Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Polární ustavení EQ montáže

#211

Příspěvek od zbignieww »

1 listopad, pulnoc, Polarka v hledacku je na cca 16:30 ( resp. 4:30, v souladu s oznacenim 0 - 3 - 6 - 9 ) . Ponevadz tento hledacek - jak je videt na video - nema male kolecko na umisteni Polarky, ale
datumy podle precese - Polarka je mezi 2016 a 2020 a to je v miste kolem 16:30 ( 4:30 )
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#212

Příspěvek od MilAN »

Musel jsem si to rozřesené video pustit několikrát a krokovat,aby bylo vůbec něco vidět. Podle mě to kolega moc nepochopil.

Takže, to co se uvádí u nás pro 1. listopadu je vztah. který platí pro náš pásmový čas = SEČ . kolega tam má nálepku že v zimě = UTC , to tak prostě není.A dále , na tom malém, kroužlu si nastavuje rozdíl zeměpisné délky od pásmového času. On nastavuje 0, a Čas uvádí v 0h UTC = pro polohu na Greenwitchi -a tam určitě není. Pokud si to nastavíš takhle , budeš mít oproti skutečnost rozdíl v času, který se rovná :
tvojí zeměpisné délce /15 {hod] . To pro Ostravu představuje cca 1,2 hod - takže se už moc nelišíme.
Takže pro tebe :
1/Nastavuje se čas SEČ
2/ na té malé stupnici ( 20E -0 -20W) si nastavíš tvůj rozdíl mezi tvojí polohou a 15. poledníkem, který je pro SEČ směrodatný t.j nějaké 3°E
-----------
Poznámka:
V naší zeměpisné délce by šla ta malá stupnice použít i tak, že bys nastavil svoji zeměpisnou délku = 18°E a jako čas bys potom nastavoval UTC- Ale tak to nebylo u té montáže zamýšleno ( stupnice je jen pro rozdíl do 20° - to je s rezervou v rámci jednoho časového pásma) a byla by to zbytečná komplikace s časem UTC
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Polární ustavení EQ montáže

#213

Příspěvek od zbignieww »

Diky, Milane ! Tu malou stupnici jsem ( nanecisto ) neresil, bral jsem to tak, ze bydlim v Praze, resp. kousek od ni na vychod :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#214

Příspěvek od amil »

francek píše:K ustanoveniu montáže potrebuješ iba dobre vystredený polárny hľadáčik a dobré oko a nič iné!
1.krok - polárku si daj približne do stredu hľadáčika (stačí aby bola vo veľkom kruhu - dráha polárky).
2.krok - jedným okom pozeraj do hľadáčika druhým na oblohu. Otáčaj montáž v polárnej osi dovtedy, pokiaľ krúžok označujúci polohu polárky nesmeruje na KOCHAB -BETA URSA MINOR.
3.krok - Polárku pomocou nastavovacích šroubov dostaň do stredu malého krúžku vo veľkom(označenie polohy Polárky). Eto vsio. Je to presnejšie, ako nastavovať nejaké uhly na pochybných stupniciach!
Krok č.1 dělám totéž ale Polárku dám do křížku uprostřed PH.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Polární ustavení EQ montáže

#215

Příspěvek od LukasNestak »

Ako nastavím polárku na správnu pozíciu v noci, keď nemám podsvietený polárny hľadáčik "nevidím vyznačný obeh polárky a ani pozíciu pre polárku"?
PS: Strašné ako útočia komáre :(
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Polární ustavení EQ montáže

#216

Příspěvek od Bill »

Posvítíš si zešikma červenou baterkou, nebo si podsvícení dobastlíš.
M:736 750 113
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Polární ustavení EQ montáže

#217

Příspěvek od Carloss »

Velmi zajímavá a přínosná diskuse. Problematika se zdá rozsáhlá, zejména co se týče typů osnov PH. Zkusím shrnout, jestli jsem vše správně pochopil:
1. Bezpodmínečné je zkolimování PH s RA osou montáže. O tom žádná, takže to píšu hlavně abych na něco nezapoměl.
2. Ustavení osnovy do svislice: Poloha 6 hodin na osnově s 12h stupnicí, 0/24 h na osnově s HA stupnicí, kroužek pro umístění polárky u osnovy SW... musí být 100% svislá vzhledem k zemi. A to při poloze RA stupnice na 0 HA.
3. Datumovka na hledáčku... slouží právě pro ustavení té svislice a dál se s tím nehýbe(?) a teď jsem našel několik datumů v několika návodech k témuž hledáčku: 1.11., 31.10. a některé další. Jaké je tedy to správné datum?
4. Korekci poledníku jsem vcelku pochopil. Pro pozorování 1 st. asi nehraje roli, jinak předpokládám, že poslouží při větších rozdílech od 15. poledníku a to tak, že kroužek s ryskou na okuláru se natočí na korekci, pak se poloha rysky přenáší přes datovou stupnici k ukazateli na RA stupnici (asi by bylo lepší to pro pochopení předvést).
5. Zkalibrovaná RA stupnice. Lze to udělat nějak přes den, bez "kalibračního objektu na obloze" (nemyslím, že to jde, ale třeba někdo ví)?
6. Když to všechno máme připraveno, lze teď ustavovat osu RA na polárku pomocí PH. Vidím dvě možnosti: a) Na RA nastavit aktuální čas (je jasné, že místní, ale letní? Zimní? To mi nějak uniklo) a dostat polárku do kroužku u SW osnovy, případně na 6 h u 12h osnovy, 12 h u 24 h u HA osnovy. b) Na RA nastavit 0 h a na osnovách hodinových... HA... (je vcelku fuk které) nastavit polárku do pozice, kterou vypočítají příslušné aplikace.

Tak... a teď očekávám, co jsem to za trupku. ;-) Přesto předem dík všem za vyvedení mě z mého omylu.
SW - N 150/750, EQ 3-2
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#218

Příspěvek od MilAN »

Pokud jsem to pochopil, jde ti o ustavení montáže pomocí datumových a hodinových stupnic. Tohle se v současné době týká už jen těch nejlacinějších montáží bez GoTo a bez osnovy s vyznačenými souhvězdími. Všude jinde to jde jednodušeji, zrovna tak jako u těchto montáží s pomocí nějakého SW, který ukáže hodinový úhel Polárky .

Ten závěr, jak popisuješ, je trochu nepřehledný - doporučuji přečíst si tento příspěvek :
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 52#p138716

Čas je pásmový, tedy SEČ ( nikoliv tedy letní !) - obloha -Země se točí podle svého, ne podle nařízen EU :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Polární ustavení EQ montáže

#219

Příspěvek od Carloss »

Jj.. Jde mi o manuální nastavení.
Ten čas jsem si myslel správně. Kdysi jsme tomu říkali "sluneční čas", tedy ten zimní, nepodléhající módním ani jiným společenským, ani politickým vlivům. :-D
Bod 6. tedy zkusím lépe popsat:
Po té, co mám zkolimovaný a zjustovaný PH, zkalibrovanou RA stupnici mám manuálně dvě možnosti, jak ustavit polární osu montáže.
a) RA osu natočit na pozici 0 h, tím opět budu mít PH ustaven do svislice vůči zemi, a azimutem a elevací nahnat polárku do pozice na osnově PH kterou mi vypočítá některá z odpovídajících aplikací (nelze u PH typu SW s kroužkem).
b) RA osu nastavit podle aktuálního HA (tedy času) a azimutem a elevací nahnat polárku do pozice 6h (6h osnova v "ciferníku"), resp. 12h (24h osnova v HA), resp. do kroužku (typická SW osnova).
V obou případech se již s datumovou stupnicí na PH nehýbe z nastavení při justování PH.
Jo.. ještě při tom justování PH mi nejni docela jasné to datum, které v některých návodech píšou 1.11. a v jiném, ke stejným montážím a hledáčkům 31.10. Jak moc je to kritické (mě to přijde tak jeden stupeň na den).

A díky za ten link! Tam je toho taky hodně dobrého a zajímavého... i zjednodušení. :-)
SW - N 150/750, EQ 3-2
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#220

Příspěvek od MilAN »

Nějak nechápu, proč kombinuješ 2 metody. Proč si komplikuješ život seřizováním stupnic na datum 1/11 a 0 h SEč, když je v dalším postupu k ničemu nepoužíváš a někde si vyhledáš hodinový úhel Polárky. Ty stupnice sloužily pouze k tomu, aby sis ten úhel pomocí nich vypočítal a přenesl je mechanicky na montáž.
Pokud znám hodinový úhel Polárky, je to úhel, který je pevně svázaný jen s kolmo postavenou montáží a není potřeba dál nic zjišťovat.Polární osa se buď o ten o ten úhel natočí a Polárka se uvede na tu "nulovou " značku, nebo se osa netočí a do toho úhlu se nastaví Polárka na té své označené kružnice. Pokud tam je hodinová stupnice, je to OK, ale i odhad stačí, protože i ta svislost před tím je pouze odhad. Práce s hodinovým úhlem znamená, že je kruh rozdělen na 24 hodin.
A ještě poznámka k tomu času:
SEČ se nikdy neříkalo "sluneční čas" . Ten se vztahuje přímo k místu a je buď pravý nebo střední. Pouze střední sluneční čas na 15. rovnoběžce se kryje s časem SEČ. Ten v této podobě se nazývá pro dané území pásmovým časem . Letní je posunut o 1hod vpřed oproti SEČ, zimní by byl o 1 hodinu zpět oproti SEČ, což u nás bylo pouze v zimě 1946/47 . Od té doby tu nikdy nebyl zimní čas
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Polární ustavení EQ montáže

#221

Příspěvek od Carloss »

Nekombinuju. Chci si ujasnit, která je pro mě v praxi výhodnější, přitom aby byly navzájem záměnné (ne je mezi sebou kombinovat), podle situace a zvládnout je chcu obě.
SW - N 150/750, EQ 3-2
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#222

Příspěvek od MilAN »

No, v tomm popisu je ale kombinuješ. Nejdřív si v tom postupu seřizuješ stupnice - pak je nepoužiješ a přejdeš k hodinovému úhlu. Ten popis postupu je v tom dost zmateční a tak jednoduchá věc vypadá hodně komplikovaně. Postup na 1 minutu je na celou stránku.
.........
Otázka na čas, pokud používáš hodnotu H.A. z nějaké aplikace , je irelevantní. Pro čas, který je spočítán, pro ten se nastavuje. Takže , spočítám-li si H.A.Polárky pro 20h UT, nastavuji si montáž v 20 UT. Že je při tom 21 SEČ , nebo 22 SELČ, nemá vliv . ( určitě ne v tomto procesu ustavování montáže od oka :))
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Polární ustavení EQ montáže

#223

Příspěvek od Carloss »

Tak stupnice sice netřeba k ustavení RA, ale pro najetí na sledovaný objekt by měla být definovaná 0. V tom zbytku se ztrácím už i já. :-D Si to musím vyzkoušet, ošahat...

Přesto děkuji za čas, rady... a vůbec...
SW - N 150/750, EQ 3-2
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Polární ustavení EQ montáže

#224

Příspěvek od Ferfex »

Dovolil bych si sem vložit mnou vypracovaný postup na polární ustavení. Možná by to mohlo někomu pomoci nebo si alespoň vyjasnit některé věci ohledně toho. Je to odzkoušené a dle tohoto návodu mi montáž zvládá fotit 2 minutové expozice bez znatelného protáhnutí hvězd.

>> Ustavení paralaktické montáže PDF <<
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#225

Příspěvek od MilAN »

Promiň, že nesdílím tvé nadšení z toho návodu, ale je to jeden z nejsložitějších postupů, které jsem kdy četl pro ustavení GoTo montáže. Z procedury na cca 2 minuty, kterou lze provést bez jakýchkoliv mechanických a elektronických pomůcek, jsi tu udělal vědu a většina úkonů je naprosto zbytečných a nevede k žádné vyšší přesnosti.

Abych byl konkrétní , tak postup, který vede ke stejným výsledkům, lze popsat i takto:

X-X-X
1/ trojnožku postavím tak , aby noha mířila (odhadem nebo podle busoly) k severu nebo jihu ( dle typu montáže ) a na trochu rovný terén . Není potřeba nic vyrovnávat do vodováhy.
2/ po ustrojení montáže otočím RA osou tak, aby v polárním hledáčku mířila značka =0= co nejlépe kolmo dolů a v téhle poloze si nastavím pohyblivou RA stupnici na =0=
3/ v ručce GoTo EQ montáže si odečtu hodinový úhel Polárky nebo ho zjistím v nějaké aplikaci , PC planetáriu a pod. a na tuto hodnotu na stupnici otočím RA osou
4/ nyní značka =0= v polárním hledáčku vyznačuje polohu, do které stavěcími šrouby montáže nastavím Polárku.
5/ Pro start GoTo natočím montáž do výchozí polohy ( buď je značka na montáži, nebo si ji vyznačím ) nechám montáž vybrat vhodnou hvězdu a vycentruji hvězdu v okuláru a provedu alignment . Totéž ještě pro druhou hvězdu. Pro třetí hvězdu to nikomu nedoporučuji, vede to k větším nepřesnostem a problémům. Vzhledem k vnitřní přesnosti montáží, nepřesahující 5´, stačí v okuláru odhadnout jeho střed bez jakýchkoliv pomůcek
X-X-X
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět