Baader Hyperion ZOOM click

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Baader Hyperion ZOOM click

#61

Příspěvek od jezevec »

milan: takze myslis,ze napr. explore scientific aj ked je u nas predrazeny poskytne viditelne ovela kvalitnejsi obraz s mensou farebnou vadou, nehovoriac o zornom poli ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Baader Hyperion ZOOM click

#62

Příspěvek od MilAN »

Já nevím, proč je na AF zvykem tvrdit, že třeba ES je předražený. Na druhou stranu , pro to, abych si ho koupil, potřebuji mít nějaký důvod. Budu-li chtít velké zorné pole pro přehledné pozorováníé oblohy, pak je to třeba ten důvod. Budu-li ale chtít okulár na detailní pozorování planet, pak nebude prioritou velké zorné pole , ale co největší rozlišení a kontrast okuláru. Pak budu možná hledat mezi jinými okuláry. Ale ani v jednom případě to nebude zoom,kde je degradováno prakticky vše.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Baader Hyperion ZOOM click

#63

Příspěvek od jezevec »

Milan: mas pravdu, chcel som by som vybuchat z ED80 co najviac detailu a kontrastu na mesiaci. Skor je to asi cesta Nagler & Omegon.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Baader Hyperion ZOOM click

#64

Příspěvek od Artaban »

jezevec: Na detaly na planetách, nebo Měsíci, jsou dobrý ortho okuláry. Dokonce ani nemusí byt drahé, jako např. BDP Genuine za asi 1900kč. Jejich nevýhoda je menší zorné pole a krátká výstupní pupila.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Ondra Trnka
Příspěvky: 65
Registrován: 17. 08. 2005, 06:01

Baader Hyperion ZOOM click

#65

Příspěvek od Ondra Trnka »

Proč kua furt sem taháte ty zoom okuláry..Je to sice  funkční ale je to taky kompromis...Okulár s pevným ohniskem prostě je vždy lepčí a dá kontrastnější obraz než nějaký hybrid..
V tom máš Stano jistě pravdu, ale existují i jiné pohledy na věc. Já se také poslední dobou poohlížím po nějakém zoomu, ale nechci ho jako primární okulár. Na to jsem si pořídil sadu Pentaxů XW a jsem s nimi absolutně spokojený. Představ si ale situaci, kdy si chci vzít jen Zenithstara do batůžku a vyjít si na čumendu kousek za město. V batohu pak okuláry a zenitové zrcátko zabírají víc místa a možná i váhy, než samotný dalekohled. Možnost toho, vzít si sebou jen zoom a třeba XW 30 pro velké zorné pole, by situaci pěkně zjednodušila. Je jasné že kvalita obrazu by byla trochu horší, ale pro takové situace stejně tahám jen malou azimutální hlavici na lehkém stativu a to podle mého možnosti dalekohledu degraduje ještě více.

Je jasné, že pokud mám dalekohled na pevné montáži, chci i kvalitní okuláry a pak jsou pevná ohniska jasnou volbou. Na krátké vycházky by se ale zoom celkem hodil a tak se teď rozhoduji mezi Pentaxem FX - Zoom a BDP Hyperion zoom Mk. III.

Z ergonomického a mechanického hlediska jsem zatím nakloněn spíše Hyperionu, protože má na můj vkus snazší otáčení zoomového prstence a má dobře definovaná ohniska pomocí klikání při zoomování.

Opticky jsem je však ještě pořádně nesrovnával, protože počasí v posledních týdnech hodně vzdoruje, takže se teprve ukáže, kterému z nich budu říkat pane. Hyperion má větší ZZP, což by na AZ hlavici mohla být výhoda.
Orion UK Europa 200/900; WO ZenithStar 80 II ED APO; Pentax 7x50; Pentax 8x42 DCF CS
Pentax XW 30, 20, 14, 7, 3,5mm; BDP Ortho 9, 6mm; Barlow 2,5x
EOS40D; QHY5
Takumar50/1,4; Jupiter135/3,5; Sonnar180/2,8; Tair300/3,5;...
EQ6SS; Giro-II mini
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Baader Hyperion ZOOM click

#66

Příspěvek od stana »

