montaz split ring

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

montaz split ring

#1

Příspěvek od peta »

mam dotazek, mate nekdo zkusenosti s montazi typu "split ring" psano po anglicku? cesky netusim...

pocital jsem se stavbou klasickeho dobsnu (210/1100) ale tahle varianta mne prijde jen o neco vice komlikovanejsi a pritom plne paralakticka (vs. poncet), pry predcici i nemeckou montaz (ktera je pro mne technicky nerealizovatelna)

tady jsou linky na zahranicni uzivatele:
http://www.geocities.com/ejjbee/ (v menu "split ring")
http://www.focuser.com/atm/spltring/spltring.html
http://www.saao.ac.za/~wpk/scope/scope.html
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

montaz split ring

#2

Příspěvek od Psion »

Pokud jsem viděl správně tak je to typ montáže, který je použit u 5m dalekohledu na Mount Palomar. Zjednodušeně se vlastně jedná o poncetovu plošinu ve velkém. Bude mít ale stejnou nevýhodu - výseč, po které se pohybuje nikdy nebude zcela přesná a hlavně bude spočítána pro jedno jediné místo na zemi. Při převozu jinam bude montáž již nepřesná a pohyb bude muset být korigován v obou osách.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

montaz split ring

#3

Příspěvek od peta »

ja myslim ze do urcite miry je upravitelny sklon "polarni osy", pokud jsem montaz dobre pochopil... stejne tak dobre nerozumim zminene vyseci...

bohuzel musim bezet, jedem na cundr, takze rad podiskutuju az v utery-stredu :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

montaz split ring

#4

Příspěvek od zdenek »

Zajimave reseni montaze,  ;). Priznam se, vidim ji poprve (alespon v provedeni pro male dalekohledy, inu  :book: neni nikdy dost).

 Principialne to vypada jako krizenec Dobsona a trosku Plonceta. Alespon z principu. Dalekohled se pomoci  vodiciho prstence "odvaluje" v horizont. rovine, cimz se meni i jeho pozice v Re. Pokud mohu odhadnout z uvedenych rozkresu a toho co je uvedeno, montaz spojuje vyhody Dobsona (zejmena snadna prenesnost a diky sve male vysce bezproblemove pouziti Newtona) a Poncet. plosiny (sklonena hlavni osa). navic oproti Poncet. plosine je zde prstenec vetsi, coz o neco prodlouzi neprerusene pozorovani/fotografovani. Kriticka bude podobne jako u Ponc. presnost vyroby vodiciho prstence.
 Vazne jsem uvazoval o stavbe jeste nejake prenosne montaze (mam "jen" pevnou neprenosnou). Asi se na tuto konstrukci podivam trosku hloubeji.
 Diky za zajimavy link  :D.
Z.R.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

montaz split ring

#5

Příspěvek od peta »

no mozna jsem tu montaz z fotek opravdu nepochopil, stejne tak mne neni uplne jasna plocentova plosina (nemate nekdo nejaky polopaticky link o plocentove plosine?)

podle mne se otacenim "podkovy" meni pouze rektascenze a deklinace je nemenna...

pokud se podivate na zmineny link:
http://www.geocities.com/ejjbee/ (v menu "split ring")
na ctvrtou fotku shora, tak je dalekohled jakoby namiren plus minus na polarku a otacenim "podkovy" tedy na ni bude namiren stale...

dalekohledem ale zrejme neni mozne pozorovat v urcite vyseci omezene prave chybejici vyseci v "podkove"
petr(zavinac)fajkos.com
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

montaz split ring

#6

Příspěvek od shodam »

Já teda nejsem žádný expert...ale pokud vím, tak Poncetova plošina je v podstatě zařízení, na které postavíš dobsona a přidáš mu tak pohyb, jímž měníš rektascenzi. Deklinaci nastavuješ normálně pohybem dalekohledu na jeho osách. A tahle "split-ring" montáž je na tom hodně podobně. Pohybem "podkovy" se mění rektascenze a sklonem dalekohledu deklinace. A pozorovat se s touhle montáží dá předpokládám všude...proto má přece tvar té podkovy...v tomhle směru je to vlastně normální vidlicová montáž.

...Teď jenom doufám, že neplácám nějaké hlouposti ;D
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

montaz split ring

#7

Příspěvek od zdenek »

Shodame pochopil jsi to spravne.  Mozna jsem se trosku nepresne vyjadril vyse (uz jsem to poopravil), takze radeji jeste jednou. Prstenec (nebo jestli nekdo chce "podkova") slouzi opravdu pouze ke sledovani hvezdy+ nastaveni Re (otacenim prstence kolem jeho osy). Pro  zamireni v De je dalekohled normalne ulozen v otocnych loziscich umistenych na prstenci (popr. je v tomto smeru motorizovan).

 Krome pevne montaze potrebuju jeste jednu pro prevoz a priznam se tato se mi docela libi, takze mam horkeho kandidata na konstrukci.

Z.R.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Re: montaz "split ring"

#8

Příspěvek od peta »

s tim pozorovanim, pokud preci podkove chybi cast vysece, do 360 stupnu, pak bude urcita cast oblohy nezamiritelna ne? proste urcitych par hodin v rektascenzi... chtelo by to udelat model, tezko se to predstavuje :)

taky o tehle montazi hodne uvazuju, ikdyz je tedy dosti neskladnejsi nez muj planovany dobson...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

montaz split ring

#9

Příspěvek od zdenek »

Ne tak docela. Jedine misto, kam montaz nezamiris je primo pod sebe (coz myslim nikomu prilis nevadi ). Vedlejsi efekt je, ze pouze nemuzes objekt sledovat nepretrzite 24h, ale po urcite dobe musis dalekohled preklopit a podkovu pretocit. V tom je ona obdoba s Ponsetem, ale doba nepretrziteho pozorovani je zde nesrovnatelne delsi.

Po pravde receno by ani asi plna podkova nebyla mozna - znemoznilo by to prakticky zamerit objektu v rovine podkovy. To by uz byla treba klasickou montaz.


Z.R.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

montaz split ring

#10

Příspěvek od Psion »

Jenom doplním, že motorizována je jedna osa dalekohledu - RA. Deklinační osa se tedy nehýbe, pouze nastaví na počátku pozorování přesně tak, jako u klasické ekv. montáže.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

montaz split ring

#11

Příspěvek od peta »

musim si udelat opravdu nejaky model, je to blazinec zatim moc diky za postrehy...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

montaz split ring

#12

Příspěvek od Psion »

Nejlepší je udělat model 1:1 ;D
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

montaz split ring

#13

Příspěvek od shodam »

Psion napsal: Nejlepší je udělat model 1:1  ;D
Přesně tak! ;D ;D ;D ...jak praví klasik "život potřebuje životní velikost". :P
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

montaz split ring

#14

Příspěvek od peta »

nie nie, bendze model komputerovy...
skusim to splichtit ve 3d na kompu...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

montaz split ring

#15

Příspěvek od Kojaro »

Máte už někdo praktické zkušenosti s výrobou této montáže a případně s používánim?
Mám rozkreslenou variantu těchto montáží z netu a rád bych se vyvaroval chyb :banghead:,diky.
KOvář JAROslav
Odpovědět