Pozorování s dětmi

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Pozorování s dětmi

#1

Příspěvek od Peťa »

Protože jsem podobné téma zatím nenašel, dovoluji si založit nové vlákno. Pokusím se sem dodávat zápisky pozorování s dětmi z příbuzenstva a sousedství, ale uvítám i všeobecné tipy na to, co, kde, kdy a jak s dětmi pozorovat.

Začnu dnešním pozorováním Měsíce. V 19:30 jsem vzal dalekohled na hřiště před dům - Baader Vario Finder se Hyperion Zoom okulárem nastaveným na 8mm - zvětšení 31x. Ještě nebyla tma, bledý měsíc na modré obloze. Většina dětí to asi viděla prvně, úžas, jů, jé...jak to asi znáte. Nejstarší sousedovic kluk (asi 10 let) si hned všiml, že je ten měsíc "obráceně". Moje děti to znají, takže žádná velká reakce. Po návratu domů jsem pro srandu přidělal na fotostativ provizorně špagátem synovo nový polotriedr (monokulár 10x30, jeho první vlastní dalekohled), a namířil na měsíc. Měl velký úspěch: syn (sedm let) mi oznámil "tati, můj dalekohled je lepší než tvůj, protože ukazuje správně, ne obráceně". Dcera (necelých pět) mi oznámila "vidím tam nějaký kolečka", takže to bylo její první jednoznačně doložené pozorování kráterů (doteď vždy hlásila jen "Měsíc"). Taky mě slečna překvapila včera na houpačce, když mi z ničeho nic oznámila, že ví proč svítí Měsíc - protože na něj svítí Slunce. Asi to chytla ráno v televizi...
Uživatelský avatar
Tomas Paril
Příspěvky: 57
Registrován: 24. 11. 2013, 21:02

Pozorování s dětmi

#2

Příspěvek od Tomas Paril »

cauky mam v plánu něco podobneho v Polne je DDM kam chodi mraky děti na ruzné zajmové kroužky a jak bude trosku slušné počasí tak bych tam dovalil svyho dobeše a prubnul bych taky alespon ten měsic jsem domluven s ředitelem DDM že by to rozhlásil a třeba někdo přijde ono vidět to na vlastni oči je uplne neco jineho než na to koukat v televizi žejo kucíííí :D tak snad si netrhnu ostudu připadnymi dotazi :'(
SW dobson flex tube 305/1500 goto okulary  plossl 25-15-10-6.5-3.6   newton 150/1400
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Pozorování s dětmi

#3

Příspěvek od Peťa »

Včera se dcera (5) nevědomky zapojila do debaty o měsíčních filtrech - po prvním pohledu na Měsíc v první čtvrti za úplné tmy 10cm refraktorem vykřikla "to mi spálí oko!". Tvrdila, že měsíc má modřinu, a dnes zase, že na něj někdo vylil modrou barvu. Ztotožnit pozorování s reálným objektem (Copernicus? Nějaké moře?) se mi ani rafinovaným dotazováním nepodařilo, dnes bylo Slunce při pozorování těsně pod obzorem, takže do modra to bylo celé. Nicméně už je zkušená pozorovatelka - nechytá se ani dalekohledu, ani okulárů, neohrožuje techniku a popisuje co opravdu vidí - i když se značnou fantazií.

Synátor (7) dnes prvně koukal přes binohlavu s ortho okuláry (BGO 12.5) - použil jsem je proto, abych mu omezil zorné pole a snáze jsme se domluvili, kde co je. Seřízeni binohlavy je v tomto případě snadné, protože Měsíc se mu promítá přímo na zorničky a vidím tedy, jestli rozestup okulárů sedí. Debatovali jsme o vzhledu Koperníka (jako schody).  Při pohledu na mapu pak tvrdil, že to není on, že nemá ty tři středové kopečky, ale po návratu k dalekohledu je našel. Seeing byl nanic, ale dětem to nevadí.
Odpovědět