TELESCOPE DRIVE MASTER

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

TELESCOPE DRIVE MASTER

#46

Příspěvek od FunTomas »

Psion: píšeš, že pri koníčku sa ekonomika neráta, ale tvoj príspevok vlastne prišiel s tým, že je to drahšie a preto sa oplatí skôr niečo iné... ;)


Pre ostatných:
Ja samozrejme nespochybňujem kvalitu G42 - jedného z mojich favoritov, no tiež nemám rád absolutistické výroky typu, niečo je dokonalé..., resp. "kúpim G42 a netreba pointovať". Aj Psion píše, že pointovať treba a pointuje napokon aj on. TDM umožňuje nepointovať nejaký čas, ktorý závisí od rôznych parametrov. Ale toto platí aj pre akúkoľvek inú montáž. Závisí to od rôznych parametrov (ohnisková vzdialenosť objektívu, dĺžka expozície, presnosť chodu, presnosť ustavenia...). Pokiaľ sa chyba na snímke neprejaví, netreba pointovať. Keď sa chyba prejaví treba pointovať. A stavím sa s hocikým, že dokážem akúkoľvek perfektne ustavenú montáž, s akýmkoľvek dokonalým chodom dostať do stavu (voľbou vhodného ďalekohľadu a snímača), že systém bude vyžadovať pointáciu. ;)

Ak to teda číta začiatočník, nech nie je uvedený do omylu pri istých požiadavkách na výsledný obrázok (a k nim sa časom dopracuje asi každý astrofotograf) jednoducho bez pointácie fotiť nejde na žiadnej montáži.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#47

Příspěvek od Psion »

Psion: píšeš, že pri koníčku sa ekonomika neráta, ale tvoj príspevok vlastne prišiel s tým, že je to drahšie a preto sa oplatí skôr niečo iné...  ;)

Psal jsem ekonomické ukazatele - tedy nerozhoduje jenom cena, ale řada dalších ukazatelů. Závěr, že se v astronomii něco vyplatí nebo nevyplatí jsem nikdy neřekl, protože u takovýchto věcí se nevyplatí nic ;)
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

TELESCOPE DRIVE MASTER

#48

Příspěvek od jezevec »

Nieco nove tu ohladom TDM nieje? Pointacia je fakt vopruz pri prenosnej montazi.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELESCOPE DRIVE MASTER

#49

Příspěvek od MilAN »

TDM není na přenosnou montáž.
..
P.S.: čím pointuješ ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

TELESCOPE DRIVE MASTER

#50

Příspěvek od Vabra »

Pointacia je fakt vopruz pri prenosnej montazi.Pokud nechces v terenu pointovat, porid si Astrotrac a kratsi ohniska...

Jinak zapasim s astrofoto s mnoha ruznymi faktory (optika, mechanika, nekolmosti, vinetace, prach na chipu, sum, SZ, gradienty, spatne darky ci flaty...), ale zatim se zda, ze od porizeni Lacerta AG, vymizely problemy tykajici se pointace ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

TELESCOPE DRIVE MASTER

#51

Příspěvek od Vabra »

TDM není na přenosnou montáž.Tak po letech zase ozivim toto tema.

Po lehoucke uprave a odlehceni CG5ADV (promazani, karbon stativ, zavazi) ji pouzivam jako expedicni (do 20kg kufru vcetne optiky 630/98mm, pointeru...). Ale porad to neni ono.

Kdyz nam Martin predvadel svou novou montaz s trecimi prevody na MHV, tak jsem jej zadal o stejnou zmensenou v meritku 1:3, ale to bude na dlouho, pokud vubec nekdy :)

Nove Vixeni a IOptron trackery se mi libi, ale maji velkou PE bez moznosti korekce. Vstavat kazdych 90minut k ATT uz mne prestava bavit...
Zadna jina montaz vhodna do kufru zatim na obzoru neni (uvazoval jsem i o Losmandy Starlapse, nebo i Takahashi teagull...).


A tak mne napadlo jeste zkusit CG5ADV polepsit TDMkem 2.5 generace...

Otazka pro znale zni, proc je TDM nevhodne do terenu?

Dekuji,

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

TELESCOPE DRIVE MASTER

#52

Příspěvek od MilAN »

Jak v terénu ustavíš bez polárního hledáčku montáž s přesností pod nějakých 30" za rozumnou dobu ? Předpokládám tedy, že ji chceš používat bez pointace. Potom jsi i při tomto ustavení limitován (ustavením, TDM a refrakcí)k nějakým 5 minutovým expozicím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

TELESCOPE DRIVE MASTER

#53

Příspěvek od Vabra »

Nevim s jakou presnosti ustavuji v terenu Astrotrac (i bez polarniho hledacku metodou rotace pole), ale odhaduji, ze se na 1-2 uhlove minuty dostavam po cca 10 casovych minutach ustavovani metodou rotace pole...na severni i jizni polokouli (kde si to nedovedu predstavit pomoci hledacku).
Na AT mi to davalo (spise vyjimecne) i 240s expozice na rovniku 300-500mm ohnisky a DSLR s 6,4 um pixely.

Ale mam pocit, ze spise nez presnost inicialniho ustaveni mne limitovala presnost siderickeho chodu AT (drift spise v RA), pripadne ne/schopnost stativu a polarniho klinu toto inicialni ustaveni udrzet po celou noc...

Predstavou je jeste zmensit optiku (Telyt 180mm) i snimac (Atik 460ex) a kdyz bude nutno i zkratit expozici (do 5min)...A mit neco maleho vhodneho pro leteckou prepravu.

BTW svoji trojclenkou to odvodit nezvladnu, ale jaky je vlastne vztah mezi presnosti polarniho ustaveni a presnosti behu "idealni" montaze (bez PE) v ruznych castech oblohy? Mam pocit, ze se to jiz zde na AF resilo, ale nemohu to ted najit... :-[
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#54

Příspěvek od Psion »

Na MHV jsem testoval SkyTracker a podle mě to je použitelná malá montáž do 200mm objektivu na 5 min. expozice. Hledáček a ustavovací SW pro iPhone umožňuje velmi přesné ustavení a montáž dokáže fotit celou noc, tedy nemá omezení Astrotracu. Sice je potřeba montáž trochu poladit a po počátečních problémech šlape bez problémů. Holt chce trochu "zajet" jako motor auta.

Na hodně kvalitní obloze je 5 minut naprosto v pohodě (stejné jako u nás 10 min.) a montáž unese i 300mm ohnisko. Podle mě za tu cenu nejlepší, co lze v tomto segmentu koupit. Pokud se poladí PE úpravou šneku a šnekového kola, je to bezkonkureční.

Vzorce které hledáš jsou tady :

http://www.shadycrypt.com/pages/Collins ... vation.htm

http://celestialwonders.com/articles/po ... curacy.pdf

Doplním zajímavý SW :

http://www.polarfinder.com/index.html

Ukázka testovacího fota ISO 1600 4x300s, Canon 40D + 200mm/2.8 L

Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

TELESCOPE DRIVE MASTER

#55

Příspěvek od Vabra »

Diky za info,

Uz jsme zase malinko off topic, ale budiz.

To co uvadis ohledne tveho SkyTrackeru se zda v rozporu se zkusenosti napriklad zde:
http://www.covingtoninnovations.com/mic ... index.html
Kde se uvadi PE okolo 60" peak to peak.
Nebo zde:
Kde nekdo nameri PE okolo -/+ 50".

Nevim jak se ti podarilo tu tvoji verzi poladit a "zajet" tak, ze je mnohonasobne presnejsi nez namerili kolegove.

Za vzorecky diky, zkusim se v nich pohrabat.


PS: Asi by si to zaslozilo presunout do samostatneho vlakna zamereneho na IOptron SkyTracker.

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

TELESCOPE DRIVE MASTER

#56

Příspěvek od FunTomas »

...Nevim jak se ti podarilo tu tvoji verzi poladit a "zajet" tak, ze je mnohonasobne presnejsi nez namerili kolegove....Psion má na toto nejaký tajný recept, alebo mu pri kolíske stáli nie tri ale celé hejno sudičiek. ;)
Zatiaľ všetky ním prezentované zariadenia dosahovali výnimočné výsledky. Od Vixenu cez Gemini, atď až sem. Stačí si prečítať vlákno dozadu.
Podľa mňa by stálo za to dohodnúť sa s ním. On kúpi zariadenie, to bude voľbou jeho šťastnej ruky perfektné a potom ho môžeš kúpiť ty. Ja napríklad, na čo siahnem, to je kvalitatívne úplne mimo. Samozrejme k horšiemu. Už radšej nič nekupujem. Možno ešte jeden pokus a potom to vzdám nadobro. :(
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TELESCOPE DRIVE MASTER

#57

Příspěvek od Psion »

Diky za info,

Nevim jak se ti podarilo tu tvoji verzi poladit a "zajet" tak, ze je mnohonasobne presnejsi nez namerili kolegove.

Za vzorecky diky, zkusim se v nich pohrabat.


PS: Asi by si to zaslozilo presunout do samostatneho vlakna zamereneho na IOptron SkyTracker.


PE jsem měřil zatím na umělé hvězdě, udělám ještě měření v reálu. V ST bylo špatně vystředěné šnekové kolo a špatný přítlak šneku a jeho úhel vůči šneku. Montáž jsem necha jet v kuse 2x 24 hodin a pak byla křivka PE mnohem hladší. Výpočtem lze zjistit, že není možné s 60" PE dělat expozici 5 minut s 200mm ohniskem, aby hvězdy byly takové jako na testovacím obrázku.
Odpovědět