Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#46

Příspěvek od pedrosanchez »

Přátelé, já mám trochu problém s tím aretačním šroubem. Je to Crayford 2 palcový. Připevním t-kroužkem DSLR, zaostřím a pak si chci pozici zafixovat šroubem, aby mi uzamkl výtah, jenže pochopitelně jak jej utahuji, tak mi s tím trošku pohne a jakoby to zase rozostří. Je to jemný posun, ale při foto hraje roli. Je normální, že je to taková citlivá piplačka? Nebo jej moc utahuji? Beztak se pak při uzamčení kolečka výtahu mohou protáčet - ale výtah se nepohybuje. Zrcadlovka je poměrně těžká a pokud bych to neutáhl, mohla by mi svoji vahou v určité poloze výtah trochu zasunout či vysunout a to není žádoucí.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#47

Příspěvek od MMys »

Tohle nemá v zásadě žádné rozumné řešení, kromě výměny výtahu za lepší. Tedy pokud tam je ten, co si myslím. Problém je ten, že komponenty toho výtahu jsou poddimenzované, pruží, a utažením šroubu prostě dojde k jejich deformaci a naklopení tubusku. Jediné, co co se můžeš pokusit, a co jakž-takž funguje, je přitáhnout přítlačný šroub (ne ten aretační) tak, aby výtah šel natolik ztuha, že se zrcadlovkou neproklouzne nebo nepopojede.

A aretační šroub vůbec nepoužívat (vynadat, aby tě to nelákalo).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#48

Příspěvek od nosuh »

Metoda,kterou MM popisuje u meho standardniho vytahu na GSOcku fungovala celkem dobre pri foceni na DSRL s vetsi velikosti pixelu. Aretacni sroub jsem vubec nepouzival,ten to rozhodil nejvic a jen jsem utahl ten,ktery "utahoval" plynulost chodu,az to slo relativne ztuha..pak to drzelo dobre.
U kamerky jsem pak vytah musel uz vymenit,vule byly moc velke a adjustaci 3 sroubu jsem vymenil za koncovku Click lock od Baadera. Je mnohem pohodlnejsi,kdyz to stavim pri kazdem foceni od znova..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#49

Příspěvek od MilAN »

A ty máš výtah, který se nepoddá, když dotáhneš aretační šroub ?
Mám Baader Steeltrack, a tam se také nemohu aretačního šroubu pořádně dotknout. A to mám dotažený převod, že se skoro nechce točit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#50

Příspěvek od pedrosanchez »

Děkuji Vám za reakce, pro ilustraci dávám fotku - nemám teď po ruce kvalitnější.

http://umsle.peklo.biz/img/1550135687.jpg

MMYS: Prosím, který je ten přítlačný šroub?
http://www.supra.cz/user_files/images/z ... 8_9297.jpg
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#51

Příspěvek od MMys »

Zřejmě ten, co není vidět. Bude to nějaký imbus v té tmavé ploše pod tím rýhovaným šroubem. Možná je schovaný pod tou našrouboanou konzolí s motrem. A nebo možná se tlak reguluje mírou utažení té čtveřice šroubů, co drží ten černý blok v tom zahleubení v bíle lakovaném těle.

Já nevím přesně, zrovna tenhle typ mi nikdy neprošel rukama. Snad poradí někdo jiný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#52

Příspěvek od Karell »

Musíš odšroubovat ostření a pod ním je jeden centrální imbus na dotažení mechanismu k šachtě výtahu.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#53

Příspěvek od pedrosanchez »

MMys + Karell: Myslím, že rozumím. Děkuji Vám, už si s tím pohraji.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#54

Příspěvek od Jackxl »

Po kolimaci jsem zjistil, že mezi komakorektorem a výtahem je dost znatelná vůle, která celou kolimaci dokáže pěkně sprasit,
protože dotažením těch dvou šroubů na výtahu Crayford se komakorektor uchytí nakřivo.
Máte taky takový problém ? Jak to řešíte ?
Vážně uvažuji o navrtání dalších dvou děr se závitem do výtahu.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#55

Příspěvek od Bill »

Já mám dlouhý výtah a dlouhý komakorektor. Vyřešil jsem to olepením komakorekturu izolepu - jde tam ztuha zasunout :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#56

Příspěvek od majklus »

Potvrzuju, že izolepa funguje spolehlivě. :-D
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#57

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Já jsem k vymezení vůle koupil podkladovou kovovou planžetu na https://www.mepac-eshop.cz/cs/sire-50mm, jdu to vyzkoušet, mají tlouštku od 0,02mm a výše, prodávají po metrech. Všechna řešení (izolepa, lepící pásek) mi nefungovali, protože ta sice je ale je malá a vše je moc tlusté (navzdory tomu se tam valká jak komakorektor tak i kolimátor)
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#58

Příspěvek od duri_jk »

Ja som riesil volu na obycajnom lacnom vytahu newtona. Mozno to niekomu pomoze.
Dalekohlad: Bresser Messier 6in dobson.
Ten vytah ma prekvapil lacnou konstrukciou. Je to kombinacia vonkajsieho plastoveho puzdra, mosadzneho hrebena a hlinikovej
vnutornej trubky.
Problem u mna bol v tom, ze to plastove puzdro (cervene) nie je okruhle, ale ovalne a stlaca vnutorny tubus (cierny) zo stran a navyse je hore a dole privelka vola.
To stlacenie robi to, ze zaostrovanie ide tazko a zaroven sa to chova ako oska, okolo ktorej sa snazi vntorny tubus otacat.
Takze, ked sa pokusim zaostrit, sila posobiaca na hreben (ktory je na spodku tubusu) smerujuca vonku, je vdaka odporu tubusu po stranach smerovana viac nahor a nakloni cely tubus smerom hore (o cca 3mm), pri ostreni smerom dnu sa znova tubus nakloni dole a takto si tam poskakuje, zaostrit pri vyssom zvacseni je takmer nemozne.
Riesenie:
Odstranit ten oval a vymedzit vole.
Oval som odstranil tak, ze som vyrobil z 1,5mm zelezneho plechu pismeno C, ktore som nasunul na plastove puzdro (modra farba). Tym padom som odstranil ovalny tvar puzdra a tlak na tubus. To sposobilo, aj lahsi chod zaostrovacieho mechanizmu.
Zvysnu volu som vymedzil pasikom z PET flase (zeleny pasik navrchu oproti hrebenu), ktory som nalepil obojstrannou lepiacou paskou na hlinikovy tubus po celej jeho dlzke.
Vysledom je lahke zaostrovanie a takmer ziadna vola vntoreho tubusu.
Pasik z PET false ma vyhody, ze je tenky, dobre sa s nim pracuje, je odolny na oder, oderom z neho neodpadava material a celkom dobre sa klze.
Rozne obaly maju rozne hrubky takze sa da najst ten spravny (flase od napojov, samponov, kozmetickych pripravkov, ...)

Zaver:
Ostrenie ide o mnoho lahsie, tubus sa nekyve, viem zaostrit aj pri 200x zvacseni.

Poucenie do buducna:
Ak vyberate dalekohlad, pozrite si dobre aky ma vytah. Ja som dal za dalekohlad 315 EUR a teraz by som potreboval lepsi vytah co je dalsich 70-90 EUR, namiesto toho som mohol kupit vacsi dalekohlad s lepsim vytahom. Za rovnake peniaze mohlo byt viac muziky .
VolaOkularu.png
VolaOkularu.png (10.87 KiB) Zobrazeno 3187 x

Juraj
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#59

Příspěvek od Jackxl »

Tomáš Mojžiš píše:Já jsem k vymezení vůle koupil podkladovou kovovou planžetu na https://www.mepac-eshop.cz/cs/sire-50mm, jdu to vyzkoušet, mají tlouštku od 0,02mm a výše, prodávají po metrech. Všechna řešení (izolepa, lepící pásek) mi nefungovali, protože ta sice je ale je malá a vše je moc tlusté (navzdory tomu se tam valká jak komakorektor tak i kolimátor)
Asi zkusím tvoje řešení, protože izolepa u mě nezabrala.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Odpovědět