Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#736

Příspěvek od Howking »

Třeba kulový blesk? (nemusí být nutně spojen s bouřkovým počasím)
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#737

Příspěvek od Koblizek »

To mě nenapadlo. Vzhledem k nemožnosti určit vzdálenost a absenci jakýchkoliv srovnání kromě - bylo to za domy takže ve vzdálenosti 200m a více. Ale také to mohlo být těch 12 a více km daleko. Raději bych to neviděl... Víte co, jsem ateista, studoval jsem vysokou, ale poslední necelé tři hodiny se cítím dost divně. Viděl jsem něco, čemu absolutně nerozumím. Neznáte někdo polohu ISS kolem těch 14:26? Nemohl tam být nějaký výrazný jiný objekt? Ona ISS se pohybuje velmi rychle a níže nad obzorem by se to mohlo jevit, jako že zrychluje. Bylo to pro mě ... šokující....
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#738

Příspěvek od Koblizek »

Hmm tak ISS dnes teprve poletí 17:47 - 17:58 ....
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#739

Příspěvek od Koblizek »

Ale koukám na těch stránkách http://www.calsky.com/cs.cgi je brán čas do 07:00 a pak až od těch 17:30 cirka. takže tam je nějaký filtr, tím pádem to bude chtít nějaký program co mi to zobrazí po celou denní dobu. Podmínky byly dnes dobré, klidně se mohlo stát, že tam letěla nějaká družice a slunce ji zrovna nasvítilo tak intenzívně, že byla vidět tou dobou. Zbytek mohl být je zrakový klam. Zkrátka nevěřím vlastním očím Ale ta rychlost ke konci byla velmi velmi velká. To je na tom jediné zarážející. Jinak bych to hned smetl a vůbec bych se tím nezabýval. ten objekt viditelně akceleroval.

No, tak ta ISS mohla být teoreticky asi fakt vidět. Má dobu oběhu cca 1,55 hodiny, což by zpětně odpovídalo těm 14:26 plus minus... nevím však jestli vycházela viditelnost na centrální evropu na těch 14:26. Je to čím dál tím pravděpodobnější. Zbytek byl asi optický klam. Ale že by byla vidět pouhým okem? Ve dne? Může mít za ideálních podmínek až -7mag. Že by? Kdyby byla její poloha ideální, tak ty panely budou perfektně odrážet skoro jako zrcátko. Orbita je nějakých 411,4-409,6km. to není zas tak moc. To je reálné.

Na tohle musím přijít. Jinak budu muset přijmout zcela nepravděpodobnou skutečnost, že jsem viděl UFO...
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#740

Příspěvek od MilAN »

ISS letěla ve 14:40 SELČod západu skoro přes zenit.Jenže ta směrem k obzoru zpomaluje, nejrychleji letí kolem zenitu.
Kulový blesk - po dobu 2 minuty - to si myslím že je mimo realitu- to už by existovaly stovky fotografií i videí
Napadá mě jedině objekt v malé výšce - balon, dron, letecký model.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#741

Příspěvek od Koblizek »

Aha. Ona vlastně letěla obráceně. teď na to taky koukám....

Něco takového, ano. V malé vzdálenosti by se ten objekt mohl jevit jako velmi rychlý, přesto mohl být dostatečně vzdálen, aby nebyly vidět detaily a nebyl ani slyšet. Byl krásný den. Mohl jim uletět nějaký model. Vždyť mnohdy mají roztodivné tvary a když to bylo tak malé...

Nic jiného rozumného mě nenapadá. Perspektiva je sviňa....  :-)

Akorát mě tam hlodá taková maličkost, ono to vypadalo, jako, že je to mnohem dále, než ta letadla. Byla tak ve vzdálenosti 2-3km. Jinak bych pořád neuvažoval o těch družicích, nebo meteobalónech. Ale to stejně nevylučuje tuto možnost. Nejpravděpodobnější.
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#742

Příspěvek od Howking »

Jo člověk někdy vidí věci, které se vysvětlí až za spoustu let.
Já jednou viděl velký červenooranžový flek pod souhvězdím Lyra velikosti snad poloviny toho souhvězdí. Zahlédl jsem ho vznikat periferním viděním a když jsem se podíval přímo na něj, tak do cca sekundy pohasl. Naprosto jsem nevěděl co jsem viděl. Taky od základky astronom, fyzik, pragmatik. No za ufo jsem to považovat nechtěl. Podal jsem o tom hlášení dokonce na myslím bolidovou službu včetně mapky, popisu a času, ale asi to zapadlo v tuně spamu, co tam UFOfans zřejmě tlačí.
Teprve po letech jsem v astronomickém vlákně na cyberpace.cz (spravuje id Gubarev a opravdu si s tím dává hodně práce a postuje kdejakou novinku či zajímavost) nedávno zahlédl fotku přesně toho, co jsem tehdy viděl.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#743

Příspěvek od MilAN »

Není potřeba chodit daleko - na astro.cz je celá řada pozorování od Martina Popka. ( např. tady : http://www.astro.cz/clanky/ukazy/pozoro ... sfery.html)
Jinak google toho najde spoustu pod názvy :
sprite lightning
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
David22
Příspěvky: 1
Registrován: 06. 06. 2016, 21:14

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#744

Příspěvek od David22 »

Ahojte. Som tu nový tak Vás chcem hlavne pozdraviť. :)
Už dlhšie ma zaujíma jedna vec. Je tomu už asi 4 roky, čo som so svojim dedkom ležal v lete ne lehátkach v záhrade a rozprávali sme sa. Všade bola absolútna tma pretože bolo už asi 23:30. V tom sa zrazu presne nad nami zjavilo niekoľko zábleskov presne takých ako keď fotíte s bleskom. Zopakovali sa asi 5 krát a potom to prestalo. Záblesky stáli na jednom mieste, nehýbali sa a ani nevydávali žiaden zvuk. Spočiatku som si myslel, že len zle vidím no keď sa to opakovalo a videli sme to obaja bolo jasné, že to nebol len očný klam. Stalo sa to na Južnej Morave v meste Kyjov okr. Hodonín. Vedeli by ste mi nejako vysvetliť čo to mohlo byť? Ďakujem
Uživatelský avatar
angell.1985
Příspěvky: 7
Registrován: 15. 02. 2016, 17:20

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#745

Příspěvek od angell.1985 »

Dobrý den,chtěl bych vás poprosit o zkouknutí těchto fotek.Byly vyfoceny 4.6.2015 v 0:24 v Benátkách nad Jizerou.Je to foceno ze stativu jen klasickým objektivem.Zkoušel sem si tenkrát hrát se sekvenčnim snímáním (3 fotky za vteřinu).16 fotek stejných a z toho na páté toto.Nevěděl by někdo o co by se mohlo jednat?Díky
http://angell1985.rajce.idnes.cz/Mesic/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#746

Příspěvek od ladis »

Viděl bych to na odraz Měsíce na čočce objektivu (lens flare).
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#747

Příspěvek od MaG »

Předesílám nejde o mé pozorování, pouze jej zprostředkovávám.

Datum a čas: 29. 12. 2016, 18:40:11 až 18:42:50 SEČ.
Místo: Jeseníky, Pecný, 50.0219806N, 17.1816822E
Pozorovatel: Václav Hyža

Jednotlivé subexpozice 15 sekund s mezerou 1 sekunda. Subjektivně porovnáním stopy na sousedících fotkách souhlasí. Tři v okolí Polárky včetně detailu záblesku vkládám odkazem, celkovou složeninu odkazem na galerii astro.cz
http://img24.cz/images/71062497485857591282.jpg
http://img24.cz/images/36749464677362765408.jpg
http://img24.cz/images/18239651570359249570.jpg
http://img24.cz/images/05916420635064458797.jpg

http://www.astro.cz/fotogalerie/ctenars ... ml?id=4692

Všechno najednou zde:
http://udalosti.astro.cz/sdileni/forum/druzice.zip

Zaujalo mně: stopa na snímku je klikatá, někdy více, po chvilce méně. Celkově vzato je to hodně záhadné, protože celkově je to zachyceno na devíti fotkách. Prvotní indikace je na Iridium 60, které tudy mělo prý letět podle informací Pavla Spurného a i podle fotky z celooblohovky z nedaleké stanice.

Co mě mate: zpětně už na Calsky Iridium nevychází. Vážně je to po měsíci a něco taková chyba? Již 8. 1. tam prý s Heavens-Above nešlo dohledat v uvedený čas, jakoby prostě neletělo.

Co nechápu nejvíc: stopa je klikatá, zatímco stopy hvězd jsou klidné, foceno z pevného stativu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#748

Příspěvek od Howking »

Mě napadá, že to rotovalo ale měnilo osu rotace - tak to vlnění v průmětu vypadá trochu nahodile. Podle časů snímků to letělo docela malou úhlovou rychlostí. Možná nějaký kus techniky z nízké oběžné dráhy zanikal za rotace v atmosféře a díky rotaci a nekulovému tvaru v horních vrstvách atmosféry vytvářel vztlak, který křivil jeho dráhu, ale díky rotaci jakž takž zůstala kolem balistické. (jako když hodíte kousek hrubého plechu - v celku díky váze poletí po balistické křivce, ale tím jak se různě nastavuje vzduchu ve směru letu lehce kličkuje)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#749

Příspěvek od MilAN »

Kdyby to letělo malou úhlovou rychlostí, muselo by to být vysoko, na nízko. Pokud to je na oběžné dráze - úhlová rychlost tomu napovídá, pak to nemůže být projev rotace, protože stopa představuje dráhu přes 100 km, a muselo by to od přímky rotovat do vzdálenosti více jak 1 km. ( A i když to je nesmysl, je předpoklad, že by si toho fotograf všiml).
Pokud to tedy bylo foceno pevnou kamerou, tak by ty stopy hvězd měly být daleko lepší než jsou. Proto bych předpokládal, že to je celé způsobeno pohybem aparátu- stačí, když se člověk pohybuje kolem fotoaparátu na ne- tvrdé zemi. Celkem mě v tom utvrzuje to,že při větší amplitudě na stopě jsou i delší stopy hvězd ve stejném směru. Při tom by měly být hvězdy při tomhle ohnisku a délce expozice bodové.
No, a nebo to není kosmický objekt :), ale vš vypadá, že se opravdu jedná o Iridium.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#750

Příspěvek od Sajri »

Protažení hvězd na všech snímcích je ve stejném směru jako to rozkolísání dráhy (cca kolmo k dráze) a rovněž délka jejich protažení odpovídá amplitudě té vlnovky. Takže protažení hvězd není způsobeno pohybem oblohy (podaných informací je ale málo na to, aby se dalo spočítat, jaké opravdu protažení pohybem oblohy na snímcích by mělo být), ale stejným mechanismem, jako rozvlnění stopy - čili pohyb stativu a/nebo fotoaparátu.
Odpovědět