AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#1

Příspěvek od Sasa3 »

Shrnu zde pár praktických zkušeností s alt-azimutální montáží Astro-Tech Voyager: http://www.astronomics.com/main/product ... uct_id/ATV alias GSO ATZ: http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... s-6kg.html

Předně - s montáží jsem docela spokojený. Splnila v podstatě to, co jsem od ní očekával. Je to lehká, skladná montáž, která je schopna unést lehčí 6" dalekohled. V mém případě Newtona 150/750 od Orion Optics UK (tenhle Newton je docela lehký, podle specifikace váží kolem 4kg):


Celou sestavu vynesu v pohodě na jeden zátah ven na zahradu.

Tahle montáž umožňuje rozumně pozorovat s Newtonem do zvětšení kolem 200x. Pak už se obraz třepe tak, že je problém ho zaostřit. Není to nemožné, pozoroval jsem i se zvětšením 300x, ale už je to opruz - jsem zmlasaný Losmandy G8čkou... On tomu zaostřování zrovna moc nepomáhá ani ten okulárový výtah na dalekohledu. S malým tripletem 80/480mm se třepe mnohem míň a pozorování při 186x (moje největší zvětšení) je dostatečně komfortní. Na MHV jsem zkoušel ve dne na tuhle montáž dát 8" Vixen VC200L od MMyse, ale třepalo se to už jak ratlík i při malých zvětšeních. Takhle velký dalekohled, je už na tu montáž moc. Astro-Tech ji inzeroval s nosností 20lb (9kg) a ukazoval na ní svůj 8" RC. Tohle ale podle mne  neunese ani náhodou. Teda unese ale na koukání to moc nebude. Spíš je reálnější ten odhad 6kg, který je uveden na stránkách TS. Nevím, kolik z toho třepání způsobují hliníkové nohy a kolik to vysuté rameno. Ale ani se zataženými nohami jsem si nevyšmnul, že by to třepání u Newtona bylo menší. Spíš to bude velkým točivým momentem Newtona a když se člověk dotýká okuláru, tak už je to velká páka.

Co se týče komfortu pozorvání tak s vytaženýma nohama a Newtonem je to ideál pro pozorování ve stoje. U toho refraktoru, je okulárový výtah už moc nízko a tam si většinou k tomu sednu. U DSO mám ale radši pozorování ve stoje, s touhle montáží se totiž dá během vteřiny najet na libovolné místo na obloze (jemné pohyby nemají aretaci, je tam jen třecí spojka s kontrolovaným přítlakem, viz. později) a hledání je velmi rychlé. Židlička to spomaluje, protože je nutné ji přesouvat.

Pokud jde o jemné pohyby, tak ty jsou taky výborná pomoc, zvláště při pozorování planet při větších zvětšeních. Dalekohled se musí hlavně ve výškovém směru dobře vyvážit. Jinak prokluzuje. Každopádně  lze nastavit třecí sílu spojky a mírné nedostatky takhle dohnat. To nastavení síly je ale velmi hrubé, nedá se moc kontrolovat (jako např. u Losmandy). Nakonec jsem skončil u toho, že ho mám přitažené téměř na doraz (ale s dalekohledem jde v pohodě pořád nahrubo hýbat). Pokud jde o jemné pohyby, tak ty fungují docela dobře. Časem se mi ale docela uvolnily a měly velkou vůli. Asi to bylo tím, jak mám ne moc přesně vyvážený dalekohled. Naštěstí se dá dotáhnout šroubem, který kontroluje tu vůli a to i ručně.Furt si říkám, že ho někdy dotáhnu pořádně nějakým šroubovákem, ale vždycky na to zapomenu. Ručně se to ale dá dotáhnout na místě na přijatelnou míru vůle.

Dalekohled má klasickou Vixeňáckou rybinu. Brácha mi místo ní vyrobil stejnou, jako má Losmandy G8. To bylo velké ulehčení. Můžu se až na místě podle podmínek rozhoudnout, čím budu fotit a čím pozorovat.

Shrnutí: Takže až na to kmitání při velkých zvětšeních (akceptovatelné u takhle lehké montáže) a řešitelných problémech s vůlí v jemných pohybech, je to zatím bez problému. Uvítal bych taky jemněší kontrolu síly třecí spojky. Je to moje 4. montáž, kterou jsem kdy vlastnil (paralaktika vlastní výroby, Celestron G3, Losmandy G8), a první azimutální. Vlastně pátá, počítám-li nového Dobsona. Nejčastěji s ní pozoruji DSO při výjezdech za tmou při focení. Obecně musím říct, že je to z těch 4 zatím nejpříjemnější montáž pro tyhle účely. Pozoruje se s ní stejně intuitivně jako s Dobsonem, plus má navíc jemné pohyby, takže lze velice rychle nastavit daný objekt v hledáčku potažmo v hlavním dalekohledu. Pro pozorování planet je lepší G8čka (ta se s N150 téměř ani nehne), ale při troše trpělivosti, to jde i s touhle azimutální montáží.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#2

Příspěvek od Lukemon »

U AZ montáží každý vítá když jsou jemné pohyby z mého pohledu je to zbytečné.
Podle mě to má význam u EQ montáží kdy točíme jen jedním kolečkem.
U AZ montáží hned dvěma,sám jsem si to vyskoušel a přišlo mě to divné,natahovat ruce k jednomu a pak k druhému kolečku.Podle mě absence jemných pohybů u AZ není na problém,taková AZ 4 se ovládá lehce jako dobson-jen požducháváte dalekohled hned dvěma směry.

Berte to jako jen můj názor,vím že to sem moc nepatří tak sory.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "Saša3" :

Děkuji za vyčerpávající recenzičku.. Myslím, že to splní mé očekávání..Plánuji na tom provozovat lehce přenosný Celestron 6" SC - ten má při kompaktních rozměrech 3,9kg, tzn. do 5ti kg i s 2" zrcátkem a šú okulárem. Na DSO to bude s tuhostí určitě naprosto vyhovující a věřím, že na solární systém to také poslouží dobře.. Co se týče těch jemných pohybů, tak já si myslím, že tam platné jsou.. Nevěřím totiž, že ta AZ-4 tak luxusně klouže a současně je dostateč.tuhá, aby při postrkování se zvětšením 200x to nepružilo.. Ale to si půjdu k Honzovi Zahajskému vyzkoušet..
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#4

Příspěvek od Lukemon »

Nevěřím totiž, že ta AZ-4 tak luxusně klouže a současně je dostateč.tuhá, aby při postrkování se zvětšením 200x to nepružilo.. Ale to si půjdu k Honzovi Zahajskému vyzkoušet..Tak v azimutu klouže bych řekl ukázkově fakt suprově,v deklinaci je to o něco horší ale je to srovnatelné s dobsony SW (ikdyž vím že ne každý SW dobson klouže stejně).
Používám ji s ED80/600 a při zv. 150 x tam opravdu nic nepruží a obraz se ustálí do jedné sekundy,zv. 200x nemám možnost vyzkoušet.
AZ 4 s ocelovýma stojnama je veskutečnosti mnohem robustnější než vypadá na webech prodejců.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#5

Příspěvek od Sasa3 »

to Lukemon: nerikam, ze ty jemne pohyby jsou obecne nutnosti. Pokud to na nejake montazi funguje bez nich, je to jenom dobre. Ja chtel jemne pohyby, hlavne kvuli vrozene neduvere v to, ze to jde i bez nich. Me se libi, ze muzu objekt drzet temer bez namahy v centru okularu. Vyhoda je, ze nikdy neprejedu. Ty kratkoohniskove okulary mam vetsinou orto s malym zornym polem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#6

Příspěvek od Sasa3 »


Děkuji za vyčerpávající recenzičku..  :) Myslím, že to splní mé očekávání..Plánuji na tom provozovat lehce přenosný Celestron 6" SC - ten má při kompaktních rozměrech 3,9kg, tzn. do 5ti kg i s 2" zrcátkem a šú okulárem. Na DSO to bude s tuhostí určitě naprosto vyhovující a věřím, že na solární systém to také poslouží dobře.. Co se týče těch jemných pohybů, tak já si myslím, že tam platné jsou.. Nevěřím totiž, že ta AZ-4 tak luxusně klouže a současně je dostateč.tuhá, aby při postrkování se zvětšením 200x to nepružilo.. Ale to si půjdu k Honzovi Zahajskému vyzkoušet..
Ten 6" SC by snad mela zvladnout. Jestli jses z okoli Prahy, tak si to muzes prijet otestovat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#7

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "Lukemon" :

Děkuji, pokud je to takto s ED80, bude to slušné i s "buřtem" SC6". Hledal jsem ještě další zkušenosti s touto montáží, vesměs je to nečekaně pozitivní..Vzhledem k ocelovým nohám ( doufám, že se stále s ocel. nohami dodává, protože v TS ji, na rozdíl od SUPRA, mají s ALU profil.nohami..) a udávané vyšší nosnosti ( 8kg ) je možné, že bude i stabilnější než ta od GSO..

