Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Polární ustavení EQ montáže

#106

Příspěvek od dora »

To by mohla být zajímavá cesta, jak ustavit Astrotrac a podobná zařízení. Stačilo by hledáček upevnit na rameno Astrotracu a ustavit, protože rameno splňuje souosost podle mě více něž samotný držák polárního hledáčku.

http://www.qhyccd.com/PoleMaster.html#PoleMaster
tak by me zajimalo, jestli to nekdo vyzkousi s QHY 5L II. dle cloudy nights by to melo byt compatibilni.

http://www.cloudynights.com/topic/52315 ... ack/page-4

400EUR za zkousku se mi zda prilis
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
VlaPo
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 11. 2005, 01:45
Bydliště: Brno
Věk: 65

Polární ustavení EQ montáže

#107

Příspěvek od VlaPo »

Polemaster jsem koupil u pana Zahajského, a vyzkoušel na montáži Celestron AVX. Funguje to přesně jak je popsáno a ukázáno na YouTube. Stačí, když je kamerka zhruba souosá s montáží, nejsprve si software najde střed otáčení, asi triangulací, a potom určí, kde by měla být Polárka, kterou je třeba umístit na správné místo.

Umístění není opravdu kritické, chci to vyzkoušet pro polární ustavení LX 200, když se připevní na jedno z ramen, mělo by to fungovat.
MAK 127, ETX 70, 8" LX 200ACF, ES APO 80/480, EOS 4OD
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#108

Příspěvek od Karell »

A jak je to časově náročné?
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Polární ustavení EQ montáže

#109

Příspěvek od dora »

ahoj, ja jsem dal na qhy5 L - II kamerku cctv (za cca 10 EUR) a funguje s polemaster sw. cca 5 minut na ustaveni, je to opravdu rychle a neni treba se krcit u polarniho hledacku. je ale treba notebook. pouzivam to s astrotrakem - v minulosti jsem neustale bojoval s polarnim hledackem. pri prvnim pouziti v pohode 8 minut s ohniskem 300mm, pak se zatahlo. vyborne je, ze lze sledovat i pro foceni, zda jste si do neceho nedrbli...
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#110

Příspěvek od biker.fm »

ja jsem dal na qhy5 L - II kamerku
Musel jsi upravit ini soubor pro kameru ? Nekde jsem cetl ze SW funguje pouze s tou kamerkou kterou si koupis pro Polemaster.
Jak jsi uchytil tvoji kamerku na montaz ? Pro originalni kamerku se dokupuji uchyty pro konkretni typ montaze.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Polární ustavení EQ montáže

#111

Příspěvek od dora »

ahoj,

rucne jsem v device manageru priradil ovladac k polemasteru kamere qhy5. myslim, ze jsem tam zmenil jedno cislo - 920 nahradil 940 nebo tak nejak . presny navod je na cloudy nights, eventuelne mohu ini soubor poslat. zpetna zmena na standardni driver pro qhy funguje zatim bez problemu, takze je mozno pouzivat kameru pro sharpcap, php apod.
prvni rychly pokus jsem udelal jednoduse tak, ze jsem kameru strcil do diry pro polarni hledacek - padne tam presne a neni treba zadny uchyt. ma to i stejnou barvu jako AT tak to vypada jako originalni dil... jak jsem psal, zkusil jsem ustavit behem jedne zkusebni noci 2x a pokazde se mi darilo 8 minut s bodovymi hvezdami na ohnisku 300mm. chci to zdokonalit, protoze s touto konfiguraci je nasledujici problem - pri nastaveni se musi polarnim ramenem hybat tam a zpet o 1-2 cvaky rucne, coz znamena a/problem pokud je polarni rameno krive a b/tlakem ruky se to trochu rozhodi. tohle je krasne videt, kdyz se vraci rameno do puvodni polohy tak jsem zkoncil vzdy par pixelu mimo zelene nakreslenou kruznici, kterou pouziva sw pro vypocet osy otaceni.
o vikendu jsem si ubastlil jednoduchy drzak a umistil na hlavu TH3010. pohybovat budu bud rucne nebo rychloposuvem astrotracu. uvidim dalsi pokusy, ale techto casu jsem s polarnim hledackem nebyl schopen dosahnout a to jsem vyzkousel 2-3 hledacky ruzne vytunene.
Dale super, ze pri foceni a zmene kompozice presne vidis, zda jsi si to nerozhodil a muzes real time upravit.
program je velice intuitivni a blbu vzdorny. DULEZITE - nefuguje s vyssi verzi nez 1.4 ! Asi umyslne, ale 1.4 se mi zda uz celkem vychytana, downloadovat se tato verze neda ze stranek qhy, ale je na cloudy nights.
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 43
Registrován: 26. 04. 2015, 22:24
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#112

Příspěvek od Franta »

Ahoj.
Mám dotaz, koupil jsem u p.Zahajského PoleMaster pro uvedenou montáž. Zatím jsem se nedostal moc daleko, protože po instalaci drive a vlastního programu se mi standartně objevuje jedna závada.
Na obrazovce sice uvidím nějakou tu hvězdu, ale chci li cokoliv myší měnit v nastavení (např.gain), obraz se celý rozbliká a s tím se nedá pracovat. Musím vše zase vypnout a jediné řešení je že stále znovu musím reinstalovat drive. Což je na dvě věci, jo a mám Win 7.
Nestalo se to někomu z Vás a nedokázal by poradit? Zkoušel jsem to za úplné tmy (zakrytý objektiv), nebo naopak při denním světle a taky při pohledu na oblohu. Prostě v háji.
Dík za info.



Franta
Sky Watcher 102/1300, HEQ-5, PoleMaster, QHY5III178 - Color, QHY 5-II--MONO, Canon EOS 700D, ZOOM okulár 7,2 - 21,5 mm - FMC, Barlow Celestron 2x, RGB filtry, hlava a další drobnosti.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#113

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj, dival ses do evenlogu ve Windows ? Tam by mohla byt nejaka informace proc je problem.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 43
Registrován: 26. 04. 2015, 22:24
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#114

Příspěvek od Franta »

HI netuším co je to evenlog. Počítač umím jen spustit.
Sky Watcher 102/1300, HEQ-5, PoleMaster, QHY5III178 - Color, QHY 5-II--MONO, Canon EOS 700D, ZOOM okulár 7,2 - 21,5 mm - FMC, Barlow Celestron 2x, RGB filtry, hlava a další drobnosti.
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 43
Registrován: 26. 04. 2015, 22:24
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#115

Příspěvek od Franta »

Zdravím pánové. Koupil jsem v Supře PoleMaster. Po instalaci se program rozbliká a nedá se to použít. Pan Zahajský mi kameru vyměnil, abychom vyloučili tuto možnost. Nakonec jsem skončil ve fóru QHYCCD, kde jsem kontaktoval jejich moderátora. Po tříhodinovém zkoušení instalací a reinstalací přes TeamViever to vzdal, že to prostě není možné, že se s tím ještě nesetkal. Doporučil mi ještě to vyzkoušet na jiném počítači, ale to mohu až se vrátím z lázní. Prosím o opravdu velký HELP co s tím udělat. Jsem v koncích.
Sky Watcher 102/1300, HEQ-5, PoleMaster, QHY5III178 - Color, QHY 5-II--MONO, Canon EOS 700D, ZOOM okulár 7,2 - 21,5 mm - FMC, Barlow Celestron 2x, RGB filtry, hlava a další drobnosti.
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 43
Registrován: 26. 04. 2015, 22:24
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#116

Příspěvek od Franta »

Zdravím pánové.
Tak problém týkající se PoleMaster a blikání obrazovky PC je zdárně vyřešen. Mám PC, který jak mi říkal ajťák má v sobě tzv. dvě grafické karty a ty se navzájem různě spolu přepínají podle okamžitého vytížení. To byl ten problém, protože PoleMaster se jim pletl do práce a při přepínání blikala obrazovka. Museli jsme jednu kartu vypnout a PoleMaster běží jak má. Takže snad tato info pomůže někomu, kdo by měl podobný problém.
Sky Watcher 102/1300, HEQ-5, PoleMaster, QHY5III178 - Color, QHY 5-II--MONO, Canon EOS 700D, ZOOM okulár 7,2 - 21,5 mm - FMC, Barlow Celestron 2x, RGB filtry, hlava a další drobnosti.
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 43
Registrován: 26. 04. 2015, 22:24
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#117

Příspěvek od Franta »

Napsal jsem záměrně toto nové téma, protože dotazy okolo PoleMaster jsou v několika rubrikách a takto se snad sloučí.
.
Nyní k mému dotazu. Koupil jsem PoleMaster v Supře a po velkých počátečních problémech jsem jej zdárně rozběhl. Nyní již ukazuje jak má. Zatím jsem ho jen jednou nastavoval na Polárku, protože je pořád zataženo. Celé to nastavení proběhlo hodně rychle a nemusel jsem obtížně koukat do hledáčku a současně se kroutit pod montáží na zemi.
.
Jak je psáno v návodu, montáž se zhruba posadí tak, aby ukazovala na sever a dá se do tzv. parkovací polohy.
Přesto mi stále vrtá hlavou jedna věc.
PoleMaster se usadí na montáž (v mém případě HEQ5), vyhledá se polárka, atd., jak nás vede program.
Tomu všemu rozumím, ale PoleMaster není žádným způsobem spojen s elektronikou montáže, jak tedy vlastně funguje, to, že montáž dokáže sledovat požadovaný objekt.
Když to vezmu úplně blbě, to by potom mělo stačit nastavit montáž tímto způsobem bez PoleMastru a po najetí na hvězdu by ji to mělo taky sledovat.
Prostě nějak pořád nechápu jak PoleMaster dokáže ovlivnit chod montáže, když není připojen aspoň jediným malinkým kablíkem.
.
Už se tady na vláknu těším na odpovědi.
Sky Watcher 102/1300, HEQ-5, PoleMaster, QHY5III178 - Color, QHY 5-II--MONO, Canon EOS 700D, ZOOM okulár 7,2 - 21,5 mm - FMC, Barlow Celestron 2x, RGB filtry, hlava a další drobnosti.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#118

Příspěvek od Karell »

Vůbec nechápeš problematiku polárního ustavení montáže, přečti si toto vlákno, abys pochopil, že o komunikaci s montáží vůbec nejde. Pokud tomu nebudeš rozumět, žádná pomůcka typu polemaster, ani nic podobného, ti s ustavením montáže nepomůže. Na 3. stránce najdeš i odkaz na asi nejsrozumitelnější návod na polární ustavení montáže od MilANa.
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 43
Registrován: 26. 04. 2015, 22:24
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#119

Příspěvek od Franta »

No a proto jsem právě psal tuhle poznámku. Opravdu to nechápu a tohle vlákno jsem pročítal několikrát. Bohužel si tady nemám poblíž s kým popovídat.
Díky aspoň za poznámku a odkaz na Milana. Budu studovat dál.
Sky Watcher 102/1300, HEQ-5, PoleMaster, QHY5III178 - Color, QHY 5-II--MONO, Canon EOS 700D, ZOOM okulár 7,2 - 21,5 mm - FMC, Barlow Celestron 2x, RGB filtry, hlava a další drobnosti.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#120

Příspěvek od Otoron »

Zdravim,
Chci se podelit o zkusenost z Polemaster(em) (koupenem v Supre od pana Zahajskeho, vzhledem k tomu, ze jeho cena byla jedna z nejlepsich na internetu - to neni reklama:)
Sam p. Zahajsky me "varoval", ze to neni tak jednoducha zalezitost jak to vypada, i kdyz funkcne je to dobra vec...
no, uvidime rekl jsem si...
Mam CG-5 s polarnim hledackem a tu jsem temer vzdy nastavil "vcelku" slusne a nemel jsem zadne vetsi problemy. Samozrejme dle moznosti bylo nastavovani lepsi ci horsi dle podminek a dle toho jak moc casu jsem si na to vyhradil. Dlouho po setmeni s neosvetlenym polarnim hledackem, vrrrr, no co komu budu povidat, vsak to vsichni znate..
Problemy, ktere jsem chtel polemasterem resit nastaly az s tim jak jsem zacal pouzivat auto-guiding, PHD quiding jel jak hoske draze... tak jsem si precetl neco vice o serizeni hledacku a trosku se to spravilo. Nicmene muzu rici, ze to bylo jeden den OK a jeden den moooc divne a tak ruzne, jak se rika piloval jsem piloval, ale malo...
Asi v zachvatu ci oblouzneni jsem si polemaster objednal. Predem rikam, ze jeho cenu asi neospravedlni nic, je to masakr, ktery se nezaplati ani v dalsim pokoleni... 7.5K za lenost... skoro jsem s toho nespal... No nic.

HW Instalace: za jednoduchost 1*
Program a ovladani: 1* - nic jednodussiho jsem nevidel.
Zkusenost:
Pro test jsem si nastavil mount s klasickym polarnim hledackem, udelal jsem kalibraci a meril cas cca 25-30 minut (5 stars) vse OK, PHD mi jede nahoru a dolu, s obcasnym opustenim grafu.. no to znam, na fotkach je to videt od 4 minut... klasika, jsem amater tak co..
Polemaster poprve:
Pripojim, napoprve se objevi polarka ve stredu, musi to byt ona, bo je to ten nejvetsi pixel na obrazovce ;) (kvalita kamery je ....no za ty prachy..by to mohlo fotit nebuly)
Projedu nastaveni (podotykam, ze jsem shledl asi tri videa na Youtube predem a anglictina je muj pracovni jazyk)
5 minut odbylo a ja mam nastaveno. Oproti standartnimu polarnimu hledacku je polarka trosku nekde jinde (asi tak jedno otoceni sroubem Alt a Az). Dobre je, ze muzu pouzivat goto rucku na temer cele nastaveni...
Pro jistotu to projedu jeste jednou - vse tak jak ma byt..

Pustim PHD a svete div se.. oficialne porvrzuji, ze neumim manualne najit a nastavit polarku :)
Uz pri prvni hvezde jsem tusil, ze to bude OK-jen mala zmena, druha hvezda mi najela temer na stred eyepiece a treti taky, ctvrtou a patou schvalne nedavam, pouzivam doporuceni se Supry....a... parada
PHD jede tak plynule a "vodo"rovne, ze odstupy od stredove linky grafu jsou max 20-30%.. - to jsem videl akorat tak na internetu :)
Proste je to opravdu fungujici zalezitost.

Suma sumarum,
1) cenu asi nevysvetlim ani sobe, stale neverim tomu, ze jsem ty prachy za to dal :o
2) nic lepsiho jsem si zatim na mount nekoupil, ta jednoduchost a duvera v to, ze vse je nastaveno OK a o mnoho lepe nez bych cekal je k nezaplaceni :)
tak ted nevim :roll:

Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Odpovědět