Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#46

Příspěvek od MilAN »

Ještě bych tedy měl jendu poznámku  : Není potřeba vůbec nic vztahovat k velikosti čipu.  Ekvivalentní ohnisková vzdálenost  odpovídá  velikosti skutečně vzniiklého obrazu v úrovni čipu. Je tedy jedno, jak velký je formát čipu / filmu,  obraz ,( zde např  té vyílací věže) v úrovni ohniskové roviny , bude měřit stejně mm, jako by jej ozbrazil objektiv o této ohniskové vzdálenosti. Bude-li obraz veliký 2 mm, bude tak na všech formátech čipů či filmů.
Udaj o ekvivalentní velikosti v porovnání s kinofilmem neurčuje, jak velký obraz vznikne, zrovna tak, jako údaj o velikosti zvětšní dalekohledu. Určující je poměr ohniskových vzdáleností objektivu fotoaparátu / okuláru , který určuje kolikrát se afokálním focení znásobí původní ohnisková vzdálenost dalekohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
koper
Příspěvky: 280
Registrován: 15. 02. 2005, 23:15

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#47

Příspěvek od koper »

Souhlasím,
avšak v praxi to znamená, že udělám-li fotku formátu např. 10x15cm s tohoto digitálu bude objekt zobrazen tak, jako na fotce stejného formátu z kinofilmu nafocenou přes objektiv f 6684mm. Velikost objektu na takové fotografii odpovídá stejné velikosti objektu viděného vizuálně v okuláru při zvětšení 134x. Možná to přepočítávám složitě, ale jsem v tomto dost staromódní a přepočítávám to přes úhlopříčku kinofilmu.. Samozřejmě, že pravdu má i Milan.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#48

Příspěvek od MilAN »

Oo to je trochu zavádějící, protože se porovnává neporovnatelné. Nebude-li tam čip, ale film, jak to dopadne ? V případě, že bude formát velký jako čip, budeš ho muset zvětšit cca 25x , abys dosáhl  pohlednici, z kinofilmu stačí 4x.Takže z toho kinofilmu ta věž bude skutečně 6x menší, ale jen proto, že jsi ji málo zvětšil ( 6x méně ).  A budu-li chtít mít věž stehně velkou, musím zvětšit stejněkrát  a i kvalita bude stejná. Prostě na tom negativu ( snímači)  je stejně velká! A chci -li ji mít i stejně velkou musím i stejně zvětšit. Jinak řečeno, malý čip je pouze výřez z velkého a nemá vliv na velikost zobrazení daného objektu , který nás zajímá
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#49

Příspěvek od MMys »

To je samozřejmě správně, ale jenom pokud se oprostíš od toho, že senzor je diskrétní prvek s pixely, a nemá nekonečně velké rozlišení.

Pokud máš například senzor 6Mpix formátu APS z DSLR, a 6Mpix z kompaktu, podstatně menší, s menšími pixely, je sice obraz při stejné ekvivalentní oh. vzdálenosti na senzoru stejný, ale ten ze senzoru s menšími pixely je hustěji vzorkován, a má větší rozlišení (za predpokladu, že ho má i optika ovšem). A stejná zvětšenina takového obrazu pak bude detailnější.

Ovšem v praxi se ty rozdíly ve velikostech pixelů pohybují tak v poměru nejvýše 1:3 u běžných kompaktů až DSLR a ve většině případů navíc rozlišení limituje optika, nikoli senzor. Takže stejně je ve finále nejlepší řešení zvolit soustavu dalekohled-projekční systém tak, aby obraz byl vzorkovaný optimálně, tedy nikoli až do prázdného zvětšení za rozlišovací mez optiky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#50

Příspěvek od MMys »

A ještě dodám, že z porovnání snímků vysílače přes ED80 a dobsona 250 je vidět, že limitujícím faktorem nebyl ani senzor, ani optika, ale atmosférické podmínky. Na to, jak je to foceno je pěkné, a těžko už by to v přízemních vrstvách atmosféry mohlo být lepší. Vím, jak takové vzdálenosti vypadají v dalekohledu vizálně. Povedené !
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
htr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 04. 2008, 05:35

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#51

Příspěvek od htr »

MaG napsal: Včera jsme pozorovali objekty ve Střelci, protože byla vynikající dohlednost. Jak vím z dlouhodobých pozorování na svém stanovišti, byly včera mimořádně dobré podmínky. Oblak ve střelci (Mléčné dráhy, ne M24) byl vidět velmi dobře a jevil v triedru pěkné detaily. Také hvězdokupy M6 a M7, které byly 4 resp. 5 st. nad obzorem, jevily se velmi dobře. Prostě super podívaná.

Když jsme náhodou sklopili dalekohled (200/1000) na objekt při obzoru (jasně svítící stelární nehybný objekt), vyklubalo se z něj startující letadlo (dalekohledem byla vidět světla na křídlech a posléze byl i vidět pohyb). No a tak se stalo, že jsme zabloudili i na objekty při obzoru.
Tu nás zaujal jeden, který jsme zprvu považovali za komín, ale čím dál víc se zdálo být jasné, že to je vysílač Praha-Žižkov. Podotýkám, že u nás na Vrkoslavicích (tj. v Jablonci nad Nisou) je to na vzdálenost 87 km. Jeho viditelnost by nebyla ničím extra, nebýt faktu, že jsme na něm pozorovali takové detaily, že jsem si byl po skončení pozorování jist, že to je on.

Vrcholem všeho bylo dnešní focení. Aleš vzal svůj 200/1000 a takto vznikl záběr, který jsem prozatím stihl připravit. Vysílač za pokročilého soumraku ohniskem 1000 mm. Snímky vložené vpravo jsou 1:1, přičemž první je jeden z nejostřejších záběrů, pravý je pak složenina všech 7-mi snímků doostřená v Registaxu.



Tolik naše astronomicky neastronomické pozorování. Lovu vzdálených světel zdar. (Aleš jej viděl okem, jak jinak.. MHV včera byla u nás 6,1 mag).

Ja jsem se kdysi kratce po revoluci ucastnil pozorovani na Lyse hore. Koukali jsme na slunce a to zachazelo za obzor primo za Pradedem. Ocima bychom nevideli nic, ale v dalekohledu byl videt vysilac. Jak jsem zmeril, je to 106 km. Pekny zazitek.
TENTO 7x50, SKY N150/750
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#52

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

tak čistě jako dneska jsem krkonoše z prahy (brandýsa) ještě neviděl, průzračnost vzduchu je naprosto extrémní! Opradu škoda, toho, že není noc, dnes by to mohlo být skutečně zajímavé.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#53

Příspěvek od Tulen »

Potvrzuju úžasnou průzračnost. Dnes celý den ze Smečna krásně viditelné Krkonoše, a to je máme od nás ještě o kus dál než z Prahy. Za posledních pět let jsem je takto viděl ze Smečna celkem třikrát, ale nikdy to nebylo celý den. Tak doufám, že dnes bude i noční obloha stát za to
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#54

Příspěvek od Janek »

Dnes to bylo super, dohlednost opět > 80km. Stejmá situace byla minulou neděli, kdy jsme z Hvozu (749m) viděli nejen žižkovský vysílč (85km) ale i Cukrák (101km). Pravda je, že před týdnem se honili mraky.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#55

Příspěvek od ladis »

V So jsem byl na letisti a piloti uplne nadsene mluvili prave o spickove viditelnosti. Dle jejich reakci nebyva takovato viditelnost velmi obvykla...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#56

Příspěvek od Tharos »

To je zvláštní, trošku mě ty obecné chvály na průzračnost vzduchu udivují, i když samozřejmě všem věřím. Nebo prostě na jihu Čech tak dobře nebylo. Já jsem byl v sobotu na Boubíně, což je velmi dobře vyčnívající vrchol nad okolí (má asi 1360 m.n.m.) s rozhlednou poskytující 360° výhled a viditelnost byla dobrá, ale ne úplně "neomezená". Směrem do nížin do okolí Písku byla sice omezena horizontem, ale směrem k Praze na sever bylo patrné, že limitem je opar. A hlavně nebyl ani náznak po Alpách (ani v triedru), které jindy za skvělé viditelnosti bývají vidět jako namalované. Churáňov hlásil celý den viditelnost asi 65 km a tak nějak to připadalo i mně...

V noci jsem bohužel nepozoroval, a tak mě mrzí, že o kvalitě oblohy nemám potuchy... :(

Každopádně vám všem gratuluju ke skvělým pozorováním, o nichž se tu objevují reporty. 8-)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#57

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Vojto, to mohlo být lokální místně, protože to bylo lokální i časově - v noci jsem byl potom v Praze na takové venkovní párty a okolo jedné jsem se byl projít a byl všude opar, kužele od světel byly hodně vysoko.

Počasí, obzvlášť pro astronomii, je hrozně nevyzpytatelná věc - taky korelace mezi viditelností ve dne a v noci je zákeřná.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#58

Příspěvek od MaG »

Asi bylo na severu lépe :)

Snad se HonzaS nebude zlobit, když za něj vložím foto z Ještědu přes EDčko.



Myslím, že podobně dobrou dohlednost do Prahy jsme měli v noci s Alešem, jak je v tématu Vzdálené foto v Pozorování. Ve dne je to ale fakt asi to nejlepší, co jsem kdy zažil.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#59

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já těmhle "wow" obvykle příspěvkům moc nefandím, ale:

MaGu, to si děláš kozy! Takhle možný vidět Prahu z Ještědu? To musí být prostě úzžasný zážitek!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#60

Příspěvek od Lukina »

dobrou dohlednost do Prahy
Coze??? Ja vcera okukoval achromatem okolni kopce a rikal jsem si ze je dobre videt (i vecer obloha byla dobra), ale tohle?!!! To je bomba! Vzdyt je to dobrych 65-75 km!!!
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Odpovědět