Baader Hyperion ZOOM click

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
rodis951
Příspěvky: 41
Registrován: 15. 02. 2011, 14:28

Baader Hyperion ZOOM click

#31

Příspěvek od rodis951 »

Mam 2xbarlow za 920 Kc v Supre (jeden z najlacnejsich). Zatial som pouzival barlow iba pre zvacsenia 240, 300 a nerealnych 480 :). Pozoroval som s Dobsonom 10", s hypikom 8-24mm alebo 5mm Planetary a 2xbarlowom saturn a mesiac. Bolo vidno ze pri 240x je to jemne rozostrene oproti 5mm planetary. Tazsie sa tiez zaostruje. Stratu ostrosti vidno na druhej strane, ak je dobry seeing barlow nevynecham, hoci sa nim pozeram iba kratko.
Je to lacnejsia volba ak chcete vyskusat rozne zvacsenia aj nad limit seeingu.
Ked bude pekne pocasie vyskusam porovnat kvalitu s mensimi zvacseniami.
Uživatelský avatar
cartas
Příspěvky: 165
Registrován: 21. 06. 2010, 12:29

Baader Hyperion ZOOM click

#32

Příspěvek od cartas »

Dik za info. Ja vim, ze pri velkych zvetsenich uz uvidim mazaniny, ale precejen me to vetsi zvetseni laka. (Treba ze bych vyducharil nejaky mesic u Saturna, kterej jinak se svym max zvetsenim 240x neuvidim.) Dosud jsem myslel, ze Hyperiony s barlowem proste nejdou...
SW Dobson 200/1200; SW Plössl 25mm, 10mm; BDP Hyperion 24mm, 13mm, 8mm; SW Planetary 6mm; Omegon LE 5mm; měsíční filtr BDP ND=0.9 (T=12.5%); Bresser 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Baader Hyperion ZOOM click

#33

Příspěvek od MilAN »

Že má Milan prakticky vždy pravdu je holý fakt. Ale radit někomu, kdo uvažuje o okuláru střední třídy ať si koupí raději pár špičkových okulárů ... .
.Pokud si to po mně přečteš ještě jednou, uvidíš, že nic takového tam není!
Právě, že otázka zněla na Hyperion Zoom + Barlow, tak jsem se vyjádřil, že bych jako výhodnější kombinaci viděl dlouuhoohniskový širokoúhlý + kvalitní krátkoohniskový než velmi omezený a průměrný zoom + laciný Barlow. Nakonec jsem přesvědčen, že moje varianta bude i lacinější a ve všech parametrech opticky výhodnější. Ale nikomu můj názor nevnucuji, byla to jen odpověď na položenou otázku.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Baader Hyperion ZOOM click

#34

Příspěvek od Artaban »

(Treba ze bych vyducharil nejaky mesic u Saturna, kterej jinak se svym max zvetsenim 240x neuvidim.)
Myslím, že na to můžeš zapomenout. Já vidím měsíce Saturnu nejlépe při zvětšení 165x a 207x. Při dalším zvětšování např. 275x nebo 331x jsou měsíce už rozoostřený a nejsou vidět tak dobře. Stačí dost často horší seeing a mám problém některé slabé měsíce vůbec vidět. Jistě záleží na seeingu a kvalitě dalekohledu. Chce to vyzkoušet, ale levnému Barlowu bych moc šancí nedával a Milan ví očem mluví.
Já zoom okulár ani Barlow nepoužívám.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Baader Hyperion ZOOM click

#35

Příspěvek od Vrána »

Když se tu rozjela taková diskuze ohledně Hyperionu a barlowa,tak bych se ještě zeptal.Je nutné nějak upravovat ohnisko objektivu při použití barlowa?Kvůli hypíkovi jsem musel uříznout asi 2cm tubusu a upravit clony.Oproti ploslům jsem už nezaostřil.
Uživatelský avatar
rodis951
Příspěvky: 41
Registrován: 15. 02. 2011, 14:28

Baader Hyperion ZOOM click

#36

Příspěvek od rodis951 »

Dik za info. Ja vim, ze pri velkych zvetsenich uz uvidim mazaniny, ale precejen me to vetsi zvetseni laka. (Treba ze bych vyducharil nejaky mesic u Saturna, kterej jinak se svym max zvetsenim 240x neuvidim.) Dosud jsem myslel, ze Hyperiony s barlowem proste nejdou...
Uplne ta chapem, ze chces vyskusat zvacsenia nad 240x (tiez som bol zvedavy).
Ak chces kupit lacny barlow, tak IBA z fora alebo pouzity za par korun, nasledne ho za rovnaku sumu mozes posunut dalej. A vyskusas si o com to je, neni nad vlastnu skusenost.
Pohlad je zaujimavy, ale ako som napisal, iba kratko... inak treba dat na rady skusenejsich.
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Baader Hyperion ZOOM click

#37

Příspěvek od FJ27A »

Nechtěl bych být nezdvořilý, ale rád bych se vrátil k mojí prvotní otázce a to srovnání tohoto zoomu s klasickým Hyperionem, případně v kratším ohnisku Omegonem LE. Díky.
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Baader Hyperion ZOOM click

#38

Příspěvek od votrelec »

Nieco ohladom Barlowa a Hyperionu.
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/4/vc/1.
Ja ficim s kombinaciou -Preveracaci hranol WO+ Sky Barlow Lens 2x2" + Binohlavica Baader MaxBright+BH 8-24mm zoom Mark III 2x. Zatial v pohode. Pravdepodobne je to tym ze vsetky komponenty su 2".
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Baader Hyperion ZOOM click

#39

Příspěvek od votrelec »

Co sa tyka Barlowa co som uviedol (2x ED Barlow Lens) tak ma v podstate 3 zvecsenia.
Jeho opticka cast je odnimatelna a da sa kombinovat nasledovne-
Samotny Barlow+okular-zv.2x
Opticka cast+ okular 2" (zo vstupnym zavitom pre 2" filter)-zv.1,5x
Opticka cast+ zrkadlo 2"(zo vstupnym zavitom pre 2" filter)-zv. "len" 2,4x
Takze pre ten samotny BH zoom celkom slusny (Supra Praha).
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

Baader Hyperion ZOOM click

#40

Příspěvek od brz »

zaujimave, Hyperion ZOOM ma sice redukciu na 2" ale vzhladom na to ze jeho opticke cleny na vstupe su stale rovnako velke ako pri 1,25" tak by mal byt jeho vykon v 2" rovnaky ako v 1,25". V 2" viac svetla nedostane, skor musi byt dobre vycierneny aby to co ide mimo nerobilo problemy.
pre ukazku o com hovorim:
http://img188.imageshack.us/i/hypzoom2inx.jpg/
autor: ibase z cloudinights.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Baader Hyperion ZOOM click

#41

Příspěvek od MilAN »

Takto je přeci konstruováno více okulárů (např. Celestron Ultima ...) U mohutnějších konstrukcí  je výhodou, je-li upínací průměr  2", i když opticky jsou 1 1/4" a mají  i hybridní upínání - jak 1 1/4" tak i 2".
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Baader Hyperion ZOOM click

#42

Příspěvek od demonek »

Teď už je víceméně teplo a okulár zoomuje v pohodě.Můžete mi někdo poradit na příští zimu nějakou vazelínku,která při nízkých teplotách nazatuhává?

edit: díky za to,že už někdo z moderátorů opravil název vlákna :)
Uživatelský avatar
rodis951
Příspěvky: 41
Registrován: 15. 02. 2011, 14:28

Baader Hyperion ZOOM click

#43

Příspěvek od rodis951 »

srovnání tohoto zoomu s klasickým Hyperionem,
Podobnu otazku som polozil na tomto fore asi pred mesiacom, ale neozval sa nikto, kto ma sucasne zoom aj klasicke hyp .
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Baader Hyperion ZOOM click

#44

Příspěvek od FJ27A »

To Rodis951:
No a když už jej máš, tak jsi spokojený? U podpisu máš nějaké plosly, tak porovnej alespoň s nima.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Baader Hyperion ZOOM click

#45

Příspěvek od daghtus »

No a když už jej máš, tak jsi spokojený? U podpisu máš nějaké plosly, tak porovnej alespoň s nima.
Odkedy som s Plosslom (Celestron OMNI) kupil BH, tak som Plossly v podstate ani nevytiahol...
Odpovědět