Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#241

Příspěvek od Cztwerec »

No ty kráso - to jsou podmínky... u mě naprosto parádní seeing. Jen co jsem ospalej kouknul na AF a viděl tvé hlášení vytáhnul jsem malej refráček a hned přezbrojil na triplet 130. Musím říct, že to jsem tu ještě neměl. Opravdu vidím čistý obraz a barvy.

Já zejtra v práci asi umřu :(
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#242

Příspěvek od Bill »

Rýmařov - podle pointace docela slušný seeing. Jenom se zlověstně blýská.
M:736 750 113
alfirin
Příspěvky: 51
Registrován: 05. 11. 2016, 15:17

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#243

Příspěvek od alfirin »

To blýskání (ve směru JV-J) mi šlo na nervy už někdy od 23 hodiny! Jinak Červenohorské sedlo (+ všeobecně na sever od hlavního hřebene Jeseníků) byl excelentní seeing tuto noc i noc předtím. A navíc věc skoro nevídaná: nahoře na sedle se nepohnul ani lísteček...tedy téměř. Jsem zvědavá, kdy se na naší větrné hůrce zase něco takového povede.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#244

Příspěvek od Artaban »

20Km od Prahy Jupiter zatím unese 330x, tak uvidáme později.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#245

Příspěvek od Artaban »

Kéž by dnes seeing vydržel. 20km severně od Prahy zvětšení 330x asi 8/10.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#246

Příspěvek od Cztwerec »

U mě stejně, fantastický seeing, zatím nemám naloženo víc než 200x s ED 72/432, ale to je nadprůměr... Na Měsíci fantasie!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#247

Příspěvek od Roman (Rick) »

Síce nemám momentálne veľmi dobrý seeing, ale zaujímalo by ma, ako často ste mali dobrý seeing a zároveň veľmi dobrú dohľadnosť. Čo som si všimol pri fotení planét, tak je buď dobrá dohľadnosť a zlý seeing, alebo dymno/hmlisto a veľmi dobrý seeing. Máte tiež podobnú skúsenosť z fotenia, či v rámci pozorovania planét?
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#248

Příspěvek od ok1in »

Možná na tom něco bude - poslední 2 dny je u mě dohlednost nadprůměrná, ale o seeingu se to určitě říct nedá... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#249

Příspěvek od Cztwerec »

Tak jemný opar je ideální pro fotografování, seeing je častěji dobrý, ovšem pravidlem to není. A co se týče dohlednosti i vzhledem ke stavu u obzoru čisto a hvězdy "neblikaj" to taky není pravidlo, že je seeing dobrý, občas ale překvapí. Co za tím vším je?

Těžko předjímat...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#250

Příspěvek od Roman (Rick) »

Áno, občas sa mi tiež stalo, že po prechode fronty bola výborná dohľadnosť a zároveň dobrý seeing, ale to bola fakt výnimka. Zaujímalo by ma čím to je. Či v tom zohráva rolu aj lokálna vlhkosť vzduchu, teplotný gradient (resp. prehriata zem a chladný vzduch po prechode fronty ...), alebo je to naozaj čisto záležitosť jetstreamu ... Častokrát sa mi stalo, že kamarát bývajúci 10km odo mňa mal mizerný seeing a ja veľmi dobrý. Ale je to dosť OT, tak to tu asi nebudem veľmi rozpytvávať.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#251

Příspěvek od Cztwerec »

To není offtopic, to je to co rozebiram, ale nemohu najít společně znaky které by tomu přišli na kloub.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#252

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak na to by som tiež rád prišiel. Ja zatiať vychádzam z predpovedí Ventusky - sledujem jet stream prúdenie vo výške 9km. To mi príde ako základ pri rozhodovaní či mám techniku vôbec vyťahovať von. Tá závislosť vlhkosť=zlý seeing vs sucho=dobrý seeing je zrejme len vedľajší znak toho, čo sa deje v tých väčších výškach - napr. mohutná, stabilná tlaková výš "vytláča" jet stream prúdenie mimo (a dlhodobé sucho počas prevládajúcej tlakovej výše zas zvyšuje množstvo prachových častíc v atmosfére).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#253

Příspěvek od Cztwerec »

Primárně má na seeing a jeho stav jetstream od řekněme 5 km a výše. Pokud ovšem je dobrý předpoklad, existuje mnoho vlivu které to "dobré" proudění a dobrý seeing může vymazat. V poslední době jsem například zjistil, že jedna z nejvíce podceňovaných veličin je výška nad terénem. Nadmořská výška je také důležitá a čím výše budeme tím teoreticky budeme mít vše lepší, ale ta samotná výška nad terénem je klíčová.

Jednoznačně se ovšem jedna o závislost tlaku na trendu teplot a vlhkosti. To tak dlouhodobým pozorováním mám vykoukané. Určitě je také dobré sledovat místní podmínky a lokální větry, protože existují situace, kdy ten seeing prostě je dobrý, bez ohledu na předešlé ukazatele.

Ale nezoufal bych, většina pozorovatelů a fotografů planet má alespoň u nás v současnosti problémy také s výškou planet samotných. Když se tady vyhoupne Měsíc výš, seeing je diametrálně odlišný vůči planetám. To je ovšem zase jiná zavislost.

Pak pokud je dusno - vzduch se nehne bývají podmínky a nezřídka jsou dobré v předvečer bouřek, nebo nástupu studené fronty a také není podmínkou že, když je tlaková výše nad námi, že bude automaticky vše ok, to je dávno prežité rádoby dogma.

Pokud bych mohl vysvětlit dojem z toho co jsi napsal o dobrém seeingu po bouřce na příkladu polopatickém a ze života, je to jako když jedeš v loďce na klidné hladině háček zapádluje z prava, kormidlo z leva, co se stane? Vyrovná se odpor, jsou to dva proti sobě posazené extrémy, stejně jako tlak a teplota, ale to jakou co bude mít hodnotu ovšem neovlivníš, proto to lze těžko predikovat i v jiných situacích, nejen po bouřkách.

Dusno je extrém, ale ve své podstatě částečně termická rovnováha, protože je to kombinace, vysoká vlhkost a také vysoká teplota... Otázky bych hledal i tak hlavně ve vertikálních profilech větrů.

EDIT:

Dusno, bezvětří a nízko nad západním obzorem.

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=C ... 317815.jpg

Dusno, bezvětří, nízko nad západním obzorem.

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=C ... 203504.png
Naposledy upravil(a) Cztwerec dne 05. 07. 2018, 20:30, celkem upraveno 3 x.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#254

Příspěvek od Psion »

Tohle by mohl i někdo šikovný vyrobit.

https://www.sbscientific.com/products/n ... monitor-2/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#255

Příspěvek od Cztwerec »

Na něčem podobném již s kolegou pracuji, ale je to v začátku. Do budoucna bych chtěl vytipovat lokality a měřit dlouhodoběji.
Lectorem iustus...
Odpovědět