Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#61

Příspěvek od MP »

Je to asi blbost, pridavat to k tomuto tematu, ale nerad zakladam nova, uz tak je jich tu moc. Pomozte mi, prosim, s identifikaci UFO - tedy ( zatim ) neidentifikovaneho leticiho objektu. Nevidel jsem ho, ale vyfotil. Kazi mi fotku trojice galaxii ve Lvu. Kdyz se podivate nahoru doprostred, nad jasnou hvezdu ( mag. 7.1 ), je tam neco, jako stopa od letadla. Ale neni to letadlo, je to slozeny obraz stelarniho objektu, ktery se behem expozic pohyboval. Na jednotlivych expozicich je jasnejsi, ale slozeni expozic pomoci medianu ho trochu "vygumovalo" - jsou videt jen casti, ktere se na sousednich expozicich prekryvaly. Stopa je kompaktnejsi v horni casti, ktera odpovida kratsim expozicim, mezi kterymi se "hvezda" pohnula mene.

Takze pokud nekdo mate nejake lepsi katalogy asteroidu, umelych druzic, komet a ja nevim ceho jeste, zkuste mi, prosim, pomoci urcit, co mi zkazilo fotku. Informace, zjistitelne z jednotlivych expozic :

Cas fotografovani : od 15.3.2007, 23:40 do 16.3.2007, 1:40 SEC
Odhad jasnosti objektu : mag.16 + - autobus
Priblizna rychlost pohybu : 40 arc. sec. / hod.
Priblizna poloha 16.3.2007 v 0:00 SEC : RA 11h18m56s DEC +13°20'
Priblizny smer pohybu : 50°

Predem diky za pomoc.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#62

Příspěvek od MP »

Pro ilustraci jeste pridam vyrez 1:1 z jedne temer neupravene 640sec. expozice ( je jen potlacene pozadi, vytazeny kontrast ). Je tam videt, jak se ta "hvezda" uprostred za tech 10 minut pohnula. Snimek byl porizen kolem 1:00 SEC 16.3. ( tedy 0:00 GMT ) :

Jasna hvezda dole je SAO 99552, mag.7.1
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#63

Příspěvek od MilAN »

Měl by tam být asteroid 1667(Pels) , jasnost 14,8 mag.

Najde ti ho :
http://asteroid.lowell.edu/cgi-bin/koehn/astplot

Trochu to trvá, než se Ti to zobrazí. Zadej tam jako stanici např Kleť ( č. 046), ostatní můžeš ponechat nastavené
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#64

Příspěvek od MP »

MilAN napsal: Měl by tam být asteroid 1667(Pels) , jasnost 14,8 mag. To je uplne presne ono !
Diky, zase o jedno UFO mene :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#65

Příspěvek od MilAN »

MP napsal:
Diky, zase o jedno UFO mene  :)
To je škoda, měl by ses na to víc zaměřit. Kruhy v obilí budeme dělat až v létě ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#66

Příspěvek od ceres »

Este mala poznamka k tej identifikacii UFO: V Guide8 je po poslednych patchoch a upgradoch mozno tahat priamo z netu VSETKY aktualne prirodzene obeznice, takze asteroidy su k dispozicii v aktualnych polohach tak do 22 mag. Pribudlo aj vela druzic a ich zvyskov, takze identifikacia takychto malo sa pohybujucich objektov je velmi uspesna. Vrelo odporucam ::)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#67

Příspěvek od michal.b »

Osobne jsem take videl mnoho zajimavych fenomenu, bohuzel nic co bych po chvili premysleni mohl oznacit jako neidentifikovatelne.

Explodujici bolidy, klickujici meteory a druzice (vetsinou jen opt. klam, ale take vysoko letici svetluska nebo odlesk jedouciho auta v brylich), ruzne letecke reflektory (patraci vrtulnikovy je obzvlaste efektni), balony a vzducholode, horici kosmicky odpad, svetelne reklamy, lasery, blesky, svetlice a tak dale. Videl jsem i typka co v noci poustel draha na kterem mel rozsvicene diody (to musim take nekdy zkusit!).
Mnohokrat se mi stalo, ze jsem vysoko na obloze videl 2 az 3 blizko sebe (mene nez pul stupne) letici svetelne body - vypadalo to jako vicenasobna druzice - triedr nic neodhalil, ale velky dalekohled ukazal, ze se jedna o letadlo, ktere temer neblika.
Obcas je z Plzne videt letadlo startujici z Ruzyne (90 km daleko) - jasny svetelny bod az -4 magnitudy ktery se temer nehybe, ale po chvili zacne pohasinat, nahle zmeni smer a zacne zrychlovat.

Jenom porad cekam na ty barevne, silne zarici obrazce, ktere budou prudce menit rychlost a smer.
Uživatelský avatar
toms
Příspěvky: 19
Registrován: 18. 11. 2006, 01:30

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#68

Příspěvek od toms »

Opravdu nevím co jsem viděl ale koukám asi tak v 20.50 na oblohu a vidím velice jasný objekt, mnohem jasnější než Venuse, pozoruji ho asi 5minut triedrem a najednou se zacne prudce ztmavovat a nez jsem stacil dojit pro velkej dalekohled tak zmizel. Byl kolmo k zemi. Co by to tak mohlo byt?
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#69

Příspěvek od Regulus »

toms napsal: Opravdu nevím co jsem viděl ale koukám asi tak v 20.50 na oblohu a vidím velice jasný objekt, mnohem jasnější než Venuse, pozoruji ho asi 5minut triedrem a najednou se zacne prudce ztmavovat a nez jsem stacil dojit pro velkej dalekohled tak zmizel. Byl kolmo k zemi. Co by to tak mohlo byt?

Co je to "kolmo k zemi"?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
toms
Příspěvky: 19
Registrován: 18. 11. 2006, 01:30

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#70

Příspěvek od toms »

Jako 90° a vůbec se to nepohybovalo.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#71

Příspěvek od Regulus »

toms napsal: Jako 90° a vůbec se to nepohybovalo.
Ja sice nejsem odbornik ale mel jsem podobny zazitek kdy jsem videl na obloze jakoby "druhou venusi ;)" pak se zacala mirne pohybovat a nakonec se z toho vyklubalo letadlo ktere nademnou proletelo. Tak mozna by to mohlo byt ono, ale jak rikam jsou tady povolanejsi...
R
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
alek
Příspěvky: 11
Registrován: 08. 05. 2007, 00:41

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#72

Příspěvek od alek »

Tiež som to videl.

Včera 21:00 +/- 5minút v okolí Kajetánky v Prahe som si náhodne na oblohe všimol objekt oveľa jasnejší ako Venuša. Kedže ešte nebola tma, bolo vidieť len Mesiac, Venušu a ten objekt.

Po chvíľke pozerania zoslabol a nad ním som si všimol malý obláčik. Tiež sa mi zdalo, akoby jasnosť (teraz už slabého) objektu fluktuovala, akoby blikal. Jasnosť klesala a po chvíľke som to stratil. Aj objekt, aj obláčik. Celé moje pozorovanie trvalo pár minút.

Polohu som odhadol takto: V smere ekliptiky (na oblohe spojnica Venuša - Mesiac) 35 stupňov západne (vľavo) od Mesiaca a 20 stupňov kolmo (na smer ekliptiky) hore, takže zrejme pod Levom.
Vaclavik Michal
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 01. 2007, 20:40

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#73

Příspěvek od Vaclavik Michal »

neni moznym vysvetlenim to, ze se jednalo o svetlici? Vojenske osvetlovaci svetlice dokazi "horet" az 60 minut, takze vasich pozorovanych 5 minut je velmi realnych pro tuto moznost. U svetlice by byl zaznamenan ale aspon minimalni pohyb (videli jste ho?)
Uživatelský avatar
alek
Příspěvky: 11
Registrován: 08. 05. 2007, 00:41

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#74

Příspěvek od alek »

Tak už to UFO nie je, lebo to je už asi vysvetlené: išlo o meteorologický balón.

Link na podoné pozorovanie mi poslal LBa: http://ok1dub.sweb.cz/balon/index.html
Tam je to pekne vysvetlené.

Podobné pozorovanie je opísané tu: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=0#9

Všade sa spomína pozorovaný dym, to bude prasknutím balónu. Zvlášť zaujímavé sú rozmery - na zemi je priemer 162cm, pri prasknutí až 697cm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#75

Příspěvek od MilAN »

toms napsal: Jako 90° a vůbec se to nepohybovalo.Ale co to je kolmo k zemi ? Každá tečka na obloze je kolmo,?( pokud stojím kolmo...) Kolmo přeci značí směr, a tečka ho nemá...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět