Carl Zeiss Jena

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
nurabsal92
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 06. 2016, 23:30

Carl Zeiss Jena

#16

Příspěvek od nurabsal92 »

A tie súčiastky čo na dalekohlad mám kludne vyhodím však a kúpim bazárový dalekohlad za 300€, dík za radu.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Carl Zeiss Jena

#17

Příspěvek od FunTomas »

Ak ťa nenapadne lepšia myšlienka, možno to tak aj skončí. Na základe tvojich informácií (z ktorých je takmer isté, že o stavbe ďalekohľadu skoro nič nevieš) ti skúsenejší poradili. Pri tomto rozmere je takmer isté, že za výrobu komponentov na zakázku dáš viac ako za kúpu hotového ďalekohľadu (možno aj nového). Nemusí to platiť len v prípade, že máš veľmi dobrého kamaráta s dobre vybavenou dieľňou, ktorý rozumie stavbe ďalekohľadov a spraví ti to za kamarátsku cenu.
Pokiaľ ten ďalekohľad nemusí vyhrať súťaž krásy a technickej dokonalosti, iste to dokáže spraviť aj človek so skromnejšie vybavenou dieľňou, ale vedomosti o stavbe musí mať.
Ak takéhoto človeka nenájdeš, tak stále je možné ďalekohľad postaviť vlastnými silami, ale komponenty z ktorých sa skladá je potrebné kúpiť.
V každom prípade držím palce a hádam niekedy ukážeš fotografiu hotového diela. ;)

mail to:fun2mas(at)gmail.com
host297
Příspěvky: 18
Registrován: 30. 04. 2017, 02:08

Re: Carl Zeiss Jena

#18

Příspěvek od host297 »

Mám nějaké historické okuláry s průměrem cca 23mm, ale je k nim redukce na 1,25". Na okulárech není vyznačena ohnisková vzdálenost, ale pouze zvětšení (5x, 10x, 15x ...). Rád bych se zeptal, jaký je vztah mezi tímto zvětšením a ohniskovou vzdáleností ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Carl Zeiss Jena

#19

Příspěvek od MilAN »

Jsou to okuláry k mikroskopům a pro ohniskovou vzdálenost platí

F = 250/zvětšení
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
host297
Příspěvky: 18
Registrován: 30. 04. 2017, 02:08

Re: Carl Zeiss Jena

#20

Příspěvek od host297 »

Díky za rychlou odpověď. Takže okuláry jsem do začátku vybaven, zbývá sehnat "tu druhou čočku"... ;)
Odpovědět