TEST : Baader Hyperion vs. TS Expanse

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

TEST : Baader Hyperion vs. TS Expanse

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »






Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

TEST : Baader Hyperion vs. TS Expanse

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Na podzim jsem měl možnost se krátce seznámit s jedním exemplářem okuláru TS EXPANSE - okulár se mi zamlouval, dobře se do něj dívalo, velmi slušný kontrast, navíc ukazoval slušně i v Schmidt-Cassegrainu. Tak jsem si říkal, že to třeba bude optika o něco lepší, než BAADER HYPERION. Okuláry už doputovaly i do ČR a díky laskavosti p.Zahajského ze SUPRA Praha máme možnost se na ně blíž podívat a především porovnat s rivalem ve stejné cenové relaci.

Kdo zatím naživo neviděl okuláry TS Expanse, bude překvapen jejich mohutností, zvláště při porovnání s konkurenčním Hyperionem. Oba typy umožňují 1,25" i 2" uchycení - Hyperiony toto mají vhodněji vyřešené, nemusíte 2" tubusek odšroubovávat ( vz úvodní foto ). Majitelé katadioptrů především, ocení u Hyperionů navíc to, že jdou zasunout hlouběji do 2" zrcátka - není potřeba prodlužovat ohnisko katadioptru vysouváním ohniska daleko za primár, což je nutné právě u Expansů - na úvodní fotografii si všimněte, jak odlišně vysoko mají oba okuláry dosedací hranu do 2" příslušenství ( je u obou okulárů pár mm pod nápisem ). Vzhledem k tomu, že okuláry Expanse jsou dost těžké, budete u některých menších a kompaktních dalekohledů muset počítat, díky uvedeným skutečnostem, s větším posunem těžiště. Zkrátka, Hyperiony jsou, při stejné optické koncepci ( nikoli totožný optický systém ! ) kompaktnější, lehčí a inteligentněji provedené.



Konečnou povrchovou úpravou Hyperionů je tvrdý elox, který ovšem v tomto případě nepůsobí tak spartánsky až odflákle, jako u jiných levných okulárů. Expansové jsou opatřeny černým lesklým lakem, podobně jako příslušenství od William Optics a dnes už i Omegon a občasně i Synta. Tento černý "klavírní" lak vypadá vskutku elegantně a hlavně na světle, a slunci obzvlášť, nebledne, jako mnohé prvky stavebnice T2 Baader, které mi postupně "zlátnou"..

Oba okuláry mají velmi podobnou optickou stavbu vycházející ze základu s delším ohniskem ( zpravidla nejdelší ohnisko z řady ) vpředu doplněném o malý negativní člen - barlow, kterého "síla" roste s klesajícím ohniskem okuláru. Hyperiony mají o dost větší oční čočku - v praxi se to ale větším komfortem neprojevilo, naopak do Expansů se dívá o něco pohodlněji. Okuláry Expanse se chlubí označením udávajícím 70° širokého pole - oproti tomu Hyperiony udávají skromnější údaj 68° - v praxi jsem však velmi rychle odhalil, že je tomu naopak ! Tedy TS nás tahá za nos, protože oba mnou testované exempláře mají na první pohled menší zorné pole, tak 65 až 66°.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

TEST : Baader Hyperion vs. TS Expanse

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

 POROVNÁNÍ KRESBY :

 Okuláry jsem porovnával především v ED100, která má téměř ideálně rovné pole, ale i v SCT6", které má pole naopak značně sklenuté. Základní porovnání můžete vidět na následujících fotografiích, pořízených afokálně pomocí digikompaktu. Omluvte zhoršenou kvalitu na kraji pole u clony - můj objektiv ( ekv. 28mm ) už nedokázal úplně pokrýt celé zorné pole najednou, je tam už vinětace..chtělo to okuláry s větší vzdáleností výstupní pupily. Navíc jsem musel kompakt přidržovat ručně těsně u okuláru a hlídat, abych si nepoškodil objektiv, proto je to občas u kraje pole asymetrické, včetně zvýrazněného barevného lemu vlevo ( což tedy není způsobeno okulárem )










Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

TEST : Baader Hyperion vs. TS Expanse

#4

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ohniska 13mm mají celkově obdobnou kvalitu kresby. Okuláry Expanse jsou barevně trochu neutrálnější, obraz se zdá malinko jasnější, při podrobném zkoumání jsou ve středu pole trochu brilantnější. Na kraji pole je tomu naopak - zde je kresba Hyperionů lepší, s menšími aberacemi. Můžeme tedy říci, že Hyperion má homogennější kresbu v poli. Ostrost na ose je u obou okulárů velmi dobrá, pohled na Jupiter to dokladoval. Okulár Hyperion jsem porovnal v binohlavě s T6 Naglerem 13mm, tedy 3x dražším okulárem. Kdyby běžný amatér, bez zkušeností se spoustou optiky, toto ideální srovnání bezprostředně vedle sebe, tedy bez přendávání okulárů, viděl, tak by okamžitě zkonstatoval - " jak může bejt někdo tak blbej, aby si koupil tak drahej okulár..Obraz je stejnej a ještě se do teho Náglera blbějc kouká.." Na první pohled není skutečně žádný rozdíl vidět..Hyperion se brilancí, tedy kontrastem, velmi blíží Nagleru. Zkušený pozorovatel na vhodném cíli rozezná, že Nagler přeci jen více rozliší a má lepší hranovou ostrost. Na okraji pole, i když je větší Hyperiona, pak má lepší kresbu s menšími zbytkovými aberacemi. Ke cti Hyperiona dodejme to, že ty rozdíly nejsou moc velké a jedná se skutečně o velmi slušný okulár. Pro porovnání kresby na kraji pole - viz fotografie z vedlejšího vlákna :

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 756007/210

vkládám analogickou fotografii s Hyperionem 13mm v ED100 :



Je vidět, že rušivé aberace se objevují až poblíž clony, jinak je kresba velmi dobrá. Pokud Hyperiony potýráme s ostrými bodovými zdroji světla - za účelem odhalení rozptylu a odlesků - pak hlavně to druhé v početnější míře najdeme..Ale za "běžného provozu" se jimi trápit nemusíme. Jsou i dražší okuláry v tomto ještě horší..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

TEST : Baader Hyperion vs. TS Expanse

#5

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ohnisko 17mm u Baader Hyperiona "ukazuje" velmi podobně, jako "13ka", jen u clony jsou zbytkové vady trochu větší - ono obecně s rostoucím ohniskem, kdy se stále zvětšuje vstupní pupila okuláru, se ty okrajové partie korigují hůře - proto jsou u dlouhoohniskových širokoúhlých okulárů tak velké rozdíly v kvalitě mezi levnými a drahými zástupci, jak je vidět z foto Omegonů a Panoptiků. Okulár Expanse 17mm mi nachystal nemilé překvapení, jak ostatně vidíte z testovací fotky - obraz se ke kraji postupně úplně rozmývá. Doufám, že tato "hrůza", díky níž pokládám tento okulár za těžko použitelný, bude způsobena nějakým nedostatkem tohoto kusu ( třeba obrácená jedna čočka ) a že nejde o "vlastnost" tohoto ohniska. Pokud bude na prodejně ještě jeden kus, provedeme s Honzou Z. porovnání. Pokud máte někdo doma právě tento okulár, budou se hodit zkušenosti..Zajímavé bylo, že v SCT 6" to až taková hrůza nebyla. Přičemž obě "13ky" i Hyperion 17ka ukazují ve Schmidt-Cassegrainu velmi dobře.

Tak uvidíme, jak to dopadne..Nejen na těchto řadách okulárů je vidět, že z jednoho exempláře nelze dělat závěry pro celou řadu..Chtělo by to odzkoušet všechna ohniska a vzájemně porovnat. To ale není v mých silách..Prozatím vycházejme z toho, že s okuláry Hyperion jsou už letité zkušenosti, které signalizují i to, že celá řada má velmi dobře vyrovnané vlastnosti. K těm patří i velká univerzálnost díky mechanickému provedení - v návaznosti na řadu doplňků ze stavebnice Baader - a po optické stránce skutečnost, že se jedná o klony dříve velmi uznávaných a poměrně drahých okulárů VIXEN LVW.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

TEST : Baader Hyperion vs. TS Expanse

#6

Příspěvek od Rekmarik »

Asi před 14ti dny jsem zkoušel ze své střechy na vzdálených domech porovnávat Baader Hyperion 13mm a TS Expanse 8mm. Nepořizoval jsem fotografie a sledoval jsem Dobsonem 254kou. Ty brutálně rozmazané okraje na Tvojí fotce jsem ve své 8mm nepozoroval. To by byla velká škoda, kdyby ta řada 17mm něco takového vykazovala.

Jak je možné, že zmiňovaný okulár má menší zorné pole  než je uváděno výrobcem ? Bývá to častý jev mezi výrobci ? (diskrepance mezi udávanými a měřenými hodnotami)
to už je teda docela síla .. kdyby alespoň na úkor říře pole byla lepší kresba :)
Odpovědět