Planetární okulár

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Planetární okulár

#121

Příspěvek od SIRIUS_758 »

U těchto okulárů s velmi malou vzdáleností výstupní pupily se totiž těžko hledá vhodný kompromis - např., aby o tělo okuláru nebrnkaly oční řasy a aby okolí očnice bylo dobře odvětráno a nedocházelo k mlžení oční čočky teplem obličeje ( lepší tělo " volcano " ) nebo např., aby na něj šla nasadit jednoduchá gumová očnice, jak to dělal Baader. Na mém balkónu, vstříc pouliční lampě, se mi očnice velmi hodí..ale zase se snáz mlží.. Lze si, samozřejmě, pomoci výhřevem okuláru..

Pravděpodobně zatím nikdo z AF prakticky nezkoušel kvalitu těch nových ortho od Baaderů ( 6, 10, 18mm )

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... schel.html

Jejich tělo, také očnicí opatřené, je takovým kompromisním mechanickým provedením, kdy bezprostřední okolí očnice je jako u "vulkanických" starých Kasai, ale obvod je opět zvýšen, aby šla aplikovat gumová očnice. Optika má vycházet z klasických Abbé ortho okulárů Carl Zeiss Jena.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#122

Příspěvek od kesi »

Je pravda, že pokud jsem se díval přes Kasai HC Ortho 6 mm do světla, mohl jsem vidět i svoje řasy. To mě sice malinko zneklidňuje, ale pod hvězdami by to mělo být dobré. Nemám problém obsáhnout celé ZP, s mlžením nemám zkušenost, ale logicky to problém (někdy) bude.

Ten nový Baader za 55 EUR asi nebude dosahovat takové hranové ostrosti jako dražší Ortho okuláry, nebo se mýlím?

Edit: ohniska 7-6-5 jsou asi zbytečně blízko, nebo je to využitelné v našich podmínkách?
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Planetární okulár

#123

Příspěvek od Artaban »

ohniska 7-6-5 jsou asi zbytečně blízko, nebo je to využitelné v našich podmínkách?
Co se týče planet a ohniska F900 mm, tak asi nejmíň používaná by byla ta sedmička. Snad jen za extrémně špatného seeingu ano. Naopak ohniska 5 a 6mm jsou hlavně na Jupiter dobrá. Pro dobrý seeing by se naopak hodilo větší zvětšení. ED100 unese zv. i 225x tedy 4mm okulár, nebo něco s barlow co dá podobné zv.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#124

Příspěvek od Sasa3 »


Ten nový Baader za 55 EUR asi nebude dosahovat takové hranové ostrosti jako dražší Ortho okuláry, nebo se mýlím?
Jsou podezrele "levne", ale na zaklade ceny bych si netroufnul je hodnotit. Pockal bych radeji na nejake prvni zkusenosti (na CloudyNights uz nejake jsou a myslim, ze docela pozitivni), nebo muzes koupit ten 6mm a uvidis sam.


Edit: ohniska 7-6-5 jsou asi zbytečně blízko, nebo je to využitelné v našich podmínkách?
Souhlasim s Artabanem. Ja jsem mel dlouhou dobu k ED100 7mm a 5mm. Myval jsem ale obcas pocit, ze 5mm je moc a 7mm malo. Pred par mesici jsem nakonec sehnal i pouzitelny 6mm okular (CZJ O-6) a myslim, ze se hodi. Ze zacatku, ale tak jemne krokovani po 1mm milimetru nepotrebujes. Neni treba nikam spechat, nic ti neutece. Zacni s jednim a pak uvidis. Az budes mit pocit, ze potrebujes neco dalsiho, tak se do toho pust. Aspon takhle jsem to ze zacatku delal.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Planetární okulár

#125

Příspěvek od g »

ad nové Baader ortho classic. Už jsem uvedl v tomto vlákně v odpovědi #103 určité pochybnosti, že může jít (ale nemusí) o předělávku mizerných KSON ortho okulárů.
Tento: http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... uetet.html
jsem koupil na základě dobrých až výborných referencí na CN fóru. Jde přitom o velmi mizerný okulár se silným rozptylem světla a vnitřními odlesky s pochybnou ostrosti (v centru je dobrá v kraji pole mizerná).
Co má Baader ortho classic společné s KSON okuláry:
- stejná velikost pole netypická pro ortho (50°)
- oční čočka je průměrem cca 2x větší než u BGO
- jiný druh antireflexního pokrytí
- přibližná cena
- výrobce mimo výrobu výborných ortho okulárů (T-circle - Kasai - UO, Tani, Baader genuine.., jak již uvedl Sirius_758 stejný původ).
Mnohem větší opatrnost a prakticky nepořizování si těchto okulárů je na německých fórech..
Spokojenost na CN často vyjadřují majitelé, kteří nemají srovnání s Baader genuine či UO atd.. (všeobecně se na CN jen málo přístrojů a příslušenství "odsoudí"). Ve vlákně věnovaném classic okulárům Baader lze najít i větu, že jde o ekvivalent s ZAO II, ..pak jsem přestal   dlouhé vlákno číst.

doplněno: o přípravě výroby a případné ceně nových ortho okulárů zde již hovořil Sirius_758.
člen CN uvedl důvody pochybností ohledně ceny takto:
1.They could have a lower polish spec.
2.The element's radii could be poorly controlled.
3.The tilt of the optical surfaces could cause prism like effects if not controlled properly.
4.Decenter of the optical surfaces could result in terrible abberations.
5.The housing could be improperly machined not holding the groups perpendicular to the optical axis.
6.The edges may not be blackened for effective glare control.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Planetární okulár

#126

Příspěvek od g »

S f=7mm na ED100 jde o rozlišení 1.56 úhlových vteřin, tedy už na místní podmínky celkem dobrý seeing (s f=6mm pak 1,33''). Pokud seeing není lepší než 1,5'' nepřinese větší zvětšení žádný klad. Zvětšní 100-130x je zároveň výborné pro pozorování mnoha DSO právě na ED100/ED120.
(pozn.: rozlišení v závislosti na zvětšení je individuální, můj výpočet je více optimistický než udává např. Karkoschka).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Planetární okulár

#127

Příspěvek od Artaban »

On ten seeing je většinou  horší a teoreticky by opravdu mělo být lepší nejčastěji používat menší zvětšení kolem 120x. Moje zkušenost je asi taková, že po třech letech pozorování hlavně Jupitera s R 172mm, je nejpoužívanější zvětšení 165x. Tohle zv. je dobře použitelné  za průměrného až i trochu horšího seeingu. V podstatě menší zvětšení ani nepoužívám. Důvod je ten, že při menším zv. se ty detaily už hůře rozlišují. Co při malém zv. např. v NEB vypadá jako tmavá tečka, při větším zv.je  už čárka. Detily dostávaj konkrétní a přesnější tvar, který tak potom více souhlasí se snímkama. V naprosté většině případů kvalita seeingu kolísá a při pozorném sledování to umožní víc využít rozlišovací schopnost dalekohledu. Tohle s menším zv. není skoro možné. Zv. kolem 150x-165x už i za pruměrného seeingu ukáže i detail uvnitř GRS pokud tam zrovna je. To si pak dále ověřuji při zv.207x nebo i 236x. Tady už ale průměrný seeing přestává stačit.
Zv. 207x je v mém případě též často na Jupiteru používané. Nové detaily to sice moc nepřináší, ale těm dobře viditelným,  to dá přesnjěší tvar.
U Saturna a pak hlavně Marsu, jsou zvětšení nad 200x používaná mnohem častěji. U R 172 a mého oka, to je jistě jinak, než u ED 100. V každém případě na Jupiter u ED 100, bych zv. 150x viděl jako nejpoužívanější.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Planetární okulár

#128

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Gabrielovi se vůbec nedivím té nedůvěřivosti..ta podobnost je až příliš velká.."Peťa", člen AF, se na ně přímo v TS díval a někdě už tady na AF psal, že úplně nejlepší dojem v ruce nebudily..Možná by trochu napovědělo, kdyby se Saša podíval, jestli jeho původní CZJ ortho mají při pohledu do okuláru proti obloze, či žárovce, u clony žlutou zbytkovou barevnou vadu, jak to viděl "peťa" v TS u těch nových BCO.

Jinak já přidám, či upřesním, další podezřelý argument - firma Baader není úplně levná, příslušenství a optiku, kterou dělá doma, si celkem dobře nacení...Takže , když se tam pak objeví něco podezřele levného, jako tato BCO, je to fakt na uváženou..

Ale vydržte, Honza Zahajský je má už v e-shopu, takže brzy budou na krámě.. ..a to už pak je jen krůček ke zjištění pravdy.. Ten revolver by ale mohl být velmi dobrý.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Planetární okulár

#129

Příspěvek od Sasa3 »

Tenhle test oproti ostremu svetlu jsem uz kdysi delal. U CZJ jsem si hlavne vsimnul, ze kratsi ohniska (4 a 6mm) jsou trochu zakalenejsi. Rozdil oproti Pentax XO5 a TMB SMC 7 je znacny. Ty prochazi timhle testem bez problemu. Delsi ohniska, napr. O-16 jsou pak cista.

Kouknul jsem se ted znova na ten zlutavy lem. Delsi ohniska jsou v pohode a ty kratsi (4 a 6mm) tam neco maji, ale neni to nic vyrazneho (u 4mm je to trochu vic).

Jinak tyhle nove Baader ortha nemuzou kreslit na krajich dobre, vzdyt maji 50stupnove zorne pole, pricemz stale to ma by Zeiss Abbe orto (a to dobre 50 stupnu nevykresli, jinak by to tak Zeiss delal). O te horsi kresbe na kraji pisou i prvni reporty na CN. Jestli jsem to spravne pochopil, tak zamer byl ten, ze to vetsi zorne pole pomuze pri vyhledavani objektu. Nebo mozna je to jen takovy trik, aby to zorne pole vypadalo ciselne dobre (aspon na urovni plosslu a neodrazovalo potencialni zajemce).

No nevim, ja osobne mam rad okulary ostre od kraje (v f/9 a f/15 to zas takovy problem neni), docela me irituje, pokud se tak okular nechova, hlavne na azimutalni montazi (nevim, od ktereho okamziku se uz mam poradne na tu planetu soustredit).  Prekvapil me treba nedavno 10mm astroplan, ke kraji sveho relativne maleho zorneho pole neni ostry ani v f/15 (AS80/1200). Stred okularu dobry, nevidel jsem rozdil oproti CZJ O-10, ale stvalo me to zhorsovani obrazu ke kraji, tak jsem nakonec odpozoroval Jupiter v tradicnim CZJ O-10.

-----------------------------------------------------------------

Edit: omlouvam se, za mystifikaci, ten 10mm okular jehoz kresbu na okrajich jsem hanil v f/15 dalekohledu neni Kassai Astroplan, ale Eudiascopic.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Planetární okulár

#130

Příspěvek od seminko3 »

Prekvapil me treba nedavno 10mm astroplan, ke kraji sveho relativne maleho zorneho pole neni ostry ani v f/15 (AS80/1200). Stred okularu dobry, nevidel jsem rozdil oproti CZJ O-10, ale stvalo me to zhorsovani obrazu ke kraji, tak jsem nakonec odpozoroval Jupiter v tradicnim CZJ O-10.Vidím,že desítka je na tom stejně jako pětka.Už jsem tu vzpomínal,že tam přidali pátý člen pro rozšíření pole a dle mého (i tvého)neudělali moc dobře.Ten kraj zkresluje,ale střed je vynikající.
Mimochodem Sašo já tu desítku poptával,tak jestli se ti nezdá,koupím ji. ;)Potřebuji 10mm ortho (nebo ten astroplan)na projekci.Takže také sleduji,jak se vyvrbí ten BCO.Pokud bude střed dobrý,šel bych do toho. :-?
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Planetární okulár

#131

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Jestli potřebuješ okulár skutečně na projekci, tak je lepší si koupit TV Plössl 11mm. Já měl s projekcí a hlavně s afokálním foto vždy lepší výsledky s TV Plössly 8 a 11 mm, než s BGO.
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Planetární okulár

#132

Příspěvek od smoula »

ahoj,
jaky mate nazor na tyto okulary:

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... hluss.html

EN:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... hluss.html

Jednak mam fotak s neoddelitelnym objektivem, tak jsem ho chtel na fotografii. Ani ne tak na DSO jako alternativu spolecne s digitalem k ne moc kvalitni kamerce na planety. A potom v kombinaci s Barlowem na vizualni pozorovani. Pro lidi s brylemi to muze byt taky reseni ne?

Prosim nekamenovat, jestli je to hloupy napad :)
Celkem me to povidani k tomu zaujalo, tak premyslim jestli do toho nejit.
AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Planetární okulár

#133

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ahoj,

pokud bys chtěl tímto okulárem fotit planety, tak to moc vhodné není - okulár dá malé zvětšení, budeš muset hodně zoomovat objektivem kompaktu, ale i tak to bude málo..Leda na přehledné foto celého Měsíce.

Pokud bys chtěl tímto okulárem promítat obraz planety na čip kamerky, tak stejně jako v prvém případě - moc slabý okulár - musel bys ho vysunout hodně daleko za ohnisko a i kamerka bude daleko od něj.

Tento okulár je vhodný pro refraktory na tzv. "digiscoping" v přírodě, tedy pro jakousi náhradu teleobjektivu, zhruba jako je ilustrační foto na stránkách TS.
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Planetární okulár

#134

Příspěvek od smoula »

Ahoj,

dekuji za komentar. A a i kdybych koupil 1.25 variantu a pouzival to s tim 3x ED Barlowem co mam? 32/3 da cca 10. a s 10mm an tom mojem 1200mm dobsonovi uz je pouzitelne zvetseni. navic kdyz si to vyzoomuju? Nebo taky ne? Mne to prislo jako skvely reseni. protoze presne s popisovanym problemem jsem se potykal, kdyz jsem zkousel afokalni foto s pevne pripojenym objektivem.

Tak asi nic. na DSO foto nemam dalsi potrebne vybaveni a na planety je to teda rikas slaby. tak asi budu setrit na lepsi kameru.
AVX 11" SCT Celestron
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Planetární okulár

#135

Příspěvek od seminko3 »

 Jestli potřebuješ okulár skutečně na projekci, tak je lepší si koupit TV Plössl 11mm. Já měl s projekcí a hlavně s afokálním foto vždy lepší výsledky s TV Plössly 8 a 11 mm, než s BGO.Ano,potřebuji ho na projekci na Canon.Dříve jsem trochu zkoušel i afokálně na kompakt.Tu pleslovou jedenáctku jsem měl půjčenou a nadšený jsem z toho nebyl.Je ale fakt,že jsem měl jen nástavec co dával "šílené"efekt.ohnisko a ještě bez pohonů.Může být dobrý,ale nějak pořád ve mě převládá přesvědčení,že ortho musí být na projekci lepší.Pokud oko vidí lepší kresbu,musí ji vidět i čip.
No,něco vykutím,stejně to bude pro začátek jen takové hraní si.
Odpovědět