Barlow 2x nebo 3x

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
skycze
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 12. 2010, 18:51

Barlow 2x nebo 3x

#1

Příspěvek od skycze »

Tak jsem si po mnoha letech koukaní na oblohu rozhodl splnit si svůj dětský sen a zakoupil jsem si hvězdařský dalekohled od Meade ETX 125. Po počátečním seznámení si  dávám dohromady výbavu. Může mi zde někdo z řad otřelích mazáku vesmírného světa drobně poradit co by z hlediska okuláru bylo pro muj nový pohled do světa mimo naši planetu nejvhodnější z řad okulárů. Objednal jsem si zatim kufirek s okuláry od Plosslu 5000 s ohniskovou délkou 5.5mm, 14mm, 20mm, 32mm a zorným polem 60°. Dále bych rád zakoupil ještě nějaký Barlow buď 2x nebo 3x a zda by mi ještě někdo poskytl radu zda nějaké fitry atd... Děkuji moc za odpovědi. :)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Barlow 2x nebo 3x

#2

Příspěvek od stana »

Barlow? Na co?
Už tak s okulárem 5,5 mm a ohniskem 1900 mm máš zvětšení  345 x či kolik...A to už je použitelné na 2 dny v roce. A s průměrem objektivu 125 mm jsi už za 2D /zvětšení versus průměr objektivu/ takže o ničem...
Teda jen reaguju na dotaz a snad jestli melu z cesty, tak se ozve a poopraví názor někdo kovanější.. ;)
P.S. Aha! Takže spíš doplň sestavu o okulár s ohniskem 8-10 mm a ...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Barlow 2x nebo 3x

#3

Příspěvek od PetrV »

Dobrý den,
gratuluji k novému dalekohledu a vítejte na fóru. Ten barlow je při Vámi uváděné řadě okulárů skutečně zbytečný. Místo něj bych dokoupil okulár, jak píše stana. Co se týká filtrů, doporučuji podívat se do některého z vláken v této sekci věnovaného filtrům. Platí, že každý má trochu jiné gusto. Sám používám jen měsíční filtr a sluneční fólii. Někdo Vám řekne, že při průměru 125 mm (mám 130) ani ten měsíční filtr potřeba není, já ho ale subjektivně vnímám jako potřebný na ztlumení přílišného jasu Měsíce.

Časem plánuji koupit nějaký filtr na deep-sky objekty (UHC třeba od Lumiconu), to je ale položka kolem 3000,-, takže doporučuji si ho nejdřív od někoho při společném pozorování půjčit a vyzkoušet, jaký uvidíte rozdíl (jako že nejspíš uvidíte). Pro začátek se bez něj ale obejdete.

Pokud jde o barevné filtry na planety, asi by to taky chtělo nejdřív zkusit. Já jsem si je půjčoval a neviděl jsem žádné markantní rozdíly. Ne že by ty barevné filtry nepomáhaly, ale každý má jiné oko, a já tam rozdíl prostě nevidím. Tak abyste nekupoval něco zbytečně.

V každém případě platí, že základní výbavu pro příjemná pozorování máte, takže není kam spěchat.

Přeju Vám hezká pozorování.

PetrV
Uživatelský avatar
skycze
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 12. 2010, 18:51

Barlow 2x nebo 3x

#4

Příspěvek od skycze »

Děkuji za vřele přijetí. A děkuji za počáteční rady. Je fakt že jsem si zvětšení také počítal a v současné době s okularem 26mm dodávaným s dalekohledem jsem měl zvětšení cca 73 x a to se mi zdalo nedostatečné.:) i když se musím trochu ztrapnit a poukázat na svůj amaterizmus kdy v domění že vidím jasnou hvězdu ( a lidé kolem použili hrané klišé že se jedná o polárku) a následném pohledu skrz mé hvězdné oko zjistil že je to Jupiter ( upozorňuji že nebyl použit autostar ;D ) Pokuď bude mít pro mě někdo nějakou radu čeho se v budoucnu vyvarovat či čeho využít budu velmi vděčen a postupem času věřím že současný vlastní amaterizmus posunu kousek dal a přidám nějakou tu radu či zkušenost také.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Barlow 2x nebo 3x

#5

Příspěvek od stana »

Polárka není moc jasná... ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
skycze
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 12. 2010, 18:51

Barlow 2x nebo 3x

#6

Příspěvek od skycze »

Ještě jsem se chtěl zeptat na nějaky dobrý webshop, kde jsou dobré ceny a služby...Diky moc a omlouvám se, že pořád otravuji :-D
Uživatelský avatar
skycze
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 12. 2010, 18:51

Barlow 2x nebo 3x

#7

Příspěvek od skycze »

Tak jsem ve sledování a učení postoupil dál ... doobjednal jsem si nejen kufr na transport dalekoholedu ale i přišla ona sada Ploslu takže jsem spokojen. Dále jsem si ted objednal mesíční filtr, protože jsem zjistil, že ten jas občas opravdu bolí dále jsem si objedlan UHC filtr TeleVue Nebustar z recenzí a diskuzí jsem vyšel že se zda jako nejlepší volba a v neposlední řadě jsem zainvestoval do zelenoho zázraku Okulár Nagler typ 4, 12mm. Tak doufám že jsem neudělal někde chybu. Co Vy na to ?
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Barlow 2x nebo 3x

#8

Příspěvek od stana »

Nagler řady 4 je už trochu dědek...No ale asi funguje..
Osobně bych bral radši 13-ku...Typ 6. 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24308
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Barlow 2x nebo 3x

#9

Příspěvek od MilAN »

Ten smajlík není moc na místě. Typ 4 je pro uchycení 2", typ 6 pro 1 1/4". Rozdíl ve stáří je minimální, , typ 4 je pohodlnější na koukání .
Typ 6 je konstruován pro použití v binohlavicích a je trochu kompromisem oproti zásadám Naglera na velké oční čočky a pohodlné koukání.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Barlow 2x nebo 3x

#10

Příspěvek od TomTom »

Ahoj,
nikde jsem nenašel téma jenom o barlowech a tak to píši sem (doufám, že správně). Narazil jsem na barlow firmy GSO (http://www.astro-partner.cz/barlow-oka- ... p-405.html). Cena je velice lákavá, ale nejsem příliš jist kvalitou čočky. Má s tímto barlow někdo zkušenost, moc by mi tím pomohl.

Díky moc

Tomáš
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Barlow 2x nebo 3x

#11

Příspěvek od stana »

No, asi budeš nakrknutý, když si ho koupíš...
Co můžej koupit že nej je zelený Powermate, ale i u něj je to o kvalitě atmosféry..
Se furt budeme motat mezi 150 až 200 x zvětšení...
Ale vysvětluj to někomu.... :P
P.S. Doprčic, jsem si upletl bič na sebe, páč furt pokukuju po tej zadnici vlevo v aviku a asi budu za chviku šilhat...Doprčic... ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Barlow 2x nebo 3x

#12

Příspěvek od vla »

Typ 6 je konstruován pro použití v binohlavicích a je trochukompromisem oprotizásadám Naglerana velké oční čočky a pohodlné koukání.  Nějak nemohu přijít na výhodu těch velkých očních čoček, jednak si nedovedu představit jak bych ji celou využil se zorničkou cca 6mm a proč pak k Radianum dostanu clonky, kterými tuto čočku na výstupu zmenším cca na 1/3, abych lépe nalezl polohu oka za okulárem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Barlow 2x nebo 3x

#13

Příspěvek od Aladin »

K dobsonu 150/1200 chci pořídit něco pro větší zvětšení. Mám setový Barlow Lens 2x. Chtěl bych ale nějaký kvalitnější. Na Supře mají skladem pouze Barlow Celestron Omni, který připadá v úvahu (3x, 5x nepotřebuji).
Znáte-li někdo tyto Barlowy - je Celestron významně lepší nebo jsou to oba achromáty podobné kvality? Nebo raději počkat na APO Celestron Ultima?

Zvažuji, že použití Barlowa může nahradit několik krátkoohniskových okulárů, které se málokdy využijí. Nebo je lepší koupit rovnou několik, třeba i levných okulárů než jednoho dražšího Barlowa? Jaké jsou vaše zkušenosti?
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Barlow 2x nebo 3x

#14

Příspěvek od Artaban »

Zvažuji, že použití Barlowa může nahradit několik krátkoohniskových okulárů, které se málokdy využijí. Nebo je lepší koupit rovnou několik, třeba i levných okulárů než jednoho dražšího Barlowa? Jaké jsou vaše zkušenosti?
Když je něco levné, ještě to nemusí znamenat špatný obraz. Barlowu se tedy není nutné vyhýbat obloukem. Hodně hvězdářům slouží dobře i levnější Barlow.
Je to dobrý i pro měnší fin. náklady.
Když už někdo chce jistou kvalitu, tak většinou pak postupně mění horší okuláry za kvalitní. Hlavně u často používaných ohnisek.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Barlow 2x nebo 3x

#15

Příspěvek od vla »

Používám okuláry i v kratších ohniskách a barlov mám pro extremní případy, případně pro jemnější dělení zvětšení, kdyby snad někdy vznikla potřeba.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět