Jaký hledáček?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jaký hledáček?

#121

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Takže já za sebe mohu napsat, že mám obraz v Dobsonu / Newtonu opravdu převrácený = otočený °o 180°- zrovna jako v refraktoru :) :)
Otočený o 180°ale ne stranově převrácený. To je rozdíl. Jako v refraktoru bez zrcátka. (doporučuji se kouknout na nějaký psaný text v dálce, zda bude zrcadlově obrácený - tak to nejlépe poznáš)

PS: Ale asi jsem tě špatně pochopil v celku diskuze, kde se mluvilo o zrcadlovém tisku. Nerozporuji že Newton otáčí o 180°, ale spousta lidí má představu, že díky sekundáru převrací i stranově (zrcadlově).
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký hledáček?

#122

Příspěvek od KpS »

Sekundár je zrcadlo, takže obraz stranově převrátí. Stejně jako každé zrcadlo, nebo odraz v hranolu. Primár je taky zrcadlo a obraz převrátí. Stačí se do něj podívat. U newtona je sudý počet zrcadel, sudý počet odrazů a tak výsledný obraz není zrcadlově převrácený. Refraktor se zenitovým zrcátkem nebo hranolem má lichý počet odrazů (jeden), obraz je zrcadlově převrácený. V amiciho hranolu jsou odrazy dva. Někoho mohlo překvapit to zrcadlové převrácení na primáru. Obraz při focení v něm není zrcadlově převrácený. To je proto, že se na fotku díváme ve směru dopadajících paprsků a ne proti nim jako při vizuálním pozorování.
Karel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký hledáček?

#123

Příspěvek od MilAN »

KpS píše: Obraz při focení v něm není zrcadlově převrácený. To je proto, že se na fotku díváme ve směru dopadajících paprsků a ne proti nim jako při vizuálním pozorování.
Karle, tomu nerozumím. To by snad platilo jen v případě, že bych dal do ohniska fotografický papír a pak se na něho díval na citlivou stranu.Jinak to bude stejné jako v okuláru- a to ať fotím na film nebo digitál.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jaký hledáček?

#124

Příspěvek od Bill »

Foťák obraz převrací - je "zvyklý", že normální objektiv taky převrací obraz...
Opticky se to převrací hranolem v hledáčku - "pentaprism": https://en.wikipedia.org/wiki/Pentaprism

A samozřejmě z čipu elektronicky...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký hledáček?

#125

Příspěvek od MilAN »

A aby to nebylo tak jednoduché, tak u kamer záleží na programu, kterým se fotí, jak si převrací obraz, a také na programu, v kterém to zpracováváš.
Kdysi mě to překvapilo, že v některém programu byl ten samý obraz třeba zrcadlově otočený. A když si v jednom programu zjistím X,Y souřadnice hvězdy, v jiném programu mi je počítá z jiného rohu - a tedy jsou jiné .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký hledáček?

#126

Příspěvek od KpS »

KpS píše:Obraz při focení v něm není zrcadlově převrácený. To je proto, že se na fotku díváme ve směru dopadajících paprsků a ne proti nim jako při vizuálním pozorování.
Milane, špatně jsem se vyjádřil. Měl jsem na mysli následující situaci: Když budu fotit objektivem na desku a pak se na ni podívám ze strany emulze, bude obraz zrcadlově převrácený. Správně bude až positiv. Když ale budu na desku fotit v ohnisku primáru, tak při pohledu ze strany emulze obraz není zrcadlově převrácený. Jak píšete Bill i Ty, při focení na čip tu jsou další faktory a když je potřeba, stačí flip jedné (kterékoliv) osy.
Karel
kefidlo
Příspěvky: 7
Registrován: 29. 12. 2019, 16:37

Re: Jaký hledáček?

#127

Příspěvek od kefidlo »

Ahoj, někdo tady zmínil laserové ukazovátko ( barva zelená nebo červená - 5 mw ). Chtěl bych se zeptat, jestli laser ukáže na bezoblačné obloze bod pro pozorování? Mám stejný problém s nalezení DSO v optickém hledáčku 6*30 pro zalomený krk a celkovou začátečnickou neorientaci. Nebo se mám raději koukat po https://m.aliexpress.com/item/330404873 ... gclid=null. Nebo. https://m.aliexpress.com/item/400023619 ... gclid=null Díky .
Sky Watcher classic 150p ( 153/1200 dobson )
ultra amatér
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jaký hledáček?

#128

Příspěvek od hades »

Bod ti to neukáže ale naznačí směr, kam se dívat. Moje osobní zkušenost ale je, že tyto lasery z číny nejsou moc spolehlivé a při nízkých teplotách se ani nerozsvítí
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký hledáček?

#129

Příspěvek od MilAN »

Laserové ukazovátko je jako hledáček celkem naprosto zbytečné. Tím pádem i zbraňový laser. Není potřeba vytvářet skutečný bod ú paprsek na atmosféře, staží ten, který udělá kolimátorový hledáček do oka. To je ten tvůj druhý odkaz- v astronomii často nazývaný jako hledáček typu Red dot
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Jaký hledáček?

#130

Příspěvek od MM »

Vykasli se jednou pro vzdy na jakykoli hledacek a porid si RedDot. Je to nejjednodussi a nejspolehlivejsi reseni.

Pripadne si porid Telrad, ten je jeste presnejsi.

Mluvim nejen z vlastni zkusenosti.

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Jaký hledáček?

#131

Příspěvek od vla »

Red dot není řešení, red dot je hledáček! Nejdřív radíš, aby se na jakýkoli hledáček vykašlal a pak mu jeden poradíš. Divné. :o
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
kefidlo
Příspěvky: 7
Registrován: 29. 12. 2019, 16:37

Re: Jaký hledáček?

#132

Příspěvek od kefidlo »

Diky... něco takového by mohlo stačit ? https://www.aliexpress.com/item/4000635 ... b201603_53
Sky Watcher classic 150p ( 153/1200 dobson )
ultra amatér
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Jaký hledáček?

#133

Příspěvek od MM »

vla píše:Red dot není řešení, red dot je hledáček! Nejdřív radíš, aby se na jakýkoli hledáček vykašlal a pak mu jeden poradíš. Divné. :o
Mel jsem na mysli samozrejme OPTICKY hledacek.
kefidlo píše:Diky... něco takového by mohlo stačit ? https://www.aliexpress.com/item/4000635 ... b201603_53
Uplne v pohode.

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký hledáček?

#134

Příspěvek od MilAN »

Určitě co se týče zaměřování, stačí. Problém nastává při častém pozorování . Baterie, kontakty iv ypínač s potenciometrem trpí vlhkostí. Lepší vybrat něco uzavřeného, kompaktnějšího - něco jak jsi uváděl v předchozím příspěvku včera.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jaký hledáček?

#135

Příspěvek od hades »

Kdyby se ti nechtělo čekat měsíc a víc na zásilku z číny: https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _swreddot/
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět