Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#151

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Protáčet montáž při ustavování, aby bylo možné přesně zacílit na Polárku, je zcela normální.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Polární ustavení EQ montáže

#152

Příspěvek od pedrosanchez »

No já tam mám motorek a ani to nejde otočit o 360 stupnů. Narazil bych. Každopádně dejme tomu, že krkolomně natočím montáž abych dostal polárku tam, kde má být. A pak nasadím dalekohled, který má mířit tím směrem a zase jí tedy vrátím do standartní polohy?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#153

Příspěvek od nosuh »

No motorek do toho netahej. Tam neprejizdis motorkem. JA to delam tak, ze normalne povolim aretaci v RA a pootocim sestavou tak , aby sem mel tu nulu nahore nebo dole. VEtsinou to ale staci tak, ze bylo jedno jestli nahore nebo dole byla 0,3,6, 9 ( co bylo bliz) - proste cilem bylo dostat Polarku do kvandrantu na spravny dilek tak, jako je to v apce..a funguju tak jak na STar Adventureru, tak na AZEQ6..ale třeba to taky delam blbe, i když mi synscan pak funguje:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#154

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k tomu, jakou tam máš stupnici tak budeme ten 2/ bod revidovat takhle :
ad 2/ Značka - hodina 0h, se nastaví dolu a hodinový úhel, který máš v aplikaci nebo ti ho ukazuje synscan, se počítá ve směru hodinových ručiček .Dokola je to 24 hodin.. Tu Polárku nastavíš tak, aby byla na tom kruhu a v pozici, jako by ten kruh představoval 24 hodinový ciferník. A to nejdůležitější - nijak nehýbeš osami dalekohledu , Polárku do správné pozice dostaneš pomocí těch šroubů, k tomu určených ( azimut a výška hlavy montáže). Tím je montáž ustavena. Problém to je na 2-5 minut , pokud není polární hledáček osvětlen, stačí si čímkoliv přisvítit.
A pokud to chceš zjednodušit úplně , můžeš úplně ignotovat ta čísla, nemusíš nastavovat nulu ( a můžeš nechat polární osu natočenou jakkoliv) a jen si představíš, že nula je dole A Polárku nastavíš na té kružnici tak, aby to odpovídalo poloze v aplikaci, nebo ( pokud nemáš aplikaci, která ukazuje polohu ale jen hodinový úhel) vezmeš číselnou hodnotu hodinového úhlu a na pomyslném 24 hodinovém číselníku dáš Polárku do odpovídající hodnotě. Ale na druhou stranu, pokud používáš hodnoty hodinového úhlu, je asi jednodušší si tu stupnici zorientovat nulou dolů. A je úplně jedno, jak je při tom natočena montáž na polární ose, a kam směřuje závaží. Nemusíš přeci používat motor, stačí polární osu odaretovat a ručně natočit.
---------
A jen ta na okraj, montáž s dalekohledem a polární hledáček spolu naprosto nijak nesouvisí, každý může mít při tom polární osu natočenou jinak a v ní otočen a fixován polární hledáček ta nebo destičku také jinak a přesto to nemá na nic vliv. Tohle se vzájemně nijak neseřizuje.
------------
A pokud to nechceš mí nastaveno na focení, tak dej Polárku doprostřed a je hotovo.Není třeba si lámat hlavu její polohou, která je kousek od pólu,
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Polární ustavení EQ montáže

#155

Příspěvek od Jarous1 »

Já jsem asi někdy dříve ve škole chyběl, ale nějak moc nechápu proč se vůbec mordovat s nějakým polárním hledáčkem, když ta montáž má Go-to... :oops:
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#156

Příspěvek od MilAN »

Protože to GoTo funguje jen na najetí na objekt, a nemá vliv na další chod montáže. Takže se objekt bude někam v pohybovat. Což nemusí až tak vadit při vizuálním pozorování , ale pro foto to je dost podstatné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Polární ustavení EQ montáže

#157

Příspěvek od Jarous1 »

V tom případě jsem pěkný ignorant... Polární hledáček jsem si ke své montáži samozřejmě také pořídil. Jenže mi ani po pár dnech pokusů nešlo ho pořádně v té jeho šachtě správně seštelovat, takže jsem další pokusy s ním vzdal. I tak jsem ale schopen tu svojí AVX, jen s pomocí go-to, nastavit tak, že mi pak objekt při focení MAKem 127/1500 šmajdá různými směry maximálně tak v řádu 10 pixelů, no, možná i o něco více. To se ale přeci dá potom v počítači srovnat při skládání všech snímků, ne?
V Praze se snažím snímat z balkonu, ze kterého na Polárku stejně vůbec nevidím a na seřízení montáže mám jen západní obzor. A ten po celé šířce ještě zredukovaný o panelák ve výhledu, takže vlastně jenom takový průzor asi tak od 20 stupňů deklinace výše. V tomhle prostoru se pak musí najít alespoň 2 kalibrační hvězdy :lol: V průběhu noci to pak občas dokalibruji na jinou/jiné hvězdy, podle toho jak se postupně na obloze ukáže. Čili to dělám přesně opačně než by se podle návodu mělo dělat :D

Pokud tady ale řešíte přesnost sledování foceného objektu v jednotkách pixelů, tak už samozřejmě mlčím... I když si myslím, že takové dokonalosti se dá dosáhnout už jen s pomocí guideru a polární hledáček už tomu stejně moc nepomůže...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#158

Příspěvek od MilAN »

Tak ono je to složitější. Záleží také na poloze na obloze, jak se ta odchylka v chodu montáže projeví. Ale v obecné poloze, pokud dám Polárku do středu polárního hledáčku, tak za 8 minut ujede i o 100"- to už nebude pár pixelů. A druhá věc, dochází ke stáčení pole. To, co není vidět na jednotlivém snímku s krátkou expozicí, se projeví při skládání. A s tím si obecně žádný program neporadí. A při delší expozici to tam je automaticky, i když autopointer pracuje dobře.
A ačkoliv je tu hodně polární hledáček podceňován, jeho pomocí lze ustavit tu montáž s přesností pod 5´ za nějaké 2-3 minuty. Jsou metody, které to dokáží trochu přesněji, ale zase to trvá delší dobu nebo je potřeba další zařízení
A jen taková poznámka . GoTo a kalibrace na hvězdy nijak nesouvisí s ustavením ani s přesností chodu montáže - to je věc pouze ustavení montáže. A pomocí polárního hledáčku to je nejjednodušší a nejrychlejší metoda
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Polární ustavení EQ montáže

#159

Příspěvek od pedrosanchez »

Ještě že tu jsou takoví odborníci a ještě ochotní, jako Milan. Vážím si takové pomoci.

Tak mohu dodat, že rozhodně s tím fotit chci, proto jsem si pořídil takovou montáž a systém goto, takže bych se rád naučil polárku nastavit precizně. Je mi jasné, že až se tímto prokoušu, budu zase zjišťovat co a jak s pointací. Kluci, já nemohu mít dole nulu, nechápu to. Vkládám fotku, vpravo je obrázek jak vypadá můj polární hledáček. Dole je šestka a deklinační osa se závažím je krásně dolů, rovnoběžná s montáží. Vlevo je obrázek polárky z aplikace v mobilu. Jestli jde jen o to, aby to obojí vypadalo stejně, tedy tuto polárku, někde před devátou hodinou umístit do příslušných dílků v mém hledáčku, tak tomu rozumím a nějak to udělám. Svítít budu, ale abych stále viděl slabou polárku. Ačkoliv mi nejsou jasné tři věci:
1) Mám hýbat se šrouby nastavujícími zeměpisnou šířku, při centrování polárky? Ale já to tam mám přesně, tedy těch 50 stupnů, co jsem.
2) Prosím, vysvětlete mi proč v aplikaci je polárka v místech, které bych od oka nazval jako 20:40 h a nahoře je uvedeno hour angle 18:47h? Proč tedy neleží mezi šestou a sedmou hodinou na kružnici?
3) Ta malá šipečka (v modrém kroužku) míří, prosím, kam?
Obrázek P.S. Toto všechno budu dělat před každým pozorováním, že? Byť na téměř stejném místě.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#160

Příspěvek od MilAN »

Tak tohle samozřejmě mění úplně situaci. Ty k té appce nemáš návod? A jde změnit zobrazení kruhů ?
Já tam vidím i jinou možnost : https://play.google.com/store/apps/deta ... nit2&hl=cs
Tady na tvém zobrazení je to pohled do hledáčku, když tam po točení podle polární osy máš nastaven kříž , že šipka míří dolů. Potom tam je zobrazena tou bílou tečkou poloha Polárky. Hodinový úhel zde musí být měřen od té značky dole ( = u různých jiných aplikací nebo i číselných údajů zde je nula) a proti směru hodinových ručiček. To odpovídá hodinovému úhlu, který je tam zobrazován. Na číselnou stupnici nehleď.
-----------
Na to, co jsem psal v příspěvcích před tím, můžeš zapomenout, tahle destička nemá pevnou značku pro Polárku, takže není možné ani potřebné o hodinový úhel otáčet ..... a ta manipulace s číselnou hodnotou je zbytečná
-------
Musíš nastavovat jak azimut, tak výšku, abys dostal obraz Polárku tam, kde je graficky zobrazena. U když bys používal libelu a měl nastavenu zeměpisnou šířku, nikdy nebudeš mít takovou přesnost, jaká je zde - nějakých 5´ .- to musíš dotáhnout těmi šrouby. Takže je asi jasné, že není ani potřeba stavět 3 nožku podle libely, protože stejně na tu výšku budeš sahat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Polární ustavení EQ montáže

#161

Příspěvek od pedrosanchez »

Teď v tom mám ještě větší hokej. V té aplikaci (normálně verze 1.9 z google play) je možnost ještě tohoto zobrazení. Asi to pro mě bude lepší, když vidím i polohu Cassiopey, že?
http://umsle.peklo.biz/img/1519222543.jpg

Ale zase na jakou hodinu v kruhu....aplikace uvádí polaris position 6h 44 mn a hour angle 22 h 23 mn. Takže v polárním hledáčku bych se ji měl snažit dostat do 6h 44 m? Takhle to ani nemůže v reálu vypadat, vždyť souhvězdí kassiopey mám spíše západně od polárky. A největší sranda je v tom, že tato data ukazuje aplikace (na základě GPS, mé polohy), zatímco Synscan zapnu a polárku mi nabízí s mírně odlišným úhlem, třeba jen o pár minut.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#162

Příspěvek od MilAN »

Mně přijde ta první verze daleko lepší. A zůstal bych pouze u grafiky. Hlavně do toho nepleť ta čísla. S tou pozicí podle hodinového ciferníku a zároveň podle hodinového úhlu, který nemá ciferník ani číselnici, to je hrozná pakárna. Nějak nechápu, když aplikace ukazuje hodnotu hodinového úhlu, proč tam není stupnice. Naopak tam je ciferník hodin, ale tu hodnotu to nezobrazuje, ta se musí hledat .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Polární ustavení EQ montáže

#163

Příspěvek od pedrosanchez »

Milane, dost jsi mi pomohl, děkuji. Včera už to bylo lepší, princip ustanovení na polárku jsem snad pobral, ačkoliv mohu konstatovat, že je to docela krkolomné koukat do toho polárního hledáčku, klečet na sněhu nebo si lámat páteř. Druhou rukou do něj svítit, pravou se to pokoušet centrovat těmi šrouby...snad je to jen o cviku a praxi. Možná jsem tam cpal chvíli i jinou hvězdu. Už mi dalekohled najížděl poměrně přesně, akorát na konci když jsem jej vrátil do parkovací polohy, tak již byla poněkud jiná než na začátku. Také mne udivilo, že se dalekohled často natáčel tak, že jsem okulár měl neprakticky dole nebo příliš vysoko, na to nejsem z dobsona zvyklý. Přitom jsem snad tubus nasadil správně, podle fotek a návodů :-)
V podstatě mi nevadí, že mi dalekohled nenajede na objekt přesně, protože ho tam šipkama pak dostrkám a pak mi ho motorek již sleduje (zatím vážně udržuje v zorném poli, k mému překvapení), to by šlo. Ačkoliv asi se budu snažit o preciznější nastavení, protože bych byl rád, aby mi to najelo přesně na objekt, který bych třeba sám nezvládl vyhledat (např. špatně viditelnou planetu Merkur nebo nějaké objekty Messiera).

Chvíli jsem si i říkal, jestli nevadí, že ustanovím montáž na polárku a pak třeba 5-10 minut šteluji tubus, nasazuji okuláry...a pak teprve zapnu synscan.
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 22. 02. 2018, 17:47, celkem upraveno 1 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#164

Příspěvek od MilAN »

Pokud ustavíš montáž, tak je ustavená a bude tak i po 100 letech. Tahle poloha se nikdy nezmění.
Na druhou stranu, najíždění na 1. hvězdu bude vždycky nějak nepřesné - a celkem to není odvislé od ustavení té montáže.Tím se vůbec netrap. Podstatné je , jak přesně to najíždí po tom , co odsouhlasíš a dorovnáš ty 2 ustavovací hvězdy.
Jo, na německé montáži pro Newtona vycházejí někdy krkolomné pozice pro pozorovatele.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Polární ustavení EQ montáže

#165

Příspěvek od billy »

Už to tu bolo písané, môžeš povoliť upínacie kruhy a pootočiť tubus, aby okulár bol v polohe vhodnej pre pozorovanie.
Odpovědět