Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#196

Příspěvek od Jackxl »

Asi mi ještě něco uniklo. Nastavil jsem ten Polaris Position s nulou nahoře jak je to v tom obrázku nahoře v 189 a stejně mi Polárka ujíždí směrem do středu. Jakou hodnotu má ukazovat ryska na RA ose ? Ono se to totiž nedá od oka trefit, jestli je ta nula přesně nahoře. Tuším, že na rysce bude HA a já mám špatně nastavený RA kruh.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#197

Příspěvek od MilAN »

Zkus si to ještě přečíst jednou.
Žádné stupnice k tomu nepotřebuješ, žádnou rysku.
Buď si dovedeš představit , tak vypadá ciferník a v hledáčku nemusíš nic hledat, nebo se dalekohledem v rektascenzi otočí tak, aby ten kříž(, nebo co tam máš) byl orientován kolmo k zemi. Není žádná pomůcka, která by to udělala za tebe.A měl bys napsat, jak vypadá ta destička v okuláru, ať víme , co nastavuješ.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#198

Příspěvek od Jackxl »

Čtu to pořád dokola. Koukám i na návody na youtube. Mám destičku z příspěvku 186. Prostě montáž natočím tak, aby byla 6 na destičce dole a pak nastavím Polárku na Polaris Position pomocí šroubů pro azimut a zeměpisnou šířku...V českém, a dosti choatickém návodu k montáži, se právě nějak nastavuje RA osa podle stupnice a datumová stupnice na hledáčku a nějak podivně se s tím šachuje. Teď se mi posouvá Polárka vlevo od nastavené pozice
(v době mého pozorování tedy směrem do středu)...Asi by bylo nejrychlejší pro všechny, kdo s polárním hledáčkem začínají, udělat videonávod.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#199

Příspěvek od MilAN »

Je trochu problém číst různé návody k různým typům hledáčků a s různými metodami. Tohle s tím ciferníkem hodin je ten nejjednodušší způsob, jak ustavit montáž. A hlavně, bez pomocí stupnic, kterým tak 95% uživatelů nerozumí a netuší co a proč ukazují ( a hlavně - jak a kdy to ukazují )
Pokud tedy natočíš polární osou tak, aby byla 6 dole a ten kříž tak stál kolmo k zemi, stačí jen zjistit, kde na té stupnici má být Polárka. Pokud to zjišťuješ z ručky montáže, je nutné mít dobře nastaveny zeměpisné souřadnice a čas ( o vyznačeno, zda letní ano/ne ).Pokud to zjišťuješ v nějaké aplikaci, je nutné , aby uměla tenhle údaj a ne (jen) hodinový úhel. Ale pokud ukazuje graficky polohu Polárky, nemůže snad dojít k záměně, protože zrovna tak ji budeš muset mít v polárním hledáčku. A toho dosáhneš nastavovacími šrouby azimutu a výšky montáže.
Je to, co jsem napsal pochopitelné ? ( nutno tedy předem zapomenout všechny ty návodu na YT, dokonce asi i většinu manuálů k montážím ( ať originální, nebo přeložené), protože většinou pracují s hodinovým úhlem ( H.A.)
.............
P.S.: Podmínkou použití polárního hledáčku je ho seřízení !!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Polární ustavení EQ montáže

#200

Příspěvek od francek »

K ustanoveniu montáže potrebuješ iba dobre vystredený polárny hľadáčik a dobré oko a nič iné!
1.krok - polárku si daj približne do stredu hľadáčika (stačí aby bola vo veľkom kruhu - dráha polárky).
2.krok - jedným okom pozeraj do hľadáčika druhým na oblohu. Otáčaj montáž v polárnej osi dovtedy, pokiaľ krúžok označujúci polohu polárky nesmeruje na KOCHAB -BETA URSA MINOR.
3.krok - Polárku pomocou nastavovacích šroubov dostaň do stredu malého krúžku vo veľkom(označenie polohy Polárky). Eto vsio. Je to presnejšie, ako nastavovať nejaké uhly na pochybných stupniciach!
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#201

Příspěvek od Jackxl »

MilAN píše: Pokud tedy natočíš polární osou tak, aby byla 6 dole a ten kříž tak stál kolmo k zemi, stačí jen zjistit, kde na té stupnici má být Polárka. Pokud to zjišťuješ z ručky montáže, je nutné mít dobře nastaveny zeměpisné souřadnice a čas ( o vyznačeno, zda letní ano/ne ).Pokud to zjišťuješ v nějaké aplikaci, je nutné , aby uměla tenhle údaj a ne (jen) hodinový úhel. Ale pokud ukazuje graficky polohu Polárky, nemůže snad dojít k záměně, protože zrovna tak ji budeš muset mít v polárním hledáčku. A toho dosáhneš nastavovacími šrouby azimutu a výšky montáže.
Mám timezone = +1h Daylight Saving = Yes a zadám lokální čas, souřadnice a výšku stanoviště.
Dělám to tak, jak píšeš. Polaris Position zjišťuji z toho SynscanInit nebo z ručky montáže.

Pak už tedy asi zbývá problém se seřízením hledáčku.
V návodu se píše, že pro kontrolu srovnání hledáčku s osou montáže se má nastavit polárka do středu kříže a pak otočit s RA o 180°.
Při tomto testu zůstává Polárka stále uprostřed.
Nebo máš na mysli nějaké další seřízení ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#202

Příspěvek od Jackxl »

francek píše:K ustanoveniu montáže potrebuješ iba dobre vystredený polárny hľadáčik a dobré oko a nič iné!
1.krok - polárku si daj približne do stredu hľadáčika (stačí aby bola vo veľkom kruhu - dráha polárky).
2.krok - jedným okom pozeraj do hľadáčika druhým na oblohu. Otáčaj montáž v polárnej osi dovtedy, pokiaľ krúžok označujúci polohu polárky nesmeruje na KOCHAB -BETA URSA MINOR.
3.krok - Polárku pomocou nastavovacích šroubov dostaň do stredu malého krúžku vo veľkom(označenie polohy Polárky). Eto vsio. Je to presnejšie, ako nastavovať nejaké uhly na pochybných stupniciach!
Mám jiný typ hledáčku a ten malý kroužek pro Polárku tam není, stejně tak tam není souhvězdí Velkého vozu a Kasiopei
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#203

Příspěvek od MilAN »

Jackxl píše: Pak už tedy asi zbývá problém se seřízením hledáčku.
V návodu se píše, že pro kontrolu srovnání hledáčku s osou montáže se má nastavit polárka do středu kříže a pak otočit s RA o 180°.
Při tomto testu zůstává Polárka stále uprostřed.
Nebo máš na mysli nějaké další seřízení ?
Ne, tohle je dobrý postup. Jen je asi jednodušší tohle dělat ve dne na nějaký pevný objekt ( věž, komín, hromosvod) - je lépe vidět a lépe se manipuluje s těmi 3 malými červíky, které nastavují ohniskovou destičku. A je potřeba to zopakovat- a i v různých polohách
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#204

Příspěvek od Jackxl »

Pak tedy nevím, kde mám problém.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#205

Příspěvek od Karell »

Jackxl píše: Pak už tedy asi zbývá problém se seřízením hledáčku.
V návodu se píše, že pro kontrolu srovnání hledáčku s osou montáže se má nastavit polárka do středu kříže a pak otočit s RA o 180°.
Při tomto testu zůstává Polárka stále uprostřed.
Nebo máš na mysli nějaké další seřízení ?
Možností existuje celá řada, mně se osvědčilo nasazení webkamery na polární hledáček, projekce obrazu přímo do počítače. Je to nejpohodlnější. Výsledek musí vypadat potom takhle: https://www.youtube.com/watch?v=9WF1aZpz1DA.
Pár fotek k tomu: http://karellb.rajce.idnes.cz/Polarni_hledacek/

Jinak tady máme i vlákno k seřízení PH: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=35&t=9976
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#206

Příspěvek od Jackxl »

Tak v 0° a 180° je OK, takže to snad bude seřízené. Ještě se podívám na další úhly.
Webkameru a další snímače s přenosem do PC nemám. Jen mobil a ten tam nijak nepřimontuji.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#207

Příspěvek od MilAN »

Nejčastější chyba bývá v nastavení zeměpisné délky - hlavně tedy směru = E v ručce.
Příště, pokud budeš mít stejný problém s Polárkou, si zapiš všechny hodnoty, včetně té pozice Polárky. Někde tam musí být problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#208

Příspěvek od Jackxl »

Tak problém je nakonec v té kalibraci polárního hledáčku. Jenže při jeho kalibrování se mi to povedlo ještě více dekalibrovat :( a ztratit jednoho červíka. Jaký je to červík ? Tipuji M2.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Polární ustavení EQ montáže

#209

Příspěvek od zbignieww »

Mohl by mi nekdo ujasnit/potvrdit/vyvratit pojmy jako : justace polarnicho hledacku ( tim myslim souosost optcke osy hledacku a montazi ) , kalibrace polarnicho hledacku ??? Pres cteni tohoto vlakna -- v hlave mam gulas , k porozumeni neprispiva vek a male zkusenosti
v presnem serizovani polarnicho hledacku. Zminim se, ze mam Star Adwenturer a vitam uvahy a zkusenosti majitelu tychto montazi, ale nejenom ...

Zacnu tim, ze si myslim, ze 1 krok to souosost . SA ma 2 imbusove sroubky k tomu ucelu. Serizovat na Polarce, jeste lip - o cem pise Milan - na nejakym vzdalenem zemskem bodu. Prozatim nemam to idealne...

Pak ta kalibrace ... rozumim tim takove natoceni osy R.A, co by rameno krize dole melo 6 , nahore 0 , ale podminka:
montaz by mela byt predem ustavena presne vodovahou. Presnost smeru kolmo do roviny da se seridit namerenim hledacku na vzdaleny komin , vysoky vezak , stozar .

Kdyz uz mame tu kolmost - ustavujeme "0" datove stupnice naproti "0" stupnice R.A. , carka ukazatele odchylky taky naproti "0" datove stupnice.

Na polskem foru user dal videjko ohledne teto kalibraci Star Adventurer :

https://www.youtube.com/watch?v=4s9JLGb ... e=youtu.be

Udelel jsem onu kalibraci presne podle videjka, no problem...

Jo, a ted mam hlavolam : v manualu, ktery jsem obdrzel asi pred 10 rokama pise se ( mam dojem, ze psal to p. Janek Zahajsky :) ) :

" O pulnoci 1 listopadu, na zakladnim poledniku vaseho casoveho pasma, je Polarka nahore nad severnim nebeskym polem. V prevracejicim polarnim hledacku je tudiz Polarka dole ( prevraceny obraz )...atd "

No a kdyz ja ustavim v Star Adwenturer na onen 1 listopad , pulnoc - Polarku nemam nahore, nad NCP, ale cca na hodine 10:30 ( samozrejme uz po zpracovani si v hlave skutecnosti, ze hledacek ma obraz stranove a vyskove obraceny )

Co z tim ????? :( Kde delam chybu ?
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#210

Příspěvek od MilAN »

Teď ti úplně nerozumím. Pokud tam nastavíš ten listopad, kde je v polárním hledáčku ta Polárka. Nepřevracej v hlavě nic, ber, že tam je normální hodinová stupnice a dole je normálních 6 hodin. Kde máš tu Polárku ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět