Jaký hledáček?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký hledáček?

#31

Příspěvek od MilAN »

Telrad je klasika, bohužel se strašně a moc brzy rosí. Jen by , podle provedení, měl stát tak 500 Kč, a ne tyhle peníze. Dioda, film a sklo v krabičce s vypínačem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Jaký hledáček?

#32

Příspěvek od Mash »

To s tim rosenim je pravda, da se na nej sice vyrobit rosnice z karimatky (napr tady: http://www.homebuiltastronomy.com/downb ... hield.html)
ale me se nejvic osvedcilo proste sklicko v pripade potreby otrit.
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Jaký hledáček?

#33

Příspěvek od dvader »

To s tim rosenim je pravda, da se na nej sice vyrobit rosnice z karimatky (napr tady: http://www.homebuiltastronomy.com/downb ... hield.html)
ale me se nejvic osvedcilo proste sklicko v pripade potreby otrit.Přesně, s tím svým GSO/WO Red Dotem to dělám stejně. To, že sklíčko není schováno v tubusku je spíše výhoda, lze jej rychle a bez problémů otřít. ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký hledáček?

#34

Příspěvek od MilAN »

U těch tubuskových to je zrovna tak - jsou na konci tubusu, volně přístupné. Problém je u toho Baadera, který je vylepšen o "rosnice" a je potřeba trochu štourat dovnitř.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Jaký hledáček?

#35

Příspěvek od MiniMistr »

Toho Baadera jsem si koupil a i když mi ho Milan zkritizoval, že je drahý a má přitom "jenom plechové tubusky" jako rosnice (upozorňuji, že je nemá plechové ale celohliníkové) tak k němu navíc dostaneš 2 krytky které jdou na ty rosnice navléknout a když se ti zarosí-tak je a) otřeš, nebo b) jednoduše sundáš.
Já si ovšem díky tomu vytvořil jednoduché řešení.
Jednu krytku jsem si upravil tak, že jsem ji přidělal na otočný bod, na kterém se odklápí u zmíněné rosnice-čili, když se mi krytka zarosí a já chci red-dotem vyhledávat odklopím krytku, vyhledám objekt a zase ji zaklopím.
Tak mám red-dot stále čistý.
Jsem absolutně spokojený a hlášky typu: tohle seženeš tady za tolik a tolik, nebo tohle si uděláš za tolik a tolik beru s rezervou. Taky jsem se mnohokrát snažil ušetřit, někdy to opravdu tak je že si to člověk udělá a to se považuju za šikovného člověka a možnosti také mám, ale někdy si musíš uvědomit, jestli opravdu to co ušetříš, má smysl- a v konečném důsledku jsi neprodělal /teď nemám na mysli jenom peníze). Na to si ale každý musí přijít sám........ ;)
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký hledáček?

#36

Příspěvek od MilAN »

Já jsem nekritizoval tvůj red-dot, jen jsem upozorňoval ostatní, že to samé, jen bez těch nástavců/rosnic, lze pořídit za 1/3 ceny. I s těmi krytkami.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 408
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Jaký hledáček?

#37

Příspěvek od Mates »

Telrad je klasika, bohužel se  strašně a moc brzy rosí
Rosení Telradu jsem byl nucený vyřešit po akci MHV kde se rosí všechno a rychle. Nejprve jsem zkoušel také různá krytí ale to pomůže jen na chvíli. Nakonec jsem pod šikmé sklíčko implantoval dva staré velké keramické odpory a ty to vyřešily beze zbytku. Vypadá to hrozně (jako téměř všechny moje výtvory) ale funguje to dokonale. Kdyby to někoho zajímalo podrobnosti napíšu. Jinak k vidění na MHV (doufám)
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Jaký hledáček?

#38

Příspěvek od MiniMistr »

Jednodušší je mít zaklopeno, při vyhledávání odklopit, vyhledat a zase zaklopit. Nepotřebuješ dráty, zdroj, nic.
Vydrží to několik hodin-rozhodně to vydrží déle, než já venku ;)
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 408
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Jaký hledáček?

#39

Příspěvek od Mates »

Byl jsi někdy na MHV ? Tam to vydrží tak dvě odklopení. A to musíš vyhledávat rychle ;). Ale mluvím o Telradu, na který nedám jinak dopustit.
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Jaký hledáček?

#40

Příspěvek od Mash »

Kdyby to někoho zajímalo podrobnosti napíšuMe by to docela zajimalo, na MHV se bohuzel nedostanu.
Mas nejaky fotky?
Napajis to z tech baterii vevnitr nebo externe?
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 408
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Jaký hledáček?

#41

Příspěvek od Mates »

Mash: poslal jsem SZ
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Jaký hledáček?

#42

Příspěvek od ms »

Pre uplnost si dovolim upozornit na Rigel Quickfinder. Mam ho 10 rokov, prehadzujem na rozne dalekohlady a nedam na neho dopustit. Lepsie sa mi s tym mieri ako s akymkolvek optickym hladacikom. Sklicko to ma trochu kryte, orosi sa len za extremnych podmienok. Aj na velkeho dobsona staci Rigel + 2" sirokouhly okular. Dalsi hladacik som nikdy nepotreboval.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Jaký hledáček?

#43

Příspěvek od 4Brunco »

Tak mi pred nedavnom prisiel z ciny tento drziak :

http://www.aliexpress.com/store/product ... 96327.html


Mam v tom laserove ukazovatko za 2$ a funguje to prekvapivo dobre. Raz cez den som si to nastavil na susedovom komine a odvtedy to drzi (cca mesiac a casto manipulujem z dalekohladom). Jedina vaznejsia nevyhoda je hladanie podvecer ked je este trocha svetlo, pretoze ukazovatko je slabe (<5mw). Inak vyborne je hlavne to ze sa nemusim klacat v krkolomnych polohach ked vyhladavam v okoli zenitu.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jaký hledáček?

#44

Příspěvek od vla »

Použití laseru při pozorování je ovšem velmi ohleduplné pro ostatní pozorovatele, když už pominu, že do 5km od letišť je to zakázáno a dnes je letiště pomalu u každé vesnice.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Jaký hledáček?

#45

Příspěvek od 4Brunco »

Iste je to nepouzitelne niekde na zraze ale v mojom sirokom okoli nikto iny nepozoruje a zalezi hlavne od vykonu. Tieto slabe 1-5mw lasery mylsim ano zakazane niesu a fakt je je ze zo spravneho uhla je luc len tak tak vidno ale staci to (horsie je to okolo splnu) a dosvieti tak par sto metrov a celkom rychlo sa luc rozsiruje.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět