Elektronický okulár

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronický okulár

#31

Příspěvek od MMys »

To vypadá na pěknou mašinku za super cenu. Zkusil jsem taky jednu V nejhorším skončí na celoblohovku u kopule, aby se to samo zavřelo, když se zatahne. Stejně jsem chtěl něco kupovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Elektronický okulár

#32

Příspěvek od ladis »

No výborně Martine! Alespoň bude s kým diskutovat, až s kamerou něco nepůjde  ;D

No, myslím, že bude hodně slušná. Až budu pozorovat na 12" Lightbridge galaxijní kupy, vždy se nejprve přes CCTV podívám, jak to vůbec vypadá, než tam strčím oči  8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronický okulár

#33

Příspěvek od MMys »

A pak kulový uvidíš  ;)

Chtělo by to displej, kde je černá absolutně černá a nesvítí do boků, tedy nespíš AMOLED. Ale takové televizky asi moc nejsou.

Poreferuju, až to přijde. Jsem zvědavý co to bude dělat na N300 f/2.9, který jsem právě šoupnul do kopule.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Elektronický okulár

#34

Příspěvek od MilAN »

Představa, že bych si dalekohled namířil pomocí elekronického hledáčku a pak se podíval do okuláru, je myslím hodně naivní. Poté, co si namířím v kopuli dalekohled na focení, tak jde ven se dívat Diobsonem. Když jsem kouřil, dal jsem si cigaretu, potom už jsem se trochu orientoval i u dalekohledu no a po několika dalších minutách jsem se začal dívat. Představa, že zeslabený monitor nebo jeho noční verze něco moc zachrání, se trochu rozchází se skutečností. Zrovna tak, jako PC planetarium u dalekohledu. Buď nevidím nic na monitoru, nebo v dalekohledu :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Elektronický okulár

#35

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Jinak tu kameru mají i s RS-485 pro dálkové nastavení expozice apod.

http://www.ebay.com/itm/281418111625
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
deepspace
Příspěvky: 128
Registrován: 12. 09. 2012, 08:49

Elektronický okulár

#36

Příspěvek od deepspace »

Podobnou kamerku používám k TV Guideru, funguje bezproblémů při integraci 8-16x s klasickým hledákem 9x50.

První kus od čínana nefungoval vůbec, bezproblému poslal druhý, má několik výrazných hotpixelů, ale dá se to prežít :)

S malokukem 70/500 při integraci 4x vpohodě nasnímala Jupiter i se čtyrmi měsíci.

Ovládání je trochu dřevené, ale za ty peníze .. ;)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Elektronický okulár

#37

Příspěvek od ladis »

Jinak tu kameru mají i s RS-485 pro dálkové nastavení expozice apod.

http://www.ebay.com/itm/281418111625
Také jsem na ní koukal, ale  je těžší a koukal jsem na každičký gram... Dálkové nastavení expozice znamená další výdaj za ručku a není to nutné pro mnou zamýšlené účely elektronického hledáčku / na hraní s dalekohledy.

Ještě doobjednám objektivy na starhopping a na meteority. Jediné, co nemohu sehnat, je poncetka pro cca 10-60s expozice na 12" dobsonu...  :-/ Komerčně ji na TS prodávají za desítku, ale to se mi zdá až moc. Za polovic bych ji vzal hned... Škoda, že se za rozumnou cenu u nás nevyrábí.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Elektronický okulár

#38

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Ovladač nepotřebuješ, můžeš ovládat z PC :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Elektronický okulár

#39

Příspěvek od Míra Pech »

Včera jsem zkusil použít USB mikroskop místo okuláru. Nemohl jsem si nevšimnout :), že jeho průměr se shoduje s průměrem 1.25" okulárů. Nakonec bez jakýchkoli úprav (co se průměru týče) sedí v okulárovém výtahu poměrně pevně. Zkusil jsem s ním mezní hv. velikost a Newtonem 110/803 s 30 let starými zrcadly (který už řadu let marně prosí o vyčistění) zobrazil ještě spolehlivě  Albireo B v Labuti ( v. + 5.1m dle wiki).
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Elektronický okulár

#40

Příspěvek od ladis »

Tak nakonec jsem pres ebay objednal za patnact stovek CCTV kameru s integraci a cipem  1/3'' SONY 960H EXview HAD CCD [ch8545]:

960H EXview 700TVL 0.0003Lux Real-WDR Sens-Up(X1024) CCTV Camera for Astronomy

Zdarma mi odstrani i IR filtr (v ceně). Umi to integraci snimku az 1024x a na cloudynights ji dost vychvalovali. Pry vyborne pracuje s 12" dobsonem i bez reduktoru a snimky DSO s pouhou 1-4s integraci me nadchly.

Primarne ji budu v kombinaci s variofokalnim objektivem 6-60mm pouzivat na starhopping u refraktoru s binem, kdy se mi nechce lezt po zemi pod optickym hledackem, pro hratky na dobsonu s DSO a tez pro snimani meteorickych roju/timelapses.

Rovnez dokupuji konvertor C-MOUNT na 1,25" a videograbber kompozitniho signalu na notebook.

Urcite pak poreferuji co a jak, az to za mesic prijde z Ciny...

Tak jsem kameru obdržel, přišla z Hong Kongu za 2 týdny, zbytek času hnila v Praze na poště... Clo ani DPH jsem nedoplácel  8-)
Kamera tak stála 1474Kč, díky SENSE UP umí integraci až 1024 snímků v reálném čase.

Níže zasílám snímky focené mobilem z 7" LCD televize z CCTV připojené na SW 102/500 v primárním ohnisku (ještě nemám reduktor), bohužel až na konci jsem zjistil, že jsem měl vytaženou gamu (0,4), proto šum je na snímcích mnohem vyšší, než když je správně nastavena na 1.0 (jak doporučují pánové z CN).

Snímky jsou surové, bez žádného zpracování (pouze zmenšení na cca čtvrtinu), tj. to, co je vidět v reálném čase na displeji. Bohužel mobil to neuměl vyfotit tak, jak je vidět očima, tj. přesvětlené plochy a tmavé gradienty nelezou z CCTV, ale je to výsledek focení obrazovky mobilem.

Příště (až dorazí AD převodník) snad již budu moci típat snímky přímo z digitálního  streamu z notebooku. Rovněž vyzkouším CCTV objektivy a podělím se se zkušeností s využitím CCTV na meteority a jakožto elektronického hledáčku, pro kterýžto účel jsem si ji pořizoval...

Dosah kamerky za ty peníze je neuvěřitelnej...
Foceno z města při Měsíci a konci nautické noci / začátku svítání (tmu jsem využil na pozorování dobsonem)

Škoda, že nejedu na MHV (jsem pracovně do Pá v Německu), na velkých dobsonech s poncetkou by se s tím dalo vyhrát...

Níže Měsíc, Jupiter, Chi-h Persei, M34, NGC 663 ad. při různých integracích:

















Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Elektronický okulár

#41

Příspěvek od ladis »

Dnes jsem z města (bohužel již za svitu Měsíce k ránu a oparu) zkusil grabování z CCTV s reduktorem 0.5x přes SW 102/500 (bez clon) do notebooku přes EasyCap analogově kompozitní signál do DV kodeku.

CCTV: 960H EXview 700TVL 0.0003Lux Real-WDR Sens-Up(X1024) CCTV Camera for Astronomy

CCTV kamera má vyjmutý IR filtr (na mojí žádost už od výrobce), zkusil jsem na některé záběry dát za reduktor UHC Astronomic 2". Montáž EQ-5.

Integrace 1024x znamená cca 20s (50 půlsnímků/s), integrace 256x cca 5s, takže defacto LIVE  8-)

nastavení CCTV: úpravy obrazu OFF, AGC OFF, pouze integrace manuálně nastavena

Níže pro porovnání snímky s UHC a bez UHC, stack i jednotlivé snímky s integrací:

M42 (CCTV+0.5x reduktor+UHC, integrace 1024x, zprůměr. 8 LF)


M42 (CCTV+0.5x reduktor+UHC, integrace 1024x, single frame)



M42 (CCTV+0.5x reduktor, bez UHC, integrace 1024x, single frame)


M42 (CCTV+0.5x reduktor, bez UHC, integrace 256x, single frame)


Co mě dostalo je, že ten čip skoro nešumí!  ::) Viz single frames... Škoda těch obrazců vzniklých kompresí do DV kodeku. Bohužel ten debilní EasyCap umí jen nekomprimovaně, pak šílenej MPEG2 a aspoň jsem do něho nacpal i DV kodek Panasonic. Zatím si jen hraju a zkouším co a jak.

Docela mě láká sehnat si poncetku a kamerku dát za 12" dobsona na integraci 1024x na galaxijní kupy :P
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Elektronický okulár

#42

Příspěvek od Psion »

Blbý je, že toho vidím víc v 20cm dalekohledu než v tomhle okuláru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Elektronický okulár

#43

Příspěvek od MilAN »

No jo, tohle nás fascinovalo před 20 lety - tedy to, že to jde. Jenže v dalekohledu toho bylo vidět víc a s detaily. A Canon D300 potom byl už velký skok do elektronické podoby vesmíru ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Elektronický okulár

#44

Příspěvek od ladis »

Jaký máte názor na e-ink monitor propojený s elektr. okulárem, na který by si uživatel svítil slabým červeným světlem? Popřípadě připojený na notebook, tj. místo klasického podsvíceného LCD displeje?

Zkoušel jsem svoji čtečku ve tmě se slabým červeným světlem a výsledek mě nadchnul - již slabounké červené světlo umožní pohodlné čtení a určitě zásadně neohrozí přizpůsobivost na tmu.

Jelikož již existují monitory s technologií Pixel Qi (LCD + e-ink) s možností vypnutí podsvícení, tento defacto následně funguje jako pasivní e-ink monitor!

Dovedu si představit mít na tom připojený notebook či právě jako výstup elektronického okuláru - sice jen odstíny šedi, ale bez ovlivnění přizpůsobení tmě!

Zdá se mi to úžasné a mám cukání to koupit na vyzkoušení...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Elektronický okulár

#45

Příspěvek od ladis »

Takto vypadá obraz (64 odstínů šedi limit) videa na Pixel Qi technologii:

https://www.youtube.com/watch?v=IlH6A6XD_vI

Nejlepší je, že se dá sehnat velký Pixel Qi panel i s řadičem (D-Sub / HDMI IN) za 3 tisíce! 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět