Svítící oblaka - NLC

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Svítící oblaka - NLC

#196

Příspěvek od Maser »

Tak to jo, to je parádní! S tou vodou je to nádhernej záběr.  :o

Ty NLC tam patrně byly přes celou noc.Nevim nevim. Podle těch kamer to vypadalo, že mezi půlnocí a druhou hodinou bylo vidět prd.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Svítící oblaka - NLC

#197

Příspěvek od denis.marc »

To video se celkem nepovedlo, moc to neumím. Z rána možná bude trochu lepší, ale až později.

Zde večerní NLC, Rozhovice, okr. Chrudim

Martine, ta přehrada je super.  ;)

ladis: Velmi pěkné.  :)

Maser: No, já je ještě po půlnoci viděl a před druhou jsem myslel, že nejsou, ale na fotce se pěkně ukázaly, celou noc jsem však nepozoroval, takže mezitím nemusely být pozorovatelné/fotografovatelné.
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Svítící oblaka - NLC

#198

Příspěvek od denis.marc »

Ještě taková rychlovka, NLC nad Pardubicemi ve 2h SELČ:



Předpokládám, že tam už nějakou dobu musely být, možná celou noc...

Další snad odpoledne.  :D
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Svítící oblaka - NLC

#199

Příspěvek od FunTomas »

Chlapi, máte to nádherné. Včera som niečo spozoroval z balkóna a spravil dva tri zábery. Bolo to fakt pekné a moje prvé tohoročné NLC. Ale s týmto tu sa to nedá porovnávať. Tá priehrada je fakt parádna. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Svítící oblaka - NLC

#200

Příspěvek od ladis »

Mas opravdu nadherny snimek Martine!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Svítící oblaka - NLC

#201

Příspěvek od mitovka »

MaG tak to je nádhera. To chce dostat na nejaku tapetu.
mitovka
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Svítící oblaka - NLC

#202

Příspěvek od juh »

Parada!
Na uvod musim povedat, ze pozorovaniu NLC sa venujem uz niekolko rokov, ale to, co sa objavilo dnes rano, je, co sa tyka celkovej plosnej jasnosti, asi to najasnejsie, co som doteraz videl a co sa tyka plosneho rozsahu, tak je to tak na 3-4 mieste.

Zajímavý by bylo, kdyby někdo se slušnou technikou na místě s výborným výhledem od západu na východ snímal celou noc něčím hodně širokoúhlým. Ty NLC tam patrně byly přes celou noc.   :D
http://youtu.be/l1jbKg2UyFI
Zial, u nas nie, mozno tak zo severu Polska. Navyse ja som este zopar ° ZS juznejsie ako vy v CR, takze to mam o nieco horsie. Zo skusenosti uz viem, ze ak je uz vo vecernych hodinach vidiet aspon slabe NLC niekde v azimute 10-20°, tak je dost pravdepodobne, ze sa do rana natocia do nasich zemepisnych dlzok a vytvoria celkom zaujimavy ukaz. Uz vcera vecer sa na tomto mieste objavili NLC s dost vyraznou strukturou, takze sa dalo cakat, ze rano z toho nieco bude. Z mojho stanovista skoncila pozorovatelnost NLC v tomto azimute nieco pred 23:00 CEST. Znova som sa bol na ne pozriet okolo 01:00 CEST, nic sa tam este neukazovalo. Nejake naznaky zacali az okolo 02:00 CEST, takze som sa rozhodol nafotit nejake overovacie foto. Prve je z balkona s obmedzenym vyhladom z 02:05 CEST
Vyzeralo to na nom len ako osvetlena vysoka oblacnost. Avsak, dalo sa uz tusit, ze sa za nou nieco nachadza.
Dalsi obrazok vznikol s oneskorenim cca 15 min, na nom su uz rozlisitelne kontury NLC
Dalsi obrazok je z 02:52 CEST, ten uz nepotrebuje coment
Castor 98

Svítící oblaka - NLC

#203

Příspěvek od Castor 98 »

Dnes v noci jsem viděl asi nejhezčí NLC v mém životě. Pozoroval jsem je kolem 23. hodiny SELČ. Noční svítící oblaka se táhla od ZSZ až do nadhlavníku, a to jsem pozoroval z okraje města Brna. Byl to takový poměrně široký pás. Trochu dokonce rušila pozorování komety C/2012 K1 (PanSTARRS). Nad ránem jsem na ně už nevstával, protože jsem kolem 1. hodiny SELČ ještě pozoroval kometu C/2013 UQ4 (Catalina), takže jsem byl dost unavený a šel jsem spát. Noční svítící oblaka mě uchvátila zejména svým rozsahem a také svou jasností. Obyčejně je vidět něco málo na severozápadě, potažmo na severovýchodě a teď přijde pás, který se táhne až do zenitu. Prostě paráda. :)
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Noční svítící oblaka

#204

Příspěvek od pavelseb »

Nejsem si jist zda jsou to přesně NLC, v téhle oblasti se moc neorientuji, ale mraky to byly a svítily :-)..:

http://cdsez.wz.cz/NLC-3k.jpg
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Noční svítící oblaka

#205

Příspěvek od Libcz »

Nejsem si jist zda jsou to přesně NLC, v téhle oblasti se moc neorientuji, ale mraky to byly a svítily :-)..:

http://cdsez.wz.cz/NLC-3k.jpgDneska jsem zrovna něco takového pozoroval taky (Dolní Čermná u Lanškrouna). A taky mi to připadlo nějaké divné, že se najednou tak rychle rozednilo už tak brzo :-)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Svítící oblaka - NLC

#206

Příspěvek od Stanislavxyz »

MaG, juh a další- pánové, moc pěkné fotky a videa!

Včera večer jsem též pozoroval a bylo to dost dobrý- ty první byly vysoko, krásně do modra s jemným vlnkováním a pak začaly svítit i "klasické" bílé nad obzorem. Ve 23:30 jsem je ještě stále viděl, ale už velice nejasně- nevědět o nich, tak bych je klidně přehlídl. Ráno jsem bohužel nevstával a vidím, že jsem prohloupil :'(

PS: Taky jsem fotil, ale dávat to sem by bylo leda pro ostudu...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Noční svítící oblaka

#207

Příspěvek od Oko1 »

O tom ani vteřinu nepochybuj, že jsou to NLC:-) Mě se asi letos pozorování nezadaří.

Nejsem si jist zda jsou to přesně NLC, v téhle oblasti se moc neorientuji, ale mraky to byly a svítily :-)..:

http://cdsez.wz.cz/NLC-3k.jpg
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Noční svítící oblaka

#208

Příspěvek od pavelseb »

Mě se asi letos pozorování nezadaří.Musím říct že vizuálně to bylo taky působivé....
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Svítící oblaka - NLC

#209

Příspěvek od denis.marc »

Tak jsem se do toho pomalu pustil. Situace dnes ráno, kolem 3:20 SELČ:




Výřez z popisky, když byl takový výhled:



Z mých pozorování NLC je to poprvé, co se něco přiblížilo situaci z 22. 7. 2009, takže skoro po pěti letech další mega-úkaz.  :o
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Svítící oblaka - NLC

#210

Příspěvek od juh »

Timelapse z dnesneho rana z neupravenych snimkov (su len zmensene a mierne orezane na format tusim 16:9) je mozne vzhliadnut na https://www.youtube.com/watch?v=J00rK3J ... e=youtu.be
Trochu som to prehnal so shiftingom :-[, na buduce sa urcite polepsim. Teraz uz aspon viem, ako sa to prejavi na casozbernom videu.
Odpovědět