pěkný a občas je potřeba retuš........
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nový držák na sekundár

#26

Příspěvek od MilAN »

Určitě ne žádnou strukturu- jen hladký elox nebo práškem. Struktura by tam zanesla hrozný difrakční obraz pavouka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Hery
Příspěvky: 24
Registrován: 09. 10. 2010, 11:26

Nový držák na sekundár

#27

Příspěvek od Hery »

záleží co myslíme strukturou .... na většinu takto vyřezaných držáků, vč. toho Martinova byla použita jemná černá struktura prášk. laku. Myslím, že obrazce jsou snesitelné - lakýrka to ale musí s tou práškovací pistolí umět ! ne to tam nakydat ;).... pěkný černý elox je docela kumšt sehnat, umí ho jen pár firem po republice.....
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Nový držák na sekundár

#28

Příspěvek od jirka.P »

Dík za odpověď
Mám poblíž obě firmy,jak na elox tak ten prášek.
U prášku píšou (Práškové barvy umožňují dosažení speciálních povrchových efektů (hladký lak, jemná či hrubá struktura, antika, metalické barvy ...))
Takže je to jedno která metoda?Hlavně dobře naneseno?Mám pavouka z 20mm. tlustého duralu,tak bych byl rád,kdyby byli co nejmenší odlesky od ramen.
Já to barvení nikdy nedělal,takže jsem v tom úplný laik
ps:Původně jsem to chtěl taky řezat drátem,ale majitel mi zdělil že 1mm. trvá 1minutu,takže mě od toho odrazovall,že by to trvalo asi dva dny.Nemá nejrychlejší mašinu,ale zase si bere 250kč/h.Ve výsledku ta cena bude stejná.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nový držák na sekundár

#29

Příspěvek od MilAN »

Jemnou strukturu, nelesklou - to ano. Bez ní to nejde zase udělat v matu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Nový držák na sekundár

#30

Příspěvek od vla »

Proč je vlastně nutné držák vyřezávat, nestačí stočit pásovinu, a dovnitř z jiné pásoviny přivařit kříž? Mělo by to být snad až řádově levnější. Pokud bude vnější kruh dost silný, měl by jít i osoustružit na přesný průměr.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět