Baader Hyperion ZOOM click

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Baader Hyperion ZOOM click

#16

Příspěvek od zbignieww »

...no, neda mi to... Tak si k tomu precti jeste to: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 7263953/31
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Baader Hyperion ZOOM click

#17

Příspěvek od alda »

No já mám ten starší typ a otáčení jde celkem vpoho, je pravda, že to není jak pomásle, ale když ho dobře zafiksuji ve výtahu tak je to dobré. Není problém ani při minusových teplotách. Mě trochu vadí ztráta světla, ale to je tím počtem optických členů a je to daň za zoom. Nemou to však srovnat s jinými zoomy, je to jen subjektivní.
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Baader Hyperion ZOOM click

#18

Příspěvek od FJ27A »

Ta ztráta světla se ti zdá tak výrazná (např. ve srovnámí s klasickými Hyperiony)?
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Baader Hyperion ZOOM click

#19

Příspěvek od alda »

No je vidět, ale mám srovnání jen s mými super plossly, jiný hyperion nemám.
Uživatelský avatar
rodis951
Příspěvky: 41
Registrován: 15. 02. 2011, 14:28

Baader Hyperion ZOOM click

#20

Příspěvek od rodis951 »

Po par pozorovaniach chvalim okular BDR zoom 8-24 mm Mark III.
Otacanie je mierne tuhsie pri nizskych teplotach a pri otacani od 20 do 24 mm. Pri 8-20 mm ide otacanie lahsie. Celkovo s tuhostou otacania nemam problem.
Zorne pole od 8-16 mm este OK. Nad 20 mm je to uz ako pozerat do trubky, ale da sa (podobne zorne pole ako pri setovych ploss). Toto vidim ako jediny problem (asi vsetkych zoom okularov).
Obraz je pekny, ostry. Pozorujem hlavne s dobsonom 10".
A samozrejme zoomovanie bez nutnosti menit okular je super :). Lahsie sa hladaju objekty a nasledne staci priblizit.
Celkovy dojem velmi dobry.
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

Baader Hyperion ZOOM click

#21

Příspěvek od brz »

mohol by niekto z adminov opravit nadpis Baafer na Baader?
diq
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Baader Hyperion ZOOM click

#22

Příspěvek od Vrána »

Pod zoomovací gumovou objímkou jsou tři malinký červíčci.Ty umožní vyšroubování mechanismu,ten jsem mírně máznul kvalitní vazelínou a se zoomováním není problém i při nízkých teplotách.Neberte to jako radu v době záruky,ale mě to pomohlo.Opticky je to borec při dlouhém ohnisku tam ta trubka je,ale nic dramatickýho.Pozoroval jsem Saturna za příznivýho seeingu a začal uvažovat nad barlowem.Určitě bych mohl nasadit i víc než 200x,ale bylo mi to rozmluveno.
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Baader Hyperion ZOOM click

#23

Příspěvek od FJ27A »

Rozmluven ti byl ten barlow? Trochu to rozeber prosím - jako že už moc skla?
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Baader Hyperion ZOOM click

#24

Příspěvek od Vrána »

Přesně tak,rozmluvili mi barlowa.Je to prej docela žrout světla a já si při průměru 135mm už stejně nic moc nepomůžu nad těch 200x a obraz z Hyperiona by byl nejspíš degradován.Možnost vyskoušet to,ale nemám,protože takovýhle podmínky se mi naskytnou jen párkrát do roka.Třeba má někdo nějakou skušenost a podělí se.To lákadlo u mě pořád hlodá,ale utrácet zbytečně se mi nechce.
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Baader Hyperion ZOOM click

#25

Příspěvek od demonek »

Taky by mě ten barlow docela zajímal jestli má cenu ho kupovat k SW ED 120 a tomuto okuláru.

edit: chtěl bych poprosit někoho z moderátorů o opravení názvu vlákna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Baader Hyperion ZOOM click

#26

Příspěvek od MilAN »

Nevím, co si od toho všeho slibujete, ale dát do kvalitního refraktoru průměrný okulár je trochu hřích a ještěš to chtít "vylepšit" Barlowem..... ?
Pokud dlouhé ohnisko, dejte tam kvalitní dlouhoohniskový širokoúhlý okulár a na detaily kvalitní (špičkový ) okulár na pozorování detailů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Baader Hyperion ZOOM click

#27

Příspěvek od Vrána »

Takže barlowa nebrat.Už ho rozdejchávám a Milanovi věřím na 100%,ví o čem mluví a u mě není první,kdo je proti.
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Baader Hyperion ZOOM click

#28

Příspěvek od FJ27A »

Že má Milan prakticky vždy pravdu je holý fakt. Ale radit někomu, kdo uvažuje o okuláru střední třídy ať si koupí raději pár špičkových okulárů ... .
Vlákno je o Zoom Hyperionu, který např. podle POSECU je poměrně povedený. Alespoň mně to hodnocení vychází dost pozitivně. Takže např. pro mě je otázka jeho srovnání s běžnými Hyperiony (kvalita zobrazení, ztráta světla, ...). Až další je otázka jeho kombinace s barlowem apod. Třeba normální Hypíky lidi s barlowem používají běžně. Jasné je, že si barloww trochu světla vezme a kvalitě zobrazení nepřidá. To ale platí myslím obecně pro každý okulár.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Baader Hyperion ZOOM click

#29

Příspěvek od vla »

Ztrátu světla bych moc neřešil, může to být taky jen jiné barevné podání a někdo to vnímá jako méně světla. Záleží na antireflexních vrstvách, druhu skel optiky, začernění tubusků, začernění hran optických prvků, počtu členů tmelených a vzduchových mezer atd. Kvalitní fotoobjektivy mají dnes i kolem dvaceti optických prvků a zpravidla jsou lepší než jejich cca 14-15 ti prvkový předchůdci a ty jsou lepší než jejich 7 čočkový předchůdci atd. Takže tvrdit, že více optických členů = méně světla je velmi zavádějící. Může to tak být a taky to může být právě naopak. A Baafer Hyperion zoom je docela podařený. (kdypak už konečně toho Baafera nějaký moderátor přejmenuje :))
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
cartas
Příspěvky: 165
Registrován: 21. 06. 2010, 12:29

Baader Hyperion ZOOM click

#30

Příspěvek od cartas »

Třeba normální Hypíky lidi s barlowem používají běžně.
Tohle mě zajímá. Mě tady na fóru dost lidí zrazovalo od použití barlowa k normálním hypíkům. Může k tomu někdo něco dodat (klidně v jiném vlákně) ?
SW Dobson 200/1200; SW Plössl 25mm, 10mm; BDP Hyperion 24mm, 13mm, 8mm; SW Planetary 6mm; Omegon LE 5mm; měsíční filtr BDP ND=0.9 (T=12.5%); Bresser 10x50
Odpovědět