Co to prosím Vás je?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Co to prosím Vás je?

#271

Příspěvek od MMys »

Bohužel jen reflexy od slunce. A kde máš měsíc ? To v tom růžovém je podle mě taky reflex. Snímek je podle EXIFu dnešní, a Měsíc je jinde. Navíc Měsíc v takové fázi (jakou připomíná ten vnitřní bílý reflex) nikdy nemůže být tak blízko slunce.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Co to prosím Vás je?

#272

Příspěvek od Giftmacher »

Záblesk Iridia? Ze včerejška, čas zhruba 23:36 http://nova.astrometry.net/annotated_full/1544880
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Co to prosím Vás je?

#273

Příspěvek od Howking »

Byli jsme včera se Standou na Švarné Hance i přes Měsíc pozorovat a já fotil. Nejdřív M13 a pak M49 a teď zpracovávám. A když jsem stackoval M49 a nějak se mi některých snímcích přibyla hvězdička. Tak jsme si myslel, že jsem s tím pohl. Ale pak mě napadlo z těch snímků udělat video. A ouha. Nepohl. Co jsem to natočil? Nova??? Optický protějšek Gamma záblesku??? (vtip nebo ne?)

[media]https://www.youtube.com/watch?v=-i9Ii1vo-WM[/media]

začíná to v 42 sekundě videa.
Fotil jsem 2000 snímků a v půlce jsem první tisícovku přetahoval z mobilu do počítače, takže je tam časová pauza. (je vidět i jasový skok)
První polovina je 23:32-23:38 a druhá půlka 23:54-0:01.
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Co to prosím Vás je?

#274

Příspěvek od janek950 »

Co jsem to natočil? Nova??? Optický protějšek Gamma záblesku??? (vtip nebo ne?)Video je hodně kostičkované, nicméne dá se dobře ztotožnit. V místě toho objektu není na POSS2 snímcích nic. Známá proměnná v daném místě není.
Napadla mě nová proměnná typu UV Cet, ale to by chtělo zjasnění >10 mag, což je asi trochu mimo. Na novu je to moc rychlé. Žeby ten GRB ? Anebo ten žertík ?
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Co to prosím Vás je?

#275

Příspěvek od Howking »

No žertík to není. (vtip jsem myslel jako tu narážku na novu - což je samozřejmě nesmysl) Trvalo to docela dlouho podle snímků víc jak 20minut. Nova určitě ne, to je jasné, na tu je to ukrutný fofr. Na Iridium to bylo zas moc pomalé. Geostacionární dráha tudy nevede (že by se něco likvidovalo na blízké orbitě). Vůči hvězdám se to nepohnulo. Dalekohled nebyl pointovaný, takže to cestovalo po senzoru společně s hvězdami a drželo formaci. Odraz v dalekohledu to taky nebude, protože za 20 minut se díky pohonu dost pohne a tak by se velmi pohnulo i toto. No prostě tam něco "bliklo", ale co? Čekal jsem že se ozve někdo kdo má přístup k nějakým celooblohovkám, zda to tam je, či ne.

Originální snímky (nekostičkované) uploadnu, je-li zájem. 11 GB.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Co to prosím Vás je?

#276

Příspěvek od Howking »

Tak jsem konečně snímky složil a už asi vím co to je. No aby řeč nestála, trochu si zatipujte. Ten kdo uhádne, vyhrává radost z dobrého postřehu :)
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Co to prosím Vás je?

#277

Příspěvek od janek950 »

Když už jsem se nechal strhnout k prvotním úvahám, tak jsem zkusil projít to video pozorněji. Na druhé sérii je vidět reflex, který mění jasnost stejně jako ten objekt, zároveň jakoby se mezi oběma sériemi lehce změnilo měřítko, přičemž střed té změny je právě na tom objektu nebo velmi blízko té pozice. V určité chvíli mi přijde v první sérii, že se objekt zdvojí. Přesto mi to (bez znalosti sestavy a podmínek při snímání) zatím nedává odpověď.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Co to prosím Vás je?

#278

Příspěvek od Howking »

No v podstatě i to zdvojení napovídá. Každopádně, když jsem to složil tak jsem si všiml jednoho, nemá to komu tak jako ostatní hvězdy. Takže to neprošlo dalekohledem. Na druhé straně drží to s ostatními hvězdami formaci i navzdory siderickému pohybu dalekohledu, takže je to na obloze. Tvoje povšimnutí se zdvojením taky leccos napoví - byl to plošně větší objekt. No a nakonec mi to docvaklo. v skoro pravém úhlu k M49 zapadal Měsíc Je to jeho odraz v okuláru (jak jsem to fotil mobilem a ten je až ve vzdálenosti výstupní pupily, tedy je tam mezera). A jak Měsíc zapadal přes les na okraji pole, tak vyšel z poza stromů a zase za jiné zapadal. (a to zdvojení je jeho rozpůlení jakousi větvičkou) :-D
Uživatelský avatar
observator
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 05. 2016, 18:07

Co to prosím Vás je?

#279

Příspěvek od observator »

Ano, těchto objektů jsem pozoroval mnohdy celé eskadrony. Blíže jsem po jejich původu nepátral, nicméně-pokud Vám jde jen o to jedno- UFO mimozemského původu můžete vyloučit a to bez obav. ;)
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Co to prosím Vás je?

#280

Příspěvek od zbignieww »

Vcera , par minut po 23 , kdyz jsem premistoval binar, najednou spatril jsem na jih od Jupitera, odhadem 10 st.,  dve velmi jasne "hvezdy", srovnavatelne jasem z samotnym Jupiterem. Za okamzik doslo mi, ze velmi pomalu se premistuji a pomerne rychle hasnou.
Objekty putovaly dal, jeden za druhym ve vzdalenosti od sebe cca 2 st. Jejich jas byl tak kolem 4-5 mag. Kdyz proletely mezi Alkaidem a Mizarem, prestal jsem je pozorovat.
NOSS  to nebyly, ty letaji mnohem rychleji a to co vim - nemeni jasu !

Dival jsem se do Stellarium, nic v te dobe a takovym smerem ne letelo.

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
JiříH
Příspěvky: 1
Registrován: 09. 06. 2016, 14:49

Co to prosím Vás je?

#281

Příspěvek od JiříH »

Zřejmě dneska v noci se někomu podařilo zastihnout ve streamu
http://slowtv.playtvak.cz/planespotting ... otting_cat jakýsi objekt, který připomíná bolid. Mohl to být bolid? Je z dnešní noci nějaký jiný záznam? Mně to přijde příliš nízko nad obzorem, a tak si spíš myslím, že to bolid nebyl.

Uživatelský avatar
Qulaki
Příspěvky: 2
Registrován: 01. 07. 2016, 17:09

Co to prosím Vás je?

#282

Příspěvek od Qulaki »

Zdravím. Pred pár mesiacmi som s mobilom odfotil nočnú oblohu no až dnes keď sme sa na to s kamarátom lepšie pozerali tak sme tam objavili niečo podobné planéte. Nie sme si istý či to je len chyba fotoaparátu alebo som mal ozaj šťastie a vyfotil som niečo o čom som ani nevedel . Ak by ste mi to ujasnili tak by som vám bol veľmi vďačný Fotky boli vytvorené 13. 3. 2016

https://uloz.to/!8EexeetkU/img-20160313-191002-jpg
https://uloz.to/!gXmxaaBpc/img-20160313-191459-jpg

Na tej druhej foto sa mi trochu pohol mobil 8-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Co to prosím Vás je?

#283

Příspěvek od MilAN »

No, ale přeci bys mohl vědět, co jsi fotil :)
To jasné je  Měsíc, a to druhé je  reflex Měsíce, vzniklý na optice a je symetrický se středem snímku ( a tím i  osově vůči středu převrácený).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Qulaki
Příspěvky: 2
Registrován: 01. 07. 2016, 17:09

Co to prosím Vás je?

#284

Příspěvek od Qulaki »

O Mesiaci samozrejme viem no to čudo mi tam nesedelo Ďakujem za vysvetlenie :)
Uživatelský avatar
tygerstyle
Příspěvky: 66
Registrován: 23. 03. 2010, 10:14

Co to prosím Vás je?

#285

Příspěvek od tygerstyle »

Ahoj všem,

promazávám staré fotky v Lightroom a našel jsem něco podivného :)
Asi jsem asi zkoušel nový SkyWatcher DOBSON 8" a pokoušel jsem se vyfotit Mars (pokud dobře pamatuji). Fotku jsem vyfotil 22.4.2010 ve 22:03:09, čas expozice je 2,5sekundy.

Mám pocit jestli jsem nevyfotil geostacionární družici?
Vaše názory prosím!

SkyWatch dobson 200/1200 | Nikon D50
Odpovědět