Pozorování malými dalekohledy (lidlskop, triedr..)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
kvejroastro
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 01. 2009, 14:15

Pozorování malými dalekohledy (lidlskop, triedr..)

#16

Příspěvek od kvejroastro »

V roku 2006 som dokoncil zopar clankov o pozorovani bez dalekohladu. Myslim, ze sa vam to moze hodit:

http://www.astronom.cz/astropo/sprievodca.htm
Dík, velmi inspirativní.
70/700 Lidlskop, Triedr 8-20*50
Uživatelský avatar
Miroslav
Příspěvky: 16
Registrován: 04. 11. 2009, 11:34

Pozorování malými dalekohledy (lidlskop, triedr..)

#17

Příspěvek od Miroslav »

Přeji hezký den!
Svému malému synkovi jsem pořídil "padesátku" z Tesca.Normálně stojí tak asi 1200 a to je za danou věc trochu harakiri, ale měli ho ve slevě za čtyři stovky a tak jsem to i ze zvědavosti skusil.
Potože to může napadnout i někoho jiného, napíšu co jsem zatím s ním...
První co jsem udělal bylo vyřezání některých clon, jinak je vidět tma.Je ale jasné proč tam ty clony jsou a tak v dalším kroku jsem pořídil "20" Kellnera a "8" z mikroskopu.Dalekohled poskočil o třídu dál, tedy s tím Kellnerem.Druhý okulár je asi Huyghens a nic moc (označení není).Další věcí bylo vycpání nožiček stativu olůvky zabalenými v Mirelonu a nahrazení osového šroubu stativu ocelovým s křídlovkou.Dalekohled se přestal klepat jako simulátor na rodeu a je možné ho i někam namířit i když část chvění přetrvává.
Po přečtení místních příspěvků jsem se rozhodl že udělám něco i s objektivem.Zatím zkouším vymyslet co v OSLO a dost v tom plavu.Chtěl jsem něco jako dublet + Barlow.To hlavně z konstrukčních důvodů - úzký výtah okuláru.
Měl bych dotaz: může sem někdo hodit nějaké typi na pražské bazary (samozřejmě s optikou) ?
Děkuji
(Toho Hughense bych rád nahradil...)

Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Pozorování malými dalekohledy (lidlskop, triedr..)

#18

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Neni to prilis velke plytvani energii a financemi? Pokud se ma menit neco na objektivu, tak je lepsi poridit jiny dalekohled. Co zkusit treba triedr z lidlu? Je take levny a rozhodne pouzitelny.

Pokud vam jde i o bastleni, tak potom to chapu. Nevim, jake rozmery ma ten tescoskop, ale pokud shanite lepsi 50mm objektiv, tak se tu zkuste poptat na Zeiss 50/540. Ten ukazuje hezky. Mozna ale stejne budete muset udelat jiny tubus a okularovy vytah (nejlip 1.25''). Toto reseni opet vede na novy dalekohled (ale urcite lepsi).
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Pozorování malými dalekohledy (lidlskop, triedr..)

#19

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Vsiml jsem si v bazaru maleho dalekohledu Meopta za velmi slusnou cenu. To by mohlo byt to prave reseni presne pro vas a pritom kvalita obrazu bude neporovnatelna.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Miroslav
Příspěvky: 16
Registrován: 04. 11. 2009, 11:34

Pozorování malými dalekohledy (lidlskop, triedr..)

#20

Příspěvek od Miroslav »

Ale jo, je to o bastlení. A trochu o překvápku...taková hračka - hele, ale ono to něco ukazuje!! :D
Uživatelský avatar
kvejroastro
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 01. 2009, 14:15

Pozorování malými dalekohledy (lidlskop, triedr..)

#21

Příspěvek od kvejroastro »

V So 16tého bylo po dlouhé době vidět něco jiného než zataženo, měsíc pryč, tak jsem vylezl ven s lídlákem a triedrem. Chtěl jsem se mrknout na M31 (doufal jsem v pořádnou tmu), M42 (poprvé důkladněji) a Mars (poprvé). Výsledky rozporuplné.
M31 - jsem měl téměř v zenitu a bohužel jsem tam neviděl nic jiného než kdykoliv jindy - malý mlhavý flek. M31 je pro mě zatím stále zklamání. Mám dojem, že pokud jsem schopen najít a vidět jakýsi charakteristický tvar u M101, M81 a M82 tak M31 přece musí být ještě o dost lepší, nebo ne? Musím někdy zkusit fakt nějaké pořádné pozorovací místo.
M42 - mám na nejtemnější straně oblohy - velmi pěkné ve všech zvětšeních. Krásně se mi ukázaly ty čtyři hvězdy (trapéz) i mlhovina celkem odpovídala očekávanému tvaru - tohle bylo slušné
Mars - ve 20mm okuláru ok ve 12mm docela ok dál už to nemělo smysl. Po nějakých detailech jsem nepátral, jen jsem se chtěl zatím mrknout jak to vypadá v dalekohledu.
Pok jsem jen tak triedrem projel oblohu, ale zdálo se mi celkově nějak "zakaleno". Nevím čím to bylo (zamlžené sklo, zakalená obloha..?), ale rozhodně jsem od oblohy tu noc očekával víc.
70/700 Lidlskop, Triedr 8-20*50
Uživatelský avatar
PP
Příspěvky: 44
Registrován: 17. 05. 2006, 02:15

Pozorování malými dalekohledy (lidlskop, triedr..)

#22

Příspěvek od PP »

Dalekohledem velikosti lidlskopu ani nic víc na M31, M42 a Marsu (většinou) neuvidíš. Ale stálo by za to porovnat lidlskop s takovým tím Newtonem 76/700, který už dnes moc lidí nemá, ale jeden čas byl tento dalekohlídek velmi populární.

Mladší generace možná už nezná knížku Obrazy z hlubin vesmíru. Ale kdyby si někdo dal tu práci a prošel všechny tam popsané objekty těmito dvěma dalekohledy, sepsal pozorování z nich, bylo by to zajímavé. Nejenom pro porovnání obou dalekohledů, ale i jako porovnání malých dalekohledů s tou knížkou. Knížka je tak trochu míněná pro začátečníky s malým dalekohledem. V době, kdy vyšla, neexistoval ještě Karkoschka, Bílý trpaslík ani jiné podobné publikace.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování malými dalekohledy (lidlskop, triedr..)

#23

Příspěvek od MaG »

(Vláďo) záleží na tom, odkud se ldlskopem díváš. Na obloze vizuálně mag 6,5 je toho na zmíněných objektech vidět hodně a binolídlem ještě více. Samozřejmě o takových věcech si může nechat začátečník jen zdát, ale připadá mi méně matoucí zde uvést, že i tyto malé dalekohledy nějaké detaily a vcelku překvapivé na velmi tmavé obloze ukáží.
Osvědčilo se nám si přes sebe přehodit deku.

Samozřejmě při dnešních cenách to chce zvážit koupi průměrů 15-20cm.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět