Meteorit ?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
cosmopolitan

Meteorit ?

Příspěvek #61 od cosmopolitan » 11. 06. 2016, 14:53

Tak díky za info :-( a má to nějakou cenu nebo se vyskytuje hojně? třeba alaspoň jako těžítko?

MilAN
Věk: 68

Meteorit ?

Příspěvek #62 od MilAN » 11. 06. 2016, 15:15

Cenu žádnou a nevyskytuje se to :), protože je  to odpad z průmyslového zpracování železné rudy. A jako takový ho ve zpracovatelských oblastech objevíš kdekoliv
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

Libcz

Re: Meteorit ?

Příspěvek #63 od Libcz » 18. 07. 2017, 08:59

Kolega mi v práci přinesl ukázat zajímavý kámen, co vykopl ze země při nějakých ručních zemních pracích (tj nebyl hlouběji jak pár, možná desítek cm) s podezřením na meteorit. Já se v tom prdlajz vyznám, tak jsem mu aspoň slíbil, že se optám znalejších. Tímto bych prosil o váš názor. Fotky jsou z pracovních bojových podmínek, kdy tu nic lepšího než telefon nemám, tak snad to bude stačit. Samozřejmě jsem si na měřítko nevzpomněl, ale je to tak 7cm nejdelší strana.
Díkes
odkaz na fotky
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II

juh

Příspěvek #64 od juh » 18. 07. 2017, 09:12

Libcz píše:... Tímto bych prosil o váš názor. ...

Najviac mi to pripomína obsidián.

Homer

Příspěvek #65 od Homer » 18. 07. 2017, 23:06

Tohle není meteorit a není to ani "kámen" - tedy hornina přírodního původu. Obsidián je sopečného původu vznikající rychlým tuhnutím lávy určitého složení. Neslyšel jsem. že by se v naší republice nacházela ložiska obsidiánu, navíc ten nemá takovéto zbytky po plynech. Jednotlivý kus bude pozůstatkem po lidské činnosti, opět asi druh strusky. Podíval bych se po okolí a dřívější výrobě - sklárny atp.

juh

Příspěvek #66 od juh » 19. 07. 2017, 10:39

Nenapísal som, že je to obsidán, len to, že mi to pripomína tento nerast. V každom prípade to zo vzhľadu tých lomových plôch vyzerá ako amorfný materiál, takže meteorit to priamo nebude. Takýto materiál by mohol vzniknúť buď prirozene, čo by potom mohol byť nejaký druh prírodného skla, alebo to vzniklo ľudskou činnosťou, čo by potom mohol byť odpad z pecí. A tie jamky na povrchu tam mohli vzniknúť buď tým, že tam mohol byť viazaný nejaký plyn, alebo tým, že tam bol primiešaný nejaký iný minerál, ktorý postupne zvetral a vyplavil sa, napríklad nejaký druh živca. Presný pôvod objasní len miesto nálezu a vlastnosti toho materiálu, z tej fotky je to len na pohľad ťažké určiť.
btw človeku sa až nechce veriť, že v Čechách máte po krajine rozhádzané také veľké množstvo strusky obecnej

Libcz

Příspěvek #67 od Libcz » 20. 07. 2017, 06:14

Místo nálezu je Velká Bystřice o Olomouce. Těžký průmysl tam asi nikdy nebyl, ale je pravda, že blízko vede železniční trať, tak něco mohlo spadnou z vagónu. Asi to bude fakt ten kus strusky. Je to ale na pohled hezký, člověk je zase o něco chytřejší. Děkuji všem za názory a poučení :-)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II

Homer

Příspěvek #68 od Homer » 20. 07. 2017, 09:26

Obsidián není minerál ale hornina - rychle ztuhlá láva. Co se týče těch bublinek, ty budou skoro jistě po plynech, který byly v tavenině obsaženy, nikoliv snad dutiny po zvětralých složkách - to už podle tvaru dutinek. No a že se v Česku válí leckde struska? Je to holt malá země s průmyslovou tradicí. Pokud je blízko železniční trať, možná se tento materiál dostal na místo se zásypem při stavbě tratě. Tyhle laciné materiály z hald se používají pro zlevnění i u staveb dálnic. Ale to je jiná kapitola :-).

Zpět na “Ostatní”