Pozorování meteorů triedrem

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ada
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 12. 2010, 21:35

Pozorování meteorů triedrem

#1

Příspěvek od Ada »

Dva roky pozoruji oblohu triedrem 12x40.Při jednom krátkém pozorovaní jsme spatřil meteor.O týden pozdeji jsem měl stejný zážitek,ale v úplně jiné části oblohy,tentokrát se meteor rozdělil na 2 části.Za celé 2 roky jsem v triedru nic takového neviděl.Máte podobnou zkušenost? Je to velká náhoda spatřit takovéto mikrometeori?
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Pozorování meteorů triedrem

#2

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

1. triedr 12x40 je na to málo
2. používají se binary, obvykle Somet 25x100 nebo dělostřelecký 20x80, vše samozřejmě na stativu, ne v ruce
3. mapy jednotlivých polí jsou k dispozici na www.imo.net
4. najdi si někoho, kdo to bude dělat taky a dělejte vícestaniční pozorování
5. meteory se kreslí do jednotlivých polí, včetně odhadu jasnosti

Pokud toto splníš, má to smysl, jinak je to jenom čučení bez hlubšího významu, pouze s estetickou hodnotou. Pokud si dobře nevybereš pole, uvidíš za hodinu třeba jenom jeden kus...

P.S.: tento způsob pozorování sem nikdy nepraktikoval, výsledek mi nepřipadá ekvivalentní vynaloženému úsilí:-)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Odpovědět