Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#706

Příspěvek od Karell »

Aha, tak to děkuji za upozornění a omlouvám se, skutečně jsem četl nad nulou. Podle mě ale stejně platí, že při nadprůměrných teplotách, a při oteplení způsobeném slunečními paprsky, reaguje hmyz zmateně.
Uživatelský avatar
vyavi
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 05. 2014, 15:53

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#707

Příspěvek od vyavi »

Zdravím vespolek.
Při hledání na netu co jsem já vlastně viděl na obloze jsem narazil na toto forum a jistě jste znalí v oblasti astronomie a jistě máte přehled i o tom kdo co kdy viděl nevysvětlitelného a zde se o tom už s vámi podělil. A tak přidám i své pozorování. V létě 2013 o prázdninách po půlnoci ale už nevím den letělo po obloze od jihu na sever něco co asi pro mě po obloze běžně nelétá. Byl to z mého pohledu plochý obdélník ohraničený 8 obdélnikovýmii světly oranžovočervené barvy. Objekt neměnil výšku, rychlost ani směr letu, nevydával žádný zvuk a nebylo slyšet ani proudění vzduchu a od světel nešlo žádné intenzivní světlo které by tzv.šajnovalo. Světla po obvodu nekolísala ani nemihotala, prostě stále stejná intenzita. Celý objekt se jevil kompaktní čímž chci říci že ani jednotlivá světla vudči sobě neměnila pozici. Připadalo mi to jako by letěl po obloze starej zájezdovej autobus střechou dolů co měl po obvodu střechy ta oblá okýnka a uvnitř se svítilo (eRťák/eŠMka). Pozoroval jsem tento objekt nad Kladněm přímo na křižovatce u vjezdu na parkoviště Baumax.
Nad Kladněm lítá dost letadel na letiště v Ruzyni a to je nězaměnitelné, hluk, světla a tvar. Tohle bylo jiné a nikdy jsem to před tím neviděl a nedokáži ani odhadnout velikost jelikož není nic s čím by to šlo přesněji v tu chvíli poměřit. Na obloze byly hvězdy i mraky a tak odhad je že to letělo ve výšce výš než cca 100m ale ne nad mraky, které bych odhadl že byly ve výšce 400-600m, nevím.
Pozorování trvalo cca 10vteřin než to zaletělo za střechy domu v Fügnerovi ulice.
Tři dny před tímto pozorováním v mediích proběhla informace že bude přes území ČR přelétat dobře viditelná stanice ISS(nebo jak se jmenuje) ale ta by měla být vidět na obloze jen jako jasněji zářící hvězda rychleji se pohybujíci nebo se mýlím.? Druhý den se nikde žádná zpráva neobjevila že bylo v noci na obloze něco záhadného. Tak kdo ví ten snad poví. )
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#708

Příspěvek od Artaban »

vyavi: Vítej na AF. Spíš bych doporučil se obrátit na http://www.projektzare.cz/kontakty/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#709

Příspěvek od MMys »

Tohle obvykle bývají LED diodami nasvícené modely leteckých modelářů Buď klasická letadla, nebo quad(či více)koptéry. V noci to vypadá velice efektně, a současné elektromotory ani nedělají žádný velký hluk, takže to není slyšet.

Výškový odhad se nedá udělat, když nevíš, jak je to ve skutečnosti velké.

ISS to rozhodně není, ta vypadá jako letící hvězda a nelétá od jihu k severu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vyavi
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 05. 2014, 15:53

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#710

Příspěvek od vyavi »

Díky, jdu pátrat dál:-))
Uživatelský avatar
wiktoor1
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 06. 2014, 22:47

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#711

Příspěvek od wiktoor1 »

Zdravím, nevím kam to napsat, tak to zkusím tady... Dne 24.6.214 v 01:55 jsem pozoroval oblohu v okolí Svitav. V tuto dobu na obloze ze směru od jihu k severu prolétaly tři tělesa nedaleko od sebe. Tato tělesa bych přirovnal dle velikosti, rychlosti a síle záření k prolétajícím družicím, akorát, že jedno z těchto těles v nepravidelných intervalech vydalo naráz velké množství světla, jakoby záblesk blesku fotoaparátu. Ale vzhledem k výšce průletu tělesa bylo světlo opravdu intenzivní, přirovnal bych to k rozzářenému padajícímu meteoritu, ale byl to pouze záblesk. Za dobu pozorování cca do jedné minuty bylo záblesků asi 5-6. (předem vylučuji letadlo).
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#712