No, jo. Holt diplomat nejsem a ani nebudu...Tak snad je přínosem to, že se otevře diskuze a někdo z přítomných si udělá nějaký názor..
Ale co mi nikdo nevymluví je to, že zoom okuláry jsou vždy tak nějak kompromis..Ono Fyzika nepustí a ti co milují široká zorná pole, tak pro ně ty zoom okuláry asi nebudou to pravé ořechové..
Jako je mi jasné, že na planety jsou lepší okuláry a čím míň "čoček" tím kontrastnější obraz...Ale jako Dobsonista hledám schůdnější cestu, než čučet do trubičky..Je to prostě o tom, že dobson není refraktor s německou paralaktickou montáží a hodinovým strojem...
:-?
A planetárním plosslem nebo ortho, Abbé a už nevím, jak se to tlusté planetární sklo vlastně jmenuje.. :)
P.S. Jinak s tvým názorem souhlasím.. 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Baader Hyperion ZOOM click

#67

Příspěvek od votrelec »

Tak som sa vcera rozhodol rozobrat otocny system na jednom z mojich Baaderov. Podla postupu ktory tu popisuje "Vrána" (dík) som stiahol gumeny uchyt nad stupnicou, uvolnil 3 mikro skrutky,odstranil otocny system (vyšroboval) a čuduj sa svete čo mi odtial vypadlo. Roztrhnuta tesniaca gumička ktora sa nachadza v po celom obvode pod otocnym systemom z čiselnou stupnicou. Samozrejme ze po demontazi stupnicoveho systemu som vyskusal zoomovanie a to ide uplne lahko bez nutnosti vazelinovania. Takze som usudil ze jediny problem je tesniaca gumicka,ktora v mojom pripade je uz nefunkcna. V chlade sa material samozrejme "stahuje" a podla toho usudzujem ze otočna čast zacala prilis doliehat na tesniacu gumičku a v tom je cely problem tuhnutia okularu!!!! Po skompletovani som okular strcil do chladnicky (cca 1 hodina) a......zooomovanie ide vynikajuco!!!.... bez tej tesniacej gumičky. Takze nic vazelinovat  netreba. Zohnat tesniacu gumicku menšej hrubky a vsetko je v pohode. Doplnim ze aj click je v tomto pripade " zvukovo" silnejši a citelnejši, co dost zohrava ulohu pri pozorovani nocnej oblohy.
hadak

Baader Hyperion ZOOM click

#68

Příspěvek od hadak »

Zatím jsem nestrkal OKO do ničeho drahého a superhyper, ale musím říct, že se mi s ním kouká dobře a pohodlně, já jsem spokojený.
Uživatelský avatar
martin.b
Příspěvky: 63
Registrován: 06. 03. 2014, 15:49
Bydliště: Pezinok/Bratislava

Re: Baader Hyperion ZOOM click

#69

Příspěvek od martin.b »

Zdravím všetkých, viete niekto ako opraviť zaseknutý Click-zoom Mark III ?
Funguval normálne a zrazu je to zaseknuté na 8mm. S mechanizmom sa dá pohnúť ale na ďalší click sa už nedostanem :(

Okulár už nie je v záruke.

Ďakujem za rady
Martin
SkyWatcher 200/1200 Dob., 6, 10, 18mm Baader Classic Ortho, 12mm BST Starguider, 24mm Meade 5000 UWA, 28mm SW APEX, 20/30mm SW UWA
Uživatelský avatar
asadin
Příspěvky: 215
Registrován: 05. 01. 2010, 19:23
Věk: 68

Re: Baader Hyperion ZOOM click

#70

Příspěvek od asadin »

Pokud už okulár není v záruce, pusť se do toho sám.
Takhle popsal rozborku Vrána:
Pod zoomovací gumovou objímkou jsou tři malinký červíčci. Najdeš je pod gumovým hmatníkem nad stupnicí.Ten se dá snadno sundat,ale pozor na ty šroubečky jsou to prcci. Raději použij jako podložku bílý papír a možná lupu. Kdyby ti spadly na koberec,tak máš o hledání postaráno na dlouhou dobu. Dotáhnout jen lehce,jinak to jde moc ztuha. Ty umožní vyšroubování mechanismu, ten jsem mírně máznul kvalitní vazelínou a se zoomováním není problém i při nízkých teplotách. Neberte to jako radu v době záruky, ale mě to pomohlo.
K tomu si přečti, co píše dva příspěvky před tebou Votrelec. No a kdyby to nebylo tou těsnící gumičkou, je další možnost, že se ti zašprajcoval spodní optický člen. I to se dá vyřešit, ale už je to "vyšší dívčí". Tady to teď rozepisovat nebudu, eventuálně se mi ozvi, třeba na e-mail.
Hlavně žádné násilí, silou to nerozchodíš!
SW 150/750 na CG-4; okuláry 3,5; 5; 8; 13; 21; a 28 mm
Uživatelský avatar
martin.b
Příspěvky: 63
Registrován: 06. 03. 2014, 15:49
Bydliště: Pezinok/Bratislava

Re: Baader Hyperion ZOOM click

#71

Příspěvek od martin.b »

Keďže oprava okuláru by zahŕňala kompletnú demontáž, rozhodol som sa ho poslať do Baader Planetarium GmbH, Germany na generálku.
Stojí to 50€ plus daň a doprava ak by to niekoho zaujímalo.

Díky asadin za rady.

Martin
SkyWatcher 200/1200 Dob., 6, 10, 18mm Baader Classic Ortho, 12mm BST Starguider, 24mm Meade 5000 UWA, 28mm SW APEX, 20/30mm SW UWA
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Baader Hyperion ZOOM click

#72

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Velmi oblíbený, v této cenové kategorii také nejlepší, zoom 8 až 24 mm se dočkal už 4. generace - Mark IV. Předmětem upgrade je několik mechanických vylepšení, které činí tento zoomový okulár ještě více uživatelsky přívětivějším a také univezálnějším, protože se podstatně zvýšil počet dalekohledů ( spektivů ), se kterými jde zkombinovat. Okulár bude k dispozici během února, ve stejné ceně, tedy 245 €.

Nejpodstatnější změnou v mechanické konstrukci je celkové zeštíhlení okuláru, zmenšení hmotnosti o 80g, výběr ze tří gumových očnic ( ve stand.dodávce ) a integrovaný 2´SC závit. Jedna z dodaných očnic umožňuje, podobně jako u Mark III, podstatné zmenšení průměru okuláru v horní čtvrtině, čímž se rapidně zlepší komfort pozorování s dvojicí okulárů v binohlavě. Veškeré potřebné informace jsou vyčerpávajícím způsobem k dispozici zde :


http://www.baader-planetarium.com/de/do ... ark_iv.pdf

http://www.baader-planetarium.com/de/hy ... 2%22).html#
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Baader Hyperion ZOOM click

#73

Příspěvek od Regulus »

Ten druhý odkaz mi nějak nefunguje, jinak zajímavá informace.
Hlavně by něco mohli udělat s tím ohniskem 24 mm - ta definice zorného pole ve stávající verzi je tam tragická, spolu s nejužším zorným polem to vede k tomu, že používám 20-8 mm :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Baader Hyperion ZOOM click

#74

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Druhý odkaz je na zánovní e-shop Baaderu :

http://www.baader-planetarium.com/de/zu ... mm-okular-(1%C2%BC%22--2%22.html

Ta definice na 24 mm určitě není tragická... Je horší, zhruba od poloviny pole se zvýrazňují barevné lemy, ale pro vyhledávání a pod. je to pořád nejlepší zoom i na tomto dlouhém konci, protože ty ostatní, za obdobně dostupný peníz,tam mají pouhých 40°. Takže kdo chce vyrovnanější kresbu v poli s možná ještě o něco lepším kontrastem, může si koupit zoom 7,2 až 21,5 mm ( např. v podobě Luntu ), ale za cenu malého pole :

Baader : 8 mm s 68° až 24 mm s 50°(48°)*
Lunt : 7,2 mm s 53° až 21,5 mm se 40°

* - některé zdroje udávají jen 48°


Edit : ...tak bohužel, ten odkaz se odesláním příspěvku zmrší a nejde to opravit..
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Baader Hyperion ZOOM click

#75

Příspěvek od martin b »

Toto je ten odkaz. (Koukám, že tady se to taky zmrší, ale aspoň je vidět celý.)

Jinak výrobce uvádí tento rozsah zorných polí.
Což podporuje můj dojem, který jsem vždy měl, a sice že skutečné zorné pole u něj neroste lineárně se zvětšením. Neboli že mezi 8-10 mm je poměrně velký zisk skutečného zorného pole, ale mezi 20-24 mm už je dost nevýrazný, méně než poloviční oproti přechodu 8-10. Proto jsem si to zvětšení 24 mm taky úplně neoblíbil, protože se jen zúží zorné pole a skoro nic do něj nepřibyde.
Odpovědět