Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#151

Příspěvek od Cztwerec »

Ale o to přeci jde, o to mapování :)

Jinak první ve skupině je kdo jiný než Cassi. Hlášení přijde v pohodě, to je vyřešené. Jen je tam pár matoucích vět něco jako, uživatel seeing.nolimit nemůže posílat, nebo něco na ten způsob a registrace je složitá.

Registraci odběru upozornění, můžete provést uvedením svého emailu níže a jeho jednorázovým odesláním.

Po interní registraci a schválení administrátorem přijde na vaši uvedenou adresu potvrzovací email, ve kterém bude potvrzovací odkaz na který kliknete a důležitý kód.

Teď kámen úrazu, toto neprobíhá automaticky, ale dělám to já. Ten kód a odkaz přijde až Vám na Vaši adresu pošlu souhlas se sdílením emailů s daným předmětem, (v tomto případě formulář o vyjímečných podmínkách). Takže vy kliknete na potvrzovací odkaz a pošlete kód na můj email. V nastavení to odkliknu já a vše šlape. Otázkou je jakou prodlevu snese ochrana gmailu s prodlevou toho kódu. Registrace s Martinem byla až na třetí pokus!!!

Pošlete tento 9 místný kód na adresu: seeing.nolimit@gmail.com

Po dokončení tohoto kroku budete dostávat upozornění kdykoliv, když bude ve skupině pozorovatelů nové hlášení o vyjímečných podmínkách.

Odhlášení od odběru je možné kdykoliv. Veškeré instrukce jsou online přístupné a krok po kroku veřejné po odeslání vaší emailové adresy.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#152

Příspěvek od Psion »

Jenže to by muselo být vše v reálném čase, včetně hodnot jako je teplota, tlak, vlhkost a pak by se z toho dalo něco usuzovat. Všichni dnes víme, že jakmile se začne tvořit mlha, je velmi malé proudění vzduchu nad terénem a tedy předpoklad dobrého seeingu. Jenže mlha vzniká v závislosti na rosném bodu, takže tento ukazatel je použitelný velmi okrajově.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#153

Příspěvek od Cztwerec »

Tak v reálném čase to může být, v tom přeci není problém, proto je tam připravený mailing jako takový. Meterologické hodnoty se dají vyčíst i jinde, jsou požadavkem víceméně volitelným. Ty jsi nikdy nezažil dobrý seeing při vymetené obloze bez mlhy? Nějak tohle tvrzení s mlhou nechápu :)

Na druhou stranu ta lokálnost seeingu nás přece zajímá nebo ne? A průvodní meterologické podmínky také, nikdy to není jednoznačné.

Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#154

Příspěvek od Psion »

Ty jsi nikdy nezažil dobrý seeing při vymetené obloze bez mlhy? Nějak tohle tvrzení s mlhou nechápu :)
Bylo to myšleno tak, že se stává, že i když jsou podmínky pro tvorbu mlhy příznivé, tak tomu zvýšené proudění vzduchu nad terénem zabrání a v tom okamžiku je seeing mizerný. Samozřejmě seeing může být dobrý i když se mlha díky podmínkám vytvořit ani nemůže.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#155

Příspěvek od Cztwerec »

Aha, tak to už chápu.

Líbila by se mi myšlenka, jednou za 3 měsíce sebrat ta pozorvání a na mapě vyznačit při různých podmínkách ta místa různých jevů. Složit to například s vertikálními profily větrů a oblačností.

Těžko říct jak to pojmout, a kolik těch pozorování bude :D

třeba je to jen sen...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#156

Příspěvek od Kami »

to je jako Red Alert co? :D

Nevím co tím sleduji, ale chtěl bych, aby se motiv tohohle vlákna převedl i jinam, zkoušel jsem různá nastavení, přeposílání formulářů přes můj email na ostatní, zdá se že to funguje naprosto v pořádku. Takže pokud chcete rozject rozesílání hlášení dobrého seeingu až k Vám do emailu je tu ta možnost jasně daná.

Ano, občas vyleze captcha, ano potvrzení na Váš email je dobrý den, tým google, dobrý den uživatel webnode, také nevím jaký je limit uživatelů mailingu... atd. ale je to prostě funkční, což jsem si právě ověřil.

Prosil bych o nápady a připomínky. Ať již k formě (prosím uvědomte si je to skoro zadarmo, tahle doména mě stojí pár korun na rok a já jsem jen amatér), nebo k výsledku snažení. Přeci jen, jde o to aby se vžil jen jeden odkaz do paměti:

http://www.planetaryimaging.cz/seeing-alert/

... a byli zde řádní přispěvovatelé, to je vůbec to nejdůležitější. Abych řekl pravdu, místo nějakého vypisování formuláře na stránce bych fotil, až bych zavařil kamerku Nicméně i hlášení s několikadenním spožděním má smysl.

Martin

Odesláno....

http://www.planetaryimaging.cz/seeing-alert/




Já osobně si myslím, že to má smysl.
K přesnému určení pozorovací polohy bych se přimlouval ke kódovému označení k danému pozorovateli a místě pozorování. Než v rychlé zprávě vypisovat přesnou polohu. Ta by byla určena a provázána s mapou světelného znečištění. (např. Kami01, což třeba bude doma na hvězdárně) Tedy jestli to uznáte za smysluplné.  Přesná poloha bude však nutná...  Též stav seeingu v různých výškách a směrech. Čistě stupnicově a v oknech-tabulce. Prostě co nejednoduší a nejrychlejší vyplňování, podobné s SQM měření, kde je to fajn navrhnuto.
 Samozřejmě, že obsah zapisovaných dat bude vyšší.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#157

Příspěvek od Cztwerec »

Určitě budu rád za každou připomínku! Další věc je že v základní verzi na stránkách mám vyplňování 5 elementů v jednom formuláři. Takže asi tak...

Leda že bych udělal další formulář jen s polohou a mapou, ovšem je to další marast a celkem složitá práce. A zase z toho dělat kancelář, není nic moc. Vše se dá dopsat do poznámek.

Nebo si můžeme dle kódování vypsat polohy našich pozorování.

Např. KAMI_1 pozorovatelna doma (souřadnice, m.m.m....)

  KAMI_2 pozorovací stanoviště Šerlich (souřadnice, m.m.m....) a psát to do poznámek... aktualizace seznamu by byli nutné.

Kami: email s potvrzovacím odkazem odeslán! Proklikni odkaz a pošli mi kód na email.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#158

Příspěvek od MMys »




Jo, to je ono. Nějak jsem to přehlédnul.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#159

Příspěvek od Kami »

Určitě budu rád za každou připomínku! Další věc je že v základní verzi na stránkách mám vyplňování 5 elementů v jednom formuláři. Takže asi tak...

Leda že bych udělal další formulář jen s polohou a mapou, ovšem je to další marast a celkem složitá práce. A zase z toho dělat kancelář, není nic moc. Vše se dá dopsat do poznámek.

Nebo si můžeme dle kódování vypsat polohy našich pozorování.

Např. KAMI_1 pozorovatelna doma (souřadnice, m.m.m....)

  KAMI_2 pozorovací stanoviště Šerlich (souřadnice, m.m.m....) a psát to do poznámek... aktualizace seznamu by byli nutné.

Kami: email s potvrzovacím odkazem odeslán! Proklikni odkaz a pošli mi kód na email.
Už jsem to napsal do soukromé zprávy, ale je to tak podnětné a na zamyšlení, že to ještě napíšu sem.

Co to vzít za úplně jiný konec a využít už vymyšlených věcí co fungují, tedy zdali by to šlo provést a využít.
Týká se to stylu databáze, jako má Mapování jasu noční oblohy (Sky Quality). Něco na způsob jejich mapy, kde by se zaznamenaly data přímo na souřadnice + s možností odeslat Alert při vynikajícím seeingu.

Z takové databáze by to šlo krásně tahat. Samozřejmě těch podružných dat co by k pozorování třeba naskočilo (tlak, teplota, vlhkost, proudění, oblačnost, mapy, předpovědi, atd) by bylo podstatně více, ale to by se časem rozšířilo. Jde o to co nejvíc vlivů zaznamenat. Pak z toho můžem vytahat nějaké užitečné výsledky a předpovědi pro danou oblast. V podstatě by šlo o centrální uložiště dat, přístupné všem, nejen samotnému pozorovateli co si to syslí doma a zjišťuje, že je někdy seeing u něho lepší a někdy horší.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#160

Příspěvek od ladis »

Ukázka AO v praxi - Keckův dalekohled s AO vypnutou a zapnutou vs HST - snímek Neptuna.

Je zřejmé, že největší pozemní dalekohledy s AO, které mají možnost aktivace umělé hvězdy (laserem) poblíž snímaného objektu (Keck, Gemini, Subaru, VLT), mají již vyšší rozlišení, než HST a to za zlomek ceny:

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#161

Příspěvek od MilAN »

Bohužel, ty pozemské dalekohledy mají podstatné omezení - a tím je velmi úzké pozorovací okno vlnových délek v atmosféře. Ale jinak si AO s atmosférou v malém pozorovacím úhlu poradí dobře.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#162

Příspěvek od MMys »

To je přesně ono. HST má špičkové rozlišení dané difrakčním limitem prakticky v celé ploše senzoru. U pozemského dalekohledu je to ve viditelné oblasti možné pouze v okolí jednotek arcsec od referenčního objektu. S posunem do IR oblasti se pak tento izoplanatický úhel zvětšuje.

edit:
tady jsem našel krásné pojednání o tom, jak to funguje.
http://www.astronomy.ohio-state.edu/~ma ... o890L7.pdf
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#163

Příspěvek od Cztwerec »

Lehce nám to tady zatuhlo. Vlastně kvůli mě. Budu nakonec kupovat prémiové služby na webnode, protože mě štve to schvalování emailů na databázi. To je největší problém.

Takže ikdyž to není ode mě zrovna přístup z říše snů, tak se budu snažit dále informovat o tom co a jak se změnilo.

Prozatím berte ten odkaz na alert pro hlášení, zatím tak jak je...

Změna bude asi taková, že budu moct naeditovat jinak ten formulář a vše nezabere při vyplňování více jak minutu času. V povinných údajích bude pouze to, co tam je teď, v záložkách rozšiřující údaje, které budete moct (ale nemusíte) vyplnit. Nechci aby to dále odrazovalo uživatele.

Výhodou prémiových služeb je registrace uživatelů, další email přimo na stránky, také přístup pod heslem, zálohování dat a 1 TB prostoru navíc.

Myslíte že to má pro nás cenu?

Myšlenka je taková, že okruh registrovaných uživatelů bude dostávat vždy hlášení o vyjímečných pozorovacích podmínkách, kdykoliv když se o tom někdo zmíní na stránkách. Dále budou vložená data doplňována a zálohována. Veřejně budou také pozorování doplňována na stránkách.

Zajímavé bude určitě i pozorování dvojhvězd, nebo jen obraz hvězdy na videích. Dal bych to dohromady s jedním kolegou, který je fanda možná jako já :D

Takže zatím tak, omlouvám se za tyto technické potíže.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#164

Příspěvek od MMys »

Dneska je tady u HK parádní seeing. Fotím 300-kou na ohnisku 1.4m, hvězdy mají FWHM lehce nad 2 pixely, to je 1.5 arcsec !

edit: ještě se to lepší, okolo 1.3" 
Hvězdy jsou dneska opravdu miniaturní, i na 1.4m ohnisku s měřítkem 0.8"/pix.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#165

Příspěvek od SIRIUS_758 »

V Praze taktéž seeing vynikající.. ;)
Odpovědět