Predpovede počasia a aktualne počasie

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Predpovede počasia a aktualne počasie

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

Zalozil som tuto temu, aby tu kazdy mohol najst aktualnu predpoved pre SR,CR na najblizsie noci.
Bol by som rad, keby ste sem pisali predpovede a ako to dopadlo, ake ste mali pocasie.

Pozeral som moje oblubene mapy a predpovede a myslim si, ze tato noc bude jasna a vynimocna (uvidime ako to dopadne). Nenechajte si ujst tuto pofrontovu arizonsku oblohu ;)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Predpovede počasia a aktualne počasie

#2

Příspěvek od MP »

Nechci Ti brat iluze, ale tady je za tou frontou spousta nizke oblacnosti ( a podle Meteosatu vypada stejne cela zapadni Evropa ). V mracich jsou sice diry, ale prevazne je zatazeno. Snad pozdeji, az se ta oblacnost ve vyssim tlaku trochu rozpadne ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
dusko
Příspěvky: 76
Registrován: 17. 01. 2003, 03:28

Predpovede počasia a aktualne počasie

#3

Příspěvek od dusko »

hmm... jasna a vynimocna, hovoris? :-)
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Predpovede počasia a aktualne počasie

#4

Příspěvek od Lukas.m »

na akych strankach pozerate to pocasie???
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Predpovede počasia a aktualne počasie

#5

Příspěvek od Pavuk_ »

Tasco napsal: na akych strankach pozerate to pocasie???linky na pocasie (osvedcene) mam na hlavnej stranke vpravo dolu.
Monitor bleskov CHMI
aktualne data o bleskoch v CR/SR/cast/Nemecka/Rakuska/Polska

Družicové snímky CHMI
skvela stranka, kde sa da animovat po polhodine az rok dozadu vyvoj pocasia pre celu Europu

Predpoveď počasia pre Slovensko
klasika predpoved SHMU (dnes,noc a zajtra,3. 4.den)

Predpovedný model na 5 dni pre Európu
vyborny model (zatial ma nesklamal), treba pozerat kazdy den (aj 2x), predpoved nasledujuce dni sa denne updatuje podla aktualneho stavu

Predpoveď zrážok na 3 dni pre Európu
detto
Predpoveď teploty na 3 dni pre Európu
detto

Aktuálny snímok Európy (NOAA)
moj oblubeny druzicovy pohlad na zapadnu a strednu europu (farebne), updatuje sa niekolkokrat za den

Re:dnesna noc: vychadzajuc z tychto liniek, som si takmer isty, ze na zahori bude tuto noc jasno
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Predpovede počasia a aktualne počasie

#6

Příspěvek od MaG »

No já jsem to sledoval taky. Odpoledne bych řekl "Ha Ha Ha". Teď teda vážně nevím. Numerický model není k Záhoří přívětivý, zato tady na Jablonecku má být lépe a kupodivu i je No mně to může být zatím jedno.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Predpovede počasia a aktualne počasie

#7

Příspěvek od MilAN »

Výhodou nočního pozorování je, že nejsou vidět ty mraky.Dneska tam možná nebyly, ale ty vody.... Při zv. 140x byly z hvězd krásné fleky. Předpověď počasí je k ničemu, když se jí počasí stejně nedrží.
Dobrou noc.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Predpovede počasia a aktualne počasie

#8

Příspěvek od lubomir »

pozrite sa na
meteo.icm.edu.pl
este ma nikdy pocas dvoch rokov nesklamali.
od tej predpovede nepoznam lepsiu.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Predpovede počasia a aktualne počasie

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

Pavuk_ napsal:
Re:dnesna noc: vychadzajuc z tychto liniek, som si takmer isty, ze na zahori bude tuto noc jasnoako to dopadlo:
este okolo 19h velka oblacnost (75% oblohy) s malymi dierami, 22h00 oblacnost iba do 30st. nad obzorom, prilis sa nehybe, 23h00 zacinam sa adaptovat na tmu a pocitam hviezdicky v trojuholnikoch , 23h30 zacinam pozorovat (natrel som daco na dobsone takze som pozoroval cez Somet Monar a rusky binar 20x60),
obloha sa vycistila, na horizonte pasova oblacnost ale nevadi, v zenite cisto (opakovane pocitam zretelne 14 hviezd v trojuholniku c.1 v Drakovi http://meteory.persoholic.org/meteory/h ... niky/1.htm
a obcas na kratku dobu zahliadnem dalsie dve hviezdy navyse => bezpecne MHV 6.4 , obcas az do 6.6), je dost chladno a davam si zimnu ciapku , kedze vacsinu casu som sa nadalej zabaval pocitanim ostatnych trojuholnikov, browsujem oblohu binarom, pozorne skumam oblast NGC7000 (Sev.Amerika) vidno ju krasne, pelikana nevidim,
Somet: pridrzim si UHC filter pred okularom a vidim nielen Ameriku ale aj Pelikana

s potesenim zistujem, ze Vychodny obluk rias (NGC6992) vidno zretelne cez binar 20x60 (bez filtru), dokonca zistujem ze je kontrastnejsi ako NGC7000

meteory lietaju velmi casto, o 0h10 jeden na zapade leti - jasny bolid, leti ako prskavka a rozpadava sa na male ulomky, ako ked sa zvara kov - krasa

este raz spocitam vsetky tie trojuholniky (strasne ma to bavi ale uz ma z toho boli krk - uvazujem nad nejakym kreslom (hupacim ) ) a o 1h20 idem spat.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Predpovede počasia a aktualne počasie

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

Dnes ma byt jasno (piatok), ale zajtra pobede (sobota) by mala prist fronta, avsak moze sa stat, ze tesne za nou pride pofrontalne supervyjasnenie, takze treba byt v strehu.
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Predpovede počasia a aktualne počasie

#11

Příspěvek od lubomir »

lubomir napsal: pozrite sa na
meteo.icm.edu.pl
este ma nikdy pocas dvoch rokov nesklamali.
od tej predpovede nepoznam lepsiu.skusali ste tento zdroj?
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Predpovede počasia a aktualne počasie

#12

Příspěvek od Lukas.m »

ja som to skusal ale som tomu moc nerozumel. len som tam klikol medzi tymi mestami na Bratislavu a nieco to ukazalo ale nic som tomu nerozumel
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Predpovede počasia a aktualne počasie

#13

Příspěvek od voko »

Proč, mně to zas připadá perfektní. Pravda, je potřeba porozumět polským výrazům.
Když si klikneš na tu mapku do patřičného čtverečku zájmu, tak se ti ukážou na ten den + dva dny dopředu průběhy jednotlivých veličin (tlak, teplota, množství oblačnosti, směr větru, ...). Ale ještě zajímavější se mi jeví ta matice vespod, kde se kliknutím na daný průsečík času a zvolené veličiny zobrazí mapa Polska + přilehlé Evropy zobrazující plošné rozložení té vybrané veličiny, a to se hned tak na předpovědních mapách vypracováno do takových detailů nenajde.
Jiná věc je přesnost takové předpovědi, ale i ta se mi zdá v rámci nějaké tolerance dobrá. U nás by mělo podle toho být teď polojasno (pravda, je zataženo), ale ještě před asi 2 hodinami tu polojasno bylo. Teplota sedí dobře.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Predpovede počasia a aktualne počasie

#14

Příspěvek od Lukas.m »

kebyze rozumiem po polsky tak by mi ta stranka pomohla ale... :(
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Predpovede počasia a aktualne počasie

#15

Příspěvek od MaG »

No vidíš voko - po tvém popisu mi došlo, že mi Firefox na tom webu blokoval vyskakovací okna s těmi předpovědmi Proto mně to zprvu tak nezaujalo..

Polsky neumím ani slovo ale logika velí jasně:

Temperatury - teploty
Opady - srážky
Ciśnienie + Wiatr - tlak a vítr
Zachmurzenie - oblačnost
-ogólne - celková? dále tam jsou nízká, střední a vysoká..

Prostě klasický numerický modely.

Proklikejte a uvidíte sami co je co, u mapek jsem zahlídl i anglický popis.

Jo je to vcelku dobrý. Otestujem a uvidíme.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět