Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#31

Příspěvek od Karell »

Nefotím sice DSLR, mám CCD kameru, ale problém je stejný. Ano, okulárový výtah směřuji ke středu celé soustavy aby působily co nejmenší odstředivé síly.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polární ustavení EQ montáže

#32

Příspěvek od Vabra »

Jeden pro odleheni:

V noci na dnes jsem "nameril", ze se nam zemska osa vychylila alespon o jeden stupen a aktualne miri nekam k Polarissima Borealis ;D

Zrejme proto se mi nedarilo ustavit Astrotrac metodou rotace pole, aby byl schopen rozumne definice hvezd na 400mm a 2minutach expozice.

No nic neni kazdy den posviceni, dnes v noci to snad klapne. ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Polární ustavení EQ montáže

#33

Příspěvek od jezevec »

A ked by som chcel ustavit CG5 nepozna to niekto? Polarny hladacik je rovnaky ako u novych EQ6. Ale na tych osiach su ine cisla nie hodinovy uhol. Neviem si to teraz vybavit presne ako to vyzera ale chcel by som to dnes vecer vediet ustavit spravne :)
Uživatelský avatar
mato
Příspěvky: 148
Registrován: 21. 06. 2007, 17:32

Polární ustavení EQ montáže

#34

Příspěvek od mato »

Zdravim vsetkych.Prosim o radu.

Rad by som vedel ako spravne nastavit montaz na severny pol teda konkretne ako pracovat so znackami a stupnicami na montazi.Snazil som sa nastavit obrazky v polarnom hladaciku podla navodu ale nakoniec ich poloha nesuhlasi so skutocnostou.Mam pocit ze navod resp.jeho preklad z anglictiny nieje spravny.Ma niekto osvedceny postup ako spravne nastavit stupnice a znacky ???Mozno niekde robim chybu ale zatial som na nu neprisiel :(
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Polární ustavení EQ montáže

#35

Příspěvek od godzilka »

Ahoj všichni, mám takový problém s ustavením montáže. Zkoušel jsem asi 10x montáž ustavit, vždy pěkně od začátku - postavit do roviny a polárku "dostat" do jejího místa v polárním hledáčku. Ovšem otáčením kolem osy se mi polárka neotáčeka po správné kružnici (černě) ale zhruba po té červené. Mám tedy pár dotazů, je to způsobené jakýmsi vyosením polárního hledáčku? Nebo špatným nastavením směru na Velký vůz a Kasiopeu? Jak tedy ustavit co nejpřesněji a co seřídit, vylepšit? Jak správně natočit polární hledáček? Dělám to otáčením osy, než se dostanu ke správnému nasměrování. To je správně, nebo špatně? Případně jak správně? Jendá se o montáž CG-5 Adv.

Děkuju moc za rady a případně popsaný správný postup.

Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#36

Příspěvek od ogami »

godzilka: neni lepsiho navodu, nez ktery na forum daval MilAN.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 7433/22#22

nejprve je potreba seridit polarni hledacek s osou montaze, mas to tam pekne popsane. jednou za cas neni spatne to prekontrolovat (u me CG5 se to po par mesicich prevazeni spolehlive zas rozhodi). pri tomto kroku je nutne stativ seridit do roviny podle vodovahy, pri ustavovani pod oblohou uz to neni potreba delat.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Polární ustavení EQ montáže

#37

Příspěvek od demonek »

Tak jak píše ogami.Nejdříve je potřeba seřídit polární hledáček. Potom používám následující postup:
Natočím RA osu tak, že kolečko v polárním hledáčku je dole. V této pozici nastavím na stupnici hodnotu 0 a zafixuji. Najdu si příslušnou hodnotu HA pro zadané datum a čas  a zafixovanou stupnici otočím pohybem celé RA osy tak, aby ukazovala na horní části stupnice právě danou hodnotu HA. Do tímto dané pozice kolečka v polárním hledáčku potom  polárku umístím pohyby šroubů. Hodnotu HA mi ukáže ručka montáže EQ-6 nebo ji najdu v počítačovém planetáriu (např. Cartes du Ciel).

Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Polární ustavení EQ montáže

#38

Příspěvek od kolec »

Chcel som sa spytat, ci niekdo skusal ustanovit montaz pomocou programu PoleAlignMax od Larryho Webwra. Zaujal ma hlavne vyuzivanie PinPoint v MaxDL.
Aky ja vas nazor na presnost?
/do programu treba zadat presne suradnice, potom urobit zopar zaberov a program na zaklade PinPointu v MaxDL vypocita odchylku
od NP/
Kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Polární ustavení EQ montáže

#39

Příspěvek od mravecm1 »

Zdravim, nedavno som si kupil svoj uplne prvy teleskop (Skywatcher 200/1000 na NEQ-5 montazi s GOTO). Stale ma neopusta nadsenie z neho  ;) aj napriek tomu, ze od zaciatku tak povediac bojujem s tym, ako spravne urobit Polar Alignment, tak aby mi GOTO system presne vyhladaval to, co mu zadam.
Uz som vyriesil:
a)"totalne" vyosenie polarneho hladacika voci R.A. osi (aj vdaka informaciam, ktore som nasiel tu na fore),  
b)vycentroval som obrazec v hladaciku, takze pri rotacii okolo R.A. osi mi zamerany bod neuteka z kriza NCP.

Napriek tomu mam problem s tym, ze ked chcem spravit STAR ALIGNMENT na 3 hviezdy, velmi casto je vysledok "ALIGNMENT FAILED". A aj ked nahodou je vysledok SUCCESSFULL, vysledna presnost vyhladavania je podla mna uplne mizerna. Takze som zacal patrat, ako spravne robit Polar Alignment a narazil som na iste nezrovnalosti, ktore by mi tu snad mohol niekto skusenejsi objasnit.

Ked sa pozriem do polarneho hladacika, vidim presne tento obrazec (urcite ho poznate )

lenze podla toho, co som sa docital tu http://www.astro-tom.com/tips_and_advic ... gnment.htm , ak som to spravne pochopil, by mala byt polarka vlastne na opacnej strane tej kruznice a v takom pripade som vlasne zameriaval NCP uplne nespravne.
Takze ako to je teda spravne ?

Pripadne, ak nebol problem v tomto, potesili by ma nejake napady, v com by este mohol byt problem.

Vopred vdaka za pomoc.

SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Polární ustavení EQ montáže

#40

Příspěvek od mravecm1 »

Takze po presmerovani mojho prispevku na toto vlakno a po jeho precitani som konecne pohopil k comu sluzi udaj HA, ktory mi poskytuje moj SYNSCAN ovladac k montazi  ;D. Doteraz som to nastavoval len priblizne podla hviezd, co som realne videl a podla nakresu, co som videl v PH. Nuz mozno to nebolo uplne presne, tak to este pri najblizsej moznosti vyskusam ustavit s vyuzitim tohto udaja HA.
Snad to tentokrat bude lepsie.
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#41

Příspěvek od Karell »

Jsem rád, že jsi to přesměrování takto pochopil, snad je to tady dostatečně vyvsětlené. Jen ještě jedno zásadní upozornění zopakuji. To jak ti montáž přesně najede při 1-3 stars alingment na hvězdu vůbec nesouvisí s tím, jak přesně jsi ji předtím ustavil na Polárku.
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Polární ustavení EQ montáže

#42

Příspěvek od mravecm1 »

Nie so si isty, ci si ma spravne pochopil. Vies, ja som nehovoril o tom, ako presne ma to navedie na hviezdu, ked robim alignment, ale o tom, ako presne funguje uz samotne vyhladavanie az po tom, ako som uz spravil alignment na 3 hviezdy. A to len za predpokladu, ze ten alignment na hviezdy vobec prebehol uspesne. Casto totiz uplne zlyhal. Preto ma napadlo, ze to moze suvisiet s tym nepresnym ustavenim na polarku.

Este vidim potencialne problem v tom, ze samotny tubus mozno nie je spravne vycentrovany voci R.A. osi (neviem, ci som to spravne pomenoval  ;D ). Ale mozno je to blbost
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#43

Příspěvek od Karell »

Já si myslím, že jsem tě pochopil, reagoval jsem na to, co jsi napsal v příspěvku č. 38: " od zaciatku tak povediac bojujem s tym, ako spravne urobit Polar Alignment, tak aby mi GOTO system presne vyhladaval to, co mu zadam " Proto jsem tě upozornil, že přesnost najetí systému GoTo vůbec nesouvisí s polárním ustavením montáže.
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Polární ustavení EQ montáže

#44

Příspěvek od mravecm1 »

OK, len som si chcel byt isty, ze si rozumieme :)
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení EQ montáže

#45

Příspěvek od MilAN »

mravecm1 : Po té diskusi nerozumím tomu, proč ti tak záleží na správném seřízení polárního hledáčku a na řádnám ustavení montáže. Nejdříve jsem to chápal tak, že ti špatně najížní montáž při hledání objektů. A teď to vyvracíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět