Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#181

Příspěvek od FrantaB »

Nárazový vítr se vyskytuje nejčastěji tam, kde jsou zrovna velké teplotní a/nebo vlhkostní gradienty (potažmo tlakové). Teď z ryze meteohlediska prosím lehce s rezervou, mám na mysli ty "lokálně" vzniklé věci, ne když se vzduch z Atlantiku valí zrychleným tempem pod Ural.
Když je klid, jsi často ve vzduchu s nějakou teplotou/vlhkostí, když fouká, tak se valí masa kde je teplota o kousek jiná a vlhkost často o dost-a když poryv uvadne, tak se míchají. Takže seeing nahouby.
Historii rychlostí větru by to na tyhle účely chtělo kontinuální (nebo dle intenzity měření), ČHMI tohle má, ale pouze prodá. Nevím, kde se k tomu dostat zadarmo (teda pokud se nejmenuju Honzová).

Seeing na Meteoblue +/- funguje, na to jak je to složitá věc. Index 1 je rámcová predikce seeingu tak nějak "v globále" přes celou výšku, závisí hlavně na průběhu teplotních gradientů a jetstreamu. Index 2 se snaží podchytit průběh hustot vzduchu v nižších vrstvách a z nich vzešlou turbulenci z míchání-což je jev, který má nějakou setrvačnost, s čímž snad taky počítá.
Když je index 1 OK, bývá vysoká atmosféra OK a nelimituje. Když je mizerný index 2, je to předpověď meloucí se nízké atmosféry.
Takže index 1 OK a mizerný index 2-můžeš chytit fajn okna. Mizerné obojí-vzduch se mele odspoda nahoru a nemívá moc smysl to pokoušet. Mizerný index 1 a OK index 2-seeing většinou kazí jetstream.
V srpnu v Rakousku jsem měl předpověď 5/4, resp. 5/5 a bylo to super.

Montáž máš asi OK, já minulý týden vytáhl dalekohled na chvíli tady v Praze po práci, že uvidím co to udělá a obraz skákal jako kdybych jel napříč oranicí už při 58x a na 115x to bylo dost nepříjemné.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#182

Příspěvek od Aletel »

Bud mam nejakou vadnou montaz (ze skace jako krava) nebo nevim, ze by zrovna v posledni dobe byl extra spatny seeing :-/ proste nevim, nezazil jsem neco takoveho.
Pavle, jestli Te to uklidni, tak tu noc jsem s astrotracem skoncil jeste hur. Nepomohlo ani preparkovani auta, coby vetrolamu, tesne vedle sestavy. Oscilace, rozostrene hvezdy, .... je to poprve, co jsem vse vzdal, sbalil a jel zpet k domovu. Obloha pred vychodem Mesice jinak byla nadherna. Ty narazy vetru byly fakt krute.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#183

Příspěvek od Cztwerec »

Prosím o sloučení tohoto vlákna s vláknem seeing, nebo tohle pošlete do věčných lovišť. Vím, že je to problém přispívajících ovšem vzniká další duplicicta. Jako autor vlákna prosím o vyřešení. Naposledy se vůbec nic nevyřešilo.

Děkuji :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#184

Příspěvek od Karell »

Mazat to nebudu, jen vlákno zamknu.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#185

Příspěvek od Konihlav »

nevim, kde "plevelit" a zda je toto vlakno opravdu zamknute, tak se adminum omlouvam.

Mam vseobecny dotaz (mozna by sel do vlakna zazitky z pozorovani, kdyz vlakno hlasim velmi spatny seeing zde neni).
Nefotil jste nekdo nahodou vcera?
Vcera jsem zazil (spolu s kolegou z Plzne a vlastne i druhym zapadne od Plzne (my byli jizne)), absolutne nejhorsi seeing. Hvezdy plavaly a tancily jako o zivot. Nemohl jsem uverit tomu, ze ten vecer proste nemuzu zaostrit (stejnou sestavou a na stejnym miste jako den predtim, kdy vse bylo super).

o tom, ze meteoblue predpovida seeing "uplne opacne" netreba hovorit.

Zajimalo by me, zda mate nekdo zkusenost s takovym stavem, kdy se zacne zas oteplovat a pak zas ochlazovat a celkove behem noci teplota jde +3 nahoru, pak -2 dolu. Z dnesni yr.no predpovedi opet plyne, ze bude teplota v noci kolisat, tak nevim, zda tam zase nepojedu zbytecne a neprijedu domu opet s prazdnou (coz po postaveni me sestavy je fakt k vzteku).

Vcera to byl extrem, kdy mi do obliceje od zapadu chvilema zavanul hodne teplej vzduch a za chvilku zas studenej... proste neskutecny. Ani v uplnym nadhlavniku to nebylo dobry, leda bych fotil binning 4x4, ale co s takovym vysledkem.

diky za zkusenost (kolega z Plzne jednu mel, ze pry se mu to na Sumave taky jednou asi pred 2ma lety povedlo, ze byl prisernej seeing a nezlepsilo se to po celou noc, cimz me nasmeroval k odjezdu domu).
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#186

Příspěvek od hokle »

Ahoj,
ano mám stejnou zkušenost. Já jsem chtěl včera ještě dofotit nějaká data na NGC891. Po 2h jsem to zabalil. Prostě se nedalo pořádně zaostřit, jak píšeš. Ze soboty na neděli byl seeing moc dobrý, jenže jsem zapomněl rosnici, takže jsem nafotil také prd. :-( S ohniskem 1200mm a pixely 3.75 je to pro mě hodně náročný.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#187

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ono je tu také vlákno seeing, o tom, že je tu většinou seeing nanic není třeba dalekosáhle vyprávět. na druhou stranu pokud se to vysedí klapne to v podstatě všude ikdyž intervaly toho dobrého se mohou lišit.

Hlášení o špatném seeingu má přeci také svoji hodnotu. Já osobně mám zkušenost že se to láme takhle ve dvou obdobích roku a tou je přelom září a října na konci roku a na začátku roku přelom února a března. Přitom existují okna kdy je ten seeing naprosto nevyhovující a pak také naprosto vynikající, z pohledu jetstreamů jsou tato údobí (obzvlášť "babí léto", nebo takové rádoby syrové jaro) jedny z nejvíce nestabilních co se týče podmínek.

Já ještě občas sleduji toto:

http://www.skippysky.com.au/Europe/

ale nejlepší předpověď si člověk s předpoklady podmínek udělá sám na základě dlouhodobých pozorování a zaznamenávání podmínek.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#188

Příspěvek od Artaban »

Dnes byl a ještě pořád asi ještě je hodně dobrý seeing. 20km severně od Prahy Měsíc jak fotka. Refraktor 172mm zvětšení 331x seeing asi 8/10 a zvětšení kolem 200x pak dobrých 9/10.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#189

Příspěvek od Cztwerec »

Jsem rád za potvrzení! U mě opar při vyjasnění a Měsíc fantastický (opravdu vyjímečný seeing) znovu při 2,5 D s ED 72/432. Ohybové kroužky u hvězd jako z učebnice.

Zároveň se vzácně trefili i modely pro předpovědi.

Nacházíme se v oku klidného Jetstreamu. Nyní bude možná nejlepší seeing na Polskem. Jsem rád, že se mi potvrdilo, že ani Polabí není špatné (naopak) ikdyž je to placka.

Obrázek
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#190

Příspěvek od Beda »

Arataban a Cztwerec: díky za prospěšný seeing "alarm" ! Škoda, že dnes již nejsem schopen jít nahoru a vychutnat si to. Únava by se dala krájet :( .
Martine, dej prosím odkaz na tu mapu, díky
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#191

Příspěvek od Cztwerec »

https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream

Tady je...

No já vzhledem k nemoci pořád tahám jen to tintítko a přitom věřím, že dnes to bylo na plnou polní a focení. Ach jo... :cry:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#192

Příspěvek od aquarius »

Potvrzuji velmi dobrý seeing v Beskydech.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#193

Příspěvek od hamr »

V sobotu 24.3. jsem zkoušel nový Barlow a Zoom okulár Mark4 s AR 127/1200 a jen jsem čuměl, co ukazuje Měsíc. Podobný seeing jsem zažil před lety s Makem 127 a 4mm okulárem a 375x zvětšením. Nyní jsem měl cca 300x a parádní. Takže potvrzuju extra seeing i v jižních Čechách (Dražičky)!
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#194

Příspěvek od Cztwerec »

Zvětšení 300x s achromátem, to je slušné, měl jsi nějak zacloněno? Jak vypadal obraz?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#195

Příspěvek od hamr »

Nijak jsem neclonil a obraz byl velmi slušný. Dost mě ten Messiér 127/1200 překvapuje.Velmi úspěšně jsem s ním fotil i Saturn (na ten průměr a achromát).......
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět