Arktúr a jeho pohyb

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
martin_100
Příspěvky: 3
Registrován: 15. 06. 2008, 20:30

Arktúr a jeho pohyb

#1

Příspěvek od martin_100 »

Som absolutný lamak čo sa astronomie týka ale....
V piatok 13 (ale tomu datumu nič nepripisujem ) som videl ako sa táto hviezda pohybuje a to dosť výrazne až tak že som zavolal ešte pár ľudí nech sa na to pozrú. Hlasovanie dopadlo 4 za 1 proti. Ta jedina osoba však vie o astronomiji vac ako my 5 dokopy . Tý ktorý mi neverili alebo zazreli ibá malý pohyb nosia okuliare a ja nie. Preto sa pýtam:
1. Je možné aby sa táto hviezda pohybovala až tak výrazne voči celému zvyšku súhvezdia ?
1.1 na vikipediji som našiel akesi číslo ale tie jednotky (chcelo by to nejaké vysvetlenie)
2. Bolo polojasno (viac jasnejšie) žiadna hmla alebo a občas prebehol nejaký ten obláčik. Nebol ten bod iba odraz ktorý ovplyvňoval chod tým mrakov ? a ak bol tak prečo som nepozoroval takýto jav u viacerých hviezd ?
3. Čo ešte mohlo ovplyvniť ak by to bola iba taká náhoda ?

To že som sa to pohybovalo som si 100% istý a ten pohyb som videl na čistej oblohe (nie že svieti potom mráčik a teraz je inde )
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Arktúr a jeho pohyb

#2

Příspěvek od MMys »

Pokud se to pohybovalo, tak to na 100% NEBYL Arkturus !
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
martin_100
Příspěvky: 3
Registrován: 15. 06. 2008, 20:30

Arktúr a jeho pohyb

#3

Příspěvek od martin_100 »

Tiež som myslel na odpad ale na mape je to ta najjasnejšia hviezda z súhvezdia pastier.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Arktúr a jeho pohyb

#4

Příspěvek od MMys »

Pokud se to hýbalo, nebyl to Arcturus, to je přeci absolutně vyloučené. Tedy pokud na tom trváš, musel to být jiný objekt (družice, meteobalón), nebo optický klam. Hvězdy se po obloze nepohybují vzájemně vůči sobě tak, aby to bylo přímo pozorovatelné. Vlastní pohyby jsou v poměrně širokém rozsahu od desítek do nějakých tisícin úhlových vteřin za rok.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Arktúr a jeho pohyb

#5

Příspěvek od grajda »

Leda, že by extrémně silná anomální refrakce, ale to jsem ještě nikdy v životě nezažil... Takže to na 100% nebyl Arkturus.

A ještě poznámečka: Vlastní pohyb alfa Boo- Arktura je asi 2" za rok (katalog přehledu astronomie), tak malé pohyby, jako jsou vlastní pohyby hvězd je možné zjistit jen VELMI přesnými astrometrickými přístroji, dříve to byly meridiánové kruhy, dnes družice. Měření vlastních pohybů se i s tolik přesnými přístroji provádí srovnáním dat v odstupech 20 až 50 let. Neboli okem by byla postřehnutelná změna polohy arktura až asi po třiceti letech za předpokladu, že by Ti před očima probleskávala obloha současná a po třiceti letech za předpokladu, že oko takto rozliší změnu polohy o jednu úhlovou minutu... A to má Arkturus opravdu rychlý vlastní pohyb!!!
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Petan123
Příspěvky: 139
Registrován: 02. 02. 2008, 19:18
Bydliště: Praha

Arktúr a jeho pohyb

#6

Příspěvek od Petan123 »

Už několikrát jsem pozoroval něco podobného. Poprvé jsem pozoroval tuto pohybující se hvězdu, když jsem toho ještě neměl moc napozorováno.
Spozoroval jsem ji těsně po západu Slunce, ale nejdřív jsem myslel, že je to nějáká planeta, protože to bylo velmi jasné (asi jako Jupiter), ale pak jsem zjistil, že se to hýbe!!! Za celou dobu pozorování urazila na obloze tak 20° a protože hvězda ani planeta se takhle rychle nemůže pohybovat, tak jsem vůbec netušil co to je (dalekohled jsem po ruce neměl a tak jsem záhadu nerozluštil). Navíc mi poté záhadně zmizela.
Po roce jsem na tento jev narazil znovu, ale už mnohem lépe vybaven (refraktor 60/700). Byl jsem celkem překvapen, když jsem v dalekohledu spatřil býlý kotouček a pod ním se na drátku houpala jakási věc (neměl jsem žádné pochyby, že je to meteorologický balón a podním se houpaly měřící přístroje).
Od té doby se mi ještě několikrát poštěstilo vidět tento pěkný objekt. Nejhezčí, je ale počkat až balón vyletí do tak vysokých vrstev atmosféry, až praskne (to je také asi jediná možnost jak ho identifikovat i bez dalekohledu, prostě když zhasne tak to asi Arkturus není ) pak se v dalekohledu dá pozorovat krásně nasvícené částečky balónu jak padají k zemi. Podle mě to co jste pozorovali byl balón. Laikovi se může zdát jako velmi jasná hvězda, ale ten kdo již balón viděl tak ho pozná podle toho, že je

1, velmi jasný

2, poměrně dobře se dá poznat podle jasně bílé barvy (Arkturus je oranžový obr a je to jedna z hvězd, u které jde rozeznat barva i pouhým okem)

3, celkem rychle se hýbe

4, časem praskne a přestane být pouhým okem vidět

třeba v tom zpětně poznáte, že to nebyl Arkturus, ale ten balón. ;)
Canon 50D HEQ-5 SS  + N-150/750 + 9x50 hled. C6 ASI533MCPro
Uživatelský avatar
martin_100
Příspěvky: 3
Registrován: 15. 06. 2008, 20:30

Arktúr a jeho pohyb

#7

Příspěvek od martin_100 »

Bude to tak ako to popísal Petan123. Vďaka každému kto sa zapojil. ;)
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Arktúr a jeho pohyb

#8

Příspěvek od mi. »

to Petan123:

Prosimte, muzes me pospsat pohyb, ktery balon vykonaval? Ja mam podobnou zkusenost pred rokem ze slovenska a desne me zajimalo co to mohlo byt diky mi. ( v te dobe sem to take pozoroval pouhym okem)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Arktúr a jeho pohyb

#9

Příspěvek od Cztwerec »

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=45#58
Moje pozorování exploze meterologického balonu. Petan 123, souhlasím...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Petan123
Příspěvky: 139
Registrován: 02. 02. 2008, 19:18
Bydliště: Praha

Arktúr a jeho pohyb

#10

Příspěvek od Petan123 »

No ta rychlost záleží na aktuální vzdálenosti od toho balónu a taky hodně na počasí (ty balóny lítají asi hodně vysoko a tam jsou hodně rychlé proudy).
Viděl jsem to asi pětkrát, a vždy to byl velmi pozvolný pohyb s rychlostí několika stupňů za minutu a směr byl taky výce méně konstantní (ale záleží na těch větrech). Při pozorování dalekohledem si člověk lépe všimne pohybu (převládá posouvání nahoru s tím jak balón neustále stoupá).
Canon 50D HEQ-5 SS  + N-150/750 + 9x50 hled. C6 ASI533MCPro
Odpovědět