Přelety ISS

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přelety ISS

#31

Příspěvek od MilAN »

Vyfotit ISS   aby byl vidět aleepoň minimálně nějaký detail opravdu není problém Stačí  i jednotlivé snímky přes zrcadlovku. Jenom se toho nebát Nebude to zdaleka jako foto od Zdenka, ale něco vidět bude. Po té základní zkušemosti již každému bude jasné, jak dál. Normálně hledáčkem namířit a exponovat. Není v tom žádná věda.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Přelety ISS

#32

Příspěvek od KpS »

zdenek napsal:
Obe kamery pracuji v IR a jsou dokonce stejneho typu. Jedna je ulozena oproti optimalni obraz rovine krapet mimo a zbytek to uz je "carovani' s korelacnimi a prenosovymi funkcemi v Matlabu.

Odhad prvniho kroku pro vyber snimku byl pomerne blizko, jen to finalni zpracovani je krapet slozitejsi (viz vyse).Mohu-li se zeptat, pak tedy postup zpracování (bez ohledu na detaily) zohledňuje nejen náklon seeingem deformované vlnoplochy a její okamžitou střední křivost, ale přinejmenším ještě i její astigmatismus? Možná, že se při zpracování tyto parametry nepoužívají, ale i v tom případě tu snad nějaká korespondence je.
Karel
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přelety ISS

#33

Příspěvek od MaG »

Tak dnes nám tu na severu vyšel hezky přelet přes Venuši. Bylo vážně dobré vidět jak jde přímo přes ni. Zkoušel jsem ji pak sledovat ještě po přeletu s lídlskopem na stativu a šlo mi to vcelku dobře. Zdálo se mi, že stanice není jednolitý přesvícený flek a rozhodně byl protáhlý. Vedle něj se mi zdálo, že vidím slabě také hnědé panely. Pokud to byly ony, pak jsou vizuálně výrazně slabší, než tělo ISS. Bylo to fajn. To musím zopakovat.
Použito zvětšení 35x. Zorné pole asi 1,5 stupně.

Fotka UFO dopadla vcelku solidně. Trochu je asi poznamenána zákalem, co šel přes Venuši v době expozice.
Délka stopy ISS na fotce je přibližně 8 stupňů.


Velmi hezký byl také Měsíc u Plejád, chvění vzduchu zpočátku nebylo moc velké. Cvakl jsem to hned po přeletu, před půl desátou.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Přelety ISS

#34

Příspěvek od psmolly »

Přelet jsem viděl. U Venuše jsem ho nestihl. Podařilo se mi ho vyfotit, ale byla to spíš taková honba na ISS, takže žádná paráda. Snímky snad stihnu zítra. Martine fotky máš moc hezký. Takový moje nebudou. ;)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přelety ISS

#35

Příspěvek od MilAN »

Tak tady je trochu detailnější záběr. Foceno přes ED80/600 + 2,27x Barlow. Stopa ISS je  1s dlouhá expozice a představuje 14,5´ dráhy na obloze. Průměr Venuše 15,2" , průměr ISS  cca 23". Stopa na zemi je široká pouhých 60 m
Z předběžného zpracování je  jasné, že  výpočet  polohy  vcelku vyšel a  ISS částečně přechází přes Venuši.Na osu dráhy  bylo potřeba popojít  něco přes 10 m k severu. Venuše je bohužel  proti ISS přeexponována tak v poměru 1:1000, takže rozměr Venuše tak , jak je na snímku je více jak dvojnásobný , než při správná expozici. K seeingu není co dodat, je to ze snímku dobře vidět. ale člověk si nemůže vybrat, o 20 minut dříve byl vynikající.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přelety ISS

#36

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal: K seeingu není co dodat, je to ze snímku dobře vidět. ale člověk si nemůže vybrat, o 20 minut dříve byl vynikající.


I tak je to excelentní. Díky za výpočet polohy! Byl jsem oproti tobě asi 3 metry severněji a přelet mi v lídláku při tom malém zvětšení přišel již zcela středový ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Přelety ISS

#37

Příspěvek od KpS »

Parádní fotky!
Že ale máš Milane pevné nervy. O dvě desetiny sekundy na špatnou stranu a přechod se, aspoň na fotografii, nekonal.
Karel
Uživatelský avatar
richard_klofac
Příspěvky: 16
Registrován: 28. 02. 2006, 18:25

Přelety ISS

#38

Příspěvek od richard_klofac »

Zdravím všechny konečně mám po dnešku úspěch s nějakýma detailama.Podařilo se mi celkem úspěšně vyfotit iss kde na fotkách jsou vidět i solární panely.Mám z toho fakt radost.
více zde http://www.novalinie.cz/preletiss.html
Richard
http://www.c-box.cz/richard.uh/
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Přelety ISS

#39

Příspěvek od George_CZ »

Tak to jsem něco zaspal - ISS poletí "přes" Saturna - dnes, v 21:40:30 - platí to cca pro Pražskou lokalitu a ??.
Tak teď mě fakt moc mrzí, že jsem si ještě nepořídil nějaký okulárový nástavec na foťák, taková "konstelace" asi není moc běžná :'( Nepochybuji, že si toto ujít nenecháte a že se tu objeví skvělé fotky.
info zde

PS: Nejedete někdo z Prahy na lov ISS ? Kdybyste nepohrdli astrogreenhornem s lídlskopem do Vaší elitní jednotky ... Jsem z P9, auto mám.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přelety ISS

#40

Příspěvek od MaG »

Snažím se to Georgeovi popsat soukromně, ale radši napíšu ještě sem. mapka na Heavens-Above ukazuje málo podrobně stopu přeletu na to, aby šlo rozhodnout, zda ISS něco trefí nebo ne. např. podle Calsky má nastat dnešní přelet ISS přes Saturn na ose procházející Mladou Boleslaví. Tedy když i v Heavens-Above dáte Mladou Boleslav, uvidíte, že je to opravdu tak.

Doporučuji ale všem zítra v 19:07:25 +- 1 sekunda: nastane 5-ti sekundový přelet ISS přes Slunce!!! Vřele doporučuji všem z Prahy a okolí, podobné přelety umožňují vidět mnohé detaily na ISS díky jejímu pomalému posunu a vysokému kontrastu obrazu. Sám jsem zažil podobný, je to téměř výjmečná událost. (nestane se to vždy takto pozdě večer, aby byl přelet dlouhý)..

---------------------

Přelet přes Venuši zachytil s námi ještě Aleš M.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přelety ISS

#41

Příspěvek od MilAN »

Nebyl bych takový optimista. Úhlový průměr stanice je jen 14" a výška nad obzorem je 8,8° Navíc, mě to Calsky ukazuje na neděli, t.j. pozítří !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jabrt
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 02. 2006, 05:38

Přelety ISS

#42

Příspěvek od jabrt »

Zdravím všechny,
no možná to nebude tak marné, zkuste mrknout sem:
http://hvezdarna.plzen-city.cz/pozorova ... lunce.html
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přelety ISS

#43

Příspěvek od MilAN »

bukaj napsal: Zdravím všechny,
no možná to nebude tak marné, zkuste mrknout sem:
ale já nejsem pesimista na takové pozorování, patřím možná k těm prvním, kteří  transit přes Slunce vizuálně pozorovali. Jsem ale pesimista přesně k tomuto přeletu.
Proti přeletu, který fotografoval Libor, bude stanice 3x dále, takže bude mít  1/3 velikosti oproti snímku, a Slunce bude velmi nízko nad obzorem.
Jinak každému doporučuji. Je jen zajímavé, že  jsem zde 1. příspěvek a popis pozorování popsal  před 3 lety, za tu dobu  mohlo být pozorováno desítky přechodů,  dokonce každý mohl pozorovat určitě několik  transitů pohodlně z domova, ale mnoho příspěvků se tu neobjevilo. Přitom snad neexistuje jednodušší pozorování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přelety ISS

#44

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal: Nebyl bych takový optimista. Úhlový průměr stanice je jen 14" a výška nad obzorem je 8,8° Navíc, mě to Calsky ukazuje na neděli, t.j. pozítří !Dík za upřesnění. Přesto bych takový přelet rád viděl, ale aspoň si po nás užijou i Pražáci.

Nevím co se teď děje s dráhou ISS, ale na Calsky mi to teď ten přelet zase už nevyjelo. Co se data týče, mně to Milane odpoledne vyjelo pro 21.4.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Přelety ISS

#45

Příspěvek od George_CZ »

Tak jsem zkusil sledovat ISS Lídlskopem ručně, s odaretovanou montáží. A šlo to, téměř po celou dobu přeletu jsem ji měl v hledáčku okuláru (20mm - netroufl jsem si udržet ISS v menším zorném poli 12mm okuláru). Vzhledem k zvětšení pouze 35x a nekoordinovaným pohybům v zorném poli při ručním vedení dalekohledu jsem jen tušil detaily ISS, ale i tak jsem spokojený - ostatně je to můj teprve třetí pokus. A samozřejmě že ISS šla mimo Saturna, původně jsem si myslel že "pás" půjde JZ ode mě, tj. někde na jižním konci Phy, ale bylo to na opačnou stranu, u MB, jak mě opravil Martin. Jojo, neznám a neumím ještě ani setinu toho, co se skrývá za pojmem amatérská astronomie. Ale je to docela nakažlivý koníček
Přeji všem hezký víkend.
Odpovědět