Jaký hledáček?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Jaký hledáček?

#61

Příspěvek od Zbych »

Mne se nejvíce na hledání na hrubo zamlouvá zelený laser. Je to neuvěřitelně rychlé a ani to není na hrubo, většinou objekt trefím na poprvé. Na druhou stranu čekám, kdy u nás zazvoní policajti ;D. Chce to opatrnost a když je kolem letadlo, nesvítím.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jaký hledáček?

#62

Příspěvek od FunTomas »

...Na druhou stranu čekám, kdy u nás zazvoní policajti ;D. Chce to opatrnost a když je kolem letadlo, nesvítím.Nech sa vyjadrí nejaký pilot. Ak si predstavím pohľad z kokpitu, tak nechápem, ako môže pilota ohroziť lúč idúci zo zeme nahor. Nevraviac potom o reálnom dosvite, ktorý je síce pár km, no pri uhle pod ktorým by bolo vidieť do kokpitu svetlo by to už bolo výrazne viac ako 10km. Lúč má pritom rozptyl a vytvára kruh s priemerom pár metrov na tých niekoľko kilometrov. A napokon šanca trafiť sa na vzdialenosť niekoľko kilometrov do okienka laserovým lúčom, je veľmi malá. Ja by som problém lietadiel nezveličoval. Ale ako vravím, mohol by sa vyjadriť radšej nejaký pilot reálneho lietadla.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Jaký hledáček?

#63

Příspěvek od biker.fm »

ako môže pilota ohroziť lúč idúci zo zeme nahor.A vyzkousel sis co to svetlo udela pri odrazu od skla v mistnosti ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Jaký hledáček?

#64

Příspěvek od juh »

Pokial mi je zname, tak pouzivanie laserov nie je zakazane celoplosne. Zakonom o leteckej prevadzke su len stanovene nejake ochranne pasma okolo letisk, kde je to zakazane. Inde to vyslovene zakazane nie je (mozno su este niekde stanovene nejake limity pre tieto zariadenia). Myslim, ze co sa tyka legistalivy, v CR je situacia podobna ako v SR.
Co sa tyka ohrozenia, riziko je hlavne pri pristavani, kedy lietadlo klesa. Nasli sa nejaki d..., ktori v tejto faze letu umyselne osvetlovali lietadla. Preto ta histeria okolo laserov.
Co sa tyka nasvietenia lietadla od spodku, tam je moznost oslepenia pilotov prakticky nulova. Aj napriek tomu by som sa radsej vyhol miereniu na lietadla. Vzdy sa moze najst niekto, kto to zacne rozmazavat. "Organy" maju v takom pripade v zalohe formulku o nejakom vseobecnom ohrozeni.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký hledáček?

#65

Příspěvek od MilAN »

Tohle téma tu je probíráno už několikrát. Doporučuji si, v rámci osvěty, posvítit mezi sebou na vzdálenost 10 km, ať jste v obraze, o čem píšete.  O oči  ( v případě 5mW laseru) určitě nepřijdete, ale oko  reflexivně uhne před  pohledem proti laseru, Že to neoslní, o tom neuvažujte. Na těch 10 km to je pěkná pecka do očí.A že byste se netrefily, to je skoro vyloučeno Paprsek vidíte a s triedrem nebo dalekohledem vidíte i svého "protivníka"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jaký hledáček?

#66

Příspěvek od FunTomas »

Podľa mňa sa v diskusii pletú dve veci. Zbych napísal, že laserom hľadá nahrubo. T.j. nemieri úmyselne na lietadlá. Pri tomto postupe a hustote leteckej dopravy (ak samozrejme nepozoruje pri letisku) je šanca stretnúť sa s lietadlom mizivá. A keby aj...
Na svojom 5mW laseri mám rozptylový krúžok cca 15-18mm na vzdialenosť 15m. Na vzdialenosti 10km je to kotúčik s priemerom necelých 10m. Tých 5mW rozdelených na 10m, bude ledva viditeľných. Ak by sa táto plocha od niečoho v lietadle aj odrazila, nie je to to isté ako reflex prakticky bodového zdroja na skle v miestnosti.
Ak by som nechal laser svietiť staticky a čakal kým cez tento kotúčik preletí lietadlo, tak by mu to pri cestovnej rýchlosti 900km/h trvalo 0.0003s (pohyb kolmo na lúč).
Ale rád vyskúšam spomínaný experiment, len musím nájsť dobrovoľníka s ktorým pôjdeme na seba svietiť. Z kopca nad Hainburgom je pekný výhľad na všetky strany. Určite nájdeme nejaké miesto, z ktorého sa bude dať zasvietiť na tento kopec, resp. naopak.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký hledáček?

#67

Příspěvek od MilAN »

Tomáši budeš překvapený, jaká to je síla. A ne že to na zemi nebudeš ani vidět, terén bude krásně zeleně osvícený a pokud budeš stát na silnici, budeš vidět stíny větví a stromů, pokud budou v cestě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Jaký hledáček?

#68

Příspěvek od Lamid »

Ja len jednému nerozumiem. Spolu sa dohodneme, že svetelné znečistenie zhoršuje nočnú oblohu.
A je zaujímavé, že svietenie laserom do toho akosi nepatrí.

Si viem predstaviť malú obec, plnú nadšených astronómov.  A večer to rozbalia, každý so zeleným laserom. Nechcel by som v tej obci žiť.

Proste na oblohu sa nesvieti.

Iné je to, ked mám nejakú skupinku a jej niečo ukazujem.

A z laseru istotne nie su nadšený ochrancovia prírody. Netreba to rozoberať, platia tie isté argumenty, spoločné pre astronómov a ochrancov prírody, na zachovanie tmavej oblohy a aj všetkého živého pod ňou.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jaký hledáček?

#69

Příspěvek od Dansemacabre »

Máte někdo zkušenosti s čínskými guidovacími hledáčky? Docela mě láká ho objednat.

číňan:
http://www.aliexpress.com/store/product ... 72286.html

Parametry 60/240 to má stejné jako dvakrát dražší výrobek z TS. Rozdíl asi bude ve zpracování a ve 240g váhy (číňan váží 800g, TS 563g). Rozdíl 2.000Kč v ceně za hledáček je dost výrazný a rád bych ušetřil, ale na druhou stranu už jsem se párkrát na tom šetření sám vytrestal...

"značkový" TS:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... using.html
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Jaký hledáček?

#70

Příspěvek od Bill »

Ono mě to taky lákalo - ale ten nejobyčejnější hledáček 9x50 pořídíš tady v bazaru za 800 Kč a je naprosto dostatečný pro jakékoliv ohnisko na montážích typu (H)EQ5 - 6 za průměrného až mírně naprůměrného seeingu - s dobrou kamerkou s malými pixely.

Jenom je lepší  vyměnit ty plastové šroubky a to pérko. Stranu s gumičkou jsem podložil, ať je tam více natěsno. Nebo ho můžeš dát do kruhů.

Některé držáky jsou lepší - třeba Vizen má nízký masívnější držáček a 6 šroubků.

http://www.vixenoptics.com/Vixen-50-mm- ... p/2656.htm

Ale kupovat ho samostatně je asi blbost - spíše zkusit poptav v bazaru něco podobného.

Nezapomeň - čím těžší pointer, tím to více klade nároky na mechanické provedení.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jaký hledáček?

#71

Příspěvek od Dansemacabre »

Obyčejný hledáček 9x50 už na pointaci mám, ale v klasickém úchytu na nožce se to všemožně viklalo a fotky byly všecho jen ne upointované. Hledáček připínám do úchytu na konstrukci držáku objektivu, čili jsem k tomu samo-domo udělal upnutí a redukci na kameru, ale pořád to není ono, nedá se ostřit a třeba 200/1000 newtona už to neupointuje ani náhodou. Na EF 400/5,6L v pohodě, když teda pominu, že nemůžu kameru ostřit a hledáček nemá stavitelné kruhy.

Proto když si spočítám, na kolik vyjde stoprocentní řešení bez kompromisů, tedy stavitelný hledáček nad 200mm plus redukce na kameru plus kruhy plus upnutí, tak najednou pár tisíc za hotový výrobek ve stylu
http://www.astroshop.eu/zwo-telescope-a ... pe/p,48573
nebo už zmíněný telescop express 60/240 nevypadá až tak strašně (a je mi fakt smutno z toho, že to musím napsat, doufal jsem, že ušetřím)

Číňany jsem vzdal, když jsem si spočetl, že by to i s poštovným DPH a clem vyšlo vlastně stejně jako hledáčky z telescop expressu (no ale pět litrů za to taky dávat nechci, jsem ochotný investovat tak tři)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jaký hledáček?

#72

Příspěvek od Dansemacabre »

Hmm, tak jsem nakonec našel tohle, vzhledem ke kurzu libry je to luxus: http://www.ebay.co.uk/itm/New-60mm-Comp ... 1909129389
2100Kč, objednáno (jsem jen zvědavý, jak tam bude clo a dph, když jsem de facto nakupoval v Británii)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jaký hledáček?

#73

Příspěvek od Cztwerec »

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... scope.html

Tohle mám já, rádoby hochnooobl. Dostačuje i na pointaci 200/1200 newtona. Cenově na tom budeš stejně.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jaký hledáček?

#74

Příspěvek od Vabra »

(jsem jen zvědavý, jak tam bude clo a dph, když jsem de facto nakupoval v Británii)Není podstatné na kterém ebay serveru jsi objednával, ale odkud přijde balíček. V tomto případě je to Čína, takže počítej s výpravou na celní poštu a minimálně 21% doplatek na DPH. Budou po tobě chtít fakturu, případně výpis Paypal účtu nebo něco podobného.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jaký hledáček?

#75

Příspěvek od Dansemacabre »

Na celnici už jsem jako doma, takže s tím počítám I za těch cca 2600,- je tahle 60/240 o tisícovku levnější než TS 50/180, který jsem měl taky v merku, a jen o 150g těžší. Dám pak report, jak je na tom s kvalitou zpracování, litovat snad nebudu.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět