Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Adamio
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 09. 2014, 13:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#721

Příspěvek od Adamio »

O vtip se v žádném případě nejedná, rovněž jsem si jistý že objekt byl skutečně na obloze, a ne třeba smítkem na zrcadlové části. Jinak ano, koukám na tento model a je mu velmi podobný.
Něco takového:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... n-76-quot/

K pozorování objektu došlo i s různými okuláry (75x, 25x). Objekt jsem viděl opakovaně na nepravidelných místech v nepravidelném čase, polohu na obloze asi nedokážu určit, ale jednalo se o období mezi 22:00-24:00 a pozorovací úhel mohl být okolo 50°. Na obloze v tu chvíli nebyl měsíc. Na více informací si nevzpomenu a jak říkám, terminologie a znalostní báze mi prozatím chybí. Co se týče přiloženého obrázku, přesně toto jsem viděl - teď jen přijít na to, o co šlo. Důvodem pro vytvoření tohoto příspěvku rozhodně není pokus o vtip, spíše mne zajímalo zda se nejedná o nějakou anomálii, se kterou je astronomická obec obeznámena.

No, vypadá to spíš jako nějaký vtip, ale pokud jsi opravdu něco takového viděl, stálo by za to napsat, ve které části oblohy, kdy, jakým dalekohledem a při jakém zvětšení jsi to viděl.

PS: není ten tvůj reflektor náhodou stolní newton 76/300 ? :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#722

Příspěvek od MilAN »

A při stejném zaostření se stejným okulárem jsi viděl na obloze i hvězdy nebo stále jen toto ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Adamio
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 09. 2014, 13:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#723

Příspěvek od Adamio »

Při nejposlednějším pozorování jsem viděl pouze tento objekt. Ovšem hvězd na obloze bylo v té době relativně málo a navíc bylo zataženo.

Při dřívějším pozorování byla hvězd plná obloha a viděl jsem jak hvězdy, tak tento objekt. Díky tomu válcovitému výřezu vypadal objekt velmi uměle.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#724

Příspěvek od Regulus »

rovněž jsem si jistý že objekt byl skutečně na obloze, a ne třeba smítkem na zrcadlové části. Tak to by šlo poznat snadno - stačí pohnout dalekohledm. Jinak tomu obrázku moc nerozumím - ta vněšjí modrá skorokružnice (co ohraničuje šedý vnitřek) odpovídá zornému poli nebo tvořila jen jeho část?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#725

Příspěvek od Mash »

Me to prijde jako obraz sekundarniho zrcatka a jeho drzaku pri pohledu do vytahu
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#726

Příspěvek od Regulus »

To mě právě taky, a ještě tam může zasáhnout okulárový výtah  :) Ale to by šlo vidět jen pokud měl silně rozostřeno...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#727

Příspěvek od gunaroid »

No, tak když máš tu jistotu, že se jedná o úkaz na obloze, tak prosím. Já jen, že v tom stolním newtonu ten tvar celkem odpovídá jednoramennému držáku sekundárního zrcátka. Už sem do toho dlouho nekoukal, ale něco mi říká, že to tam za určitých podmínek vidět bylo. Ale jak píše Regulus, stačí zahýbat tubusem a je jasno. Jo a ta kresba mi teda taky není vůbec jasná. Vidíš tam snad tohle a ještě okolo nějaké hvězdy?

Edit: sakra, třetí v řadě ;D
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#728

Příspěvek od MMys »

Tohle je podle mě fakt naprosto jasné, jak už naznačovali kolegové. Tenhle dalekohled má jednoramennný držák, takže při rozostření bude místo každého bodového objektu (hvězda, planeta) vidět to co je na tom obrázku. Stačí zaostřit a jev zmizí  ;)

Nicméně nemohly být vidět hvězdy a ten obrazec najednou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Adamio
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 09. 2014, 13:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#729

Příspěvek od Adamio »

Děkuji všem za vysvětlení. Mám poslední (snad ne moc hloupý) dotaz - proč jsem "objekt" viděl pouze v určitém bodě oblohy? Držák by měl být vidět při každém špatně nastaveným a rozostřeným pozorování, ne?

Loučím se a doufám že při psaní příštího budoucího příspěvku budu již informovanější pozorovatel :-). Vesmíru zdar!
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#730

Příspěvek od gunaroid »

Vzhledem k tomu, že jsi nevysvětlil ani onu kresbu, dá se těžko s jistotou odpovědět. Až to příště uvidíš, napiš sem za jakých přesně podmínek to bylo, kam dalekohled na obloze mířil, kolik bylo hodin (jestli to nebylo třeba ještě za soumraku) a pak třeba bude možné dojít k nějakému vysvětlení. Jisté ale je, že na obloze nic takového k vidění prostě není ;)
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#731

Příspěvek od mravecm1 »

Adamio, ak je to tak ako uz povedal MMys, teda ze ten objekt je pravdepodobne rozostrena hviezda (velmi rozostrena ), co s najvacsou pravdepodobnostou naozaj je, tak potom je uplne pochopitelne, ze to vidis len na urcitom mieste oblohy. Hviezdy totiz su zvycajne stale na jednom mieste oblohy ;). Slabe hviezdy by si teoreticky videl rovnako. Lenze po rozostreni je ich svetlo uz tak zoslabene, ze ho nemozes vidiet, takze uvidis iba hviezdu, ktora je velmi jasna. Samozrejme, ak si popri tom zaroven videl aj nejake ine OSTRE hviezdy, tak potom to musi mat ine vysvetlenie.
Zial z tvojho popisu sa asi iny zaver vyvodit neda.
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
Vera
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 10. 2014, 17:38

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#732

Příspěvek od Vera »

Zdravím všechny.V sobotu 18.10. 6 minut po půlnoci letěl nízko nad lesem ve směru od Nepomuka nad chatařskou oblastí Žďár -Velká Rafanda-velký objekt tvaru ragbyového míče oranžově svítící.Letěl pomalu a asi po každých 3 vteřinách vydával zvláštní zvuk-takové hlasité bafání(asi pff pff pff).Objekt nebyl průsvitný,ale plný oranžově sytě zářící.Po chvíli se ztratil za lesem.Letěl ve směru na Blovice.Nejednalo se o čínský lampión ani o balón či vzducholoď!Nebyly slyšet hořáky a pod objektem nebyl koš ani kabina.Mohlo se jednat o nějaký vojenský průzkum, ale v noci?Opravdu nevím.Víte o tom někdo něco? Nevěřím na duchy a nejsem věřící.Jsem realistka.Ozvěte se ;)
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#733

Příspěvek od J.Polivka »

Vazeni pratele astronomove,

sam jsem zatim zadny podobny ukaz nevidel, ale prosim, nedejte se a pozorujte! Kvalifikovanych pozorovani je malo. Jsem skeptikem, ale muze se stat, ze nekdo opravdu zpozoruje neco duleziteho.
Dnes lita kdeco- balonky na teply vzduch, drony, letadla vcetne ilegalnich. Dobre pozorovani stoji zato!
Zdravi Jiri Polivka
Uživatelský avatar
Tomík
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 07. 2015, 00:06

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#734

Příspěvek od Tomík »

Též sem přidám jedno pozorování. Je tomu sice přibližně již 15 let. Ale pamatuji si to stále živě.
Na oslavě jež se táhla dlouho do noci, Bylo tam na mne už mnoho lidí a hluku, takže jsem se sebral a lehl si za stavením na lavičku a koukal na hvězdy. Bylo kolem půlnoci. Mou pozornost upoutalo souhvězdí jenž bylo věrně podobné orionovu pásu, ale bylo léto, takže jsem mu věnoval veškerou pozornost, hledajíc vodítka co by to mohlo být za souhvězdí, bylo přímo nademnou. Mohl jsem jej pozorovat tak 20-25 minut, když se prostřední hvězda pohla. Pohybovala se od středu směrem na Jih, mnohem pomaleji než družice a mnohem pomaleji než nedemnou leticí letadlo (letadlo příklad), jasná jako okolní hvězdy. Když bych natáhl ruku vníž bych držel krabičku cigaret 100's, z mého pohledu by to odpovídalo vzdálenosti jež uletěla, než začla její záře slábnout až úplně zmizela, (což by odpovídalo z mého pohledu víčku krabičky cigaret.)
Celou dobu se tvářila jako hvězda, k nerozeznání od okolních.
(Oslava byla uvnitř domu-kdyby náhodou)

Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#735

Příspěvek od Koblizek »

Dnes v 14:26 jsem po dobu asi 2 minut pozoroval na obloze podivně se chovající objekt. Poloha pozorovacího místa Vyškov; 49.3039444N, 16.9837344E. Jasno, bezvětří/slabý západní vítr. Směr letu - severozápad. "Přístroj": oči...

Během pozorování letounu místního aeroklubu s připojeným kluzákem jsem spatřil ve vzdálenosti cca 20° od těchto letounů (oba se pohybovaly ve výšce cca 800m jihovýchodně) světlý objekt s velmi malou úhlovou velikostí(nikoliv bod) pohybující se rovnoměrnou rychostí severozápadním směrem. Rychlost odpovídala dopravnímu proudovému letounu, kondenzační stopa nebyla patrná.

Díky pravděpodobně odlesku od Slunce náhle zjasnil a stal se na zlomek sekundy velmi výtazným. Tím mě zaujal a přesunul jsem na něj plnou pozornost.

Dobu pozorování rozdělím na tři třetiny. V první třetině jsem objekt spatřil, došlo k zjasnění a rychlost byla rovnoměrná. Nic zvláštního. Výška nad obzorem cca 60-70°.

Ve druhé třetině objekt začal postupně pomalu zrychlovat. Rychlost akcelerace byla podivně velká, nicméně armádní stíhač by to dokázal. Tímto zrychlováním mě upoutal ještě více. Stále však nic nemožného, byť pozoruhodného.

Ve třetí třetině jsem však pozoroval zrychlování zcela v rozporu s dosavadní zkušeností a ke konci se pohyboval tak rychle, že jsem si uvědomil snad poprvé v životě, že vidím něco, co není možné...

Dovolím si uvést určité pokusy o vysvětlení tohoto jevu:

1. pírko, dětský balónek v malé výšce( velká úhlová rychlost) - rozpor: protivítr/bezvětří, výrazná extrémní akcelerace v poslední fázi pozorování, objekt se jevil velmi vzdálený - skrýval se za stromy a domy na samém konci pozorování
2. meteorologický balón - koukám na aerologické měření z Prostějova z 24102015 12UTC, směr větru nad 2km odpovídá směru pohybu objektu, max v 11-12km cca 30m/s - rozpor: zrychlování, v dané výšce může meteorologický balón mít relativně velké rozměry, může na něm nastat odlesk atd.
3. dopravní letoun - tyto létají ve velkých výškách cca 10-12km, nemohou však tak razantně zrychlovat
4. armádní stíhací/výzvědný letoun - rychlost na konci pozorování a neustálá akcelerace jsou mimo současné možnosti, ledaže jsem viděl něco, jako X-43A ve 30kilometrech nad střední evropou, bylo by to možné pozorovat jenom očima? Proč to letělo zpočátku tak pomalu, beze stopy po spalinách?
5. větší družice/ISS - díky natočeným panelům, velikosti, vhodné poloze atd velmi pravděpodobné vysvětlení, nebýt té zatracené nelidské akcelerace...
6. bolid - rozpory: po počátečním záblesku rovnoměrná "nízká jasnost" odpovídající světlému(nikoliv žhavému) povrchu, žádné spaliny, rozpady, bolidy přece nezrychlují!!

Uvítám jakékoliv další pokusy o vysvětlení.

Zcela primární je fakt pozorované neustálé a razantní akcelerace.

Nepiju, neberu drogy. Jsem realativně zdravý. Jsem normální pracující otec dvou dětí, manžel... atd.

Poprvé v životě jsem zůstal stát a opravu nevěřil vlastním očím... Kdysi a není to moc dlouho jsem se zabýval aktivně astronomií, viděl jsem úžasné věci na vlastní oči, meteory, bolidy. Beru to jako dar, který mi byl dán, abych mohl přemýšlet a žasnout nad tím, že vlastně pro to nemám žádné vysvětlení. Podělím se o to jen zde. Jsem v tom asi sám...
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Odpovědět