Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#136

Příspěvek od Psion »

Já vlastním AO-8 od SBIG (no je to taková hračka), ale ještě jsem to nestačil otestovat, ale urcite se k tomu dostanu. Je to založeno na poměrně jednoduchém principu naklápění zrcátka proti pohybu hvezdy, který vytváří seeing. Kamery SBIG mají tzv. pointační čip, který je k tomuto pointování využíván.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#137

Příspěvek od Kami »

Přátelé, když už jsme u toho. Kdybych rozjel mailing s tím k čemu je toto vlákno "zneužíváno", čili k hlášení dobrého seeingu, brali by jste to jako rss kanál s odesíláním na vaše emialy? Otázkou je kdo by tam přispíval, kdo by o tom věděl a to hlášení svého pozorování tam dal :D

Takže je to vlastně jen o vložení do povědomí pozorovatelů...
Copak rychlé avízo je dobrá věc, já jsem jednoznačně pro. Jen ta má vlastní aktivita může někdy zadrhávat a v konečné fázi k pozorování ani třeba nedojde (pozorovatel mimo hvězdárnu, rodina, či jiné důvody)

Druhá stránka je ta, že někde bude seeing supr a v některých místech republiky zase bude průměrný až podprůměrný. Aspoň tak to sleduju já, kdy se mi proudění otočí ze severovýchodu, zatímco jinde je to o ničem. A nebo naopak. Těch vlivů je moc, zvláště místních. Ten výškový seeing , ve vyšších vrstvách by však ale šel, na to je naše republika malá.

Tohle vlákno beru jak k zahlášení, že se to nahoře uklidnilo, tak i jako databázi k porozumění a pochopení seeingu. Škoda, že se tomu nemůžu věnovat hloubkově, ač bych už chtěl konečně seeing celý pochopit a předvídat. :)

Trochu jsme to mojí vinou zaplevelili myšlenkou opravy obrazu adaptivní optikou, ale má to k tomu blízko. Tak snad se to bude časem hodit, při opětovném pročítání celého vlákna.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#138

Příspěvek od ladis »

Nemusí to být zase tak drahé. Existuje jedna metoda, která dokáže eliminovat seeing, kterou v praxi ověřil Zdenek Řehoř.

http://posec.astrotechnics.eu/view.php? ... 2012041401
To je už jiná :)

Tady skutečně se dostávají dodatečná data a to díky vícero dalekohledům kus od sebe. Každý pak pozoruje přes jiný sloup vzduchu a skutečně každý zaznamená jiné detaily. Pak lze s použitím analýzy stavu sloupu vzduchu u každého dalekohledu souhrnně získat dodatečná data. To ale nepůjde u jednoho přístroje, pokud nemá skutečnou adaptivní optiku se všemi omezeními, která krásně popsal Martin.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#139

Příspěvek od Bill »

už chtěl konečně seeing celý pochopit a předvídat.
No a co předpověď seeingu na meteoblue? Jsou tam 3 ukazatele a sice to asi není na 100%, ale určitě to nějakou korelaci má. Každopádně předpověď je dost odlišná už pro lokality vzdálené cca 20km. Já už výbavu na dlouhé ohnisku bez dobré předpovědi ani nevozím.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#140

Příspěvek od Psion »



To je už jiná  :)

Tady skutečně se dostávají dodatečná data a to díky vícero dalekohledům kus od sebe.
Ten uvedený snímek ISS je ale z jednoho dalekohledu, viz popis :

a) snímek pořízený jedním přístrojem (použity 3 snímky)

Celá finta je v SW a jeho speciálním algoritmu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#141

Příspěvek od Cztwerec »

Druhá stránka je ta, že někde bude seeing supr a v některých místech republiky zase bude průměrný až podprůměrný. Aspoň tak to sleduju já, kdy se mi proudění otočí ze severovýchodu, zatímco jinde je to o ničem. A nebo naopak. Těch vlivů je moc, zvláště místních.Ten výškový seeing , ve vyšších vrstvách by však ale šel, na to je naše republika malá.
Tak to je naprosto přesné a jasné, pokud bychom ovšem měli data k dobrému seeingu od několika pozorovatelů, v té síti spolu s počasím a jinými průvodními jevy by se dalo už něco s tou predikcí dělat. Ty místní vlivy jsou pak určitě nutné vzít v potaz, proto se musí uvádět při každém pozorování. Ve vlastním zájmu to sleduji například u sebe jak jsem psal...

Při pozorování dobrého seeingu by se přece hodila právě i ta pozorování špatného současně. O to jde!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#142

Příspěvek od ladis »



Ten uvedený snímek ISS je ale z jednoho dalekohledu, viz popis :

a) snímek pořízený jedním přístrojem (použity 3 snímky)

Celá finta je v SW a jeho speciálním algoritmu.
Já jsem ale Psione komentoval projekt KYKLOP, na který jsi dával odkaz, kde je spřaženo vždy několik dalekohledů. Jinak z chybějících dat (kvůli seeingu) nikdy žádným algoritmem nová nezískáš. Maximálně interpoluješ to, to je k dispozici. To máš jako ve filmech, kde z obličeje 20x20pixelů postprocessingem dozoomují na HD ksicht, to je přeci nesmysl  8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#143

Příspěvek od MilAN »



Jinak z chybějících dat (kvůli seeingu) nikdy žádným algoritmem nová nezískáš. Maximálně interpoluješ to, to je k dispozici.
Ale tak to přeci není. Data nechybí. Jsou jen deformována. Je to přece obdoba toho, když  se tady presentují snímky planet, kde jednotlivé snímky postrádají detaily díky kvalitě  obrazu a seeingu a po složení vznikne  obraz s detaily. Tady jde o to, najít nejoptimálnější   algoritmus na zpracování obrazů a to tak, aby jich  stačilo co nejméně  a dosáhlo se  maximálních detailů. Není potřeba z malého obrazu dělat velký - to samozřejmě k vyššímu rozlišení nevede.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#144

Příspěvek od ladis »

Milane, to je jasné, ale bavím se o stavu, kdy ve všech snímcích chybí detaily, které je možné získat jen adaptivní optikou.

Pokud by stačilo pouhé skládání snímků, nebylo by třeba adaptivní optiky a to přeci tak není.

Např. tento snímek (http://spie.org/x32907.xml):


Pokud ani na jednom se skevence snímků (vlevo) nejsou dostatečné detaily, nikdy bez AO se nedostane žádným skládáním výsledek, jako je vpravo. Dostane se lepší rozlišení, než vlevo, ale nikoliv rozlišení, které umožní až AO (vpravo). To je přeci důvod, proč byla AO vyvinuta. Data na snímku vlevo nejsou deformována, ale prostě chybí. Ty může zachytit až AO (vpravo), viz mé přirovnání s polarizačním filtrem na fotoaparátu vs SW filtr ve PS, který data za odlesky nevymyslí, viz fotografie terárií v ZOO přes polarizák vs bez polarizáku, či fotografie vodní hladiny s odlesky, pod které se to hemží (bez polarizáku neviditelnýma) rybkama.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#145

Příspěvek od MilAN »


Data na snímku vlevo nejsou deformována, ale prostě chybí.A to je to, v čem se lišíme v názoru.  Protože se cestou žádné fotony neztratí, dopadnou jen jinam . Ale nechybí.
Samozřejmě to nelze rekonstruovat z jednoho snímku, ale z více snímků. To je přeci smysl "skládání" obrazu  z více snímků. Zrovna jako na jednom snímku planety není vidět skoro žádný detail a po  složení přes sofistikované algoritmy tam ty detaily najednou jsou.( A není to jen otázka šumu ! ).
...........
PS: aby bylo jasné, s čím nesouhlasím, je to tahle tvoje věta :
"To ale nepůjde u jednoho přístroje, pokud nemá skutečnou adaptivní optiku se všemi omezeními, která krásně popsal Martin."

Netvrdím ale, že skládáním dostanu stejný nebo lepší obrázek než z AO ( AO je ale stejně aplkace softvéru na současná měření atmosféry podle určitých algoritmů - a opět to není absulutní)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#146

Příspěvek od Psion »

Přesně jak píše Milan, obraz se rekonstruuje z více obrazů a tam již ta informace někde je (na každém trochu jinde). Jediná fotka Jupitera z kamery je absolutně o ničem a podívej se na výsledek po skládání. Zdeněk ten algoritmus vyvinul nejen za účelem rekonstrukce obrazu, ale i pro zvýšení rozlišení.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#147

Příspěvek od MMys »

Ono je ještě potřeba rozlišovat u těch fotonů nejen ŽE a KAM dopadly, ale také KDY dopadly. Takže z jednoho seeingem rozmazaného dlouhou dobu exponovaného snímku o moc detailnější opravdu neudělá ani sebelepší algoritmus.

Pokud ovšem máš sekvenci snímků za delší dobu, ale každý je expoznovaný kratinkou dobu, je situace výrazně jiná a dá se s tím už patřičnými algoritmy pracovat. Toto ovšem amatérsky s DSO moc nejde (tzv. lucky imaging), nebo jen omezeně. Na tohle už je potřeba kamera s fotonásobičem (MCP+CCD, nebo rovnou EMCCD). Ale to jsme zase s cenou kdovíkde.

Psion: Tip-Tilt zrcátko odstraní nejnižší řád deformace vlnoplochy - tedy ty rychlé posuny které nedokáže upointovat montáž. Přínos na ostrosti u typického středního dalekohledu je maximálně v řádu pár desítek procent. U větších dalekohledů už to moc nepomáhá, protože sloupec vzduchu je moc široký a každá část je ovlivněná jink.

Ad Kyklop: Škoda že nikde veřejně není výsledek s tou ISS, který jsem viděl u Zdeňka na obrazovce po všech zpracováních. To bylo neuvěřitelné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#148

Příspěvek od Psion »

Myslíš tento výsledek?

http://posec.astrotechnics.eu/view.php? ... 2012041401

Před zpracováním :



A po zpracování :

Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#149

Příspěvek od Cztwerec »

Přátelé trošku nám to tady prořídlo s příspěvky o dobrém seeingu nezdá se vám? Smiley Přitom se to dobrými snímky na AF začíná hemžit stále častěji.

Žádám pozorovatele znovu o zpětnou vazbu, pokud můžete, zaznamenávejte si podmínky k průvodním jevům a třeba ve zkratce sem o nich poreferujte. Jistě to bude zajímavé pro nás pro všechny!

Zjistil jsem, že možná špatně určuji odhadem seeing. Nepoužívám žádné sofistikované metody, pouze odhad na základě chování obrazu snímaného objektu. Jak vidno, dnešní technika a SW si s tím dokáže poradit lépe než lidské oko. Je v mnoha ohledech nedokonalé, ikdyž nenahraditelné.

Položím Vám takovou otázku, hlavně asi fotičům:

Situace...

U dalekohledu máte pocit, že seeing nestojí za nic, něco nasnímáte a doma se díváte s otevřenou pusou na to co Vám z toho hnusného marastu vylezlo.

Čím si tuto situaci vysvětlujete?

Martin
Neskutečně živá a parádní diskuze, já bych se celkem rád dostal i k jádru toho co jsem se ptal :)

Počasí přeje kravinám. Tak jsem zkusil takovou malou kravinu.

Nazval jsem to anglicky Seeing Alert to je jako Red Alert co? :D

Nevím co tím sleduji, ale chtěl bych, aby se motiv tohohle vlákna převedl i jinam, zkoušel jsem různá nastavení, přeposílání formulářů přes můj email na ostatní, zdá se že to funguje naprosto v pořádku. Takže pokud chcete rozject rozesílání hlášení dobrého seeingu až k Vám do emailu je tu ta možnost jasně daná.

Ano, občas vyleze captcha, ano potvrzení na Váš email je dobrý den, tým google, dobrý den uživatel webnode, také nevím jaký je limit uživatelů mailingu... atd. ale je to prostě funkční, což jsem si právě ověřil.

Prosil bych o nápady a připomínky. Ať již k formě (prosím uvědomte si je to skoro zadarmo, tahle doména mě stojí pár korun na rok a já jsem jen amatér), nebo k výsledku snažení. Přeci jen, jde o to aby se vžil jen jeden odkaz do paměti:

http://www.planetaryimaging.cz/seeing-alert/

... a byli zde řádní přispěvovatelé, to je vůbec to nejdůležitější. Abych řekl pravdu, místo nějakého vypisování formuláře na stránce bych fotil, až bych zavařil kamerku Nicméně i hlášení s několikadenním spožděním má smysl.

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#150

Příspěvek od Psion »

Problém asi bude, že každých 10km je seeing jiný.
Odpovědět