TELESCOPE DRIVE MASTER

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

TELESCOPE DRIVE MASTER

#1

Příspěvek od ceres »

doooost dobra novinka z dielne madarskych konstrukterov, dodavany vyhradne cez Meade-Europe:



stranka vynalezcu/vyrobcu:

http://www.mda-telescoop.com/index.php

stranka predajcu:

ver. 1 ---> http://www.meade.de/en/products/astro-s ... 270fbed801

ver. 2 ---> http://www.meade.de/en/products/astro-s ... fee6e32d1a

jedna sa o mechancky reduktor (ver. 1) pohybu osi rektascenzie aj so spatnou vazbou (ver. 2), ktory upravi PE napriklad na EQ-6 z ±10" na ±1"

jeden kus je uz na Slovensku na testovani, ak to bude fungovat, tak odzvonilo klasickym guiderom  8-)

-----------------------

EDIT: aby som bol korektny, upozornil ma na to ako novinku slovensky predajca (http://www.astronyx.sk/index.php?option ... &Itemid=35)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#2

Příspěvek od MMys »

To už se zde jednou někde probíralo  ;)

Ver 1. mechanická ? To přeci ne !

Oba systémy jsou elektronické a takřka identické. Odchylky v rychlosti otáčení se snímají enkodérem s vysokým rozlišením na RA ose a oba se zapojují do autoguider portu. Verze 2 se od verze 1 liší tím, že je průchozí pro autoguider - umožňuje tedy i pointaci v součinnosti s korekcí RA pohonu. Verze 1 tento vstup nemá, takže pokud ji zapojíš do AG portu montáže, už nejde dále dodatečně pointovat.

Ad konec pointace - na napevno namontované a precizně ustavené montáži asi ano (při rozumných subexpozicích), ale na přenosné v terénu ustavené montáži v to moc nevěřím. Nedokonalé ustavení stejně povede k driftu, který je třeba upointovat, nehledě na různé mechanické průhyby soustavy. Dalším průšvihem je refrakce, která ti může nějakých 30 a méně stupňů nad západem či východem zkrátit použitelné časy na minutku, dvě, bez pointace.

Každopádně to ale dokáže autoguideru dost odlehčit, a umožní to použít dlouhé expozice na pointační kameře a mít tak v poli vždy vhodnou hvězdu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELESCOPE DRIVE MASTER

#3

Příspěvek od MilAN »

Na 2.verzi je možno volit mezi sideral a king , takže by si to mělo alespoň částečně poradit s refrakcí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

TELESCOPE DRIVE MASTER

#4

Příspěvek od ceres »

ok, MMys, mechanicku som myslel v zmysle tom, ze pohybuje osou ;)

ale odporucam precitat si tie testy na madarskej stranke ---> BEZ autoguideru!

http://www.mda-telescoop.com/index.php? ... &Itemid=51


Emiel Kempen - 25 x 300 sec - EQ6 with TDMako obycajne - lepsie je 1. citat 2. pisat, nie naopak ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#5

Příspěvek od MMys »

Ano, já se s tebou nechci přít, že to nebude fungovat. Ty testy samozřejmě znám a mám to dávno pročtené, ovšem nic se nepíše o tom, jak je montáž umístěna a obrázky jsou pidi, takže se toho moc nepozná.

Ale vycházím i ze zkušeností z diskuzního fora kolem montáží ASA, které využívají stejný princip korekce polohy přes enkodéry na osách (a navíc ještě direct drive). A ukazuje se, že při pevném umístění je to super, při mobilním použití problémy s ustavením montáže a driftem, pokud to není přesné.  A to ASA má navíc možnost naučit mechanický model soustavy montáž+dalekohled.

Dále vycházím z toho, že vím, jaký drift či stáčení mám mezi jednotlivými snímky delšími expozicemi (tím myslím třeba 15 min subexpozice).

Je jasné, že ten systém funguje velmi dobře, ale nedokáži si představit potřebné přesné ustavení montáže v terénu, abych nemusel autoguiderem dohánět drift vzniklý nepřesným ustavením.  Možná jsem přehnaně skeptický, a ukáže se, že to problém fakt není, ale zatím spíš předpokládám opak.

Navíc mám pocit (dle fotek) že u většiny montáži se tím přimontováním enkodéru přijde o polární hledáček - což znamená ustavovat driftovou metodou a to z poměrně hrubého počátečního namíření, takže to pěknou chvilku zabere.

Jsem zvědavý na testy !
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

TELESCOPE DRIVE MASTER

#6

Příspěvek od -karneades- »

Dalším průšvihem je refrakce, která ti může nějakých 30 a méně stupňů nad západem či východem zkrátit použitelné časy na minutku, dvě, bez pointace.
to je dobrý postřeh, také u Astrotracu se refrakce silně projevuje při focení u obzoru (i na krátkém ohnisku), nechápal jsem proč-teď mi to docvaklo ::)
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

TELESCOPE DRIVE MASTER

#7

Příspěvek od ceres »

Kurnik, xlapi, to musi byt nejaka fobia ci co tu na AF... :-/

1. nikomu to nevnucujem
2. ale ani to nehanim
3. je to alternativa
4. ak sa Vam to nechce citat, nemusite, tak to radsej zhrniem:

-- je to vhodne najma pre stabilne ulozene montaze (pozorovatelne a pod.)
-- funguje to (napriklad: http://www.ekempen.com/index.php?option ... &Itemid=35)
-- do urcitej miery si to poradi aj s refrakciou
-- stlaci to PE pod hodnotu seeingu
-- optimalne pre expozicie do cca 8 minut bez spatnej vazby
-- so spatnou vazbou doaleluja
-- podmienkou je velmi dobre ustavenie PH
-- je to dost drahe

to je vsetko >:(

este poznamka na zaver: Ked niekde niekto foti inak (inym pristrojom, kamerou...) ako je zvykom tu na AF, neznamena to, ze foti zle alebo ze to je blbec. A ani to neznamena, ze zvyky fotografov tu na AF su zle a oni su blbci. Skuste sa nad tym zamysliet...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

TELESCOPE DRIVE MASTER

#8

Příspěvek od -karneades- »

Ked niekde niekto foti inak (inym pristrojom, kamerou...) ako je zvykom tu na AF, neznamena to, ze foti zle alebo ze to je blbec. A ani to neznamena, ze zvyky fotografov tu na AF su zle a oni su blbci. Skuste sa nad tym zamysliet...tyto slova do kamene tesati, je to problém tohoto fóra

OT: už Ti Romane dorazil ten objektiv ? ;)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

TELESCOPE DRIVE MASTER

#9

Příspěvek od Vabra »

Ked niekde niekto foti inak (inym pristrojom, kamerou...) ako je zvykom tu na AF, neznamena to, ze foti zle alebo ze to je blbec. A ani to neznamena, ze zvyky fotografov tu na AF su zle a oni su blbci. Skuste sa nad tym zamysliet...  
Nevim kde beres tento dojem, nic podobneho zde nikdo netvrdil.

MMys upozornil podle mne naprosto ferove na mozna uskali tohoto reseni, aniz by z kohokoliv "delal blbce".

Osobne pevnou pozorovatelnu nemam a s polarnim ustavenim bojuji soustavne takze se pro ohniska nad 300mm bez pointace neobejdu.

Navic za uvedenou cenu (okolo 34t Kc) lze poridit velmi luxusni pointacni sestavu (dalekohled, CCD kameru, AG), takze (alespon pro mne) uvedene reseni nema proti klasicke pointaci zadnou podstatnou vyhodu...

Tim ale zaroven nerikam, ze pro nekoho jineho to nemuze byt vhodne reseni...

Neni treba se urazet...


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#10

Příspěvek od Konihlav »

ty fotky co tam prezentuji na EQ-6 TDM (tedy bez pointace) to je ubohost. Sorry, ale muj nazor zaprve je to zmensene na 780xneco pixelu (a to dokazu takhle taky) a zadruhe je to focene pres DSLR. Pokud mi nekdo ukaze snimek v rozliseni 1:1 pres mono kameru a rekne jake bylo ohnisko a velikost pixelu kamery, tak pak teprve lze o kvalite bez pointace neco soudit. Jinak to neslouzi vubec k nicemu. Ja tenhle slendrijan primo nesnasim. Stejne jako napr. Starizona u sveho HyperStar systemu neukaze nikdy full size image, same zmenseniny.

Nicmene pri vhodne volbe ohniska a kamery lze fotit bez pointace na rozumnych montazich bez problemu (RGB snimky).


-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

TELESCOPE DRIVE MASTER

#11

Příspěvek od -karneades- »

to Vabra: Pavle, on Roman neměl zřejmě na mysli vyjádření MMyse, proti tomu nelze nic namítat a Martin to hezky a nezaujatě napsal, tam jde o něco jiného-všeobecného, na mne také tímto dojmem poslední dobou AF působí, alespoň v těch  vláknech, která mne zajímají se člověk až bojí něco napsat, když potom čte reakce ( jména jsem raději smazal) a některých ostatních, tak prožívá "něco" o čem píše Roman,,,, u mě to souvisí s neznalostí a chápu to i když mě to vadí, poučit někoho se dá  i jinak, než tak, že ho  rovnou nakopnu do pr..le
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

TELESCOPE DRIVE MASTER

#12

Příspěvek od ceres »

OT: už Ti Romane dorazil ten objektiv ?  ;)
este nie ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

TELESCOPE DRIVE MASTER

#13

Příspěvek od ceres »

ty fotky co tam prezentuji na EQ-6 TDM (tedy bez pointace) to je ubohost. Sorry, ale muj nazor zaprve je to zmensene na 780xneco pixelu (a to dokazu takhle taky) a zadruhe je to focene pres DSLR. Pokud mi nekdo ukaze snimek v rozliseni 1:1 pres mono kameru a rekne jake bylo ohnisko a velikost pixelu kamery, tak pak teprve lze o kvalite bez pointace neco soudit. Jinak to neslouzi vubec k nicemu. Ja tenhle slendrijan primo nesnasim. Stejne jako napr. Starizona u sveho HyperStar systemu neukaze nikdy full size image, same zmenseniny.

Nicmene pri vhodne volbe ohniska a kamery lze fotit bez pointace na rozumnych montazich bez problemu (RGB snimky).



Pavle, co mas proti DSLR? Ubohost to rozhodne nie je, navyse, v odkaze na toho Holandana su naozaj velke obrazky. Navyse si myslim, ze ten Holandan so Schmidt-Newtonom 150/750 (ano, s tym tu na AF nevelmi odporucanym dalekohladom) + EQ-6 + TDM robi fotky, ktore su lepsie nez 99 % fotiek prezentovanych tu na AF aj v CAM, AAM a na astrofotky.cz. Nic proti nikomu, ale na AAM i v CAM sa hodnotia fotky a vitazi vyberaju podla fotiek, ktore tiez nie su v mierke 1:1 Takze si myslim, ze slova ubohost a slendrijan naozaj nie su na mieste >:(
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

TELESCOPE DRIVE MASTER

#14

Příspěvek od ceres »

to Vabra: Pavle, on Roman neměl zřejmě na mysli vyjádření MMyse, proti tomu nelze nic namítat a Martin to hezky a nezaujatě napsal, tam jde o něco jiného-všeobecného, na mne také tímto dojmem poslední dobou AF působí, alespoň v těch  vláknech, která mne zajímají se člověk až bojí něco napsat, když potom čte reakce ( jména jsem raději smazal) a některých ostatních, tak prožívá "něco" o čem píše Roman,,,, u mě to souvisí s neznalostí a chápu to i když mě to vadí, poučit někoho se dá  i jinak, než tak, že ho  rovnou nakopnu do pr..le
jj, islo mi o vseobecny pristup, ktory sa ukazal napriklad aj nedavno pri radach Maji, aku si ma kupit montaz. Proste, ak nechcem poradit tak radsej neradim ;)

Hoci to tak nevyzera, ono pri tom foteni stale zalezi v prevaznej miere na tom, ako sa foti, nie cim sa foti 8-)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

TELESCOPE DRIVE MASTER

#15

Příspěvek od ceres »

Neni treba se urazet...
ja sa naurazam, len neznasam kategoricke vyjadrenia castokrat vypalene od boku :(
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět