Barlow 2x nebo 3x

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Barlow 2x nebo 3x

#46

Příspěvek od vla »

Pro mě cca při žádném , je to hodně individuální, někomu vadí i nepatrné náznaky, někomu přijde, že barlow bar. vadu nevnáší. Navíc existuje celá paleta barlowů přes obyčejné plasťáky po ED modely. Může záležet i na konstrukci okuláru, zvláště u levných výrobků. Konkrétně ti asi nikdo neodpoví, ale myslím, že je tak zanedbatelná, že nemá cenu ji řešit, zvláště u levných dalekohledů, okulárů a u začátečníků.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Barlow 2x nebo 3x

#47

Příspěvek od MilAN »

Ironix, Marrek .... :
Je mi jedno, jakou identitu si zvolíš, ale  jednu  rychle dobrovolně zruš.
A zkus na rady reagovat méně agresivně, nikdo tu není povinen ti promptně odpovídat  .A pokud chceš zvětšení 240x ,  a nic jiného tě nezajímá, tak si ho pořiď. Nakonec otázky, které tu kladeš, tu jsou už zodpovězeny mnohokrát. Máš-li zájem, najdeš je.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ironix
Příspěvky: 14
Registrován: 04. 04. 2014, 11:51

Barlow 2x nebo 3x

#48

Příspěvek od Ironix »

Ironix, Marrek .... :
Je mi jedno, jakou identitu si zvolíš, ale  jednu  rychle dobrovolně zruš.
A zkus na rady reagovat méně agresivně, nikdo tu není povinen ti promtně odpovídat  .A pokud chceš zvětšení 240x ,  a nic jiného tě nezajímá, tak si ho pořiď. Nakonec otázky, které tu kladeš, tu jsou už zodpovězeny mnohokrát. Máš-li zájem, najdeš je.Ja sa ospravedlnujem, ale v mojom predchadzajucom prispevku som nechcel vyjadrit ziadnu agresivitu. Mrzi ma ked to tak vyznieva.
Su tu zodpovedane vseliake otazky a aj som ich cital, ale ked ma zaujima nejaka konkretnost tak sa musim spytat.
A rozhodol som sa pre barlow. Preto by som vas poprosil o zhodnotenie ci je aspon tento barlow ako-tak v pohode: http://teleskopy-optika.com/barlow-soso ... x-125.html.
A co je lepsi ako tento: http://www.dalekohlady.sk/?produkt=555
Dakujem
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Barlow 2x nebo 3x

#49

Příspěvek od Rekmarik »

takto je to len kupovanie na slepo a mozem sa spolahnut na vase rady.
Ahoj, to se Ti ale příliš nedaří, zaznělo tady několik rad a Ty se stále ptáš jestli je ten nejlevnější Barlow na trhu v pohodě.
To spíš vypadá, že chceš slyšet - "ano, ten Barlow je fantastický a kdo ho nemá tak by si ho měl koupit "

Když jsem si vybíral Barlow já tak jsem se snažil sáhnout po co možná nejlepším s vědomím toho že tam přidávám další sklo. A musím říct, že ten Barlow mi tam žádnou vadu nevnáší, protože ho prakticky téměř nepoužívám :)
Uživatelský avatar
Ironix
Příspěvky: 14
Registrován: 04. 04. 2014, 11:51

Barlow 2x nebo 3x

#50

Příspěvek od Ironix »


To spíš vypadá, že chceš slyšet - "ano, ten Barlow je fantastický a kdo ho nemá tak by si ho měl koupitZase neprehanaj, je mi jasne ze nie je fantasticky atd... jedine co som chcel je rada ci je ten drahsi lepsi, popripade preco a ci za tie peniaze je hodny svojho vykonu. Ale vzdy dostanem odpoved kup si to a to co je drahsie a lepsie. Je mi jasne ze keby utratim 50-100e a mozno aj viac za okular tak je lepsi. Ale asi ta nenapadlo ze nie kazdy tu musi zarabat. Som student(posledny rok chvalabohu) a nemam prijem. Keby zarabam tak sa vas tu nevypytujem ako chujo a rovno si kupim tie lepsie veci.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Barlow 2x nebo 3x

#51

Příspěvek od vla »

A proč se nás ptáš, když si stejně koupíš co chceš a nějaké rady to evidentně nemohou ovlivnit?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Barlow 2x nebo 3x

#52

Příspěvek od Peťa »

Zkoušel jsem rozlousknout Rigel s ortoskopickými okuláry a dvěma různými barlowy na krátkoohniskovém Newtonu, kde byl barlow nutnost.

Ten za 25 Euro od GSO (já ho mám pod značkou TS) mi do soustavy vnesl velikou barevnou vadu, takže jsem měl dojem, že mi někdo pod rukou vyměnil Newton za lidlskop - Rigel jsem nerozlišil ani náhodou, protože bylo vidět jen mihotání barev. Kromě toho trpěl obrovskými vnitřními odlesky, musel jsem vylepit vnitřek sametkou.

Pak jsem zkusil toto:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... oated.html

Jelikož je také jen dvojčočkový achromatický tak jsem nic moc nečekal, ale přišlo velké překvapení - barevná vada minimální, a Rigel jsem rozlousknul. Takže za mne když už barlow k newtonu, tak minimálně Baader Q-Barlow, s tím už se dá velmi dobře pozorovat.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Barlow 2x nebo 3x

#53

Příspěvek od Artaban »

Ironix: Já být tebou, tak koupím zatím jen 7mm okulár. Zvětšení 171x je na Jupiter akorát. Začíná se pozorovat Saturn a tady to zvětšení taky užiješ. Ale i na Marsu bude v současné době něco vidět. Pomalu bych šetřil na 5mm okulár. Nemáš kam spěchat. Sleduj bazar a pak ho třeba koupíš i levněji. No a zvětšení 300x má opravdu čas. Stejně by si ho moc neužil. Za asi dva roky bude zase Mars a pak ho budeš občas možná potřepovat. Nebo na dvojhvězdy, ale jinak se takové zvětšení moc neužije.
Hodně lidí dokupuje okuláry postupně, nebo mění za lepší. Taky to tak dělám. Barlowem sice získáš větší zvětšení, ale časem ho stejně prodáš a budeš kupovat okulár na to samé zvětšení.
Když jsem začínal, tak moje max. zvětšení 120x bylo po dobu asi 10 let.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Barlow 2x nebo 3x

#54

Příspěvek od elon254 »

Když jsem začínal, tak moje max. zvětšení 120x bylo po dobu asi 10 let.
já měl to samé max. zvětšení 7 let.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Ironix
Příspěvky: 14
Registrován: 04. 04. 2014, 11:51

Barlow 2x nebo 3x

#55

Příspěvek od Ironix »

Ďakujem vam chlapi za rady Asi sa na ten barlow teda vykaslem a kupim radsej lepsi okular.

Inak cudujem sa vam ze ste s takym zvacsenim vydrzali tolko rokov. Ja mam teleskop 2 tyzdne a uz chcem vidiet Jupiter lepsie, vacsie.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Barlow 2x nebo 3x

#56

Příspěvek od MilAN »

Možná ti uniká ta nejpodstatnější věc: že totiž mít větší obraz - větší zvětšení - zdaleka neznamená vidět více detailů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ironix
Příspěvky: 14
Registrován: 04. 04. 2014, 11:51

Barlow 2x nebo 3x

#57

Příspěvek od Ironix »

No ale pozri, cital som a uz aj tu som sa zamerne pytal aka je ta hranica kedy vacsim zvacsenim sa nezhorsuje aj obraz (pri idealnom seeingu) a pisali ludia ze 1,4 - 2D. A nad tento interval urcite nechcem ist.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Barlow 2x nebo 3x

#58

Příspěvek od MilAN »

Hranici určuje spíš seeing, než průměr dalekohledu. Někdy je zvětšení i 120 x až moc.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ironix
Příspěvky: 14
Registrován: 04. 04. 2014, 11:51

Barlow 2x nebo 3x

#59

Příspěvek od Ironix »

A potom ludia co maju napr. 350cm dobsona a viac tiez pouzivaju zvacsenia len povedzme 150-200? Ale vidia asi viac detailov kedze viac svetla zachyti vacsie zrkadlo ze? Ale kvoli tomu by mali byt aj viac ovplyvneni seeingom.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Barlow 2x nebo 3x

#60

Příspěvek od Artaban »

Ironix: Ano tak nějak to je. Ikdyž u velkého dalekohledu díky často špatnému seeingu nemůžeme použít velká zvětšení a nevyužijem tak velkou rozlišovací schopnost, tak jednu výhodu větší průměr pořád má.
Je to lepší kontrast, díky kterému můžou být vidět jemné detaily, které v menším dalekohledu nejdou vidět.
U zvětšení, které je 2D, nebo je blízko 2D se už zhoršuje obraz. U velkých průměru se k tomuto limitu často pro horší seeing ani nepřiblížíme. Např. zvětšení 700x a dobrý obráz u pozorování planet se rovná téměř zázraku. Takže použíjem měnší zvětšení, které má do dvou D daleko, a obraz je pak zatížen spíš jen seeingem, než vlastním průměrem objektivu.
Vždy pak ještě záleží na optické kvalitě dalekohledu, která vlastně určuje, jak jemné detaily můžem vidět. Velký průměr ještě není zárukou lepších detailů. U pozorování planet taky hodně záleží na konstrukci dalekohledu. Dobré vyčernění vnitřku tubusu, clony atd. jsou docela taky důležité věci.
Nezapomeň na dobré okuláry. Né každý okulár je dobrý na planety. Např. nějaký levný širokač mnoho obrazu nepřidá.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět