Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Jaký koupit okulár?

#946

Příspěvek od 4Brunco »

Alnitak píše:4Brunco - diky za info ano jde o Bresser Messier 102/460 sice uvadeji ze jde o achromat, ale je u neho pouzitelny jeden opticky ED člen, nevim presne o jake sklo jde, to jsem se nikde nedocet. Refrak mne zaujal zejména kvůli vaze 2,8 kg bude idealni se stativem Baader astro nature který by ho ještě mel unest, havne ho chci mit na cesty vlakem za tmou. Po okulárech Explore Scientific jsem pokukoval zaujal mne 24mm se zornym polem 82 stupnu, od te doby co mam 70 stupnovy Omegon, tak jsem s nim velmi spokojeny kresli moc hezky, teda na newtonu f 8 a taky na refraku f 10 je s nim lepsi prostorovost napr. u komet , ta byla patrna oproti klasickému Plosslu, ktery jsem nedavno kvůli tomu prodal a u tohoto refraku se barevne vady neobavam, budu ho používat prevazne na prehlidky . Na ten 68 stupnovy okular se ještě mrknu je za dobrou cenu. Na Mesic a Planety stejne budu koukat ze zahrady z města Newtonem. Az poridim refrak dam info jak se s nim pozoruje. ;)
Ahoj, trosku som robil prieskum na zahrnicnych forach a tato novinka od Bressera je naozaj achromat a ma vraj chromaticku aberaciu na urovni 102/600 fraunhofera, s tym ze ma podstatne vyssie naroky na kvalitu okularov. Farebnu vadu teda ma a celkom vyraznu a netreba ocakavat apochrmat ani semi-apo. Je to naozaj velmi kratky achromat, ktory nieje taky pekelny vdaka pouzitiu ED skla. Skoda ze bresser nevyrobil F5 alebo F6 s ED sklom za tu cenu, ale to by zas kazil predaje drahsich ED dalekohladov.
Inak ES 82 okulare slusne ale aj pomerne drahe a pokial chces sirokac, ktory ti bude kreslit slusne v rychlich dalekohladoch, tak sa da zohnat na ebay Meade 20mm 82deg za slusnu cenu, 24mm je skoro 2x drahsi. Meade je opticky zhodny s ES, kedze ich narhovali rovnaky ludia(ex Meade zamestanci, teraz ES).
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#947

Příspěvek od Alnitak »

4Brunco, diky to jsem si nevsiml ze je barevna vada srovnatelna s refrakem f 6, ještě ze jsem ho nekoupil , mel jsem za to ze bude konkurovat semi -apo , to si místo neho vyberu asi jiny refrak, mam kamaráda v Nemecku kde se občas da koupit apo za zlomek ceny, akorát to neposilaji do Ceska, tak si pro neho budu muset prijet, pockam az budou mit Nemci na apo refrak za akci cenu .
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Jaký koupit okulár?

#948

Příspěvek od martin b »

Při průměru 102 a F/4,6 se jeví jako celkem zjevné, že by takový dalekohled musel být minimálně triplet, aby ukazoval pěkně, respektive s malou barevnou vadou. Za semi-apo lze považovat třeba SW ED100, které má ale F/9 a navíc stojí několikanásobně víc, což taky o lecčem vypovídá.
lsl00
Příspěvky: 14
Registrován: 20. 02. 2017, 15:28
Bydliště: Třinec
Věk: 58

Re: Jaký koupit okulár?

#949

Příspěvek od lsl00 »

Zdravím,

vybírám okuláry k VMC110L v rozumné cenové kategorii nejen na planety a prosím o radu.
Prozatím mám vybráno: Vixen NPL 25mm, TS Erfle 8mm a ještě bych rád něco s ohniskem nějakých 5-6mm.

Jaký je názor zkušenějších? Díky.

LS.
Vixen VMC110L, AZ GTI
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#950

Příspěvek od MM »

lsl00 píše:...a ještě bych rád něco s ohniskem nějakých 5-6mm...
Antares 70° 5,7mm. Pouzivam v APM 120mm binaru na Mesic a planety a za ty penize to je senzace. Velmi prijemny pohled a dobra opticka kvalita.

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Jaký koupit okulár?

