Meteorologický balón !

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Meteorologický balón !

#1

Příspěvek od mkcz »

Zdravím všechny,

dnes jsem s mladším synem při posezení venku navečer pod oblohou, zaregistroval zářící bod jiho-jihozápadním směrem, tak asi 60 - 65 stupňů nad obzorem, který evidentně nepatřil k vesmíru, protožev tu dobu se ani najjasnější hvězdy ještě nedaly příliš vidět. Za pět minut jsme měli venku montáž a dalekohledy a ve 20hodin 26 minut jsme ten objekt při 85-ti násobném zvětšení začali pozorovat. Uviděli jsme balón, osvícený Sluncem a pod ním blikající sondu, která nasvěcovala i část lana, kterým byla připoutána k balónu. Sonda se pod balónem silně kymácela - byla to neobyčejná podívaná. Ve 20hodin 57minut se balón roztrhnul, jeho fragmenty se ještě nějakou dobu dobu vznášely na obloze, zatímco sonda nám zmizela ze zorného pole okuláru, jak padala k zemi.
Letadla, která nad námi v ten moment přelétala, již neodrážela sluneční svit a byla tmavá, kdežto sonda a balón byly stále ozářeny. Z toho usuzuji, že výška toho objektu byla větší než cca 10 až 11 kilometrů, ve kterých byla proudová letadla.
Za celá léta jsem tohle viděl v okuláru poprvé a bylo to příjemné zpestření :).
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Meteorologický balón !

#2

Příspěvek od MaG »

Měl jsi počkat na to až balón praskne. Z popisu Jakuba z Řevnic je jasné, že to pak je zážitek na druhou..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Meteorologický balón !

#3

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Vždyť mkcz popisuje jak balón prasknul a jeho kusy se vznášely kolem... ;)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Meteorologický balón !

#4

Příspěvek od Jakub »

To mkcz: Cituji ČHMU "Radiosondy jsou vynášeny do vyšších vrstev atmosféry meteorologickými balony, které stoupají od země do výšek nad 30km kolem 90 minut."
Takže letadla byla hóóódně pod touto sondou. jak již napsal MaG, taky jsem měl tu čest toto pozorovat a popsal jsem to tady v odpovědi 229
Přesně jak píšeš, pěkné zpestření a krásný visuální zážitek. Hlavně teda ta destrukce ;-)
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Meteorologický balón !

#5

Příspěvek od Cztwerec »

Když jsem tento úkaz pozoroval i já a napsal o tom na Ondřejov, tehdy mi řekli , že je to celkem vzácný úkaz vidět to takhle za Prahou, při daném nasvícení Sluncem. Dnes je tam nahoře toho harampádí asi dost, protože je to každou chvíli na AF.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Adzo
Příspěvky: 156
Registrován: 05. 03. 2008, 04:06

Meteorologický balón !

#6

Příspěvek od Adzo »

Dnes mi tatko doniesol z hory radiosondu z meteobalóna a neviem,čo s ňou.Batéria je poškodená vodou a mrazom.Nie je na nej žiaden kontakt,tak ani neviem komu patrí.Čo s ňou?
Dobson SW 254/1200,Lidlskop 70/700,Scopium hold,TV8mm,UHC
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Meteorologický balón !

#7

Příspěvek od Sajri »

Dnes mi tatko doniesol z hory radiosondu z meteobalóna a neviem,čo s ňou.Batéria je poškodená vodou a mrazom.Nie je na nej žiaden kontakt,tak ani neviem komu patrí.Čo s ňou?
Ja nasel takovou (http://sajri.astronomy.cz/blog/showimg. ... _0696s.jpg) loni na podzim, ptal jsem se na totez kamaradky meteorolozky, a ta mi rekla, ze kdyz tam neni zadny kontakt, mam si ji nechat :-).
Uživatelský avatar
Adzo
Příspěvky: 156
Registrován: 05. 03. 2008, 04:06

Meteorologický balón !

#8

Příspěvek od Adzo »

Sú na nej iba nejaké dva kódy :-?,tam ako na fotke,vlastne to je ten istý typ.
Dobson SW 254/1200,Lidlskop 70/700,Scopium hold,TV8mm,UHC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Meteorologický balón !

#9

Příspěvek od MilAN »

V pravěku tam cedulka byla, a vím , kde to končilo :)Totéž můžeš udělat taky ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Meteorologický balón !

#10

Příspěvek od MaG »

Můžeš to vyhodit do elektroodpadu nebo si to podle stavu ponechat. počítám s tím, že ti co to vypouští také nepočítají s návratem domů Stejně by mně zajímalo jak je ošetřeno, aby to nikomu nespadlo na hlavu byť je to velmi málo pravděpodobné, tohle mi vrtá hlavou už několik let.. ptal jsem se na to už? ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Meteorologický balón !

#11

Příspěvek od Miloš Hroch »

Měl jsem doma kdysi ještě nějakou prehistorickou verzi ne v takhle pěkném plastovém obalu, ale pěkně v bloku pěnového polystyrenu, bylo to docela velké vysoké asi tak 30-40 cm.

Jinak to co zajímá MaGa, by mě taky zajímalo, hlavně ta stará verze byla slušný kus šrotu a dostat s tím do hlavy... Něco jako padák to nemá? Kdybyste někdo věděl, tak sem s tím.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Meteorologický balón !

#12

Příspěvek od michal.b »

Ja jsem kdysi nasel v lese nemeckou meteosondu - v polystyrenovem provedeni - i s pozustatky balonu, byl u ni pribaleny papir s adresou a zadosti o vraceni pristroje. Poctivemu nalezci nabizeli 20 marek, ale ja jsem si ji nechal jako zajimavost - bohuzel se casem ztratila :(
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Meteorologický balón !

#13

Příspěvek od SIRIUS_758 »

"mkcz" :

Dovoluji si sem, pro dokreslení atmosféry z podvečerního zážitku, vložit mé fotografie meteorolog.balónu, které mám na "astrofotkách" :





Jsou fotografované digikompaktem přes ED100 za okulárem TV Nagler 9mm..Na té druhé se podařilo zachytit i záblesk sondy.

A když jsme u toho počasí, tak v Praze teď momentálně řádí pěkná sněhová vánice..a do toho se blýská a bouří.. ::) Za pět minut napadlo tak 5cm sněhu.. :o
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Meteorologický balón !

#14

Příspěvek od denis.marc »

Nejsem si jistý, ale myslím, že to mělo být ve Francii. Četl jsem kdysi článek o tom, že nějaká taková sonda, spadla na jedoucí auto a ten řidič se nestačil divit. A pak taky několikakilogramové kusy ledu padající z letadel ve Španělsku, jeden snad údajně trefil mladou ženu, ale o tu je trochu OT.

K tomu počasí: V Pardubicích taky sněhová bouřka, před tím zmrzlý déšť a vichřice. :D
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Meteorologický balón !

#15

Příspěvek od denis.marc »

K těm meteobalonům jsem našel toto:
aerologické měření – provádějí měření ve vyšších vrstvách atmosféry pomocí meteorologických sond vypouštěných balóny, v České Republice jsou dvě aerologické stanice – civilní v Praze a vojenská v Prostějově. Balón vynese sondu do výšky 20 – 35 km, poté praskne a sonda se snese na padáku zpět na zem. K měření dochází jednou za 6 hodin.
Zdroje: http://www.gymfry.cz/zmp0708/svobodova/ ... ge0002.htm
http://www.zemepis.com/uvodmk.php
http://zskamenice.kat.cz/meteostanice/meteostanice.htm

...takže padák by tam být asi měl. :)
Odpovědět