Příspěvek od Maser »

předem vylučuji letadloProč? :-?
Letadla mají stroboskopycké reflektory.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
wiktoor1
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 06. 2014, 22:47

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#713

Příspěvek od wiktoor1 »

To sice mají, ale nikdy jsem neviděl letadlo s takto opravdu silným reflektorem. Normálně si letadla skoro ani nevšimnu při průletu, ale tyto záblesky jsem zahlédl a upozornily mě, aniž bych se díval v tu chvíli na oblohu. Prostě to ozářilo polovinu oblohy…. Těžko říct, s nikým se nepřu :-/
Uživatelský avatar
wiktoor1
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 06. 2014, 22:47

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#714

Příspěvek od wiktoor1 »

Tak už to asi mám.. pravděpodobně se jednalo o záblesky družice Iridium
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#715

Příspěvek od MaG »

To určitě... a jak jsi to hledal? Tři Iridia vedle sebe na jednom místě oblohy nikdy nepoletí. Zrovna záblesky Iridií (thumbling Iridium), které se opakují jak uvádíš, jsou málo časté. Podle mě tu přesnou odpověď nenajdeš pro špatný popis jevu (místo, čas, úhlová rychlost, vzdálenost...). Zřejmě šlo o družice, co třeba NOSS?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#716

Příspěvek od Maser »

Iridia nedělají záblesky jako blesk fotoaparátu. Ty jsou delší a zjasnění je postupné. Navíc si myslím, že v tu hodinu kterou popisuješ jsou záblesky Iridií jen zřídka. Většinou to bývá mnohem dřív nebo déle.

Já jsem jednou viděl jak se světlo nízko nad obzorem velmi razantně zjasnilo, a prakticky se nehýbalo. Nakonec bylo jasné, že je to letadlo, s rozsvíceným reflektorem, které shodou náhod mířilo přímo na mě, až mi nakonec přelétlo nad hlavou. S těmi stroboskopy to může být podobné.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#717

Příspěvek od MilAN »

Pokud je popis alespoň trochu věrohodný, potom nejde o žádné družice.
Jenže tomu popisu chybí hodně, aby se dalo vůbec o něčem alespoň spekulovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Astro-Sk
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 07. 2014, 10:02

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#718

Příspěvek od Astro-Sk »

Necahpem preco si kazdy hned mysli,ze ufo su mimozemstania vy ste vynimka podla toho co ste napisali :)
Niel de grasse (slavny astrofyzik) vysvetluje co to je http://www.youtube.com/watch?v=69qYusZyLrs
suhlasim s nim (oplati sa to pozriet-je to v anglictine nie v slovencine/cestine,takze nie kazdy pochopi o com tam rozprava) :D
Uživatelský avatar
Adamio
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 09. 2014, 13:09

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#719

Příspěvek od Adamio »

Zdravím,

na poli astronomie jsem začátečníkem. Darem jsem dostal teleskop (reflektor), se kterým se teprve seznamuji (a s terminologií rovněž). Povedlo se mi detailně pozorovat planety Saturn, Jupiter, náš Měsíc..

Ovšem již několikrát se mi do hledáčku dostal objekt (viz který působí nehybně a zajímalo by mě, oč jde. Mám-li špatně nakonfigurovaný teleskop, napadlo mě že se jedná o zkreslenou hvězdu či něco podobného, ovšem objekt má silně symetrický tvar a válcovitou výseč.

Prosím trpělivé o vysvětlení s co nejmenší dávkou výsměchu v případě, že se jedná o amatérskou banalitu či pozorovací chybu :).

obrazek zde:

Děkuji všem!
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#720

Příspěvek od gunaroid »

No, vypadá to spíš jako nějaký vtip, ale pokud jsi opravdu něco takového viděl, stálo by za to napsat, ve které části oblohy, kdy, jakým dalekohledem a při jakém zvětšení jsi to viděl.

PS: není ten tvůj reflektor náhodou stolní newton 76/300 ? :)
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Odpovědět