Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#751

Příspěvek od MaG »

Pochopil bych, že mohlo dojít k rozvlnění aparátu, je vidět, že někdy jde o pohyb menší a jindy větší, ale jak je možné, že u obraz hvězd by se ten pohyb aparátu projevil tak málo a u letící družice tak moc?

edit: proměřil jsem to v grafickém editoru a s úžasem vám musím dát za pravdu, že délka výkmitu obrazu hvězd přesně sedí na amplitudu vlnek na snímcích. Ale optickým klamem vypadaly vlnky vyšší. Vypadá to jako vyřešená záležitost.

Ještě mě mate to, zda by se TLE Iridií za 6 týdnů mohly tak výrazně změnit, že tam nyní Iridium vůbec nevychází?? Nyní ukazuje Calsky přelet kolem 18:23. Škoda že neumím najít starší TLE, ale třeba někdo z vás umí a vypočítá jeho přelet pro 29. 12. večer
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#752

Příspěvek od juh »

Jediné, čo mi dáva aký taký zmysel je, že to nie je vlnovka, ale skrutkovica s veľkým stúpaním (ako keď lietadlo letí v kopanom výkrute, špirále, alebo vývrtke). Z takejto vzdialenosti sa to potom môže javiť, ako keby to bola vlnovka. Spôsobiť to mohol nepravidelný predmet, ktorý zanikal v atmosfére, napríklad nejaký kryt rakety, alebo nejaký podobný ľahký fragment. Ak to bolo niečo takéto, tak pri takomto tvare dráhy je skrutkovica s premenlivým priemerom v pozdĺž dráhy toho telesa jedno z možných vysvetlení tej nepravidelnej krivky.

Edit:
- pri tom rozkmitaní foťáku by bolo dobré skontrolovať, či je aj krajina rovnako roztrasená, na tej zloženine vyzerá byť celkom ostrá, ak áno, nie je o čom diskutovať,
- na nete je jeden zaujímavý obrázok z Columbia disaster
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#753

Příspěvek od MilAN »

MaG píše: Ještě mě mate to, zda by se TLE Iridií za 6 týdnů mohly tak výrazně změnit, že tam nyní Iridium vůbec nevychází??
Tak Iridium 90 má sklon dráhy nějakých 86,45° a je na relativně nízké dráze, takže nemusí být vůbec vidět. Na totálně polární dráze by to vycházelo o trochu lépe, ale stále ta dráha je nízká a Slunce je brzy velmi hluboko pod obzorem, takže na většině oblohy bude stín
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#754

Příspěvek od MilAN »

juh píše: Edit:
- pri tom rozkmitaní foťáku by bolo dobré skontrolovať, či je aj krajina rovnako roztrasená,

Na složenině krajiny nic nepoznáš ( je to složenina) , ale protože souhlasí roztřesení hvězd s amplitudou stopy na jednotlivých snímcích, myslím, že není moc prostoru na další spekulace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#755

Příspěvek od juh »

Ak som dobre pozeral tie obrázky, tak na niektorých sú hviezdy bodové a na niektorých sú ako krátke čiarky. Ak sa porovná krajina na takýchto obrázkoch, tak tam, kde sú hviezdy ako krátke čiarky by mala byť krajina mierne rozostrená. A ak nie krajina, tak ten vysielač v pozadí, ten by sa mal správať podobne ako hviezdy.

Chcel som vložiť ešte jednu poznámku do môjho predchádzajúceho príspevku, len sa mi už nedá. Ten obrázok k havárii Columbie, tam sa diskutovalo o možnosti, že sa jednalo o elektrický výboj v horných vrstvách atmosféry, alebo rozkmitanie jedného z obrázkov, z ktorých bol ten výsledný obrázok zložený.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#756

Příspěvek od MilAN »

juh píše:Ak som dobre pozeral tie obrázky, tak na niektorých sú hviezdy bodové a na niektorých sú ako krátke čiarky. .
To snad nemyslíš vážně, vždyť ani na jenom nejsou bodové. A hlavně, délka těch stop hvězd přesně odpovídá rozkmitu té stopy. Stačí si to zvětšit a proměřit. A že to na složené krajině nebude tak hrozné, je celkem pochopitelné. Ze stejného důvodu se skládají astrosnímky, aby se tam různé nepravidelnosti eliminovaly-
Naposledy upravil(a) MilAN dne 10. 02. 2017, 00:25, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#757

Příspěvek od juh »

Staci si porovnat _DSC8462.jpg a _DSC8466.jpg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#758

Příspěvek od MilAN »

No , to už jsem dělal dávno, když jsem psal první příspěvek.
-462 : dráha- amplituda 10 pix , délka stopy hvězdy 10 pix
-466 : dráha- amplituda 5 pix , délka stopy hvězdy 5 pix
A to jasně dokazuje, že došlo k zakmitání přístroje, protože jak na hvězdě, tak na stopě se to projeví stejně. A samozřejmě, při každé expozici jinak, podle toho co s aparátem/stativem udělám.
Dovedeš to interpretovat jinak?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#759

Příspěvek od juh »

Nechápem, s čím máte problém. Veď keď sa tie kmity potvrdia aj na statických objektoch na fotke, tak to bude na 100%, že sa jedná o rozkmitanie fotoaparátu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#760

Příspěvek od MilAN »

Hvězdy jsou také statický objekt a navíc dobře měřitelný.To je jediný důvod, proč to jednoduše udělat na nich a určitě v tom nevidím problém. Pokud tomu závěru nevěříš , udělej to po svém a najdi vysvětlení .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#761

Příspěvek od Psion »

Dokud nepřistanou a nevystoupí z lodi, nebo nezačnou válku (což bude pravděpodobnější), tak to nemá cenu řešit :)
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#762

Příspěvek od juh »

MilAN píše:Hvězdy jsou také statický objekt
A ja blbec som si kúpil EQ montáž a drahý guider. Vedieť to skôr, tak sa na takú investíciu asi vyfláknem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#763

Příspěvek od MilAN »

Podívej se, jakým ohniskem, jakým časem a v jaké deklinaci to bylo foceno a spočítej si, jestli ten pohyb je zaznamenatelný. A pokud je pod 1 pixel, tak jsou snad hvězdy bodové a lze se o ně opřít při měření. Tak už to konečně udělej a přestaň, prosím, s tou trapnou "argumentací".Je mi jedno, co sis koupil a proč - nesouvisí to s probíraným problémem
Naposledy upravil(a) MilAN dne 10. 02. 2017, 10:27, celkem upraveno 3 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#764

Příspěvek od juh »

Neviem o akej "argumentacii" tu píšete, pretože som nikdy netvrdil niečo v zmysle, že sa nejedná o rozkmitanie obrázku. Takéto moje tvrdenie mi tu neustále podkladáte práve vy.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#765

Příspěvek od Karell »

Podle mě je ale dobře viditelné i na složeném výsledném snímku, že je rozostřený. Stačí si ho zvětšit na nějakých 150%. Nejvíc patrné je to na vysílači.
Odpovědět