TELESCOPE DRIVE MASTER

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#31

Příspěvek od MMys »

Tak to je opravdu špičkový výsledek, ale mám obavy, že jednoduše dosažitelný pouze při napřesno ustavené montáži v pozorovatelně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELESCOPE DRIVE MASTER

#32

Příspěvek od MilAN »


a taky porad cekam na 1st light ST-8300 a nejakou "poradnou" fotku, tak se snaz ;-)
Máš ji tady :
http://www.astro.cz/galerie/d/38853-1/M65_66_001.jpg

Newton 200/900 + Paracor + Deep SDky + UV/IR filtry
Kamera SBIG ST-8300 , bin 2x2
Expozice 23 x 6 minut
EQ6 Pro  + TDM, bez pointace

.......

Ještě poznámka k fungování TDM :  během asi 100 testovacích snímků  nebyl  ani jediný , který by byl pokažen  "ujetím " montáže.
Podmínkou je ale naprosto přesné ustavení montáže a správné posouzení vlivu  refrakce  v daném místě oblohy a z toho vyplývající správné stanovení maximální doby jednotlivé  expozice.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#33

Příspěvek od Konihlav »

jo, refrakce je "svina", take jsem o ni donedavna nemel ani poneti clovek se uci ale kazdym dnem (kdo by to byl rekl).
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

TELESCOPE DRIVE MASTER

#34

Příspěvek od FunTomas »

MilAn - perfektné snímky. Budem musieť trocha poladiť TVGuider, aby som dosiahol aspoň približne také výsledky. Žiaľ tiež sa bez neho asi nezaobídem, keďže niečo ako stála pozorovateľňa je pre mňa nedosiahnuteľná vec. Ešte taká otázka mimo. Píšeš o fotení cez newton s ohniskom 1020mm a 900mm. Ten druhý - to je ten fotošpeciál do Orionu?

No paráda, ja fakt len mrkám. :o
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELESCOPE DRIVE MASTER

#35

Příspěvek od MilAN »

Ešte taká otázka mimo. Píšeš o fotení cez newton s ohniskom 1020mm a 900mm. Ten druhý - to je ten fotošpeciál do Orionu?

Je to vše přes Orion Optics CT 8 = 200/900 s Paracorrem = výsledné ohnisko cca 1020 ( přibližně změřeno )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

TELESCOPE DRIVE MASTER

#36

Příspěvek od ceres »

http://www.astro.cz/galerie/d/38828-1/M65_66.jpg
parada! skus este trochu zjasnit ten obrazok, na tom jpg mas aj ten prechodovy obluk, len ho na prvy pohlad nevidno... Som rad, ze si to vyskusal, uz viem, cim si obohatim v pozorovatelmi moju opravenu EQ-6 ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELESCOPE DRIVE MASTER

#37

Příspěvek od MilAN »

Díky, trochu jsem to zesvětlil. LCD večer vypadá jinak než ve dne  :), ale stejně  to  zpracuji  celé ještě jednou, tohle bylo dost na rychlo  jako testovací. Je toho na originálu více, snažil jsem se (asi až moc) udržet co nejméně přepálené jádro
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#38

Příspěvek od Psion »

TDM je zajímavá věcička, ale docela dost drahá sranda oproti klasické pointaci.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELESCOPE DRIVE MASTER

#39

Příspěvek od MilAN »

Ono to není tak dramatické, když si spočtu :
kvalitní pointační dalekohled ( protože s těmi lacinými tu má každý problémy) , + pointační kamera + program + kvalitní spojení s hlavním dalekohledem + NB +trápení :)

Kdybych si jako nováček přečetl zdejší vlákna s tím, jaké má kdo problémy s pointací, asi bych nezačal fotit :)

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#40

Příspěvek od Konihlav »

nemuset pointovat je obrovska uleva... vse je pak uplne snadne a neboli to ;-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#41

Příspěvek od Psion »

Asi máš pravdu, ta pointace taky není zadarmo i když ED80 + TV Guider je cca polovina. Na pevné stanoviště je TDM v pohodě, nebo si koupit Gemini G42 a není potřeba nic :)

Ještě doplním, že na pevném stanovišti je pointace sranda, člověk jenom nastaví pointační hvězdu a hotovo na poli to je fakt opruz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELESCOPE DRIVE MASTER

#42

Příspěvek od MilAN »

Na pevné stanoviště je TDM v pohodě, nebo si koupit Gemini G42 a není potřeba nic :)No jo, ale potom jsme s těmi financemi na opačném konci : EQ6 + TDM stojí jen 1/2 ceny Gemini :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

TELESCOPE DRIVE MASTER

#43

Příspěvek od FunTomas »

TDM je zajímavá věcička, ale docela dost drahá sranda oproti klasické pointaci.Ale no tak. Treba naozaj počítať...
Mne vychádza ako jediná nevýhoda to, že ďalekohľad musí byť na pevnom stanovisku. Keby som ho mal, tak ten systém si určite zadovážim. Žiaľ montuje sa na polárnu os takým spôsobom, že nie je použiteľný polárny hľadáčik. Ten je zase naopak veľkou výhodou Vixenu.

...nebo si koupit Gemini G42 a není potřeba nicA pri Gemini 42 skutočne nie je potrebné pointovať? Je to síce super montáž s výbornými parametrami, no nie je to len idealizovanie jej majiteľov? Prípadne tvoje šťastie na montáže. Veď aj Vixen photoguider čo máš, má výbornú periodickú chybu.
Na prednáške o montážach a pointácii uvádzal András Dán (výrobca Gemini), že aj montáže, ktoré "netreba pointovať" v skutočnosti treba pointovať. Dôvodovo spomenul mnoho. Všetko nedokonalosti od ideálu (refrakcia, presnosť chodu, presnosť polárneho ustavenia, tuhosť systému, ...) . Ani jedna z týchto vecí nebude dokonalá a nejakú tú korekciu bude treba vždy spraviť. Samozrejme menšiu ako v prípade lacných a nepresných výrobkov, ale treba ju vždy. Aj pri montážach Paramount ME. Takže aj na základe slov autora montáže si myslím, že "...není potřeba nic" nie je celkom presné tvrdenie. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

TELESCOPE DRIVE MASTER

#44

Příspěvek od vla »

Idealizované to u G42 nebude, zkušeností je více, s více kusy, já bych obě řešení viděl přibližně stejně, do určitého ohniska pointace netřeba, pak nastupují ostatní vlivy a je potřebné je korigovat pointací.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#45

Příspěvek od Psion »

A pri Gemini 42 skutočne nie je potrebné pointovať? Je to síce super montáž s výbornými parametrami, no nie je to len idealizovanie jej majiteľov? Prípadne tvoje šťastie na montáže. Veď aj Vixen photoguider čo máš, má výbornú periodickú chybu.

Neřekl bych, že má nějaké extrémní štěstí na techniku i když většinou mám štěstí, že vše funguje jak má. G42 má extrémě malou PE a navíc lze použít i PEC. G42 si poradí i s korekcí refrakce. Kdysi jsem počítal s focením bez pointace, ale pak jsem usoudil že pro 10-15 minutové expozice to stejně nebude ono a nechce se mi ladit polarni ustaveni. Na pevném stanovišti to je otázka dvou minut připravit autoguider a vzhledem k počtu jasných nocí vs mé přítomnosti v domečku je to zanedbatelný čas.

Všechno to je pouze o tom, zda chce člověk novou hračku nebo ne a že si část věcí usnadní. Nákup G42 byl u mě jednoznačně vyvolán tím, že jsem musel předchozí montáž CGE překládat, nebo čekat na průchod objektu meridiánem, což byla děsná otrava. Přesnost montáže tedy nebyla rozhodující.

Co se týká montáže Vixen - je to podobné. Koupil jsem Astrotrac, abych měl novou hračku a posunulo mě pouze jediné - koupil jsem objektiv a vyrazil za tmou. To samé bych vyfotil i s Vixenem.

V případě koníčku nemůžeme prostě používat ekonomické ukazatele, je to čistě o tom, že si za peníze děláme radost.
Odpovědět