Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Polární ustavení EQ montáže

#166

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:Pokud ustavíš montáž, tak je ustavená a bude tak i po 100 letech. Tahle poloha se nikdy nezmění.
Na druhou stranu, najíždění na 1. hvězdu bude vždycky nějak nepřesné - a celkem to není odvislé od ustavení té montáže.Tím se vůbec netrap. Podstatné je , jak přesně to najíždí po tom , co odsouhlasíš a dorovnáš ty 2 ustavovací hvězdy.
Jo, na německé montáži pro Newtona vycházejí někdy krkolomné pozice pro pozorovatele.
Milane, jak to? To přeci není trvalé, to budu před každým pozorováním kroutit se šrouby, abych dostal polárku na správné místo, ne? Docela se divím, že ačkoliv dalekohled pak nenajíždí extra přesně, tak nadále požadovaný objekt sleduje a ten je pořád v centru okuláru.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#167

Příspěvek od MilAN »

Tak, to dopadne, když člověk upravuje 2x text a vypadne potom něco, co tam bylo podstatné :)
To měla být reakce na tvoji větu :
Chvíli jsem si i říkal, jestli nevadí, že ustanovím montáž na polárku a pak třeba 5-10 minut šteluji tubus, nasazuji okuláry...a pak teprve zapnu synscan.
a vypadlo mě tam : když budeš mít montáž někde trvale umístěnou .... Prostě ta doba nehraje roli.
A to, že dalekohled sleduje správně objekt, to je právě dané ustavením montáže.Kterýkoliv objekt, který při tom dáš do okuláru, ( a je jedno, jestli po GoTo nebo jakkoliv ručně) dobře ustavená montáž sleduje. Go To na to nemá vliv
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

Re: Polární ustavení EQ montáže

#168

Příspěvek od Jan Kučera »

Zdravím a děkuji Milanovi za osvětlení. Právě v této době, se mi to náramně hodí. Dnes v noci, kdy jsem konečně poprvé vytáhl svoji sestavu ven a chtěl otestovat, zda vše funguje jak má, narazil jsem právě na tento problém s polárním hledáčkem. Sky-watcher tam nyní dává úplně jiný podklad, než tomu bylo v minulosti a dost mě to zaskočilo. V tom velkém kolečku totiž už není na okraji to kolečko malé, do kterého se finálně musí Polárka nastavit, tak jako tomu bylo třeba u mé předešlé montáže HEQ-5. Nyní je tam nový podklad viz. příspěvek č.159, od kolegy pedrosanchez, což samozřejmě mění způsob, jakým jsem montáž doposavaď ustavoval.

Pokud to tedy správně chápu, úplně nejjednodušší způsob je, natočit montáž do základní polohy, aby podklad polárního hledáčku přesně odpovídal obrázku, u výše zmíněného příspěvku č.159, kdy je 0 dole a přes aplikaci (pro android třeba ten SynscanInit nebo Polar Finder), která mi zobrazí aktuální hodinový úhel Polárky přímo graficky, to nastavím úplně přesně i na montáži (na podkladu polárního hledáčku), tzn. že tam jen oběma nastavovacími šrouby Polárku "dostrkám", aby pozicí přesně odpovídala tomu, co ukazuje aplikace? Pochopil jsem to správně?

Pokud je tomu skutečně tak, je to jednodušší nastavení, než u předešlé verze podkladu polárního hledáčku. Samozřejmě za předpokladu, že má člověk k dispozici telefon.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Polární ustavení EQ montáže

#169

Příspěvek od pedrosanchez »

MILAN: Chápu a děkuji Ti za reakci. Ovšem včera jsem měl polárku naštelovanou opravdu přesně, tj. podle polohy v aplikaci a přesto asi po hodinovém pozorování jsem zaparkoval teleskop do výchozí polohy a ze zvědavosti kouknu do polárního hledáčku a vidím, že polárka je zcela mimo kružnici, hodně vybočila ze zorného pole. /// <p> Pak ještě technický problém. Tentokrát se mi dalekohled natočil tak, že jsem měl co dělat dosáhnout očima na okulár, musel být tak 160-170 cm vysoko nad zemí, přičemž nohy montáže mám na minimu. A více od sebe dát nejdou, to mě dost udivuje.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#170

Příspěvek od MilAN »

Nedělej si iluzi o tuhosti těchto montáží - stačí přidělat dalekohled a už je něco jinde. Nebo postavit do terénu, na něm to také dokáže psí kusy. Jen mě napadá, jestli máš seřízen polární hledáček
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Polární ustavení EQ montáže

#171

Příspěvek od pedrosanchez »

Seřízen polární hledáček? Jejda, co se tu ještě najde. Tím máš na mysli takové to, že dám do středu kříže anténu nějakého domu a pak tím otáčím, aby to stále bylo ve středu a případně utahuji šrouby na hledáčku abych toho docílil? Já už ten dalekohled koupil od někoho, kdo ho zdatně používal, tak jsem se v tom nevrtal.
Jinak přemýšlím, že bych vlastně mohl nasadit i dalekohled a pak teprve centrovat polárku v hledáčku, že...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#172

Příspěvek od MilAN »

pedrosanchez píše:Seřízen polární hledáček? Jejda, co se tu ještě najde. Tím máš na mysli takové to, že dám do středu kříže anténu nějakého domu a pak tím otáčím, aby to stále bylo ve středu a případně utahuji šrouby na hledáčku abych toho docílil? Já už ten dalekohled koupil od někoho, kdo ho zdatně používal, tak jsem se v tom nevrtal.
Jinak přemýšlím, že bych vlastně mohl nasadit i dalekohled a pak teprve centrovat polárku v hledáčku, že...
Určitě to obojí zkus
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Re: Polární ustavení EQ montáže

#173

Příspěvek od SpaceMan »

Zdravim ...

Mam takyto problem so svojou EQ-6 Pro:
Polarny hladacik je tak intenzivne osvetleny, ze Polarku v zornom poli vobec nevidim. Ked montaz vypnem, tak v tmavom poli je bezproblemov viditelna, akonahle montaz zapnem (zapne sa osvetlenie hladacika), vidim len cervene pole bez hviezd. Nastavenie jasu v rucke nepomaha - tyka sa len jasu podsvietenia rucky. Co s tym ? V takomto stave sa pomocou polarneho hladacika montaz neda ustavit.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Polární ustavení EQ montáže

#174

Příspěvek od dablik »

V rucke je na to urcite nastavenie. Mrkni aj do manualu. Pokial mas pc a eqmod, tak tam je mini alikacia presne na tento ucel - eqdimmer.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární ustavení EQ montáže

#175

Příspěvek od juh »

SpaceMan píše:... Polarny hladacik je tak intenzivne osvetleny, ze Polarku v zornom poli vobec nevidim. Ked montaz vypnem, tak v tmavom poli je bezproblemov viditelna, akonahle montaz zapnem (zapne sa osvetlenie hladacika), vidim len cervene pole bez hviezd. Nastavenie jasu v rucke nepomaha - tyka sa len jasu podsvietenia rucky. Co s tym ? ...
Kapitola "Changing Polar Scope Illumination Level" v manuáli k ručnému ovládaču. V menu je to “UTILITY FUNCTION \ Polar Scope LED”, šípkami vpravo a vľavo sa mení intenzita podsvietenia.
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Re: Polární ustavení EQ montáže

#176

Příspěvek od SpaceMan »

juh píše:Kapitola "Changing Polar Scope Illumination Level" v manuáli k ručnému ovládaču. V menu je to “UTILITY FUNCTION \ Polar Scope LED”, šípkami vpravo a vľavo sa mení intenzita podsvietenia.
Vdaka za info !!!
Sypem si popol na hlavu ...
No, nectes (navod) a nevis ...
Myslel som si ze po rokoch pouzivania HEQ-5 ma uz nic (co sa tyka montaze) nemoze zaskocit - a predsa ...
Este raz vdaka.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární ustavení EQ montáže

#177

Příspěvek od juh »

