Pozorování levým okem.

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Pozorování levým okem.

#16

Příspěvek od dvader »

Já jsem levák a pozoruji levým okem. Pokud je někdy nutné, tak kouknu i pravým ale to mám problém se zamhouřením levého oka, které mi nejde tak dobře jako u pravého... Ale to jde asi o zvyk.
Pozorování levým okem má však i jedno úskalí, které jsem objevil. Můj Dobson má okulárový výtah na levé straně od hledáčku, pokud se na tubus dívám zhora. A pokud u dalekohledu stojím na straně u výtahu, tak mi "překáží" hlava při koukání levým okem do hledáčku...
Jelikož jsem z tohoto důvodu často obíhal dalekohled a koukal do hledáčku z druhé strany, tak jsem jej vyměnil za red dot, do kterého se mi kouká lépe... Také by asi pomohl hledáček s hranolem...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Pozorování levým okem.

#17

Příspěvek od g »

ke zjištění "vedoucího" oka:
http://www.obloha.webzdarma.cz/temp/oko.jpg
obrázek bude po dobu měsíce..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorování levým okem.

#18

Příspěvek od MMys »

Nojo, ale co si mám myslest, když v tom kroužku po splynutí ve většině přépadů vidím "Rigft" ;D

Asi teda spíš pravé... k tomu to má blíž.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Pozorování levým okem.

#19

Příspěvek od g »

já obdobně RLght, ale může to být i nesprávnou vzdálenosti obou kruhů - jde přeci jen o nekvalitní sken s upravenou velikosti...
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

Pozorování levým okem.

#20

Příspěvek od eastman »

Mě se teda podařilo jednou vidět left. Podíval jsem se potom a viděl jsem right ;D Ale taky mi to trochu splývá.
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

Pozorování levým okem.

#21

Příspěvek od AdB »

Já jsem se rozhodoval na základě daných faktů:
Na pravém oku vidím jakési šmouhy - to zná asi většina, jsou to drobné zákalky na zadní ploše sklivce.
Špatně zakřivená rohovka - pomalejší ostření oka a občas problém se zaostřováním při pozorování.
Takže levé oko - jasná volba ikdyž jsem pravák.
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

Pozorování levým okem.

#22

Příspěvek od vlastofka »

Tak to ja 9x z 10ti pokusu prectu Right, ale 99% casu u dalekohledu koukam levym okem, tak nevim, jak si to mam prebrat :]
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
Uživatelský avatar
milan kuhejda
Příspěvky: 552
Registrován: 10. 08. 2007, 16:00

Pozorování levým okem.

#23

Příspěvek od milan kuhejda »

celý svůj život jsem pravák,ale do dalekohledu hledím levým okem.Údajně jako malé děcko jsem se do pravého oka něčím píchnul/já si to nepamatuji/a na pravé oko hůř vidím.I na vojně jsem při střílení mířil levým okem.Takže nevím jestli jsem pravák s dominantním levým okem,ale v Bohnicích ani v Opavě jsem ještě zavřený nebyl,ani jsem se neléčil na psychiatrii/zatím/jinak mi nedělá problém zavřít levé nebo pravé oko,ale na to pravé vidím přece jenom líp.Ono je to nakonec jedno protože do binokuláru který chci stejně budu koukat oběma.
čau Bafan
Uživatelský avatar
Mlicko
Příspěvky: 123
Registrován: 22. 08. 2006, 07:09

Pozorování levým okem.

#24

Příspěvek od Mlicko »

Jsem pravák o koukám pravým okem. Protože za poslední 3 roky se mi pravé oko výrazně zhoršilo při pohledu do dálky (do 2m to nepoznám) což mi například vadí při koukání na oblohu holýma očima (případně musím štelovat triedr), tak jsem začal koukat i levým okem, které se mi zdá zcela v pořádku. Je to sice takový nezvyk, ale připadá mi, že vidím asi stejně. Snad si zvyknu, než mi pravé "odejde" úplně. Zcela jinak je to při ostření foťáku - tam mi připadá, že jsem na pravý oko slepej a používám levé.

Nejvíc se ta "slepota" projevuje když jsem unavenej, což je obvykle večer, hlavně pak v noci. Obraz mám rozmazaný a oko velmi pomalu přeostřuje oproti normálnímu stavu. Asi je na čase navštívit po 30 letech očního doktora 8)
Uživatelský avatar
Mlicko
Příspěvky: 123
Registrován: 22. 08. 2006, 07:09

Pozorování levým okem.

#25

Příspěvek od Mlicko »

g napsal: ke zjištění "vedoucího" oka:
http://www.obloha.webzdarma.cz/temp/oko.jpg
obrázek bude po dobu měsíce..

No a tady prostě vidím 2 nápisy pře sebe, nezdá se mi, že by byl nějaký dominantnější. Jen díky tomu, že Right je o jedno písmeno delší, tak je "R" vidět na začátku pořád, zbytek jsou dokonalé slitky (třeba velké L s tečkou) :D
Odpovědět