Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#16

Příspěvek od MilAN »

Přeci při kolimaci nepotřebuješ posunovat OV. Najeď s ním co nejníže až na doraz, utáhni ho tím šroubem a můžeš kvalitně zkolimovat dalekohled. Při vlastním ostření potom mírná vůle nijak nezkazí obraz.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#17

Příspěvek od zbignieww »

Ja jsem pri kolimovani krabickou od kinofilmu pouzival posun OV a tim jsem kontroloval, jestli 6 drzaku zrcadla schovavaji se rovnomerne. Mozna ze jsou jine zpusoby a je to zbytecne...
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#18

Příspěvek od jezevec »

utáhni ho tímšroubem a můžeškvalitnězkolimovat dalekohled
Tam  je zrejme problem s tym ze ta objimka 1.25" do ktorej sa vklada kolimator, tak ta je +- volna, cize ked sa dotiahne te nsroub vlastne vyosi mierne aj ten kolimator, skor s tou teflonovou paskou resp nejakym papierom horovnomerne oblepit a tak vlozit dnu
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#19

Příspěvek od statis »

Přeci při kolimaci nepotřebuješ posunovat OV. Najeď s ním co nejníže až na doraz, utáhni ho tím  šroubem a můžeš  kvalitně  zkolimovat dalekohled.  Při vlastním ostření potom mírná vůle nijak nezkazí obraz.
To vubec neni reseni.

Okularovy vytah vuli mit proste nesmi.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#20

Příspěvek od MMys »

Proč by to nebylo řešení ? Myslíš si, že naklonění okuláru s výtahem o zlomek stupně (tedy to, co logicky vadilo při koliamci) díky vůli bude mít vliv an obraz v okuláru ? Na vizuální pozorování bych tak striktní nebyl. Prostě to nepoznáš. Značná část okulárových výtahů prostě už z hlediska konstrukce vůli má, a pro daný účel to ničemu nevadí. Ne každý má několik tisíc (či dokonce i přes desítku), aby zaplatil špičkový bezvůlový výtah. To by také mohl stát více, než celý dalekohled.

Na astrofoto, kor na větší senzor a při vyšší světelnosti, to už problém je, protože se pokazí kresba díky tomu, že senzor není úplně kolmý k optické ose.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#21

Příspěvek od MilAN »



To vubec neni reseni.

Okularovy vytah vuli mit proste nesmi.Doufám, že nabídneš řešení.
(Bezvůlový OV a bezvůlové üložení okuláru  a kolimátoru do OV.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#22

Příspěvek od statis »

To MMys, MilAN: snazite se me snad presvedcit, ze okularovy vytah se viklat muze? No, to snad ne.

Reseni: bud zaberou ty rady, ktere nam tady napsali kolegove (uvidim, az se k tomu dostanu, zatim jsem nemel cas), a nebo kdyz to nezabere, tak holt koupim takovy okularovy vytah, ktery se nevikla. A ze bude drazsi? Holt, to se neda nic delat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#23

Příspěvek od MMys »

Pokud se neviklá neúnosně moc, tak to na vizuální pozorování naprosto nijak nevadí. Většina hřebínkových výtahů na newtonech střední cenové kategorie se trochu viklá a řešit to je podle mě zbytečné, pokud tím nechceš fotit.

Daleko větší nekolmost dokáže vzniknout na upnutí okuláru či kolimátoru do výtahu (vím o čem mluvím, upravoval jsem Baader Steeltrack aby v něm fotografický Paracorr seděl rovně - při f/3.3 primáru je to dost zásadní).

Samozřejmě, pokud jsi puntičkář, a drobná vůle ti vadí, tak si kup drahý bezvůlový. Ale smiř se s tím, že ani v něm nebude kolimátor či okulár sedět po utažení rovně, a bude se viklat. Ani mosazné přítlačné pero není záruka. Takže ani toto problém zcela neřeší.

Mě jde jen o to, aby nevznikal nějaký falešný pocit, že výtah s mírnou vůlí je nepoužitelný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#24

Příspěvek od statis »

A co to je, kdyz se vikla neunosne moc?

Neunosne moc je podle me takova vule, ze je to videt pri centrovani. Centrujeme dalekohled, aby byl vycentrovany. Samozrejme, i dalekohled, ktery je trochu rozcentrovany, ukazuje vlastne jeste dost dobre a male rozcentrovani nevadi. Takhle se k tomu taky da pristupovat. Ale kdyz uz to centrujeme, neboli kdyz uz si s tim davame tu praci, nemela by byt zbytecna. Takze kdyz zaaretuju ten vytah (navic u toho, kvuli kteremu jsem zalozil tohle tema, to ani moc nejde, protoze ten sroubek je "nejaky blby", a on je cerny, a priznam se, ze jsem nezkoumal, jestli je z cerne natreneho kovu nebo z plastu), vycentruju, a pak to povolim, centroval jsem vlastne zbytecne, protoze okamzite po povoleni uz mne to zase lita a vycentrovane to vlastne nemam. U dalekohledu, ktery je jedna ku peti a pri zv. 150x je nevycentrovani videt.

Je jasne (a v tom se shodneme), ze musi taky dobre sedet okular (nebo proste to, co dáváme do výtahu) v okularovem vytahu. A kolikrat ma okular, ktery ma upevnovaci prumer 1,25" vlastne mensi prumer, nez by mel mit, a kazdy jiny, sice se mi jeste nestalo, aby nesel zasunout do vytahu, ale stalo se mi vickrat, ze se tam viklal, protoze byl proste mensi.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#25

Příspěvek od MilAN »

vagascan : skolimuj dalekohled podle postupu, který jsem uvedl v příspěvku č. 15.  Budeš spokojený a dalekohled bude skolimovaný. To, že tam  potom bude okulár trochu pokaždé jinak šikmo, sice není úplně dobře, ale neprojeví se ti to při vizuálnímpozorování.  Ale věř tomu, že na kolimaci   OV -sekundár -primár to zpětně  vliv nemá.

statis :kup si radši dražší, tobě asi nebude  stejně vyhovovat ten 4x dražší, takže doporučuji ten 10x dražší. Ale nediv se , okulár se v něm stejně bude viklat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#26

Příspěvek od seminko3 »

pro statise,aby se neviklal okulár. ;)
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... mmung.html

EDIT:momentálně není skladem.
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#27

Příspěvek od RisoP »

Toto je podobné, ako problém s zaprášeným zrkadlom.
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#28

Příspěvek od MilAN »

pro statise,aby se neviklal okulár. ;)
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... mmung.html
To je dobré, okulár se nebude viklat, ale viklat se bude ta redukce v 2" uchycení to už ta redukce neřeší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#29

Příspěvek od MMys »

A já si naivně myslel, v prvním okamžiku, že se to "rozepře" jak dovnitř, tak i ven. Zkoumal jsem teď obrázky ještě i jinde, a máš pravdu. Tím to celé pozbývá smysl.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#30

Příspěvek od seminko3 »

Nevím,proč by se to mělo ve 2" viklat a pozbývat smyslu.Ta redukce se přece upne šroubky,(alespoň dle typu OV - já mám po obvodě tři šroubky)stejně jako klasická redukce.Pak se to nehne.
Je však jasné,že to neřeší vůli celého tubusku ve výtahu,ale o tom jsem nepsal.Toto řeší pouze okulár,což statise také trápilo. ;)
Odpovědět