Jeden dotaz : Ta hlava jde údajně sundat..Ten samotný stativ je pak možné použít pod hlavu nějaké EQ montáže, nebo je pouze jednoúčelový k hlavě AZ-4 ?
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#8

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "Sasa3" :

Děkuji za nabídku.. Ideální by bylo půjčit si v SUPRA AZ-4 a obě montáže souběžně potrápit.. 8-)
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#9

Příspěvek od zbignieww »

Ta hlava jde údajně sundat..
Tez by mne to zajimalo, ale jeste vic, jestli by se prodavala samostatne - coz uvazuji za malo pravdepodobne...
Pro zamecnika nebyl by problem dodelat mezikus na stativ od cg5-goto / 2" stalove nohy/, tim ne mnozil bych si stativu; mam 2, ten druhy pro 25x100...
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#10

Příspěvek od ASTEPONE »

Na  otázku od Sirius_758. Mám teď  čerstvě dodanou novou  AZ 4  a po sundání hlavy to vypadá, že je u toho tento stativ: http://www.binox.cz/stativy/ocelovy-sta ... 5/obrazky/. Nemám žádnou EQ montáž k posouzení stativu, ale vizuálně stativ AZ 4 vypadá úplně stejně, jako na zmiňovaném obrázku.
Jinak jsem zatím  s AZ 4 pozoroval  jen pozemní objekty  přes den (v noci mlha a oblačno) a i při -10 pod nulou opravdu máslový chod v obou osách. Předběžně jsem nahlédl do útrob hlavy - jsou tam nějaká kuličková ložiska, kuličky jsou zvláštně naplocho zabudované do držáčku kuliček (těžko popsat,  chce to vidět) a tření v osách pohybu  hlavy montáže,  se pravděpodobně  zajišťuje přítlakem opěrných ploch na tyto kuličky (možná kecám, ale mě se to takto při prvním, zběžném pohledu zdálo). Jo a jinak ocelový stativ  je úplná balada oproti Aluminiu !
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#11

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Děkuji, to je dobrá zpráva.. Z pohledu větší užitné hodnoty i z pohledu snadnější případné přepravy rozložené montáže v kufru letadlem..
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#12

Příspěvek od Lukemon »

jsou tam nějaká kuličková ložiska, kuličky jsou zvláštně naplocho zabudované do držáčku kuličekKdo znáte SW dobsony tak to jsou ty ložiska co dávají na jeden aretační šroub přítlaku v deklinaci,jelikož jsem si všiml na svém dobsonovi že plech co drží kuličky lehce rezaví jsem neotálel pořádně na AZ 4 tyto ložiska pořádně promazat vazelínou.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#13

Příspěvek od zbignieww »

Ma už někdo GSO ATZ ?

Kdo ovlada němčinu, muže si přečist nazory s diskuze :

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... en_GSO_ATZ

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#14

Příspěvek od alda »

No musím říct, že jsem teď dost na vážkách, chci si pořídit AZ montáž a váhám mezi timhle Voyagerem a AZ4 má je teď´v nabídce obě pan Zahájský. Voyger má jemné pohyby, ale ten lehký hliníkáč stativ s plastovým křížem mne moc nevoní a AZ4 je celkově super a má výborný stativ, až na ty jemné pohyby co ji chybí. Tak a teď babo raď.

Ideál by byla hlava Voyagera a stativ AZ4 :-)
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

AltAz montáž Astro-Tech Voyager alias GSO ATZ

#15

Příspěvek od alda »

Ještě jedna informace, které možná někomu pomůže, ten Voyager - hlava nejde posadit na žádný stativ od SW (ani EQ5, ani EQ6) tedy žádný ocelový pod to nejde (vyzkoušel mi to osobně p. Zahájský - za čož mu moc děkuji !).
TS pod to nic ocelového myslím nedělá :-(
Odpovědět