#951

Příspěvek od 4Brunco »

Davam do pozronosti tieto Starguider Dual ED okulare.
http://stores.ebay.com/skysthelimitastr ... 2568750014

Momentalne ma anglicky predajca pri kupe 2ks zadarmo postovne a je teraz aj velmi dobry kurz Libry.
Zial netestoval som celu seriu, iba 12mm verziu, ktora ma ale celkom nadchla. Pekne vykorigovane pole, komfortny pohlad, slusny kontrast a dobra priepustnost.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#952

Příspěvek od MM »

4Brunco píše:Davam do pozronosti tieto Starguider Dual ED okulare...
To jsou v podstatě ty samé okuláry, co nabízí (nejen) Teleskop Service, např. http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... trast.html, akorát má na nich jinou nálepku. Kdysi jsem testoval pár ve verzi 25mm, nebyly špatné, ale při porovnání s Antaresy 25mm mně přišly horší, takže šly zpět. A nedávno jsem si zkusmo objednal jejich 3,2mm verzi pro planetární a měsíční pozorování a to byla dost bída, druhý den šly zpět. Na druhou stranu mi chlápek v TS tvrdil, že si právě tento druh okulárů někdo (při binopozorování) pochvaloval. Jo a nezapomenout na to, že tyto (ED) okuláry mají zorné pole jen 60°.
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Jaký koupit okulár?

#953

Příspěvek od 4Brunco »

MM píše:
4Brunco píše:Davam do pozronosti tieto Starguider Dual ED okulare...
To jsou v podstatě ty samé okuláry, co nabízí (nejen) Teleskop Service, např. http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... trast.html, akorát má na nich jinou nálepku. Kdysi jsem testoval pár ve verzi 25mm, nebyly špatné, ale při porovnání s Antaresy 25mm mně přišly horší, takže šly zpět. A nedávno jsem si zkusmo objednal jejich 3,2mm verzi pro planetární a měsíční pozorování a to byla dost bída, druhý den šly zpět. Na druhou stranu mi chlápek v TS tvrdil, že si právě tento druh okulárů někdo (při binopozorování) pochvaloval. Jo a nezapomenout na to, že tyto (ED) okuláry mají zorné pole jen 60°.
JJ, su to tie iste, rebranduju ich este dalsie 3 firmy. To 3.2mm ohnisku, je uz znacne kratke ale zvlastne ze prave nanho boli mimoriande dobre recenzie.

Inak pokial myslis okulare Antares W70, tak tie sa uz zial dlhsie nevyrabaju. Sem tam sa mozno daju zohnat nejake zvysky, ale napriklad 25mm sa uz dlho neda zohnat nikde. Inak ten bol zaujimavy prave pre zorne pole okolo 65 stupnov v 25mm ohnisku, v podste medzi 25mm okularmi pre 1.25" uz nic tak sirokoulhe nieje. Cital som nejaku recenziu vraj pri F5 uz neboli tie 25mm velmi pouzitlene.

Sice som ich v bine este neskusal, ale pohlad do 12mm mi prisiel velmi komfortny az relaxacny, takze do bina by to mohlo byt fajn.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Jaký koupit okulár?

#954

Příspěvek od 4Brunco »

No mozno sa tie Antares W70 predsa len vyrabaju, len pod znackou goldline, alebo u nas bezny nazov cinsky sirokac, ale 25mm verzia veru nic :
:lol: :lol: :lol:

https://www.google.sk/search?q=antares+ ... HDsqjLGnM:
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Jaký koupit okulár?

#955

Příspěvek od Dansemacabre »

Dlouho jsem neměnil okuláry... :D
S okulárovou sbírkou k dobsonu už jsem spokojený, sbírka na planety do binohlavy má bohužel velký nedostatek, a sice něco na krátkém konci řady. Aktálně používám dvojici SW Planetary 6mm/58°, ale nejsem s nima úplně spokojený, nekouká se mi do nich dobře. Poradíte něco 6-7mm do bina, co nebude stát jmění a bude mít zorné pole zase alespoň těch 58°?
Na 8mm už bych věděl (Agena StarGuider Dual ED), 5mm dělají taky, ale bohužel sháním konkrétně 6-7mm (nejvyšší zvětšení, kdy ještě v binu ve 4,5" refárku není na planety úplně tma).
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#956

Příspěvek od MilAN »

Dobře se dívá do LE okulárů Omegon /Astro Professional, nebo starších Vixenů LV. Jen to nesplňuje požadavek na 68 °zorné pole- jsou 50-55°.
Móda z HR Planetary = velké očnice- mnoha lidem v binu nevyhovuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stenly
Příspěvky: 21
Registrován: 26. 09. 2012, 12:31

Doplnění výbavy.

#957

Příspěvek od Stenly »

Ahoj.
Předem se omlouvám za další topic ale radši bych to měl všechno při jednom než zmateně probírat forum potom, co v jednom vláknu zapomenu o co šlo ve druhém.
Mám dalekohled Sky Watcher Newton 254/1200mm, 10" a dva okuláry Plössl 25 a 10mm.
S okulárem 10mm Jupiter vidím ( v tuhle dobu ) ale detaily si z větší části domýšlím.
Rád bych pořídil další okuláry, měsíční filtr a filtr sluneční. Priority přesně v tomto pořadí.
Už jsem tak nějak orientačně omrknul nabídku ale protože se znám .. tak výběr, nebo alespoň sérii doporučení, nechám na někom zkušeným.
Okuláry - našel jsem je v rozmezí 500-10 000,-. Nejlacinější nechcu, žádnou superšpičku nepotřebuju. Když se vejdu do dvojky za kus, super.
Pokud bude k dispozici nějaká vyloženě výborná volba tak přežiju i víc. Účel ? Hlavně planety, nebráním se mlhovinám.
Filtry, cenově je to pakatel takže vlastně tytéž vlastnosti jako okuláry - žádnej pečící papír, ani nic "Used by military trained scientist doctors from NASA"
Okulárový výtah má dvě redukce 56mm/2" a 56mm/1.25"
Případné detaily doplním ale šetřete mě. Mluvte prosím pomalu a srozumitelně :shock:

Druhá část se týká hledání duše ochotný věnovat nějakej čas začátečníkovi ( kterým bezpochyby jsem ). V nejlepším případě z Havlíčkova Brodu a blízkého okolí.
Teď si vy citlivější prosím zakryjte oči.
Moje hledání vesmírných těles spočívá v hrubém zaměření po paměti ( planety, hvězdy ) a tiché modlitbičce k Lady Fortuně ať vede mou ruku.
Nic víc v tom není. K dispozici mám jenom Stellarium na pc a svou paměť. Jiné vědomosti ne.

Díky za pozornost a přeju jasnou noc.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Doplnění výbavy.

#958

Příspěvek od MilAN »

Stenly píše: Filtry, cenově je to pakatel takže vlastně tytéž vlastnosti jako okuláry -.
Jde o to , co si představuješ pod pojmem fitry a na co je chceš.
Pokud na planety, a Měsíc, tak nějaký slabý neutrální, eventuelně na Jupitera slabě modrý. Někdo ti napíše že nepotřebuješ žádný, někdo ti doporučí tohle. Vzhledem k tomu, že to jsou obyčejná zabarvená sklíčka, tak tady vystačíš s cenovou hladinou do 1.000 Kč - takže pakatel. Pokud budeš chtít filtry na DSO, tak tady to bude jednoduché - 3.500 za průměr 1 1/4", 7.000 za 2". Na vizuální pozorování emisních a planetárních mlhovin UHC , na některé OIII.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stenly
Příspěvky: 21
Registrován: 26. 09. 2012, 12:31

Re: Doplnění výbavy.

#959

Příspěvek od Stenly »

MilAN píše:
Stenly píše: Filtry, cenově je to pakatel takže vlastně tytéž vlastnosti jako okuláry -.
Jde o to , co si představuješ pod pojmem fitry a na co je chceš.
Filtr, okulárový, čistě pro snížení jasu. Koukám na Supru a pro moje potřeby bude stačit Wratten #96. Nicméně podívám se ještě na slabě modrý filtr, na Jupiter, díky.
Nejvíc potřebuju poradit s okuláry. Mám 25mm a 10mm a vím že z objektivu 254/1200 půjde dostat jenom určitý maximum a pak už to spasí jenom CSI: Miami ( kde je každý bankomat vybavený kamerou za kterou by hvězdář vraždil ).
Takže otázka zní .. jaký okulár má ještě smysl.
Zálibně se dívám na SKY-WATCHER PLANETARY 6mm 1.25” 58° WA PLÖSSL a SKY-WATCHER NIRVANA 4mm 1.25” UWA (82°)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#960

Příspěvek od Artaban »

Stenly: Nejdřív kup okuláry a pozoruj. Zatím nemáš větší zvětšení, ve kterém budou objekty tmavší. Pak se rozhodni k čemu bude třeba filtr.
Okuláry bych doporučil ohniska 7mm a spíš 5mm, než 4mm. Víc uvidíš časem. Za málo peněz klidně ty SW Planetary. Než dát tolik peněz za tu NIRVANU, tak to radši za ES Širokoúhlý okulár ES 4.7mm / 82° http://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/pr ... ary?page=2
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět