Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#16

Příspěvek od cibess »

Jediné rozumné a omluvitelné použití green laseru je přednáška s ukazováním po hvězdné obloze pro víc lidí najednou. Zdruw, v nějakém e-shopu jsem viděl newtona právě s GL pointerem, vypadalo to dost pěkně, ale co jsem si přečetl zde, tak je mi jasné, že to bude spíše ku škodě než k užitku. Ovšem zaujal jsi mne tím, že GLP může posloužit jako dobré ukázovátko pro skupinové "naked-eye" pozorování. Já se tohoto právě docela často účastňuju a s kamarádem se někdy dost zbytečně "naháníme" po kusu oblohy. Tato věc by nám určitě usnadnila práci. Máte s tím někdo širší zkušenosti, nebo existuje lepší řešení? (Prosím nepište nic o tom, že lepší je znát celou oblohu nazpaměť ;D) Zjišťoval jsem si u brněnského prodejce co lze sehnat, je toho docela dost, rozlišeno hlavně dle výkonu. V každém případě je nutno podepsat prohlášení o uvědomění si rizik a taky prohlášení o plnoletosti. Faktem je, že pokud by se pointru zmocnilo dítě, průser je na světě.
Tož tak na tom světě.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#17

Příspěvek od ladis »

Z mych skromnych zkusenosti si dovolim pro zacatecniky take radu.

Kupte si Karkoschku a jak zde jiz psal kolega, to, co vidite ve zvetsenych vyrezech v Karkoschkovi, to uvidite i v hledacku u bezne prodavaneho dobsonu SW 200-250 (mozna i jine typy), tj. kolem 5st. zorne pole.

Je to velmi prijemne, velmi intuitivni.

Dale - uz to zde bylo receno, ale zopakuji, jelikoz je to vyborna metoda - star hoping. Zkuste si v hledacku najit to, co je ve vyrezu v Karkoschkovi - tvary / seskupeni hvezd. Pote vycentrujte jasnejsi hvezdu v hledacku tak, abyste ji meli i v dalekohledu na nejdelsim okularu uprostred zorneho pole.
Zkuste pomoci tvaru / obrazcu hvezd z hledacku (= zvetsenem vyrezu v mape v knize) poskakovat po hvezdach tvorici danou skupinu / tvar smerem k DSO. Brzy pochytite pomery vzdalenosti mezi hvezdami v hledacku a v dalekohledu. Staci si vypocitat v duchu realne zorne pole v dalekohledu (dle okularu) a hned vim, ze pokud mam v hledacku zorne pole 5st a v dalekohledu 1st. a neco, kolikrat budou mezi hvezdami tvorici tvar / seskupeni vetsi vzdalenosti...

Pak staci najet na nejblizsi hvezdu u daneho DSO a pomalym zametanim musite objekt spatrit. Kolikrat je jasnejsi DSO viditelne jiz v hledacku...

Neni to tak tezke, jak se zda, behem jednoho vecera vam to prejde do krve...

Jeste podotknu, ze skutecne si radeji nekolikrat overte, ze jste skutecne tam, kde mate byt, nebot lidska fantazie je bezbreha a clovek vidi potrebne tvary i tam, kde nejsou :)

Co se planet tyce, nejjednodusi je nainstalovat nejake free planetarium na PC (CdC, Stellarium...) a vytisknout si mapku oblohy na danou pozorovaci hodinu. Pak hned vidite, kde se planeta nachazi, v jakem souhvezdi, u jake hvezdy...

Predpokladem je, ze se alespon trochu vyznate na obloze a znate alespon zakladni souhvezdi...

Preju hodne stesti!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#18

Příspěvek od Miloš Hroch »

Pro základní seznámení se souhvězdími a polohou jasnějších DSO je vynikající kniha od O. Hlada s názvem "Hvězdná obloha 2000". Je to soubor map severní a jižní oblohy řazený dle rektascenze. Bohužel už se neprodává, nicméně se občas objevuje po bazarech nebo na internetu. S touto knihou jsem začínal a nenechám na ní dopustit. Pro vyhledávání DSO triedrem nebo větším dalekohledem je do začátku velmi dobrý atlas od Karkoschky, který tady už byl několikrát zmiňovaný. Z elektronických zdrojů bych řekl že jedním z nejlepších pro začátek je skvěle zpracovaný seriál na Cloudy Nights s názvem Small Wonders.

Níže je uveden seznam DSO s mapami, které jsem si původně dělal pro svoji potřebu:

http://www.astronom.cz/procyon/astronom ... g/dso.html

Messier, Caldwell, RASC

Jsou tam uvedeny údaje o souřadnicích, magnitudě, povrchové jasnosti a velikosti, takže si lze celkem jednoduše udělat představu o tom, jak budou v přístroji dané velikosti viditelné.


Rád bych k tomu časem dodělal něco jako Observer's Guide pro začínající pozorovatele, ale nějak mi poslední dobou nezbývá čas.
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#19

Příspěvek od Hajs »

Ja mohu jen doporučit laminovaný atlas ze supry "DEEP SKY REISENATLAS" má asi 40 stran A4 odolný proti vlhkosti. Nejdřív v nem nastuduju sestu k cíli pomocí "star hopingu" a pak jdu na to s dalekohledem..
Uživatelský avatar
notta
Příspěvky: 66
Registrován: 29. 08. 2007, 17:40

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#20

Příspěvek od notta »

Musím potvrdit slova Ladise/viz výše/ Sám od sebe jsem začal s naprosto stejným systémem hledání a učím tak i syna. A postupem času mi vlastně došlo, že rychlost elektroniky mě vlastně ani nezajímá.Nejkrásnější na tom není ta rychlost ale právě radost z nalezení , zejména těch slabších objektů. Je to asi ten zavrhovaný pocit z dobré práce a že taky něco umím.
" Nejlepší televizní program vysílá jasná noční obloha" : bezvýhradný souhlas
Uživatelský avatar
notta
Příspěvky: 66
Registrován: 29. 08. 2007, 17:40

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#21

Příspěvek od notta »

.. a navíc se takovýmto systémem hledání velice rychle naučí spoustu informací, názvů a poloh vetšího množství objektů. Synovy současné polohy planet nedělají sebemenší problémy a ukáže po dotazu prstem zcela přesně, ikdyž v dalekohledu je to trochu delší.
" Nejlepší televizní program vysílá jasná noční obloha" : bezvýhradný souhlas
Uživatelský avatar
cacik
Příspěvky: 261
Registrován: 21. 04. 2007, 04:55

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#22

Příspěvek od cacik »

Cassi napsal: Doporucil bych poridit nejaky atlas, napr Karkoschku a docela vhodnym hledackem je tzv. RedDot, velmi dobre se s nim najizdi na objekty!
Prosím o radu,zda lze snížit nějakým způsobem jas "tečky" v hledáčku - díky /vybitím barterií jsem neměl na mylsli/ :)
refr. 70/325,SC 6,triedr Zeiss 7x50,SW Flexi-tube 300,Lumicon UHC,barlow Ultima,
okuláry: ATC 4,Speer waler 7,6mm,Nagler 11,Ultrascopic 15,TV Panoptic 24,TV plossl 25,ATC 32, Hyperion 31, Explore 4,7 a 6,7

ve výstavbě ultralight 178/890 ATC optika
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#23

Příspěvek od stana »

Nedám dopustit na knihu od Slovenských autorů - Eduard Pittich a Dušan Kalmančok- Obloha na dlani..Jsem před 25. lety "zakoupil" v knihovně.. Akorát mám obavu, že mi začíná používáním v terénu nějak "tloustnout".. ;D ::) :-/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#24

Příspěvek od Regulus »

cacik napsal:

Prosím o radu,zda lze snížit nějakým způsobem jas "tečky" v hledáčku - díky /vybitím barterií jsem neměl na mylsli/ :)
Snad všechny tyto hledáčky mají možnost regulace jasu: takže nastavit na minimum. Mě osobně to stačí, pokud je potřeba ještě snížit jas tak to už jsem žádnou úpravou nezkoušel ???
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Jak postupovat pri hledani planet ci Deep sky ??

#25

Příspěvek od Habl »

Kolega M. Hroch vydal loni na jednotlivých listech "Deep Sky Objects" dobrého průvodce vyhledávání objektů vzdáleného vesmíru. V souboru jsou výběry z katalogu Messierova,Caldwellova, Hersschell 400 a z "Deep Sky Chellenge Objects List a mnoho dalších.
Dobře poslouží jak začátečníkům, tak i pro vyhledávání slabších objektů pro dobsony. Tento soubor jsem si zalaminoval a je vhodný pro používání v terénu.
Mám za to, že by nebyl problém tento soubor ještě sehnat.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Odpovědět