Nadviažem na diskusiu začínajúcu približne od toho príspevku Polární ustavení EQ montáže str.10/#141. Vlastním NEQ6 Pro so SynScan V4 Hand Controller V4 s verziou FW 4.38.09. Na montáži mám polárny hľadáčik so stupnicou, ktorá má delenie, ako sa používa na hodinách tz. 0-12 hod (s číslicami 0,3,6,9), pri pohľade do okulára polárneho hľadáčika je orientácia stupnice rovnaká, ako keď sa pozerám na ciferník hodín (označenie číslic je v smere hodinových ručičiek). Krúžok pre Polárku na stupnici nie je. V parkovacej pozícii ďalekohľadu mám 0 pri pohľade do hľadáčika hore, čiže ako je 12 na hodinách. Nie je tam reverzná stupnica 0-24 hod, ako sa zobrazuje vo väčšine aplikácií. Doteraz som ustavovanie nejak extra neriešil, vždy som len zobral údaj pre H.A. z ručky montáže, nastavil Polárku do tejto pozície. Napríklad ak mi RO dával pre H.A. hodnotu 3:00 hod, tak som ustavil Polárku do pozície, ktorá sa prekrýva na hodinách s číslicou 3. Následne som spravil zarovnanie na 3 hviezdy. To bolo všetko.
Z toho, čo sa píše v tomto vlákne v poslednej dobe, som sa dozvedel, že spôsob, ktorým robím ustavenie montáže, je jemne povedané naprd. Lenže problém je v tom, že po ustavení montáže mi ručka obvykle ukazovala hodnoty Mel a Maz niekde okolo +-5min. Kde je teda problém? Keďže nemám rád nezodpovedané otázky, tak som sa pustil do snorenia za odpoveďami. Vyzbrojený novými poznatkami som sa pustil do ustavovania montáže. 0 pri pohľade do okulára polárneho hľadáčika dole, Polárku nastaviť do pozície H.A. zodpovedajúcemu 24 hodinovému deleniu proti smeru hodinových ručičiek. Pre hodinový uhol Polárky som použil údaj, ktorý mi ukazovala ručka montáže. A ajhľa, zrazu som mal po zarovnaní na 3 hviezdy Mel a Maz v rozmedzí +-50min. Takže niekde bude nejaká zrada. Len pre zaujímavosť som ešte spravil procedúru "Polar Alignment", ktorá je súčasťou FW RO, že ako sa s tým vysporiada SW RO. Zarovnanie som spravil podľa inštrukcií ručky a po skončení som ďalekohľad zaparkoval, aby som mohol skontrolovať pozíciu Polárky v zornom poli polárneho hľadáčika. Polárka bola približne na kružnici, lenže v úplne inej pozícii, ako sa uvádza v tomto vlákne. Vtedy mi to začalo docvakávať.
Na PC som si skontroloval pozíciu Polárky pomocou tejto aplikácie TAKAHASHI polar axis finder. Tá udávala pre moju polohu, dátum 23.3.2018 a čas 20:33 UT hodnotu H.A. 7h 5m. Ručka NEQ6 V4 ukazovala pre rovnakú polohu, dátum a čas 21:33 CET hodnotu H.A. 2h 29m. Ak zoberiem na stupnici 0 hore tak H.A. pre 2h 29m zodpovedá uhlu (149*360)/(12*60)=74.5°, pri prepočte na 0 dole to je 180-74.5 = 105.5°. Ak si vypočítam uhol podľa údajov z "TAKAHASHI polar axis finder", tak H.A pre 7h 5m zodpovedá uhlu 106.25°. Rozdiel je len 0.75°, čiže obidve metódy ukazujú Polárku v približne rovnakej pozícii, len pre inú a inak orientovanú stupnicu.
Nahliadol som aj do príručky od SkyWatcher pre HC SynScan V4 kde je uvedené: The LCD screen will display “Polaris Position in P.Scope = HH:MM”. It tells the orientation of Polaris in the polar-scope’s FOV. User can imagine the large circle in the FOV of a polar-scope as a clock’s face with 12:00 at the top, and put Polaris at the “HH:MM” position of the large circle when using a polar-scope to do the polar alignment. Press the ENTER key to confirm and proceed to the next step. Press the ESC key to return to the previous step. V angličtine nie som nejak extra zdatný, ale podľa toho, čo je tam napísané, som to doteraz robil správne.
Keď som sa následne začal rozpamätávať, tak som si ani nevedel spomenúť, že by som vôbec niekedy získal pri ustavovaní montáže z údajov ručky hodnotu pre H.A. presahujúcu čas 12:00 hod. Preventívne som si to aj otestoval, zadával som rovnaký čas 02:42:00 k 20. 3., 21. 6, 23. 9. a 22. 12. 2018, z ručky som dostal údaje pre H.A. 0:00, 08:54, 05:52 a 02:57, takže žiadny H.A. presahujúci hodnotu 12:00. Z toho mi vychádza, že hodnoty, ktoré momentálne udáva FW RO od SW (vo verzii, ktorú som už uviedol) pre H.A., je pre stupnicu, ktorá má 0, resp 12 hore a čas na stupnici je v smere hodinových ručičiek. Teda neuvádza hodnoty pre H.A. tak, ako sa uvádza vo väčšine programov. Zatiaľ som v nastaveniach RO nikde nenašiel, že by som vedel toto nastavenie nejakým spôsobom zmeniť.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#178

Příspěvek od MilAN »

.
1/ Je potřeba si uvědomit, co to je skutečně hodinový úhel a jak a kam se měří.Při pohledu na Jih se měří po rovníku směrem doprava = po směru hodinových ručiček.To znamená, že podíváme-li se na tuto stupnici z druhé strany = pohledem na sever, měří se opět shora a to doleva= proti směru hodinových ručiček. A protože hledáček převrací ( otáčí o 180°), znamená to, že se bude měřit sdola a proti směru hodinových ručiček.
2/ Hodinový úhel nabývá hodnoty 0-24hodin
3/ Takže použijeme-li jakýkoliv výpočet z PC nebo ručně nebo z nějaké aplikace, je nutno ho aplikovat tímto způsobem
4/ uvedená aplikace udává skutečný pohled do polárního hledáčku a odpovídá přesně tomu, co je uvedeno výše.
5/ manuál pro ručku uvádí, že 12h je nahoře, což odpovídá poloze 0 dole = OK

No a dál tvým výpočtům a hodnotám nerozumím. A přiznám se, že se mi teď nechce jít do kopule a namontovat ručku, kterou nikdy nepoužívám.
Ale :
když jsi dělal výpočet H.A pro datumy po 1/4 roce, měly by hodnoty jít po 1/4 rozsahu H.A. = po 6 hodinách a stoupat. A to u tebe nejde. Pokud by to mělo být ve 12 hodinové stupnici, tak po 3 hodinách . ale ty tam máš už první čtvrtrok posuv o 9 hodin
.....
Edit:
Takže jsem se vypravil do kopule a namontoval ručku. A je to celkem jasné.
1/ údaj který ukazuje ručka má název : Polaris position P.scope . To znamená, že to je údaj na 12 hodinovém ciferníku hodin, normálně číslovaných = nahoře 0 a dál jako ciferník= po směru hodinových ručiček.Takže ta hodnota bude vždy 0-12h
2/Jenže ručka v dalším kroku ( ENTER) zobrazuje hodnotu H.A. - skutečného ve 24h módu počítaného proti směru hodinových ručiček a hodnota odpovídá výše spočítanému nebo aplikací ukazovaného hodinového úhlu Polárky.
3/ a když si ty hodnoty graficky zobrazíš , uvidíš že Polárka je v obou na stejném místě-
4/. ten první údaj je zřejmě určen lidem , kteří nic nevědí o astronomii a tak je jako pomůcka uveden ciferník jejich hodin a hodnota na něj odkazuje a nekomplikuje jim nastavení znalostmi nějaké terminologie natož opravdovými znalostmi celého problému. Jen to v manuálu není vůbec uvedeno, manuál souhlasí s klasikou tak, jak to bylo u dřívějších verzí.= hovoří jen o H.A.
5/Takže je potřeba si vybrat správný údaj a k němu správnou stupnici :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární ustavení EQ montáže

#179

Příspěvek od juh »

V podstate som chcel ozrejmiť len to, že ak sa použije prvá hodnota z RO, ktorá je označovaná ako "Polaris position in polar scope" pre metódu nastavenia Polárky s 0 dole a stupnicu v rozsahu 0-24 hodín orientovanú proti smeru hodinových ručičiek, tak vznikne presne ten problém, ktorý sa v tomto vlákne občas popisuje, tz. buď veľmi nepresné ustavenie montáže, alebo v krajnom prípade zobrazenie správy "Alignment Failed". Tá prvá hodnota, ktorú udáva ručka pre nastavenie Polárky v polárnom hľadáčiku je to, čo som popisoval vyššie. Je určená pre stupnicu v intervale 0:00 - 11:59 orientovanú v smere hodinových ručičiek, kde delenie po 3:00 hod. zodpovedá uhlu 90°.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#180

Příspěvek od MilAN »

No, jenže pokud si přečteš svůj původní příspěvek ještě jednou, tak ty v každém případě odečítáš z ručky hodnotu první = tu 12ti hodinouvou , a nazýváš ji H.A.. Což je nesmysl. A o té druhé hodnotě, skutečném H.A. ani nevíš, když poslední větě píšeš, že nevíš kde přejít z 12 tihodinové stupnice na 24ti hodinovou. A zrovna tak, není žádný důvod , (a byla by to velká náhoda) aby , pokud je dalekohled v parkovací poloze, byla na stupnici polárního hledáčku nula dole. Ta tam budeš, až dalekohledem do té pozice otočíš.
Jinak si nemyslím, že chybné ustavení montáže ( s jinou pozicí Polárky v polárním hledáčku) povede k hlášce "Alignment Failed". K tomu většinou dojde při použití metody zarovnání na 3 hvězdy a to z úplně jiných důvodů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět