Přelety ISS

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Přelety ISS

#46

Příspěvek od A.K. »

V sobotu 20. dubna jsem se vydal na přelet ISS poblíž Saturnu. Nikdy jsem nesledoval, jak moc jsou předpovědi na Heavens-Above přesné. Asi 5min před plánovaným přeletem jsem zahlédl objekt, který se pohyboval po velmi podobné dráze jako ISS, takže jsem myslel, že mam smůlu a snímek nepořídím. Naštěstí se plánovaný přelet konal téměř do vteřiny přesně a dráha mezi hvězdami byla také velmi přesná.

Délku expozice jsem volil s ohledem na ještě (téměř) bodový tvar hvězd, takže mi na snímku ISS skončila v souhvězdí Lva. Exponovat jsem začal těsně před "vstupem" ISS do souhvězdí Raka. Saturn jsem cílil do středu zorného pole již 5min předem, takže se do okamžiku přeletu z něho o něco odchýlil.

Konec přeletu byl vidět mezi hvězdami delta a gama souhvězdí Panny.

21:40 SELČ, f/1.8, 30s (vyšší rozlišení - klik na snímek)

Praktica MTL5 + 1.8/50 + Konica Centuria 400

Nejde o úchvatný snímek, ale jsem rád, že se mi podařilo ISS zachytit. Asi za 10min po přeletu totiž byla v souhvězdí Lva hromada mraků ...

Překvapilo mě, jak moc přesně odpovídá dráha ISS vypočtená na Heavens-Above a dráha na snímku - viz porovnání.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přelety ISS

#47

Příspěvek od MilAN »

Kdysi jsme tu vedli diskusi, jestli se dá vyfotografovat ISS před Sluncem tak, že se vizuálně pozoruje Slunce a v okamžiku spatření ISS se exponuje. A protože  sledovat Slunce jedním dalekohledem a fotit druhým  jsem od začátku považoval za snadné, použil jsem pouze jeden dalekhled.  ED80/600+ Barlow 2,3x  + flip mirror a na něm Canon 300D a okulár f12 mm.
Podmínky byly velmi bídné, přecházela nízká a vysoká oblačnost, a ještě asi 2 minuty před úkazem nebylo jasné,  bude -li něco vůbec vidět.
Díky podmínkám jsem spatřil ISS až v polovině slunečního kotouče, když se vynořila z mraku. Přepnul jsem  flip mirror a exponoval. I za těchto podmínek  stihl Canon naexponovat  2 snímky ISS.
Takže : JDE TO

Doba transitu : 2,3s, velikost ISS 20"

Takhle vypadalo Slunce, u levého horního okraje je ISS



A takhle vypadá ISS za těchto podmínek. Více se mi z toho nepodařilo  získat.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honza.ho

Přelety ISS

#48

Příspěvek od honza.ho »

Dnes večer jsem pozoroval přelet ISS. Byl to ten první (22.03). Spatřil jsem ho později, cca o 3 minuty kdy měl být již za horizontem. Nicméně jeho jas byl obrovský. V tu dobu v této oblasti nic stejně jasného prolétnout nemělo tudíž jsem vzal v potaz drobné zpoždění. V 22.31 jsem se shodou okolností podíval na stejné místo a přestě stejnou drahou cestoval naprosto stejný objekt. Stejný jas, naprosto stejná dráha. Podle H. above v tu dobu prolétal pouze Kitsat/Tmsat jejichž mag. udávájí kolem 9-10 a jakýsi Ao-Echo u kterého magnituda uvedená není. Nemáte někdo tušení co jsem viděl? :).
zach.jiri

Přelety ISS

#49

Příspěvek od zach.jiri »

Moje fotka přeletu z 9.6.2007 ve 23:50


větší verze: http://zack.kx.cz/astro/14_01a.jpg
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Přelety ISS

#50

Příspěvek od Mates »

Já se přidám pokusem z 11.6. před 22 hod. ISS s připojeným Atlantisem prolétávala od severozápadu k severovýchodu. Na snímku je vidět jak míří od Labutě k Delfínu.
Foceno Panasonic FZ-30 na stativu, exp. 30 s.

Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Přelety ISS

#51

Příspěvek od kavka »

V pátek 11. 1. 2008 v  6:49 SEČ jsem v Turnově  pozoroval přelet ISS. Azimut, výška i čas odpovídaly údajům na Heavens- Above. Ne tak "hvězdná" velikost. Podle předpovědi -2,4. Ve skutečnosti po dobu více než 10 s bych odhadoval na minimálně -5 mag. Viděl jsem už mnoho záblesků družic Iridium, tak určitý odhad mám. Ptám se, zda někdo další pozoroval podobné zjasnění a zda se tedy někdy ISS chová podobně jako Iridia, že v podstatě  "hodí prasátko" do jistého směru.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přelety ISS

#52

Příspěvek od MaG »

ISS je vždy jasnější než uvádí na Heavens-Above, zvláště když překročí zenit a míří k východu. To mívá kolem -4 mag. Je tedy běžné, že se ti po dobu více jak 10 sekund jeví jasnější -4 mag.
Krom toho jsem také již dvakrát pozoroval prasátko od ISS. V obou případech šlo jen o krátkodobé zjasnění v řádu maximálně sekund, spíše jedné sekundy.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přelety ISS

#53

Příspěvek od MilAN »

Když vezmu moje pokusy o focení ISS, nejvíce "paseky" na záběrech dělají chladiče, jejichž plocha je už teď dost velká a jas od těchto ploch výrazně překonává jas zbytku ISS. Takže je důvod pro prasátka a ( teď to určitě nenajdu) jsem o tom četl dosti podrobný článek.Pokud se podíváš na videa detailů ISS, ty záblesky a přezáření záběrů se objevují takřka vždy.
Jedny z nejhezčích videí :

http://www.tracking-station.de/images/images.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Přelety ISS

#54

Příspěvek od dora »

myslim, ze tohle je take povedeny zaber:

http://zpravy.idnes.cz/astronom-vyfotil ... datech_itu
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přelety ISS

#55

Příspěvek od MaG »

Jistě, však se s námi naštěstí Libor podělil už dříve.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=15#28

Vidět to až na iDnes by byla škoda, ale na druhou stranu je vidět vliv ČAM :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přelety ISS

#56

Příspěvek od MilAN »

Na druhou stranu je ovšem vidět velmi nešťastné rozdělení astrofóra na POZOROVÁNÍ a FOTOGRAFI, protože se zde témata opakují a celé se to stává velmi nepřehledné. Potom může i uniknout takto skvělý snímek, protože je jinde, než kde bychom ho hledali.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přelety ISS

#57

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal: Na druhou stranu je ovšem vidět velmi nešťastné rozdělení astrofóra na POZOROVÁNÍ a FOTOGRAFI, protože se zde témata opakují a celé se to stává velmi nepřehledné. Potom může i uniknout takto skvělý snímek, protože je jinde, než kde bychom ho hledali.Jistě - myslím, že bychom se mohli domluvit na to striktní oddělení fotek a Pozorování. Problém, Milane, nyní je, že já nemohu přesouvat snímky z Pozorování přímo do správné sekce v Snímky. Ale je to na domluvě se Shodamem a zkusím na tom zapracovat, aby to tak bylo. Na stará témata už asi sahat nebudu, ale zaměřím se na to, aby současná témata neobsahovala jen fotografie a když už, tak jen pokud je nezbytně nutná k popsanému pozorování.

Zbytek dořešíme kdyžtak soukromě. Máš myslím dobrý nápad a asi se divíš, že je stále přehlížen :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
combat
Příspěvky: 96
Registrován: 16. 11. 2007, 03:28

Přelety ISS

#58

Příspěvek od combat »

Zajtra preletí ISS stredom Mesiaca :)
(pri pohlade z Bratislavy)

http://www.calsky.com/?Transitline=&obs ... ainbody=10
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Přelety ISS

#59

Příspěvek od ivanmsk »

Dnes skoro rano 16.5.2008 sa partii astrofoto.sk (ceres, funtomas, ivanmsk, Miro Grnja) podarilo vyjazdove pozorovanie preletu ISS popred Mesiac. Pozorovali sme blizko Bratislavy (Samorin), dva dalekohlady na jednej montazi MC 90/1200 + CCD Astropix 4.0, Borg77 + Astropix 1.4 a digitalne fotoaparaty na stative pripadne v ruke.
Narychlo v noci zlozena snimka z Maksuta je tu, na lepsie spracovanie sa treba vyspat :-)

600x600


alebo 800x800
http://my.astrofoto.sk/files/10/ISS_20080516.jpg
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Přelety ISS

#60

Příspěvek od FunTomas »

Ivan už detaily uviedol, doplním teda len snímku druhým prístrojom (Bord ED77 + reduktor 0,85x + astropix 1.4). Kamera snímala v plnom rozlíšení a teda s nižšou frekvenciou.


mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět